عفونت های ادراری کودکان

تاریخ انتشار:1395/10/26

با اینکه سطح بهداشت نسبت به گذشته خیلی بهتر شده اما این عفونت جزو عفونت هایی هست که تعداد زیادی از بچه ها به اون مبتلا میشن.

بدتر از همه اینکه احتمال ابتلا به این عفونت در دختر بچه ها چند برابر بیشتر از پسربچه هاست.

در ادامه بخشی از مصاحبه با خانم دکتر زهرا پور نصیری فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری از اعضاء هییٔت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی رو اضافه کردیم تا بیشتر متوجه خطرهای این بیماری بشیم.

عفونت ادراری در پسران زیر یک سال و دختران زیر 4 سال بیشتر اتفاق میافته.

ختنه نشدن پسران هم عامل مهمی در ابتلا به این بیماری هست؛ طوریکه پسربچه هایی که ختنه نشده باشن 4 تا 8 برابر پسرهایی که ختنه شدن، دچار عفونت ادراری میشن.

علامت عفونت ادراری در سنین مختلف متفاوته. در سنین نوزادی و زیر یک ماه، بیماری با علامت هایی مثل تب یا کم شدن حرارت بدن، بیحالی، بی اشتهایی، تحریک پذیری، اسهال، کم شدن حجم ادرار، زردی و از بین رفتن واکنشهای نوزادی خودشو نشون میده.

در سنین بالاتر این مشکل با نشونه هایی مثل تب، بوی بد ادرار، سوزش، تکرر و بی اختیاری ادرار، شب ادراری، درد پهلوها و درد در ناحیه زیر شکم، قطع و وصل شدن جریان ادرار و بیقراری حین ادرار کردن در شیرخواران همراه هست.

همه پدر و مادرها باید چند وقت یکبار جریان ادراری کودک خودشون رو بررسی کنن؛ به خصوص بچه هایی که پوشک میشن. همچنین اگه کودکی بیشتر از 2 تا 3 روز تب بی دلیل داشته باشه، انجام آزمایش ادرار توصیه می شه.

 

پیشگیری از عفونت ادراری

برای اینکه دچار گرفتاری های این بیماری نشیم و فرزند سالمی داشته باشیم، رعایت این نکته ها میتونه به پیشگیری از عفونت ادراری خیلی کمک کنه :

مصرف زیاد آب و تخلیه مثانه هر دو تا حداکثر هر 3 ساعت یک بار، درمان یبوست، شستشوی دستگاه تناسلی از جلو به عقب در دختران، استفاده از لباسهای زیر نخی و گشاد و شستشو و تعویض مکرر آنها، عدم نشستن در وان یا لگن، درمان کرمک در صورت وجود، ختنه و استفاده از آنتی بیوتیک مناسب در افرادی که انسداد یا برگشت ادراری یا مثانه عصبی دارن.

توجه توجه !!!!!

۶۰ تا ۸۰ درصد دخترایی که به عفونت ادراری مبتلا میشن، طی ۱۸ ماه پس از اون احتمالش زیاده که دوباره مجددا مبتلا بشن. در صورت عودهای مکرر عفونت کلیه و عدم درمان به موقع، احتمال ایجاد فشارخون و نارسایی کلیه وجود داره. در حالیکه درمان به موقع و سریع عفونت ادراری میتونه تا حد زیادی از مشکلات این بیماری پیشگیری کنه.

چطور مطمیٔن بشیم ؟؟

قبول داریم که با خوندن این متن کمی نگران شدید، اما اگه اون نکات پیشگیری رو به بچه ها آموزش بدیم خیلی کمتر مبتلا می شن، اگه میخواید خیالتون راحت باشه با یه آزمایش خیلی ساده می شه این نگرانی رو رفع کرد.

البته رفت و آمد به آزمایشگاه و هدر رفتن کلی وقت، درکنارش دیدن آدمایی که هرکدومشون یه بیماری دارن هم خیلی جالب نیست.
اصلن چون خاطره و حس خوبی از اون فضاهای بیمارستانی نداریم حتی برای چکاپ هم نمی ریم مطب.

برای همه اینا یه پیشنهاد جالب داریم، نمونه گیر ما با شما هماهنگ میکنه و نمونه گیری رو تو محل خودتون انجام میده، اگه خواستید جواب آزمایش رو هم براتون میفرسته.

امیدواریم هر دفعه که جواب آزمایشتون رو می بینید بخاطر سالم بودنتون شاد باشید و اگه مشکل کوچیکی هم بود چون زود متوجه شدید هر چه زودتر حل بشه.

چطوری میتونین دستور بدین بیایٔیم خدمتتون ؟؟
کافیه عدد ۵ رو به سامانه ۲۰۰۰۸۸۹۴۳۰۶۷ بفرستید تا بتونیم ساعت مراجعه رو خدمتتون هماهنگ کنیم.


برچسب ها: عفونت های ادراری ،

داده¬های زاد و ولد در سال 2012 در سال 2012، کاربران ما پریودهای خود را دنبال کردند و تخمک¬...

ادامه

فواید پیاده­ روی برای سلامتی 20 دقیقه پیاده­روی در روز، سالانه 3 کیلوگرم از چربی بدن را ...

ادامه

مراقبت از ریه¬ها سیگار نکشید 1.1    میلیارد نفر در دنیا سیگار می¬کشند...

ادامه

  هیچ میدونستید سکته قلبی به هوای خیلی سرد، افسردگی، فشار کاری، خوردن غذاهای سنگین دیره...

ادامه

بیماری های مادرزادی قلب شرح قسمت های مختلف قلب: قلب اندان اصلی دستگاه گردش خون است با هر ضرب...

ادامه