ویروس کروناآرشیو نوشته‌هاراهنماها و دستورالعمل های مقابله با ویروس کروناسلامت روان

کنترل و کاهش استرس ناشی از ویروس کرونا

با جهانی شدن همه گیری ویروس کووید-19 (COVID-19) و آمارهای ترسناکی که از میزان فوتی ها در ایران و جهان منتشر می شود و هشدارهایی که مورد سرعت سرایت آن در ایران منتشر می شود، استرس زیادی در مردم ایجاد شده است. برای کاهش استرس و بررسی احتمال کرونا می توانید در تست آنلاین کرونا شرکت کنید.

برای درمان و کنترل استرس و اضطراب اینجا کلیک کنید.

سرعت انتشار این ویروس در جهان از سرعت تحقیقات بشر سریعتر بوده و در نتیجه بشریت با چالش جدی و همه گیری جهانی در مورد این ویروس مواجه شده است. بر اساس آمارهایی که از همه گیری در کشور چین بدست آمد از کل مبتلایان حدود 1.5% فوت می نمایند که این آمار در ایران متاسفانه درصد بالاتری از فوت را نشان می دهد.

آمار مبتلایان ویروس کرونا در چین
آمار مبتلایان ویروس کرونا در چین

استرس با افزایش ترشح کورتیزول همراه است که بسته به میزان کورتیزول ترشح شده، واکنش هایی را در بدن ایجاد می کند. در گذشته های دور این هورمون می بایست ما را برای مقابله با حمله حیوان وحشی، دشمن، و یا فرار از موقعیت خطرناک آماده می کرد. این هورمون موجب ایجاد آمادگی جسمانی بیشتر و تولید انرژی برای واکنش سریعتر و قوی تر در برابر خطر می شود.  اما در شرایط فعالی این استرس اگر طولانی باشد، می تواند منجر به اضطراب بشود که آثار بسیار مخربی در بدن ما دارد.

سیستم پاسخ استرس
سیستم پاسخ استرس

 

 

علائم جسمانی استرس بیش از حد:

 1. افزایش ضربان قلب
 2. افزایش فشارخون
 3. سوءهاضمه
 4. بی‌اشتهایی
 5. تهوع
 6. بی‌خوابی
 7. سردرد
 8. لرزش
علائم ظاهری استرس
علائم ظاهری استرس

 

راه های کنترل و کاهش استرس بیش از حد:

چگونه باید در دوران قرنطینه خانگی محیطی آرام برای خود و خانواده ایجاد کنیم تا علاوه بر جلوگیری از استرس بیش از حد، از بودن در خانه و کنار خانواده لذت ببریم؟

 1. از تمرکز بیش از حد روی اخبار کرونایی و دریافت اطلاعات لحظه ای دوری کنید زیرا این اطلاعات هیچ کمکی به شما نمی کند و تنها در حد دریافت هشدارها و پیام های علمی و معتبر که از رسانه های رسمی و علمی منتشر می شوند کافی است.
 2. در مورد آنچه در مورد کرونا تا کنون پیش آمده و آنچه در آینده روی خواهد داد افراط یا تفریط نکنیم و در حد یک واقعیت قابل کنترل با آن برخورد کنیم.
 3. در مورد خواب خودمان برنامه ریزی داشته باشیم و سعی کنیم از کم خوابی یا خواب بیش از حد اجتناب کنیم و برای استفاده مطلوب از ساعات بودن در خانه برنامه ریزی کنیم.بی خوابی
 4. در مورد تغذیه خود در دوران قرنطینه خانگی برنامه ریزی مناسبی داشته باشیم تا ضمن تامین مواد غذایی مورد نیاز بدن میزان کالری مصرفی روزانه خودمان را کاهش دهیم تا از افزایش وزن و چاقی پیشگیری کنیم.
  غذاهای سالم کم کالری
 5. برای افزایش تحرک از بازی های فردی یا گروهی در خانه استفاده کنیم تا علاوه بر ایجاد تحرک، نشاط و شادی را در بین افراد خانواده افزایش دهیم.
 6. سرمایه روانشناختی خودمان مانند : امیدواری، خوش‌بینی، تاب آوری و خودکارآمدی را افزایش دهیم.
 7. با افراد خوش بین و شاد ارتباط مجازی برقرار کنیم و از ارتباط با افراد منفی، دلسرد و غمگین دوری کنیم.خوشبینی
 8. در محیط خانه موسیقی های شاد یا آرامبخش پخش کنیم.موسیقی آرامبخش
 9. یک فنجان چای کم رنگ بنوشیم.نوشیدن چای
 10. به معنویات بپردازیم و از اعتقاداتمان برای ایجاد آرامش بیشتر کمک بگیریم.
 11. در صورتی که سطح استرس ما به حدی رسیده که قابل کنترل نیست با روانشناس تلفنی یا مجازی مشاوره کنیم.

 

مشاوره آنلاین روانشناسی

[تعداد: 2   میانگین: 3/5]
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن