تخصص ها

متخصص ارتوپدی کیست؟ وظایف متخصص ارتوپدی

درمان بیماری های مربوط به مفاصل و سیستم اسکلتی بدن بر عهده متخصص ارتوپد است. در طول دوران زندگی ممکن است به هر دلیل همانند تصادفات، عارضه های رخ داده در بدن و یا حتی به صورت مادرزادی، بخشی از اسکلت بدن شامل زانوها، تاندون ها، عضلات، رباط ها و… آسیب ببینند. تشخیص علت رخ دادن این بیماری ها و درمان آن ها به کمک دکتر ارتوپد امکان پذیر خواهد شد.

کوچکترین عارضه در اسکلت بدن می تواند شما را از حرکت و فعالیت باز دارد به همین دلیل است که زمانی که دردی در عضلات و اسکلت بدن حس می کنید باید بلافاصله وضعیت خود را به پزشک ارتوپد اطلاع دهید. این را به خاطر داشته باشید که هر چه درمان این قبیل بیماری ها را زودتر آغاز کنید، درمان سریع تر و بهتر پیش خواهد رفت.

وظایف و ویژگی‌های متخصص ارتوپد:

تشخیص و درمان بیماری هایی که در استخوان ها و مفاصل بدن رخ می دهد بر عهده پزشک ارتوپد است. البته توصیه می شود که یک ارتوپد خوب را برای این منظور انتخاب کنید. زمانی که شما به متخصص مراجعه می کنید، مراحل درمانی زیر انجام خواهد گرفت:

 • ابتدا پزشک ارتوپد باید آزمایش ها و تست های مختلف را به منظور تعیین علت دقیق بیماری، محل آسیب، شدت عارضه و… را تشخیص دهد تا بداند دقیقا باید چه روش درمانی را تحت چه دوره ای در پیش بگیرد.
 • تشکیل پرونده پزشکی برای بیمار الزامی است. با توجه به این که احتمال دارد در طول دوره درمانی نیاز به حضور متخصصین دیگر ضرورت پیدا کند به همین دلیل باید در پرونده بیمار اطلاعاتی شامل نوع بیماری، نوع روش درمانی، مرحله درمان، وضعیت سلامتی او و…. قید شود تا پزشکان دیگر بتوانند گزارش کاملی از وضعیت بیمار داشته باشند. همچنین در صورتی که بیمار بخواهد درمان خود را نزد دکتر معالج دیگر انجام دهد این پرونده پزشکی می تواند به متخصص کمک کند تا درمان تکراری را برای بیمار انجام ندهد.
 • اگر لازم باشد که درمان جراحی برای بیمار انجام شود، متخصص ارتوپد باید تا بهبودی کامل بیمار او را تحت درمان داشته و تا کسب سلامتی، وضعیت بیمار را کنترل نماید.
 • با توجه به این که اغلب بیماری های اسکلتی در بدن با درد شدید همراه هستند، یک ارتوپد خوب قبل از انجام آزمایشات و کشف علت بیماری، مسکن را تجویز نمی کند چرا که با این کار درد بیمار از بین رفته و ممکن است درمان را پیگیر نشود. لذا ارتوپد خوب باید ابتدا علت عارضه ار تشخیص داده و سپس در اولین اقدام، درد بیمار را تسکین دهد چرا که مسلما بیماری که در استخوان های خود در داشته باشد نمی تواند به فعالیت های روزمره خود ادامه دهد.
 • در صورتی که پزشک ارتوپد در تشخیص دقیق بیماری شک داشت بهتر است که از متخصصین هم رشته خود مشورت بگیرد تا در درمان بیما مشکل پیدا نشود.

درمان بیماری زانوی پرانتزی توسط متخصص اتوپد:

یکی از مهمترین و شایع ترین بیماری هایی که در میان افراد دیده می شود، بیماری زانوی پرانتزی است. در این عارضه زمانی که می ایستید، پاها صاف کنار هم قرار نمی گیرند بلکه اگر از جلو به پای بیمار نگاه کنید، زاویه ای شبیه به پرانتز بین آن ها دیده می شود. بیماری زانوی پرانتزی می تواند به دلایل زیر رخ بدهد:

 • نرم شدن بافت استخوانی بدن همانند بیماری راشیتیسم
 • پارگی رباط زانوها
 • ضربه خوردن زانو
 • شکستگی انتهای استخوان لگن
 • شکستگی قسمت بالایی درشت نی
 • توارث
 • و…

درمانی بیماری زانوی پرانتزی در دوران کودکی، راحت تر و سریع تر انجام می شود. هر چه سن کمتر باشد، استخوان ها نرم تر بوده و بهتر فرم می گیرند. بنابراین اگر فرزند شما به این عارضه مبتلا شده است ابتدا باید یک ارتوپد خوب را انتخاب کرده و سریعا درمان را تحت نظر وی آغاز نمایید.  توجه داشته باشید که تاخیر در درمان بیماری زانوی پرانتزی منجر به عوارض زیر خواهد شد:

 • مهمترین عارضه ناشی از این بیماری، تاثیر بر روی قدرت عضلات است. در بیماری زانوی پرانتزی بر روی یک سمت از زانو فشار بیشتری وارد می شود در نتیجه عضلات این قسمت کوتاه تر و سخت تر می شوند و در سمت مقابل، عضلات کشیده می شوند در نتیجه طویل و سست خواهند شد.
 • ساییدگی زانو نیز عارضه دیگری از بیماری زانوی پرانتزی است که منجر می شود لیگامان کشکک، در سمت داخلی شل شود.
 • در میان تاندون های استخوان، بالشتکی هایی برای جلوگیری از چسبندگی تاندون ها به هم وجود دارد. در بیماری زانوی پرانتزی فشار زیادی به این بالشتک ها وارد می شود و بنابراین زانوها به شدت آسیب می بیند.
 • اگر زانوهای شما بد شکل باشند، بر روی راه رفتن شما به شدت تاثیر خواهد گذاشت. این مسئله ستون مهره های کمر را نیز متاثر کرده و به مرور زمان درد شدید در ناحیه کمر و گردن حس خواهید کرد. به همین دلیل است که به محض رویت زانوی پرانتزی باید درمان را تحت نظر دکتر آغاز نمود.

اگر به یک راهکار سریع و بی دردسر برای رزرو نوبت مطب بهترین متخصص ارتوپدی نیاز دارید درمانکده در خدمت شماست‌!

درمان بیماری ساییدگی زانو تحت نظر متخصص ارتوپد:

ساییدگی زانو بیشتر به صورت مادرزادی رخ می دهد اما به هر حال در طول دوران زندگی به دلایلی من جمله آسیب های ورزشی، وزن بالا و.. نیز ممکن است این بیماری عارض شود. شدت بیماری، تحت تاثیر سبک زندگی، شرایط کاری، تغذیه و… متفاوت خواهد بود.

اگر دکتر ارتوپد خوب تشخیص دهد که فرزند شما دچار بیماری ساییدگی زانو شده است شما باید درمان این بیماری را در اولویت قرار دهید چرا که هر لحظه تاخیر در درمان، می تواند ساییدگی را بیشتر کرده و بنابراین زانوها بد فرم شوند. با توجه به نرم بودن استخوان ها در دوران کودکی، درمان بیماری در این سن راحت تر است و دوره درمانی کوتاه تر خواهد بود.

نکته دیگر درمورد عدم درمان بیماری ساییدگی زانو، عارض شدن ساییدگی زودرس است. به هر حال در دوران زندگی زانوها به هم فشار می آورند و همچنان که سن بالا می رود، کارایی آن ها کم خواهد شد. پس همان گونه که متوجه شدید سایش زانوها با افزایش سن، طبیعی است اما برخی از عوامل می تواند زمان رخ دادن این مشکل را تسریع ببخشد. برای مثال درمان شدن ساییدگی زانوها در دوران کودکی بدترین عامل در آرتروز و درد زانو به صورت زودرس است.

درمان درد زانو توسط متخصص ارتوپد:

زانو درد یکی از عارضه های شایع در میان انسان ها در دهه اخیر است. متاسفانه امروزه درصد زیادی از افراد به ویژه خانم ها و حتی در سنین کم به این بیماری مبتلا می شوند. زانو درد می تواند دلایل مختلف داشته باشد من جمله:

 • ممکن است این درد ناشی از بیماری های دیگر باشد. برای مثال زانوی شما شکسته و در اثر آن درد را حس می کنید. در این صورت به آن زانو درد ثانویه گفته می شود.
 • اما اگر بیماری دقیقا در خود زانو باشد برای مثال ساییدگی زانوها، آرتریت زانو و… درد حاصله را زانو درد اولیه می نامند.

اغلب افرادی که دچار زانو درد هستند زمانی که به پزشک ارتوپد مراجعه می کنند، از درد لگن و مچ پا نیز شکایت می کنند. اما سوال اینجاست که چگونه درد زانو به قسمت های دیگر منتقل می شود؟

همان گونه که می دانید درد زمانی حس می شود که از طریق رشته های عصبی به مغز منتقل گردد. اعصاب زانو، لگن و مچ پا به هم نزدیک هستند به همین دلیل است که در زمان انتقال درد، اعصاب دو ناحیه دیگر نیز تحریک شده و شما در این دو قسمت هم درد را حس خواهید کرد.

افرادی که به زانو درد مبتلا شده اند به هیچ عنوان نباید بدون نظر پزشک ارتوپد از مسکن استفاده کنند زیرا مسکن ها با برطرف کردن درد، شما را آرام کرده و در نتیجه به علت بیماری را جست و جو نخواهید کرد.

با این کار، ناهنجاری زانو که منجر به درد شده است پیشرفت کرده و شما زمانی متوجه آن خواهید شد که درمان سخت و حتی غیر ممکن است. زانو درد در واقع علامتی است که به متخصص ارتوپد کمک می کند در کنار آزمایش های مختلف، بتواند دقیق تر محل درد و علت آن را تشخیص داده و درمان را آغاز نماید.  علائم زیر به شما کمک می کند تا زودتر از موعد بتوانید متوجه زانو درد شوید که در راه است:

 1. صدای تق در زانو
 2. قرمزی و التهاب زانو
 3. حساس شدن زانوها به گونه که حتی با لمس کردن هم درد می گیرند.
 4. درد در هنگام کشیدن پا
 5. قفل شدن زانوها
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن