تخصص ها

ویژگی چشم پزشک یا متخصص چشم

تمامی انسان ها در طول دوران زندگی خود به متخصص چشم نیازمند هستند. بینایی انسان یکی از مهمترین نعمت هایی است که باید در حفظ آن کوشا باشیم. همین الان دو دست خود را ر مقابل چشمان بگیرید ملاحظه می کنید که دنیا برای شما تاریک می شود. اما با هم نمی توانید به خوبی درک کنید که یک نابینا با چه مشکل بزرگی روبرو بوده و از چه نعمتی بی بهره است بلکه شما باید با همین چشمان بسته برخاسته و شروع به راه رفتن کنید. در این شرایط است که تنها ذره ای از مشکلات نابینایان را حس می کنید. به همین دلیل است که از نظر هر چشم پزشک خوب انسان باید از چشمان خود مراقبت کرده و به محض بروز کوچکترین مشکلی در بینایی، شرایط را به دکتر چشم اطلاع دهد.

معرفی متخصص چشم و شرح وظایف او:

خوشبختانه در میان تمام تخصص های پزشکی در دنیا و در کشور ما، آمار چشم پزشک هم زیاد است و افراد در هر استان و شهری به راحتی به یک دکتر چشم مراجعه نمایید. اما در ابتدا لازم است که به معرفی این تخصص پرداخته و وظایف متخصص چشم را بیان کنیم.

به طور کلی، چشم پزشک به کسی گفته می شود که درجه بینایی (Optometry Degree) را تعیین می کند، مشکلات بینایی را بررسی کرده و علت هر کدام را تعیین می کند و نهایتا برحسب شرایط، درمان مناسب را ارائه می کند. متخصص چشم بعد از این که آزمایشات لازم را انجام داده و درجه بینایی فرد و بیماری مربوطه را تشخیص داد، با کمک عینک، داروها و نهایتا به کمک جراحی، درمان بیماری را آغاز می کند تا بینایی فرد به حالت قبل بازگشته و یا این که حداقل، قدرت بینایی کمتر از مقدار فعلی نشود.

متخصص چشم

اگر بخواهیم در یک جمع بندی، به شرح وظایف یک چشم پزشک خوب بپردازیم لازم است به موارد زیر اشاره کنیم:

 • بررسی وضعیت بیمار

همان گونه که بیان کردیم یک چشم پزشک باید به خوبی قدرت بینایی بیمار و بافت چشم را مورد بررسی قرار دهد تا در صورت وجود بیماری هایی همانند آب مروارید، گلوکوم و…. بتواند دستور درمانی لازم را صادر نماید. متخصص چشم باید قبل و بعد از جراحی چشم، بیمار را تحت کنترل خود داشته باشد تا در صورت بروز هر گونه مشکلی سریعا آن را رفع کند. در صورتی که بیمار سوالاتی در طول درمان داشته  باشد، متخصص چشم باید حتی به صورت تلفنی، به این سوالات پاسخ دهد.

 • انجام جراحی چشم

بافت چشم، حساس ترین بافت بدن است که در زمان انجام عمل جراحی بر روی آن باید دقت و مهارت بسیار بالایی داشت به همین دلیل برای این منظور باید به سراغ یک چشم پزشک خوب بروید. برای درمان آب مروارید، نزدیکی بینی و… که نیاز به جراحی وجود دارد، متخصص چشم به کمک لیزر این عمل را انجام می دهد. حتی در مواردی که تومورهایی در اطراف بافت چشم وجود داشته باشد باز هم جراحی آن بر عهده پزشک چشم است که البته در این زمان، دکتر چشم باید با متخصص مغز و اعصاب و یا با متخصص غدد درون ریز در ارتباط باشد.

 • تدوین برنامه درمان

هر متخصص چشم باید یک برنامه درمانی را متناسب با نوع بیماری، تدوین کرده و درمان را براساس آن پیش ببرد تا بهبودی کامل حاصل شود. انجام آزمایشات به موقع، تمرینات توانبخشی و یا تمرینات بینایی، استفاده از انواع روش های درمانی متناسب با مرحله درمان و… باید در این برنامه گنجانده شود.

 • خوش برخورد بودن

یک متخصص چشم باید در کنار انجام وظایف علمی خود، برخورد مناسبی با بیمار داشته باشد چرا که بیمار به اندازه کافی از مشکل رخ داده در بینایی خود رنج می برد حال اگر در این میان دکتر چشم هم با او برخورد مناسبی نداشته باشد، از نظر روحی به هم خواهد ریخت. لذا یک چشم پزشک خوب باید صبورانه و با لطافت با بیمار برخورد کند.

 • راز دار بودن

پزشک چشم نباید اطلاعات بیمار را در اختیار افراد دیگر قرار دهد مگر این که از نظر خود بیمار، بلامانع باشد. اطلاعاتی که در نزد چشم پزشک وجود دارد امانت است و به هیچ عنوان بدون رضایت بیمار نباید در اختیار افراد دیگر قرار گیرد.

 • به روز کردن اطلاعات

هر متخصص چشم باید اطلاعات علمی و عملی خود را با دانش جهانی مطابقت دهد تا در درمان بیماران خود دچار مشکل نشود. چشم پزشک خوب همواره سعی دارد از متدهای بسیار مناسب برای درمان افراد کمک بگیرید که استفاده از این متدها، نیازمند همگام شدن با فناوری جهانی است.

تفاوت متخصص چشم با عینک ساز:

برخی از افراد برای سنجش قدرت بینایی خود به سراغ یک عینک ساز می روند. در مغازه عینک سازی هم تابلوی مربوط به سنجش بینایی وجود دارد اما این بدان معنا نیست که عینک ساز در علم چشم پزشکی، متخصص است. چشم پزشک به فردی گفته می شود که دوره های علمی تحصیل را به طور کامل طی کرده و دارای مدرک تخصص چشم پزشکی است. این افراد مجوز معاینه بیمار، تجویز دار و یا حتی عمل جراحی را داشته و خودشان انجام دهنده عمل هستند. اما در مورد عینک ساز، شرایط کاملا فرق دارد. عینک ساز باید نوع عینک تعیین شده توسط پزشک چشم را ساخته و به بیمار عرضه کند. لذا در صورتی که حس می کنید بینایی شما دچار مشکل شده است در اولین فرصت باید به یک چشم پزشک خوب مراجعه کنید.

عینک
عینک

دلایل نیاز مراجعه به متخصص چشم:

یکی از مواردی که نیاز می دانیم در ابتدا بیان کنیم این است که مراجعه به چشم پزشک نباید تنها در زمان ابتلا به بیماری باشد بلکه هر فرد باید هر سال حداقل یکبار برای معاینه و بررسی وضعیت چشم های خود، به پزشک چشم مراجعه کند چرا که در طول دوران زندگی در اثر مطالعه و ابتلا به برخی از بیماری ها، ممکن است درجه بینایی چشم کم شود. اگر در ابتدا متوجه این موضوع شویم، می توانیم قدرت بینایی را ترمیم نمود لذا مراجعه به دکتر چشم در سال برای تمامی افراد الزامی است. اما اگر شما به یکی از بیماری های زیر مبتلا شده اید نیز نیاز است که درمان را تحت نظر متخصص چشم انجام دهید.:

 • خشک شدن چشم

حتما تا به حال شنیده اید که برخی از افراد از خشک شدن اشک چشم خود گلایه می کنند. اشک چشم باعث می شود که بافت رویی چشم همیشه مرطوب بوده و علاوه بر این که بافت چشم را ضدعفونی می کند، اکسیژن و مواد غذایی را به قرنیه می رساند. در نتیجه خشک شدن چشم منجر به تحلیل بافت چشم در طی زمان می شود. یک چشم پزشک خوب معتقد است که اگر این بیماری به سرعت تشخیص داده شود، با اشک های مصنوعی قابل درمان است.

 • آب مروارید

در این بیماری، عدسی چشم لطمه می بیند به گونه ای که تیره و کدر می شود. در این زمان وقتی به چشم فرد نگاه کنید گویی در داخل عدسی، یک مروارید قرار گرفته است. تار شدن چشم، دوبینی، کاهش قدرت دید در شب و… از جمله علائم بیماری است که متخصص چشم معتقد است این بیماری را بهتر است زمانی جراحی شود که فرد در بینایی به مشکل برخورد کرده است.

 • بیماری قوز قرنیه

زمانی که در اثر نازک شدن استرومای قرنیه، قرنیه به حالت مخروطی شکل تبدیل شود به آن قوز قرنیه گفته می شود که علائم عبارتند از نزدیک بینی، آستیگماتیسم و…. است. درمان این بیماری بسته به شدت عارضه و نظر دکتر چشم متفاوت است.

 • بیماری ها و عارضه های ناشی از کار

در طول دوران کاری ممکن است بینایی انسان در معرض خطر قرار گیرد. افرادی که زیاد با کامپیوتر و وسایلی از این قبیل سر و کار دارند، مشاغلی همانند جوشکارها، کار در محیط هایی با نور کم و… از مواردی هستند که بینایی را به شدت تحت تاثیر قرار می دهند. تمامی این موارد، شرایط را برای ابتلا به بیماری های چشم فراهم می کند. چشم پزشک خوب توصیه می کند این افراد به محض این که کوچکترین کاهشی در قدرت بینایی خود دیدند باید برای معاینات و درمان، به متخصص چشم مراجعه نمایند.

 • ناخنک

در این بیماری، یک پرده سفید رنگ از قسمت گوشه داخلی چشم شروع شده و به صورت یک ناخن، به سمت قرنیه پیشروی می کند. این که درمان ناخنک چشم با دارو و قطره اشک انجام شود و یا این که تحت عمل جراحی قرار گیرد، بسته به میزان پیشرفت بیماری و نظر متخصص چشم متفاوت است. بهتر است با مشاهده اولین علائم بیماری، به دکتر چشم مراجعه شود.

منبع: allaboutvision.com

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن