تخصص ها

متخصص کودکان کیست؟ وظایف متخصص کودکان

زمانی که کودک شما بیمار می شود ابتدا باید به متخصص کودکان مراجعه نمایید. فیزیولوژی بدن کودکان با افراد بزرگسال متفاوت است. برای مثال شاید مصرف مقداری غذای مسموم در بدن بزرگسالان تنها منجر به اسهال و استفراغ گردد اما در کودکان می تواند خطرات جانی را به دنبال داشته باشد زیرا قدرت دفاعی کودک بسیار کمتر از انسان بالغ است. بر این اساس درمان بیماری های کودکان نیز به تخصص مربوط به این دوره سنی نیاز داشته و به همین دلیل باید به پزشک کودکان مراجعه نمود.

ویژگی‌ها و وظایف متخصص کودکان:

متخصص کودکان به درمان بیماری های مرتبط به کودکان در همه دوره سنی می پردازد و در نتیجه روش های تشخیص، درمان و مراقبت خاص کودکان را در دوره تحصیلی خود فراگرفته است.

توصیه ما این است که درمان کودک تحت نظر دکتر کودکان انجام شود چرا که این متخصصین در تمام دوره تحصیلات تخصصی و همچنین در مدت کاری خود، با کودکان و بیماری های مختلفی سر و کار داشته اند در نتیجه تجربه بالایی در زمینه تشخیص بیماری های کودکان و درمان دارند.

با توجه به این که کودک نمی تواند درمورد درد و بیماری خود صحبت کند لذا پزشک معالج باید تجربه بالایی داشته باشد تا از طریق علائم بیماری بتواند دلیل آن را حدس زده و درمان را آغاز نماید که این کار به خوبی توسط متخصص کودکان امکان پذیر است. مهمترین ویژگی ها و وظایف یک دکتر کودکان عبارتند از:

 • کودکان ذاتا از دکتر ترس دارند در نتیجه یک متخصص کودکان نباید بداخلاق و کم صبر باشد. به هر حال کودکان به ویژه در سنین کم، با دیدن پزشک ترسیده و گریه می کنند. ممکن است چند دقیقه زمان لازم باشد تا آرام گرفته و امکان معاینه آن وجود داشته باشد. لذا یک پزشک کودکان باید صبور، مهربان و با حوصله باشد تا حتی اگر نوزاد در تمام مدت معاینه بی تابی کرد، عصبی نشده و به کار خود ادامه دهد.
 • متخصص کودکان باید یک پرونده سلامت برای کودک تدوین نماید که مشخصات بیمار شامل مشخصات پایه از جمله قد، وزن، سن، جنسیت و… و همچنین نوع بیماری، دلیل بروز آن، مرحله درمانی، وضعیت سلامت بیمار در هر مرحله و… در این پرونده لحاظ می گردد. کودکان بیمار ممکن است تحت نظر متخصصین مختلف من جمله متخصص قلب، دندان پزشک اطفال، ارتوپد خوب و.. قرار گیرند لذا لازم است که دکتر کودکان این پرونده را به دقت در هر مرحله درمانی تکمیل نمایند تا پزشکان دیگر در حین درمان، از وضعیت سلامت فعلی کودک مطلع باشند.
 • در صورتی که نیاز به بستری شدن کودک در بیمارستان وجود داشته باشد، متخصص کودکان باید در کنار بیمار به عنوان یک مشاور وجود داشته باشد.
 • همچنین متخصص کودکان به بررسی وضعیت بهداشتی کودکان نیز خواهد پرداخت. نوزاد تازه به دنیا آمده ممکن است مشکلاتی بهداشتی را داشته باشد که برای مثال به پوست او در اثر استفاده از پوشاک آسیب وارد شود در این زمان دکتر کودکان کمک می کند تا این مسئله درمان شود.
 • یکی دیگر از وظایف دکتر کودکان تنظیم رژیم غذایی برای کودک است. ممکن است به هر دلیلی کودک شما دچار سوء هاضمه شده باشد و یا این که در اثر تغذیه بیش از حد، به چاقی مفرط مبتلا شود. در این زمان حتما باید فرزند خود را تحت مراقبت متخصص کودکان قرار دهید تا با ارائه یک برنامه غذایی مناسب، وزن کودک را به حد ایده آل رسانده و سوء تغذیه را برطرف نماید.

دلایل نیاز به مراجعه به متخصص کودکان:

ذهنیتی که در میان اغلب مردم جامعه وجود دارد این است که تنها زمانی باید به متخصص کودکان مراجعه نمود که فرزندمان به بیماری سختی مبتلا شده است در غیر این صورت می توان درمان بیماری های ساده و خفیف همانند سرماخوردگی را تحت نظر پزشک عمومی انجام داد. اما در این قسمت از مقاله ما دلایلی را ذکر خواهیم کرد که نشان دهنده لزوم مراجعه به پزشک کودکان خواهد شد:

 • پاسخ بدن کودکان به دارو و روش های درمانی نسبت به بزرگسالان متفاوت است. متخصص کودکان به خوبی می داند که برای هر کودک در سن خود، چه دوز دارویی باید مصرف شده و دقیقا چه روش درمانی باید اعمال گردد. با توجه به آنچه گفته شد، حت درمان سرماخوردگی هم باید تحت نظر پزشک کودکان انجام شود.
 • آنالیز رشد بدن کودک توسط متخصص کودکان انجام می شود. والدین و اطرافیان کودک، رشد را تنها به صورت ظاهری مشاهده می کنند. به عنوان مثال افزایش قد و وزن کودک را ملاک رشد دانسته و در صورت کند بودن این روند، حس می کنند که مشکلی در بدن طفل وجود دارد. اما متخصص کودکان روند رشدی کودک شما را به صورت تخصصی بررسی می کند. از زمان تولد نوزاد تا اتمام دوره کودکی، دکتر کودکان پرونده ای را برای کودک تنظیم کرده و روند رشدی او را در طی دوران سنی مختلف بررسی می کند. متخصص از معیارهای استاندارد برای آنالیز رشد کودک استفاده خواهد کرد و بنابراین به صورت دقیق و علمی می تواند تعیین کند که که رشد فرزند شما مناسب هست یا خیر.
 • تفاوتی نمی کند که کودک شما به چه بیماری هایی مبتلا شده است، در ابتدا باید شرایط را برای متخصص کودکان توضیح دهید تا وی برحسب نوع بیماری، در صورت امکان درمان را انجام دهد و در غیر این صورت، شما را به یک متخصص مربوطه معرفی نماید.

وظایف یک ارتوپد خوب:

برخی از بیماری های کودکان نیاز است که علاوه بر نظارت متخصص کودکان، با روش های درمانی ارتوپد خوب پیش برود تا درمان کامل شود. پزشک ارتوپد باید بتواند بیماری های مربوط به مفاصل را به درستی تشخیص داده  و درمان نماید.

با توجه به این که سن افراد در بروز این بیماری ها بسیار تاثیرگذار است، به همین دلیل متخصص ارتوپد با مختص همان دوره سنی باشد. اسکلت کودکان در این مرحله رشدی، به شدت تغییر پذیر بوده و سریع فرم می گیرد به همین دلیل است که اگر کودک شما به مشکلات ارتوپدی مبتلا شده است بهتر است سریعا به ارتوپد خوب موضوع را اطلاع دهید.

در این مرحله سنی درمان بهتر و سریع تر انجام می شود زیرا استخوان های بدن هنوز نرم بوده و به خوبی فرم می گیرد.

نشانه های بیماری و نیاز به مراجعه به متخصص کودکان:

 • تنگی نفس

به هر حال در زمان سرماخوردگی ممکن است کودک شما دچار تنگی نفس شود اما اگر این تنگی نفس ادامه دار شد، نشان دهنده یک بیماری در بدن فرزند شماست که حتما باید به دکتر کودکان مراجعه کنید.

 • تب بالا

بیماری هایی همانند سرماخوردگی، مشکلات گوارشی، ویروس و… منجر به تب در بدن می شوند. اما دقت کنید که تب فرزند شما چند روز ادامه دار می شود. تب های طولانی و مزمن، خطرناک هستند و نیاز است که پزشک کودکان فرزند شما را معاینه کند. احتمال دارد که بیماری خطرناکی کودک شما را تهدید می کند.

 • دل دردهای طولانی مدت

به هر حال دل درد یکی از عارضه هایی است که در طول دوران کودکی به ویژه تا سن 2 سالگی برای فرزند شما رخ دهد. اما ممکن است که این درد بیشتر و مزمن گردد. در این صورت حتما یک دلیل ریشه ای وجود دارد که ممکن است در صورت بی توجهی، خطراتی را برای کودک داشته باشد. شما با دیدن کمترین دل درد باید موضوع را به متخصص کودکان اطلاع دهید.

 • عطش شدید

تشنگی زیاد کودک و ان هم زمانی که دلیل خاصی نداشته باشد، مشکوک است. ممکن است این تشنگی ناشی از خوردن برخی از غذاها باشد اما اگر هیچ دلیل در این تشنگی شدید ملاحظه نکردید، باید به متخصص کودکان مراجعه کنید تا کودک شما را معاینه کند. این احتمال وجود دارد که فرزند شما به دیابت  مبتلا شده باشد که مهمترین علامت آن، عطش شدید است.

 • خستگی و ضعف شدید

فرض کنیم که کودک شما یک بچه پرشور و پرانرژی است اما برای چند روز ملاحظه می کنید که انرژی او افت کرده و بسیار ساکت و خسته به نظر می رسد. حتما تعجب خواهید کرد. بیماری های همانند افسردگی، بروز مشکلات در سیستم ایمنی بدن، خوردن غذاهای نامناسب و… از جمله دلایل این ضعف و خستگی خواهد بود. بهترین کار این است که کودک خود را تحت درمان دکتر متخصص قرار دهید.

 • ورم کردن صورت

آلرژی به گیاهان و برخی از مواد غذایی، عفونت، مصرف برخی از داروها و… می تواند التهاب صورت را به دنبال داشته باشد. برای تشخیص علت بیماری و درمان آن لازم است که متخصص کودکان را در جریان این موضوع بگذارید.

 

منبع مقاله

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن