سلامت عمومیآرشیو نوشته‌هازندگی سالم

تکنیک‌های افزایش تمرکز در روز امتحان و ایام آمادگی قبل از امتحان

همانطور که امتحان ها در حال نزدیک شدن هستند اغلب دانش آموزان به خاطر استرس و نگرانی های حاصل از امتحان نمی توانند تمرکز خود را برای مدت زمان طولانی حفظ کنند. تمرکز بر یک موضوع برای مدت زمان طولانی می تواند دشوار باشد، به ویژه هنگامی که یک امتحان به دنبال و پس از امتحان دیگر باشد. در ادامه شما را با نکاتی در خصوص افزایش تمرکز در روز امتحان و ایام آمادگی قبل از امتحان آشنا می کنیم.

  • یک نقطه تجدید قوا برای افزایش تمرکز پیدا کنید

پیدا کردن مکانی دنج برای تجدید قوا برای بدست آوردن تمرکز بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که مکان مورد نظر جایی راحت است، با میزی مناسب برای قرار دادن همه کتابهایتان روی آن است. جایی را پیدا کنید که درجه حرارت مناسب است، با روشنایی خوب و جایی که کسی مزاحم شما نخواهد شد.

اطمینان حاصل کنید که دوستان و یا خانواده شما می دانند که زمانی که شما در نقطه تجدید نظر خود هستید، نباید مزاحم شما شوند.

  • یک شب خوب با خواب راحت

اطمینان از اینکه داشتن خواب راحت در طول امتحانات بسیار مهم است. در حالی که ممکن است احساس نیاز به بیدار ماندن در طول شب قبل از امتحان داشته باشید، بایستی بگوییم که داشتن خواب راحت شما را در یاداوری اطلاعات و شادابی هرچه بیشتر یاری خواهد کرد.

  • یاد بگیرید که بی توجه باشید

هنگامی که می دانید مجبور به نشستن هستید و برای یک دوره طولانی تمرکز خود را بر روی یک کار قرار خواهید داد، دلایل دلگرمی پیدا کنید. هنگامی که شما وارد سالن امتحان می شوید یا قصد مرور مطالب را دارید، بدانید که چیزهایی ممکن است بشنوید و یا ممکن است چیزهایی حواس شما را پرت کنند و یاد بگیرید که به این دست از مسائل بی توجه باشید.

اگر یک خواهر یا برادر کوچکتر دارید که در ساعت 4:30 بعد از ظهر به خانه می رسد، می دانید که زنگ در زده خواهد شد یا تلویزیون شروع به کار خواهد کرد، بنابراین شما نیازی به واکنش به آن ندارید.

هنگامی که شما در سالن امتحان هستید، برخی از دانش آموزان برای رفتن به توالت اجازه خواهند خواست یا درخواست کاغذ اضافی خواهند کرد، برای حرکت و رفت و آمد هایی که در اطراف شما به وجود خواهند آمد آماده باشید و به آن ها توجه نکنید.

  • حذف حواس پرتی

به طور مشابه، اگر می دانید دوست شما امروز امتحان دیگری دارد که در ساعت 3 بعد از ظهر پایان می یابد، تلفن خود را از روی سایلنت بگذارید، تا با تماس، متن یا ایمیل از طرف دوستتان حواستان پرت نشود.

اطمینان حاصل کنید که تلفن شما خاموش است، مرورگر اینترنت شما بسته است و ایمیل های شما در روی حالت هشدار تنظیم نشده است. تمرکز خود را به دلیل چیزهای بی اهمیت از دست ندهید.

  • ایجاد یک طرح و برنامه

همه کتاب ها را دور بر خودتان نچینید و همه را با هم مرور نکنید. قرار نیست همه را به طور یکجا تمام کنید. برای این کار شما نیازمند برنامه ریزی هستید. با توجه به برنامه امتحانی و اینکه امتحانات بعدی چه زمانی هستند وقت خود را برنامه ریزی کنید. این برنامه را با وقفه های منظم درست کنید.

اگر شما قصد دارید برای هشت ساعت زیست شناسی را مطالعه کنید، هفت مورد درسی را به صرفا به خاطر زیست شناسی به تعلیق خواهید انداخت بنابراین به دقت برنامه ریزی کنید.

اهداف بلند مدت خود را تنظیم کنید و پس از آن یک وقفه 15 دقیقه ای را برای پیاده روی، نوشیدن، پاسخ به یک متن یا بررسی ایمیل های خود بگذارید. و سپس دوره به کار خود ادامه دهید! بنابراین با یک هدف بسیار آسان شروع کنید و راه خود را از آنجا بسازید.

یک تایمر را برای 5 دقیقه تنظیم کنید و به طور کامل بر روی کار / خواندن برای آن مدت زمان تمرکز کنید. سپس دو دقیقه استراحت کنید و دوباره همان 5 دقیقه تمرکز خود را شروع کنید. هر روز، 5 دقیقه دیگر را به زمان کار متمرکز خود اضافه کنید، همراه با 2 دقیقه دیگر به زمان استراحت.

در 9 روز، شما باید بتوانید به مدت 45 دقیقه به طور مستقیم کار کنید تا بتوانید به مدت 18 دقیقه به خودتان اجازه استراحت دهید.

اگر شما با این تنظیم راحت هستید، می توانید کمی جلسات تمرکز خود را طولانی تر کنید، در حالی که زمان های وقفه خود را کوتاه می کنید.

 

 

  • برای حفظ تمرکز وقفه در کارهایتان بدهید.

همچنان که حفظ تمرکز مهم است اختصاص دادن زمانی برای استراحت و آرامش نیز به همان اندازه مهم است. اگر قرار است امتحان شما در ساعت 4 بعدظهر تمام شود و درست روز بعد امتحان دیگری در روز 9 صبح قرار است داشته باشید بهتر است بعد از امتحان مستقیم به سراغ درس خواندن نروید.

شما نمی توانید این کار را انجام دهید. یک ساعت یا دو ساعت بیرون زمان اتمام امتحان و شروع مجدد وقفه بدهید و کار دیگری انجام دهید. یک بازی سریع فوتبال یا بازدید از استخر محلی شما را قادر می سازد تا ذهن شما برای بدست آوردن تمرکز دوباره به خود استراحت دهد.

  • جریان خون خود را متعادل نگه دارید

اگر مدت زمان طولانی پشت میز نشسته باشید، گرانش زمین خون را در نیمه پایین بدن شما جمع می کند و اکسیژن را به مغز شما نمی رسد، تا به افزایش تمرکز کمک کند. اطمینان حاصل کنید که به طور منظم در کارتان وقفه ایجاد می کنید تا بلند شوید و راه بروید تا خون در بدن شما به جریان بیافتد و تمرکز شما را تقویت کند.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن

دانلود رایگان راهنمای جامع ویروس کرونا

هر چیزی که باید در مورد کرونا بدانید در 7،800 کلمه و فرمت PDF !