تخصص ها

متخصص طب فیزیکی کیست؟ وظایف متخصص طب فیزیکی

ممکن است در طول زندگی اتفاقی برای انسان رخ بدهد که مراجعه به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی الزامی گردد. ابتلا به برخی از بیماری ها، آسیب های وارد شده به اندام های بدن و حتی توارث، منجر به تاثیر بر روی قدرت حرکتی بدن می شود که در این صورت فرد نمی تواند به خوبی حرکت کرده و فعالیت های فیزیکی را انجام دهد. در این زمان دکتر فیزیکی و توانبخشی به کمک انسان می آید. پس به طور کلی می توان فیزیوتراپی را شاخه ای از علم پزشکی دانست که به انسان کم می کند تا قدرت حرکتی خود را بازیابد و یا در بیماری هایی همانند ام اس، میزان تحلیل قدرت حرکتی بدن کم شده و از پیشرفت بیماری جلوگیری نماید.

ویژگی ها و وظایف متخصص طب فیزیکی و توانبخشی:

بنا به تعریف، متخصص کسی است که به بیمار کمک می کند تا از طریق تمرینات مدون و برنامه ریزی شده بتواند قدرت حرکتی خود را در اندام های آسیب دیده بازیابد. همچنین فیزیوتراپ دوره درمانی را به گونه تنظیم می کند که بیماری کنترل شده و بیشتر از این پیشرفت نکند.  با توجه به اهمیت این شاخه از علم پزشکی، لازم است که شما بیشتر با این حرفه و وظایف پزشک فیزیکی و توانبخشی آشنا شوید:

 • متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در ابتدا باید بیمار را با دقت معاینه کرده و پرونده پزشکی او را بررسی کند تا دقیق بتواند وضعیت بیمار را تشخیص دهد. حرکات فیزیوتراپی همان اندازه که می تواند مفید بوده و قدرت حرکتی بدن را ترمیم کند، اگر به صورت نادرست و به اشتباه به کار برده شود، تاثیرات منفی به بار خواهد آورد. به همین دلیل فیزیوتراپ ابتدا باید شرایط بدنی بیمار را با دقت بررسی کند.
 • سپس درمان برحسب تشخیص دکتر فیزیکی و توانبخشی آغاز خواهد شد. در این مرحله درمانی نیز باید یک پرونده پزشکی برای بیمار تنظیم گردد. متخصص طب فیزیکی و توانبخشی باید نوع روش درمانی، مرحله درمان، حرکات ورزشی انجام شده، وضعیت بیمار در شرایط فعلی و مواردی از این قبیل را در پرونده ذکر کند. وجود این پرونده سلامت از دو نظر ضروری است. اول این که پزشک معالج شما که در طول درمان، درمان فیزیوتراپی را برای شما تجویز کرده است، از طریق مطالعه پرونده توانبخشی شما می تواند تشخیص دهد که سلامتی کنونی شما در چه حد است. از طرف دیگر در صورتی که به هر دلیل نیاز شد شما به یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی دیگر مراجعه کنید، لازم است گزارش کاملی از دوره درمانی قبلی شما داشته باشد.
 • صبوری و حوصله در درمان از مهمترین ویژگی های یک دکتر فیزیکی و توانبخشی است. ممکن است بازگشت قدرت حرکتی بیمار به زمان طولانی نیاز داشته باشد. فیزیوتراپ باید در تمام این مدت صبورانه در کنار بیمار حضور بوده و بدون ایجاد نگرانی در وی، به درمان او کمک کند. مسلما بیمارانی که دچار نقص حرکتی شده اند در ابتدا کار بسیار ناتوان هستند به گونه ای که حتی ممکن است در چند جلسه اول، قادر به انجام حرکات ورزشی مورد نظر نباشند.

متخصص طب فیزیکی

حوزه فعالیت های متخصص فیزیکی و توانبخشی:

ذهنیتی که در میان عموم وجود دارد این است که فیزیوتراپ باید حرکات و تمرین هایی را برای توابخشی به اندام های آسیب دیده تجویز نموده و به بیمار در این زمینه کمک کند. اما سوال این است که بروز مشکل در کدام یک از سیستم های بدن منجر به آسیب به قدرت حرکتی اندام ها می شود:

 • اختلال در سیستم عصبی بدن

ممکن است که در اثر سکته مغزی، پارکینسون، آسیب های وارد به نخاع و… آسیب هایی به بدن وارد شود که برخی از آن ها مقطعی بوده و با چند جلسه فیزیوتراپی درمان خواهد شد. اما برخی از بیماری های عصبی، پیش رونده هستند که برای نمونه می توان به پارکینسون و ام اس اشاره نمود. متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در چنین مواردی باید مانع پیشرفت اختلال در قدرت حرکتی بدن شود که البته بیمار هم باید تمام دوره درمانی و حرکات ورزشی را با دقت انجام دهد.

 • بیماری های قلبی و عروقی شامل سکته قلبی، بیماری های قلبی مزمن و…

یکی از روش های درمانی بیماری های قلبی و تنفسی، کمک گرفتن از علم فیزیوتراپی است. نیازی نیست که برای درمان این قبیل بیماری ها حتما دارو مصرف کرده و یا جراحی انجام دهید. بلکه گاهی با مراجعه به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و انجام چند حرکت می توان سلامت سیستم قلبی عروقی را مجددا به دست آورد. برای مثال در مواردی که تورم لنفی در بدن به وجود آمده باشد، فیزیوتراپ کمک می کند تا میزان این ترم کم شود. البته نباید فراموش کنید که حرکات فیزیوتراپی باید در کنار درمان تجویز شده توسط متخصص قلب و عروق بوده و مکمل هم باشند.

 • ابتلا به بیماری های روماتیسمی

در درمان پوکی استخوان، ابتلا به روماتیسم های مفصلی، آرتروز و…. باید روش های درمانی مختلف را انجام داد که بخشی از آن مربوط به فیزیوتراپ می شود. ماساژ درمانی، درمان های حرارتی، درمان الکتریکی و… متدهایی هستند که برای این منظور به کار برده می شود.

 • آسیب های وارده به اندام های بدن ناشی از تصادفات، حرکات ورزشی و….

یکی از شایع ترین کاربردهای فیزیوتراپی در آسیب هایی است که ناشی از تصادفات، آسیب های ورزشی و… به اندام های بدن وارد می شود. حتی گاهی ممکن است در اثر جراحی های خاص، قدرت حرکتی ان اندام از بین رفته و یا کم شود. در کلیه این موارد باید دوره درمانی فیزیوتراپی را تحت نظر متخصص طب فیزیکی و توانبخشی طی کرد تا مشکل حرکتی رخ داده برطرف شود.

 • فیزیوتراپی و کمک به سلامت بانوان

یکی از بدترین عارضه های بارداری، تاثیر بر روی اندام های بدن است که منجر به درد، تغییر شکل مفصل ها، تاثیر بر روی عضلات بدن و… می شود.  دکتر فیزیکی و توانبخشی تمرین هایی را برای خانم ها حتی در دوران بارداری در نظر می گیرد تا شدت درد کم شده و همچنین در صورتی که شدت عارضه زیاد است، در همان دوران بارداری از پیشرفت آن جلوگیری شود.

 • بیماری های پوستی

حتما برای شما جالب خواهد بود که فیزیوتراپ به درمان بیماری های پوستی هم  کمک می کند و غالبا تصور می کنیم که این علم پزشکی تنها برای درمان بیماری های حرکتی مناسب است. اما در درمان بیماری هایی همانند پسوریازیس، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با کمک روش الکتروتراپی به درمان بیماری و  جلوگیری از پیشرفت آن کمک می کند.

 • بیماری های سوختگی

سوختگی می تواند به هر علت و به هر شدتی برای افراد رخ بدهد. در درمان سوختگی باید چند دوره درمانی ار طی نمود. گاهی نیاز می شود که دوره های درمانی توانبخشی را تحت نظر متخصص طب فیزیکی و توانبخشی انجام دهید. درمان حرکات اسکلتی بدن، درمان و جلوگیری از تغییر شکل در قسمت سوختگی، درمان اسکارهای تشکیل شده بر روی بدن، کمک به نیرومند ساختن عضلات و… از جمله اقداماتی است که توسط دکتر فیزیکی و توانبخشی انجام می شود.

اقدامات متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در سوانح غیر قابل پیش بینی:

متاسفانه در طول سال به ویژه در تابستان و ایام عید شاهد حوادث جاده ای بی شماری هستیم که تلفات زیادی را به بار می آورد. در این مواقع خدمات اورژانسی مورد نیاز است تا جان مسدومین نجات داده شود. یکی از اقداماتی که حوادث پیش بینی نشده باید انجام شود به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ارتباط دارد. که در چند مرحله انجام می شود:

 • خدمات در محل حادثه

در حمل و جابجایی مسدومین باید دقت زیادی داشت تا مبادا ضایعه نخاعی وارد شده و منجر به فلج شدن او گردد. از طرفی باید مراقبت های لازم به عمل آید تا سیستم قلب و تنفس بیمار قدرت خود را از دست نداده و بیمار را در وضعیت احیا نگه دارد. به همین دلیل است که در تیم اورژانس وجود یک پزشک فیزیکی و توانبخشی لازم است.

 • خدمات درمانی در بیمارستان

بعد از انتقال بیمار به بیمارستان و شروع درمان، لازم است یک تیم پزشکی بیمار را تحت نظر خود داشته باشند که یکی از افراد این گروه، دکتر فیزیکی و توانبخشی است. در طول درمان و هر زمان نیاز شد باید درمان فیزیوتراپی متناسب با نوع بیماری و عارضه رخ داده، شروع شود.

 • خدمات درمانی بعد از مرخص شدن

درست است که درمان بیمار در بیمارستان به اتمام رسیده است اما ممکن است تا مدت ها نیاز به انجام دستورات متخصص طب فیزیکی و توانبخشی باشد. لذا هنوز وظیفه دکتر فیزیکی و توانبخشی تمام نشده است بلکه بیمار باید تا بهبودی کامل و به دست آوردن توانبخشی بدن، به فیزیوتراپ مراجعه نماید.

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن