اختلال دوقطبی احساسات فرد را بیشتر هدف قرار می‌دهد و هیجانات وی را دچار نوسان می‌کند.

علائم، علل و درمان اختلال دو قطبی

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:
علائم مشابه کرونا

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، تست کرونا بده!

تست کرونا در محل
خون دماغ یا گوش درد

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
مشکل در بلع

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام‌ها هم مشکل ایجاد می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافتِ مشاوره
خون در مدفوع

علت‌های مشاهدۀ خون در مدفوع می‌تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
اختلال خواب

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
درد کمر، پا، دست یا زانو

دردهای اسکلتی یکی از شایع‌ترین علائم ایرانی‌هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
سردرد

سردرد علت‌های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون‌ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
معده درد یا حالت تهوع

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافتِ مشاوره
زخم مداوم دهانی

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مُشاوره
سرفۀ مزمن

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
اضطراب و استرس

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

اختلال دوقطبی یا بیماری افسردگی شیدایی شامل مجموعه‌ای از اختلالات است که همراه با مراحلی از انرژی بسیار بالاست که تحت عنوان دوره‌های شیدایی شناخته می‌شود.

در این مطلب با درمانکده همراه شوید تا با علائم اختلال دوقطبی، علل اختلال دوقطبی و درمان اختلال دوقطبی بیشتر آشنا شوید و بدانید راه های تشخیص بیماری دو قطبی چیست.

اختلال دوقطبی چیست؟

معمولاً، تغییرات غیرعادی در روحیه و انرژی به شکل فعالیت بیش‌ازحد و ناتوانی در انجام عملکردهای روزمره نمود پیدا می‌کند. ناتوانی ناشی از اختلالات دو قطبی می‌تواند شدید باشد و منجر به آسیب روابط، شغل یا عملکرد فرد در مدرسه و حتی خودکشی شود.

اختلال دوقطبی در زنان دوقطبی و مردان انواع مختلفی دارد. منظور از اختلالات دو قطبی نوع 1 وضعیتی است که فرد در آن به‌مدت دست کم یک هفته دچار یک دوره‌ی کامل شیدایی می‌شود. در این وضعیت ممکن است افسردگی را هم تجربه کند یا نکند. ممکن است علائم شیدایی آنقدر شدید باشد که فرد به بستری شدن نیاز پیدا کند.

اگر فرد درحال حاضر یا درگذشته دچار یک دوره هیپومانیا شده باشد، که حالت خفیف‌تر شیدایی است و حداقل چهار روز متوالی طول می‌کشد، و درحال حاضر یا در گذشته یک دوره افسردگی عمده را نیز تجربه کرده باشد، اختلال دوقطبی نوع 2 رخ داده است. به تغییر مکرر روحیه از هیپومانیا به افسردگی طی دست کم دو سال در بزرگسالان، اختلال خلقی یا خلق ادواری می‌گویند.

بسامد بروز این اختلال در زنان دوقطبی و مردان یکسان است و متوسط سن بروز آن 25 سالگی تخمین زده شده است. با این حال، ممکن است اختلال دوقطبی از کودکی آغاز یا در اواخر عمر ظاهر شود.

اختلالات دو قطبی معمولا بیماری‌های مزمنی هستند و فرد باید تا پایان عمر تحت نظارت باشد. بیش از 90 درصد از کسانی که دچار یک دوره شیدایی می‌شوند، باز هم دوره‌های شیدایی یا افسردگی را تجربه می‌کنند.

بیشتر بدانید: شایع ترین اختلالات خود ایمنی را بیشتر بشناسیم

دوقطبی بودن یعنی چی؟

معمولاً افراد مبتلا شیدایی را با سرخوشی زیاد توصیف می کنند. شخص احساس می‌کند «جهان زیر پایش قرار دارد». با این وجود، در اغلب موارد، روحیه‌ غالب در دوران شیدایی کج‌خلقی است. به‌علاوه، این دسته از افراد ناگهان اعتماد به نفس زیادی در خود احساس می‌کنند، نیازشان به خواب کم می‌شود، پرحرف می‌شوند، براحتی حواسشان پرت می‌شود و دست به فعالیت‌هایی می‌زنند که ریسک و دردسرشان بالاست (مثل قمار، خرید بی‌رویه، سکس بی‌پروا).

شباهت هیپومانیا با شیدایی در این است که در هر دو مورد دیگران متوجه تغییر در روحیه و عملکرد فرد می‌شوند اما این دوره آنقدر شدید نیست که منجر به اختلال جدی در عملکرد اجتماعی یا شغلی شود یا به بستری شدن نیاز داشته باشد.

ممکن است فرد در دوره‌ شیدایی پروژه‌های زیادی را شروع کند و احساس کند، صرف نظر از سطح استعداد یا تجربه، می‌تواند هرکاری را انجام دهد. یکی از شایع‌ترین ویژگی‌های شیدایی کاهش نیاز به خواب است. ممکن است فرد تا چند روز نخوابد ولی احساس خستگی نکند.

در اغلب موارد، ذهن فرد شیدا سریع‌تر از آنکه بتواند بروز دهد عمل می‌کند بنابراین مدام از موضوعی به موضوع دیگر می‌پرد و حرف‌های او منسجم نیست. گاهی فرد در دوره‌ی شیدایی، بخصوص اگر کسی بخواهد حرفش را قطع کند، از خود پرخاش و خشونت نشان می‌دهد. 

زنجیره‌ی رشد کودکانی که در معرض خطر ابتلا به اختلال دوقطبی قرار دارند (چون یکی از والدین آن‌ها دچار این اختلال دو قطبی است) با علائمی شروع می‌شود که مختص اختلال دوقطبی نیست (مشکل خواب و اضطراب ازجمله علائم بارز آن است). این وضعیت از اختلال خلقی خفیف به سمت اختلال افسردگی عمده در نوجوانی حرکت می‌کند و اختلال دوقطبی کامل در مرحله‌ی ورود به بزرگسالی، معمولاً همراه با یک دوره شیدایی یا هیپومانیا یا اولین دوره از روان‌پریشی بعد از یک دوره افسردگی، رخ می‌دهد.

ویژگی این وضعیت این است که افراد شیدا بیماری خود و نیاز به درمان را نمی‌پذیرند و دربرابر درمان مقاومت می‌کنند. راه های تشخیص بیماری دو قطبی و درمان بیماری دو قطبی بسیار مهم است.

خطر خودکشی در بین افراد مبتلا به اختلال دوقطبی دست کم 15 برابر بیشتر از جمعیت عادی است. در اغلب موارد اختلال دوقطبی تشخیص داده نمی‌شود یا با سایر اختلالات اشتباه گرفته می‌شود و ممکن است افراد تا چند سال از آن رنج ببرند تا بالاخره تحت درمان مناسب قرار بگیرند.

برای آنکه بدرستی بدانید بیماری دو قطبی چیست و علائم بیماری دو قطبی را تشخیص دهید، حتما باید به روانپزشک و روانشناس مراجعه کنید. پزشک پس از بررسی شخصیت دو قطبی و علائم اختلال دو قطبی در افراد دو قطبی نوع درمان مناسب را مشخص کرده و عوامل تشدید کننده اختلال دو قطبی را شرح می‌دهد.

بیشتر بدانید: تحریک پذیری چیست؟

علائم اختلال دوقطبی اغلب هیجانی هستند. مانند افزایش اعتماد به نفس یا سرخوشی بیش‌ازحد. میل به خودکشی افزایش قابل توجهی نسبت به وضعیت سلامت دارد،
علائم اختلال دوقطبی اغلب هیجانی هستند. مانند افزایش اعتماد به نفس یا سرخوشی بیش‌ازحد. میل به خودکشی افزایش قابل توجهی نسبت به وضعیت سلامت دارد،

فواید  اختلال دو قطبی

اجازه دهید با اذعان به آن‌چه شناخته شده است شروع کنم: افسردگی مانیک یا اختلال دوقطبی می‌تواند یک بیماری ویرانگر باشد. این بیماری که حداقل 1٪ از جمعیت را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بدون درمان می‌تواند منجر به خودکشی، مشاغل ویران شده و خانواده‌های ویران شود. اختلال دوقطبی اغلب با سوء مصرف الکل و مواد مخدر و اعتیاد، رفتار مجرمانه و حتی خشونت آمیز همراه است. البته که این پیش زمینه ارائه شده است که چرا که باری را که این بیماری بر زندگی مردم، خانواده‌ها و جوامع می‌گذارد، کم نشود.

از سوی دیگر، تاریخ جهان به طور قابل توجهی تحت تأثیر افراد مبتلا به افسردگی شیدایی قرار گرفته از بازیگران و هنرپیشه‌ها تا سیاستمداران ( وینستون چرچیل، تئودور روزولت) به فضانوردان (باز آلدرن)، رسانه‌ها (تد ترنر) و شاید حتی شخصیت‌های مذهبی معروف است. به نظر واضح است که حداقل برای برخی از افراد مبتلا به اختلال دوقطبی، احساس معنویت، خلاقیت و موفقیت افزایش یافته است. ممکن است اختلال دوقطبی پتانسیل بالایی داشته باشد، اگر فردی بتواند انرژی‌هایی را که به طور دوره‌ای در دسترس هستند، به یک کار بالاتر هدایت کند یا به طور موثر هدایت کند. این البته توانایی پرهیز از مواد مخدر و الکل مضر، داشتن شخصیت خوب و حداقل برخی از روابط حمایتی و شبکه‌های اجتماعی را پیش‌فرض می‌گیرد. ممکن است در نظر گرفتن یک مفهوم سازی مجدد مفید باشد. شاید به جای این‌که این یک اختلال باشد، بتوانیم افراد دوقطبی را به عنوان افرادی که به قدرت غیر عادی دسترسی دارند تصور کنیم. این قدرت راهی برای برجسته شدن پیدا می‌کند یا به روشی مخرب و یا به روشی سازنده. اگر چنین انتخابی به فرد ارائه شود، شاید بتواند درهایی برای دستیابی به موفقیت باز کند.

راههای تشخیص بیماری دو قطبی و علائم اختلال دوقطبی چیست؟

براساس DSM-5، دوره‌ی شیدایی با سرمستی بیش‌ازحد، کج‌خلقی در بیشتر روزهای هفته یا هر روز به مدت دست کم یک هفته ظاهر می‌شود و با افزایش غیرعادی فعالیت و انرژی همراه است. به‌علاوه، سه مورد از علائم زیر در فرد مشاهده می‌شود (اگر کج‌خلقی را روحیه‌ی غالب تصور کنیم، چهار مورد):

 • اعتماد به نفس بیش از حد یا بزرگنمایی، شامل باورهای غیرمنطقی نسبت به توانایی و قدرت خود
 • کاهش نیاز به خواب
 • پرحرفی غیرعادی یا نیاز به صحبت
 • هجوم ایده یا افکار
 • پرت شدن حواس
 • افزایش هدف‌گذاری، مانند پروژه‌های کاری یا درسی، یا فعالیت‌های بی‌هدف (بی‌قراری روانی-حرکتی)
 • شرکت در فعالیت‌هایی که احتمال پیامد منفی آن ها بالاست. مثل خرید بی‌رویه، سکس بی‌پروا، سرمایه‌گذاری بدون فکر.

چنانچه این علائم دوقطبی را در اطرافیان خود مشاهده کردید، باید به پزشک مراجعه کنید. شما از طریق درمانکده می‌توانید از بهترین متخصصان این حوزه، به صورت آنلاین یا حضوری، خدمات مشاوره دریافت نمایید:

به‌علاوه، اختلال در خلق و خو برای بروز مشکل جدی در عملکرد اجتماعی یا شغلی یا نیاز به بستری شدن برای جلوگیری از آسیب زدن فرد به خود یا وجود ویژگی‌های روانی کافی است.

از طرفی، این وضعیت با تزریق دارو، سوء مصرف مواد یا اختلال بالینی قابل توضیح نیست.

حالت خفیف شیدایی، که هیپومانیا نام دارد، نیز شامل تغییر بارز در عملکرد فرد (ولو به مدت چهار روز یا بیشتر) است با این تفاوت که معمولاً با ناتوانی شدید اجتماعی یا شغلی مواجه نیستیم. درواقع، ممکن است فرد احساس خوبی داشته باشد و به‌شدت فعال شود به‌طوری‌که خود فرد یا اطرافیان نتوانند دوره هیپومانیا را تشخیص دهند.

در اختلال دوقطبی دست کم با یک دوره بروز افسردگی روبه‌رو هستیم. در این دوره، روحیه‌ی فرد پایین می‌آید، احساس بی‌میلی یا بی‌انگیزه بودن به او دست می‌دهد یا دست کم به مدت دو هفته دچار ناامیدی می‌شود. براساس DSM-5، حداقل پنج مورد از علائم زیر نیز در فرد دیده می‌شود:

 • فرد هر روز یا بیشتر روزهای هفته احساس ناراحتی، اضطراب یا پوچی می‌کند
 • فرد هر روز یا بیشتر روزهای هفته احساس بی‌میلی و بی‌انگیزه بودن دارد
 • افزایش یا کاهش بی‌رویه‌ی وزن
 • بی‌خوابی یا پرخوابی
 • بی‌قراری مشهود (بی‌قراری روانی-حرکتی) یا کند شدن (کندی روانی-حرکتی)
 • فرد تقریباً هر روز احساس خستگی مفرط و انرژی پایین دارد
 • عذاب وجدان یا احساس بی‌ارزش بودن
 • فرد نمی‌تواند تمرکز کند یا تصمیم بگیرد
 • فرد مدام به خودکشی فکر می‌کند یا اقدام به خودکشی می‌کند

این علائم دو فطبی باعث پریشانی یا نقص در عملکرد فرد می‌شود و ناشی از تاثیر مواد یا بیماری بالینی نیست.

گاهی دوره‌های شدید شیدایی یا افسردگی شامل علائم روان‌پریشی می‌شود. ازجمله علائم شایع روانپریشی می‌توان به توهم (شنیدن، دیدن یا احساس حضور چیزهایی که در واقعیت وجود ندارد) و وهم (باور محکم و غلط که ربطی به دلایل یا توضیحات منطقی در باورهای فرهنگی عادی فرد ندارد) اشاره کرد.

برای آنکه بدانید ” بیماری دو قطبی چیست ” می توانید از متخصص این حوزه درباره مریضی دو قطبی مشاوره بگیرید:

معمولاً علائم روانی در اختلال دوقطبی ناشی از وضعیت روحی فرد در لحظه است. مثلاً، ممکن است فرد حین دوره‌ی شیدایی دچار توهم خودبزرگ‌بینی مثل باور به رئیس جمهور بودن یا داشتن قدرت و ثروت ویژه شود و طی دوره‌ی افسردگی توهم عذاب وجدان یا احساس بی‌ارزش بودن مانند پوچی و بازنده بودن را تجربه کند یا باور داشته باشد که مرتکب جرم بزرگی شده است. به‌همین دلیل، گاهی اختلال دوقطبی به اشتباه شیزوفرنی تشخیص داده می‌شود.

البته ممکن است علائم افسردگی شیدایی در بعضی از افراد هم‌زمان رخ دهد که به آن اختلال دو قطبی با ویژگی‌های ترکیبی گفته می‌شود. علائم آن اغلب شامل بی‌قراری، اختلال در خواب، تغییر شدید در اشتها، روان‌پریشی و فکر به خودکشی است. ممکن است روحیه‌ فرد بسیار غمگین و ناامید باشد و در عین حال احساس پرانرژی بودن کند.

بعضی از افراد دچار اختلال دوقطبی دست به خودکشی می‌زنند. هرکس که به خودکشی فکر می‌کند باید فوراً تحت نظارت متخصص سلامت روان قرار بگیرد. باید حرف زدن درمورد خودکشی را جدی گرفت. بنظر می‌رسد خطر خودکشی طی اولین دوره از بیماری از همه بیشتر است. تشخیص زودهنگام اختلال دوقطبی و یادگیری بهترین روش برای کنترل آن، خطر مرگ در اثر خودکشی را کاهش می‌دهد.

معمولاً دوره‌های افسردگی شیدایی چند بار در طول عمر تکرار می‌شود. اکثر افراد دچار اختلال دوقطبی میان هر دوره هیچ علامتی ندارند اما علائم در یک سوم از آن ها باقی می‌ماند. علائم مزمن در درصد کمی از افراد، به رغم درمان، هرگز رفع نمی‌شود.

اگر ظرف 12 ماه فرد دچار چهار اپیزود بیماری یا بیشتر شود، می‌گوییم اختلال دوقطبی تند چرخش رخ داده است. بعضی از افراد ظرف یک هفته یا حتی یک روز دچار چند اپیزود می‌شوند. چرخش سریع معمولا اوایل بیماری رخ نمی‌دهد و در بین زنان دوقطبی بیشتر شایع است.

اگر فرد بداند اختلال دو قطبی چیست و این بیماری دو قطبی به‌طور موثر درمان شود، بیماران دوقطبی می‌توانند زندگی سالم و سودمندی داشته باشند اما بدون درمان، بسامد و شدت تغییر روحی افزایش پیدا می‌کند و ممکن است عاقبت بیماران دو قطبی سخت باشد و به خودکشی برسد.

ممکن است اختلال دوقطبی در کودکان و نوجوانان نیز رخ دهد. این وضعیت معمولاً کودکانی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد که والدین او دچار این اختلال باشند. کودکان و نوجوانان اغلب چندبار در روز دچار نوسان خلقی سریع بین افسردگی و شیدایی می‌شوند. شیدایی در کودکان به‌شکل کج‌خلقی و فوران شدید خشم نمود پیدا می‌کند.

بروز علائم مختلف نیز در جوانان دچار اختلال دوقطبی شایع است. ممکن است علائم و اپیزود این بیماری در نوجوانان بزرگتر بیشتر شبیه به بزرگسالان باشد.

تمییز دادن اختلال دوقطبی در کودکان و نوجوانان از سایر مشکلاتی که در این گروه سنی رخ می‌دهد دشوار است. کج‌خلقی و پرخاشگری می‌تواند از علائم اختلال کم‌توجهی-بیش‌فعالی، اختلال رفتاری یا اختلال نافرمانی مقابله‌ای هم باشد.

سوء مصرف مواد و الکل در بین افراد دچار اختلال دوقطبی بسیار شایع است. عوامل مختلفی در بروز اختلال سوء مصرف مواد سهم دارد مانند: مصرف سر خود دارو برای تسکین علائم درحالی‌که ممکن است علائم خلقی در اثر مصرف دارو رخ دهد یا تشدید شود. شاید بعضی از عوامل در بروز اختلال دوقطبی و اختلال مصرف مواد موثر است.

هم‌زمان شدن اختلال سوء مصرف مواد با اختلال دوقطبی، بخش مهمی از برنامه‌ درمان خواهد بود.

همچنین ممکن است اختلالات اضطراب، مانند حمله‌ی عصبی و اختلال اضطراب اجتماعی، هم‌زمان با اختلال دوقطبی رخ دهد. شاید این وضعیت به درمانی که برای اختلال دوقطبی در نظر گرفته شده جواب دهد یا به درمان جداگانه نیاز داشته باشد.

علت اختلال دوقطبی چیست؟

علت بروز اختلال دوقطبی موضوع تحقیقات بسیار قرار گرفته و دانشمندان به این اجماع رسیده‌اند که یک دلیل واحد برای بروز اختلال دوقطبی وجود ندارد. بلکه، عوامل مختلف دست به دست هم می‌دهند تا این بیماری رخ دهد.

ژنتیک در این زمینه نقش دارد. یکی از قوی‌ترین عوامل بروز اختلال دوقطبی سابقه‌ی خانوادگی است: خطر بروز اختلال دوقطبی دربین بستگان بزرگسال افراد دچار اختلال دوقطبی نوع 1 و 2 ده برابر بیشتر است. با این حال، هیچ ژن خاصی به این اختلال مربوط نیست. بلکه، مانند بسیاری از بیماری‌های روحی، چند ژن (که هرکدام تاثیر اندکی می‌گذارند) در احتمال بروز این اختلال دوقطبی سهم دارند.

برخی شواهد نشان می‌دهد بسامد اختلالات روحی، اضطراب و روانی در خانواده‌هایی که دچار اختلال دوقطبی هستند نسبت به جمعیت عادی بیشتر است. تحقیق روی دوقلوهای همسان، که ژن‌های مشابه دارند، نشان می‌دهد به غیر از ژن عواملی نظیر رویدادهای پرتنش نیز در ابتلا به اختلال دوقطبی نقش دارد. احتمالا ترکیب تعدادی ژن با عوامل محیطی در بروز اختلال دوقطبی موثر است. 

بررسی تصاویر مغزی نشان می‌دهد مغز افراد دو قطبی با مغز افراد سالم فرق می‌کند. برای مثال، در بررسی‌ها تشخیص داده شد که ضخامت قشر قسمت‌هایی از مغز بیماران دوقطبی نازک‌تر است. سایر تحقیقات نشان می‌دهد پردازش محرک حسی طی دوره‌های افسردگی و شیدایی تضعیف و منجر به بروز مشکل در ادراک می‌شود.

درمان اختلال دوقطبی چیست؟

اختلال دوقطبی حتی در شدیدترین حالت قابل درمان است. هرچه فرایند درمان زودتر شروع شود، احتمال کاهش شدت و بسامد دوره‌های افسردگی و شیدایی بیشتر خواهد بود.

ازآنجاییکه اختلال دوقطبی در تمام طول عمر فرد را درگیر خود می‌سازد، درمان هم طولانی‌مدت است و نه‌تنها درجهت تسکین علائم پیش می‌رود، بلکه قصد دارد مانع از عود علائم شود. اکثر افراد دچار اختلال دوقطبی از نظر نوسانات خلقی و علائم مربوط به آن به ثبات خواهند رسید.

ترکیب دارو و روان‌درمانی موثرترین روش درمان است. به‌علاوه، اغلب از بیماران درخواست می‌شود علائم روحی روزانه، روش‌های درمان، الگوی خواب و اتفاقات زندگی را در جدولی بنویسند. شواهد نشان داده نوشتن این امور در درک و مدیریت بهتر بیماری به بیمار و اعضای خانواده‌ او کمک می‌کند: می‌توان به‌موقع متوجه تغییرات خلقی شد تا از بروز اپیزود کامل جلوگیری شود. حتی زمانی‌که سدی بر سر راه درمان قرار نگیرد، باز هم ممکن است نوسانات خلقی رخ دهد و باید فوراً آن را به پزشک گزارش داد تا برنامه‌ی درمان را تنظیم کند.

درمان اختلال دوقطبی امکان‌پذیر است و روش‌های مختلف دارو، شوک و مشاوره را شامل می‌شود.
درمان اختلال دوقطبی امکان‌پذیر است و روش‌های مختلف دارو، شوک و مشاوره را شامل می‌شود.

دارو برای بیماری دوقطبی چیست؟

با اینکه ممکن است پزشک عمومی که در روانپزشکی تخصص ندارد داروی روانگردان تجویز کند، توصیه می‌شود افراد دچار اختلال دوقطبی برای درمان به روانپزشک مراجعه کنند. برای درمان اختلال دوقطبی از چند نوع دارو استفاده می‌شود.

معمولاً برای کنترل دوره‌های شیدایی از داروهای تثبیت‌کننده‌ی خلق استفاده می‌شود که شاید لیتیم شناخته‌شده‌ترین نوع آن باشد. لیتیم که به‌عنوان اولین داروی تثبیت‌کننده‌ی خلق به تایید اداره‌ غذا و داروی ایالت متحده رسید، اغلب در کنترل شیدایی و پیشگیری از عود دوره‌های شیدایی و افسردگی بسیار موثر عمل می‌کند.

ازجمله دیگر داروهای تثبیت‌کننده‌ی خلق می‌توان به داروهای ضد تشنج مثل لاموتریژین (لامیکتال)، والپروئیک اسید(دپاکین)، دیوالپروئکس سدیم (دپاکوت) و کاربامازپین (تگرتول و غیره) اشاره کرد. در سال 1995 داروی والپروات برای درمان شیدایی به تایید اداره‌ غذا و دارو رسید.

ممکن است به‌منظور دستیابی به بهترین تاثیر ممکن داروهای ضد تشنج با لیتیم یا با یکدیگر ترکیب شوند. درصورت لزوم، و معمولاً به مدت کوتاه، برای درمان دوره‌های افسردگی و شیدایی داروهای دیگر نیز اضافه می‌شود. 

گاهی مصرف داروهای ضد افسردگی منجر به تغییر روحیه و تسریع اپیزود شیدایی یا هیپومانیا یا چرخش سریع می‌شود. به‌منظور پیشگیری از بروز این مشکل، معمولاً به داروهای تثبیت‌کننده‌ خلق و خو به‌تنهایی یا همراه با داروهای ضد افسردگی نیاز است.

معمولاً کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال دوقطبی با مصرف لیتیم درمان می‌شوند اما گاهی از والپروات و کاربامازپین نیز استفاده می‌شود.

زنان دچار اختلال دوقطبی که قصد بارداری دارند یا باردار می‌شوند، به‌علت تاثیر احتمالی داروهای تثبیت کننده ی خلق و خو روی جنین درحال رشد یا نوزاد شیرخوار با چالش روبه رو می شوند. متخصص بالینی می تواند به این زنان کمک کند تا مزایا و خطرات تمام گزینه‌های درمان را سبک سنگین کنند.

همچنین به‌منظور کنترل علائم شیدایی و افسردگی در اختلال دوقطبی از داروهای ضد روانپریشی هم استفاده می‌شود و بعضی از این داروها به تثبیت وضعیت روحی نیز کمک می‌کنند. ازجمله داروهای ضد روانپریشی می‌توان به الانزاپین (زیپرکسا)، کوئتیاپین (سروکوئل) و ریسپریدون (ریسپردال) اشاره کرد.

اگر فرد مشکل بی‌خوابی داشته باشد، داروی قوی بنزودیازپین مانند کلونازپام یا لورازپام موثر واقع می‌شود. با این حال، از آنجایی‌که این داروها اعتیادآور است، بهتر است به‌مدت کوتاه تجویز شود. در این صورت گاهی از سایر داروهای آرام‌بخش، مانند زولپیدم، استفاده می‌شود.

درحال حاضر، در حال تحقیق پیرامون تاثیر اسید چرب امگا-3 (که در روغن ماهی یافت می‌شود)، به‌تنهایی یا در کنار سایر داروهای متداول، روی درمان بلندمدت اختلال دوقطبی هستیم.

شاید لازم باشد برای مدیریت مناسب اختلال دوقطبی، برنامه‌ درمان چند بار طی دوره‌ی بیماری تغییر کند. هرگونه تغییر در نوع یا دوز دارو باید تحت نظارت روانپزشک انجام شود. بیمار باید به‌منظور جلوگیری از هرگونه اثر جانبی تمام داروهای دیگر یا مکمل‌های طبیعی را که مصرف می‌کند با روانپزشک درمیان بگذارد.

در اغلب موارد، عملکرد غده‌ی تیروئید در افراد دچار اختلال دوقطبی، به‌خصوص کسانی که چرخش تند روحی را تجربه می‌کنند، غیرعادی است. از آنجایی‌که بالا یا پایین بودن میزان هورمون به ‌تنهایی منجر به تغییر انرژی و روحیه می‌شود، میزان تیروئید تحت نظارت دقیق پزشک قرار می‌گیرد. مصرف لیتیم در بعضی از افراد منجر به کاهش میزان هورمون تیروئید می‌شود بنابراین این دسته از افراد به مصرف مکمل تیروئید نیاز دارند.

تمام داروها اثر جانبی دارند. عوارض، بسته به دارو، شامل افزایش وزن، حالت تهوع، رعشه، کاهش میل جنسی، اضطراب، ریزش مو، اختلال حرکتی یا خشکی دهان می‌شود. لازم است به‌منظور حفظ تعادل مزایای درمان، پزشک دوز یا نوع دارو را تنظیم کند. نباید بدون توصیه‌ روانپزشک دارو را قطع کرد یا تغییر داد.

دارو برای درمان اختلال دوقطبی از روش‌های موثر است.
دارو برای درمان اختلال دوقطبی از روش‌های موثر است.

روان درمانی برای بیماری دوقطبی چیست؟

تحقیقات نشان می‌دهد مشارکت در انواع روان‌درمانی توسط بیمار و اعضای خانواده منجر به افزایش ثبات روحی، کاهش مدت زمان بستری شدن و بهبود عملکرد فرد در چند حیطه می‌شود. معمولاً برای درمان اختلال دوقطبی از روش درمان شناختی رفتاری، آموزش روانی، خانواده درمانی و درمان بین فردی و ریتم اجتماعی (IPSRT) استفاده می‌شود. در IPSRT روی اهمیت داشتن الگوی منظم خواب و بیداری تاکید می‌شود زیرا به تاخیر انداختن بیداری باعث تحریک اپیزود شیدایی می‌شود.

معمولاً روانشناس معتبر، مددکار اجتماعی یا مشاور این خدمات را انجام می‌دهد و اغلب با روانپزشک همکاری دارد تا پیشرفت بیمار تحت نظارت قرار بگیرد. درمان شناختی رفتاری به افراد دچار اختلال دوقطبی کمک می‌کند الگوهای فکری و رفتاری منفی یا نادرست مربوط به بیماری را تغییر دهند.

در آموزش روانی، به افراد دچار اختلال دوقطبی درمورد این وضعیت، راه‌های درمان و تشخیص علائم عود آن اطلاع‌رسانی می‌شود تا قبل از تجربه‌ی اپیزود کامل بیمار تحت درمان قرار گیرد. آموزش روانی برای اعضای خانواده هم مفید است.

خانواده درمانی به کاهش میزان پریشانی ناشی از علائم فرد بیمار کمک می‌کند.

درمان بین فردی و ریتم اجتماعی به افراد دچار اختلال دوقطبی کمک می‌کند روابط خود را بهتر و روتین روزانه‌ی خود را تنظیم کنند. داشتن روتین روزانه و برنامه‌ی خواب به جلوگیری از بروز دوره‌ی شیدایی کمک می‌کند.

همکاری بیمار و خانواده او با رواندرمان، پزشک و مشاور در روند درمان اختلال دوقطبی بسیار اثرگذار است.
درمان اختلال دوقطبی با پزشک و مشاور

شوک درمانی در بیماران دوقطبی

در شرایط بحرانی، مانند روانپریشی یا فکر به خودکشی، که دارو، درمان روانی-اجتماعی و ترکیب این موارد موثر واقع نمی‌شود یا تاثیر کمی روی علائم حاد دارد، شوک برای بیماران دوقطبی انجام می‌شود. همچنین زمانی‌که وضعیت پزشکی بیمار، مانند حاملگی، اجازه‌ استفاده از دارو را نمی‌دهد، برای درمان اپیزودهای حاد از شوک درمانی در بیماران دوقطبی استفاده می‌شود.

تاثیر شوک درمانی روی افسردگی شدید، شیدایی یا ترکیب این دو یعنی افسردگی شیدایی بسیار بالاست. احتمال بروز مشکل دائمی در حافظه‌ی بیمار با استفاده از روش‌های مدرن شوک درمانی در بیماران دوقطبی به طرز قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.

رژیم غذایی بیماران اختلال دو قطبی

همان‌طور که مشخص است، پیروی از یک برنامه خواب مناسب، ورزش زیاد و خوردن غذاهای مناسب می‌تواند برای علائم دوقطبی معجزه کند و سلامت کلی شما را در این فرآیند بهبود بخشد.

یک رژیم غذایی سالم برای اختلال دوقطبی شامل موارد زیر است:

 • امگا 3

 مطالعات متعدد نشان داده است که اسیدهای چرب امگا 3 مانند انواعی که در ماهی و مکمل‌های روغن ماهی یافت می‌شوند، می‌توانند به کاهش احساس افسردگی در بیماران دوقطبی کمک کنند. گیاه خواری؟ به جای آن سعی کنید امگا 3 خود را از تخم مرغ یا آجیل دریافت کنید.

 • منیزیم

نشان داده شده است که منیزیم موجود در غلات کامل، لوبیاها و سبزیجات با برگ تیره مانند اسفناج اثری مشابه لیتیوم، رایج‌ترین داروی دوقطبی دارد. نیاز به دارو (با این حال باید توجه داشت که منیزیم نمی‌تواند به طور کامل جایگزین لیتیوم شود.)

 • نمک

به نظر غیرقابل تصور است، درست است؟ اگر دچار اختلال دوقطبی هستید، اجازه ندهید مصرف نمک شما خیلی کم شود و قطعاً نمک را به طور کامل قطع نکنید نمک برای تنظیم سطوح داروهای دوقطبی در جریان خون شما بسیار ضروری است.

 • چربی‌های سالم

 چربی‌های سالم مانند آن‌هایی که در آووکادو و روغن زیتون یافت می‌شوند، می‌توانند به شما کمک کنند تا مدت طولانی‌تری احساس سیری کنید و هوس شما را برای «غذاهایی که باید از آن‌ها اجتناب کنید» را کاهش می‌دهد.

افراد مبتلا به اختلال دوقطبی باید موارد زیر را کاهش دهند:

 • کافئین

 کافئین و سایر محرک‌ها می‌توانند شیدایی را تا حدی افزایش دهند. هنگام تجربه فاز شیدایی، تا حد امکان از قهوه، نوشابه و نوشیدنی‌های انرژی زا اجتناب کنید. به جای آن چای‌های گیاهی یا آب دم کرده را امتحان کنید گیاهان می‌توانند انرژی طبیعی برای غلبه بر رکود به شما بدهند.

 • قند

بالا و پایین بودن قند می‌تواند خلق و خوی نامتعادل را حتی بیش‌تر نامنظم‌تر کند و سقوط قند می‌تواند فاز افسردگی را بسیار بدتر کند. اگر واقعاً به چیزی شیرین نیاز دارید، به سراغ میوه بروید قندهای طبیعی باعث افزایش شدید قند خون نمی‌شوند.

 • کربوهیدرات‌های تصفیه شده

 بیماران دوقطبی ممکن است بیشتر مستعد چاقی باشند، زیرا عدم تعادل سروتونین در مغز آن‌ها ممکن است باعث شود که کربوهیدرات‌های ناسالم بیشتری میل کنند. مواد غذایی نامناسب فرآوری شده را کنار بگذارید و کربوهیدرات‌های خود را از غلات کامل، میوه‌ها و سبزیجات دریافت کنید.

 • الکل

الکل و اختلال دوقطبی با هم ترکیب نمی‌شوند. الکل نه تنها می‌تواند با داروهای روانپزشکی تداخل ضعیفی داشته باشد، بلکه می‌تواند خواب را مختل کند، خبر بد برای یک فرد دوقطبی که قبلاً شدیداً قوی است. بیماران دوقطبی نیز بیشتر از افراد عصبی به اعتیاد به مواد مخدر یا الکل مبتلا می‌شوند. به عبارت دیگر، الکل ارزش ریسک را ندارد.

 • گریپ فروت

 با پزشک خود در مورد وضعیت خاص خود صحبت کنید، اما برخی از داروهای دوقطبی به ویژه داروهای ضد تشنج، با گریپ فروت و آب گریپ فروت تداخل ضعیفی دارند.

لازم به ذکر است که غذا نمی‌تواند اختلال دوقطبی شما را درمان کند و همیشه بهتر است با پزشک خود در مورد بهترین برنامه درمانی برای خود صحبت کنید. اما رژیم غذایی مناسب و سبک زندگی سالم قطعا می‌تواند به کنترل علائم شما کمک کند و زندگی شما را به مسیر درست بازگرداند.

سخن نهایی

در این مطلب از درمانکده با اختلال دوقطبی، علت، علائم و درمان این اختلال نیز آشنا شدید و فهمیدید دوقطبی بودن چه معنایی دارد. تشخیص اختلال دوقطبی در زمان مناسب بسیار ضروری است و به پزشک کمک می‌کند تا درمان آن را به شکل موثری انجام دهد.

در همین راستا برای درمان این اختلال یا آشنایی با آن می‌توانید با مراجعه به سایت درمانکده به صورت آنلاین، از دکتر متخصص روانشناس خوب و دکتر متخصص اعصاب و روان خوب مجرب تهران، نوبت بگیرید. با درمانکده در ارتباط باشید.

منبع: psychologytoday

 [sibwp_form id=6]

 48,677 بازدید

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد رای‌ها 98

هنوز امتیازی ثبت نشده

Editorial team

تیم تحریریه درمانکده

مشاهده سایر مطالب
85 سؤال
 • سلام یک دختر هستم بیست سالمه و حدودا شش ساله که فهمیدم بیمارم پیش روانشناس ها و روانپزشک های بسیاری رفتم اما هیچکدوم بهم نگفتن بیماریم چیه فقط دارو دادن که به لطفشون همه داروها رو میشناسم و اما یه کنجکاوی توی پرونده که دکتر روانپزشک نوشته بود متوجه شدم این بیماری رو دارم و وقتی به دکترم گفتم گفتش که این واقعیته و تو داری هیچ درمانی نداره و فقط میتونی با دارو تا آخر عمرت کنترلش کنی اونموقع فکر کنم تو فاز شیدایی بودم که هیچی نفهمیدم اتفاقا خوشحال شدم که بعد از چند سال حداقل بیماری مو فهمیدم اما الان تو خودم رفتم و نمیتونم از فاز غم بیام بیرون هیچ سوالی ندارم و کسی از اطرافیان هیچکس نمیدونه فقط خواستم بگم یه جا خالی شم همین

  • سلام وقتتون بخیر،خواستم بهتون بگم که همدردیم منم پسرم و ۲۱ سالمه و افسردگی دوقطبی دارم پذیرفتمش، ان شاءالله همگی خوب میشیم به لطف خدا اینا چیزی نیست

 • چرا با پیشرفت علم هنوز از شوک برای درمان استفاده میکنید پیشنهاد میدهید بهتره علم خودتون را به روز کنید شوک درمانی در هیچ جای دنیا انجام نمیشه

 • کلا تخلیه خون کهنه و تجزیه شده بوسیله حجامت و کم خوردن راه درمان واقعیست هر سال ۴ مرتبه حجامت کنید ابتدا حجامت عام ماه بعد حجامت پشت گوشها و زیرچانه ماه بعد کمر و اخرین حجامت برای ساقین انجام شود تا بدانید اگر جسم و خون سلامت شوند روح و روان هم بسلامتی خواهند رسید

  • خیر، بیماری نیست. وقتی انسان هیچ حسی به جنس مخالف نداشته باشد و این این چیزی نیست که ارادی باشد و از بچگی با آدم هست وقتی که هنوز هورمون های جنسی ترشح نشده اند و فرد به بلوغ نرسیده است.

 • یک بنده خدا سلام یکسالی بوذ که دچار شیدایی شدم ومتوجه رفتارم نبودم با دارو توسط روان پزشک بهتر شدم . ولی در این مدت خسارت های زیادی به من وارد شد . پسرم با داشتن رمز های عابر بانکم حدوذ 180ملیون تومن پول رهن مردم رو از حسابم برداشت و من متوجه این خطر نبودم . عروسم که متوجه بیماریم شده بود با حقه یک نیم سکه گرفت . 400 یورو در فرودگاه از من سزقت شد . سه تا اسپلیت خونه رو سرقت کردند ........ و الی اخر که بیچاره شدم . وقتی حالم بهتر شد متوجه این خسارات و فجایع شدم که دیگه دیر شده بود و کاری هم از من ساخته نبود. حتی پسرم منکر هرگونه سرقت حسابم شد . در فوت همسرم جلوی همه رقصیدم حالیم نبود ابروم رفت. خدایش چه بیماری وحشتناکیه حالا که بهتر شدم یادم میاد که چه کارهای احمقانه ای انجام دادم و چه حرف هایی که نباید میزدم و زدم. از این وحشت دارم که مجدد بحالت شیدایی برم . البته چند سالیه که تحت نظر روانپزشکم . این بیماری وحشتناک رو خداوند نصیب هیچ بشری نکنه . از روانپزشکان محترم میخوام که منو راهنمایی کنند چکار کنم که دوباره بحالت شیدایی نرم . خیلی نگران و مضطربم. پسرم هنوزهم دست بردار نیست و مرتبا با تهدید از من پول و ...... غیره میگیره .

 • ناشناس گفت:

  واقعا اطلاعات خوبی رو در اختیار گذاشتین ، سپاس فراوان، آیا بعد از شوک دادن احتمال حاد شدن بیماری وجود دارد ؟

  • سلام بله خودم ۱۵ ساله تحت درمان هستم البته چند بار دکتر با تشخیص بهبودی داروها رو قطع کرد . از سال ۹۶ بواسطه مشکلات و استرس های فراوان و فوت نزدیکان و موقعیت شغلی پر تنش مجدد دچار مشکلات فراوان شدم تیر ۹۸ کلینیک آتیه مراجعه کردم وضعیت بسیار بحرانی تشخیص داده شد مایل به مصرف دارو نبودم و روان درمانی و tms رو شروع کردم با فوت یکی از نزدیکان و مشکلات ناگهانی زندگی و محیط کاری وضعیتم رو بشدت وخیم کرد و آبان ۹۸ یک ماه بستری و دارو دریافت کردم اسفند برگشتم سر کار یه خودکشی ناموفق البته تو فاز شیدایی بودم . اردیبهشت خودکشی دوم و یه هفته بستری و مرداد سومین خودکشی با ۱۰۰ قرص قوی اعصاب که تداخل دارویی وحشتناکی هم داشتن که سریع رسوندنم بیمارستان و نجاتم دادن ولی یه روز کامل بیهوش بودم . به همین خاطر دکتر شوک درمانی نوشت شهریور ۹۹ بمدت ۲۰ روز بستری و ۶ بار شوک گرفتم همه چی رو فراموش کرده بودم و حتی همکارها رو نمیشناختم تو خونه جای همه چی یادم رفته بود بمرور طی چند ماه حافظه م برگشت . ولی اغلب تو فاز افسردگی و خواب بودم بشدت وزنم رفت بالا تابستان ۱۴۰۰ مواد مخدر استفاده کردم بمدت ۱ ماه دکترم با زحمت زیاد ترکم داد ولی دو ساله سیگار میکشم اسفند ۱۴۰۰ یک هفته بستری شدم . لیتوم رو شروع کردم خوب بود ولی عوارض وحشتناکی داشت وزنم ۱۰۰ کیلو شده بود . اواسط اردیبهشت امسال سرخود بخاطر عوارض زیاد داروهارو قطع کردم فقط چند نوع داروی بیضرر رو مجبورا مصرف میکنم . از اون موقع تا الان که ۴ ماه گذشته وحشتناک انرژیم بالا رفته بشدت تحریک پذیر و پرخاشگر شدم بشدت کم خواب شدم بارها به خودکشی فکر کردم و گاهی تا مرز خودکشی رفتم ولی بخاطر فرزندم منصرف شدم در عرض ۴ ماه ۲۲ کیلو کاهش وزن داشتم محیط کار مزخرف و آشفته ای هم دارم که وضعیتم رو بدتر کرده البته همون سال اول پزشک از کار افتادگی نوشت ولی قبول نکردند الان چند روزه سر کار نرفتم قبلش هم کلی به بالا دستی ها توپیدم و تهدید کردم و زندگیم جهنم شده . اینم بگم به اکثر داروها آلرژی دارم و موندم چیکار کنم . در کل تشخیص به موقع و چند روش درمانی همزمان و در نهایت شوک بسیار کمک کننده ست ولی یا باید بتونید با عوارض داروها کنار بیایید و باهاش تا آخر عمر سر کنید و یک زندگی روتین و منظم و بدون تنش داشته باشید یا در صورت قطع داروها مثل من بخاطر عوارضی که روزگارمو سیاه کرده بود مثل کسی باشید که رو اره نشسته و نه راه پس داره نه پیش . البته من بخاطر تشخیص دیر هنگام و درمان نادرست مقاوم به درمان شدم و واقعا به هیچ قیمتی نه حاضر به خوردن دارو هستم نه بستری چون بعد از ۱۵ سال خسته شدم و نا امید . ببخشید پرحرفی کردم از عوارض فاز شیداییه نمیشه کاریش کرد

   • ناشناس گفت:

    من دکتر خیلی خوب میشناسم که درمان میشید اونم تو مدت کوتاه.بستکان ما همین بیماری رو داشتن درمان شدن الان ۲۰ ساله داروهاش قط شده

 • ناشناس گفت:

  سلام دوستان اختلال دوقطبی طبیبهای طب اسلامی وسنتی میگن باحجامت سر با تشخیص طبیب درمان قطی داره ایا کسی تا بحال حجامت سر انجام داد که جواب قطعی بکیره لطفا اگر میدونید یا کُی رو داشتید لطف کنید بنویسید وماراهم درجریان بگذارید بسبار ممنونم چون ماهم یکی رو داریم که ۱۱ سال گرفتاره این بیماربست

 • سلام من نمیدونم اختلال دوقطبی دارم یا نه فقط میدونم بعضی وقتها از این ور بوم میوفتم وبعضی اوقات از اون ور بوم میوفتم دست خودم نیست یا شاد شادم یا غمگین و افسرده یه وقت نماز شب میخونم ذکرو دعا وعبادت انجام میدم یا یه وقتهایی دنبال عکس های مستهجن میگردم یا با همه مهربانم یا عصبی و پرخاشگر تعادل روحی وفکری ومذهبی ندارم تمام کارهام رو نیمه کاره رها میکنم ولی شروع طوفانی در انجام دادنش دارم وسواس بسیار شدیدی در طهارت دارم بخدا از این همه نامتعادلی فکری خسته شدم خیلی سعی میکنم جلوی هیجانات کاذب خودم رو بگیرم ولی برای یکی دو ساعت میتونم جلوی خودم رو بگیرم

 • ناشناس گفت:

  سلام بردار من هم برخی از این علایم رو داره.ولی همش بخش افسردگیش .والا حالا بخش شیدایی رو نشون نداده .و فقط ممکنه یک ساعت در طول روز حالش خوب باشه.اگه میشه نظرتون رو بگید

 • جواد سایکالجیست گفت:

  با عرض سلام و ادب خدمت همه دوستان و جنابِ دکتر بنده یک روانشناس بالینی هستم که در رابطه با اختلالِ مانیک دپرسیو یا bipolar یا شیدایی افسردگی مطالعات و تحقیقاتِ زیادی انجام دادم چه به صورت تئوری و چه عملی بنده حدود مدتِ ۱۰ ساله که راجب این اختلالِ خُلقی دارم مطالعه و تحقیق میکنم ،با سوژه های زیادی که از این اختلال رنج می برند حضوراً هم صحبت شدم و تمامی حالات و رفتارشون رو زیرِ نظر گرفتم و حتی با اطرافیان و اقوام نزدیکِ هر بیمار به صورت مفصل راجب تاریخچه سابقه این اختلال در بین تمامی اقوام درجه یک و دو چه از سمت پدری و چه مادریشان آمار و اطلاعات گرفتم و همچنین بیوگرافی تمامی افراد مبتلا به این اختلال یعنی زندگی در دوران کودکی و اتفاقاتی که قبل از ابتلا به این اختلال هم واسه شخص بیمار و هم خانواده اش افتاده و همچنین مربوط به دوران نوجوانی و بزرگسالی و خلاصه تمامی اطلاعات تخصصی جامع ای که لازم بود رو بنده بدست آورده و یادداشت میکردم. دوستان جالبه بدونید ۷۰ الی ۸۰ درصد از سوژه هایی که در طول این ۱۰ سال راجبشون مطالعه کردم در بین اقوام درجه یک و دو چه سمت پدری و چه سمت مادری که سن و سالشون بزرگتر بود مثلاً عموها و دایی ها و خاله ها و عمه ها و ... و خلاصه به شجره نامه سوژه مربوط میشد حداقل در بینشان یک یا دو نفرشون در زمان جوانی از این اختلال روانی در رنج و عذاب بودن، یعنی سوژه ای رو من نداشتم که خودش اختلال دوقطبی داشته باشه و در بین اقوام درجه یک و دو پدری و مادریش کسی اختلال دوقطبی نداشته باشه ،بدون شک یک نفر از شجره نامه پدری یا مادریش این اختلال رو در دوران جوانی داشتن مثلا طرف دوقطبی داشت طبق تحقیقاتی که انجام دادم متوجه شدم عموی مادربزرگِ سمتِ مادریش این اختلال رو داشته. این حرفا رو زدم که بگم بنده یقین پیدا کردم که بیماری دوقطبی فرقی هم نداره هم نوع یک هم نوع دو کاملاً یک بیماری ژنتیکی و ارثی است و کافیه ژنی که باعث برانگیختگی این اختلال و بیماری میشه به واسطه شرایط و فشار و استرس های محیطی که به فرد وارد میشه فعال بشه و اینم بگم که متاسفانه تاکنون علمِ بشری نتونسته درمان قطعی واسه اش پیدا کنه و فقط شخص بیمار با مصرف داروهای تثبیت کننده خُلق کنترل میشه و یا با داروهای ضد افسردگی و ضد روانپریشی از فاز افسردگی و شیداییش کاسته میشه ، پس بیماری مانیک دپرسیو یا bipolar یا شیدایی افسردگی ارثی ترین بیماری و اختلالِ در علم روانپزشکی می باشد.

  • محمدی گفت:

   آقای دکتر.. من برادری دارم که دچار این اختلال هست. هروقت به مرحله شیدایی میرسه غیر قابل کنترل میشه.. یک هفته بستری میشه بعد از مصرف دارو امتناع میکنه. یا درحالت افسردگی شدید پدرو مادرم رو اذیت می‌کرد. البته مادرم فوت کرد. ولی الان با پدرم هست و دوران شیدایی شروع شده. من تنها کسی هستم که مشکلاتشون رو به دوش میکشم. الان مستاصل شدم ونگران. گاهی از خدا مرگ میخوام.. کاش یکی راهنماییم می‌کرد چکار کنم. ممکنه راهنماییم کنید؟

   • تیم پزشکی درمانکده گفت:

    سلام دوست عزیز متاسفانه بیماری روانی زندگی فرد و اطرافیانش رو به شدت تحت شعاع قرار میده و اختلال دوقطبی بیماری هست که در افراد مختلف در سطوح مختلفی بروز می‌کنه و در برخی افراد علائم خیلی شدیدی داره. در حال حاضر، داروهایی برای این بیماری وجود داره که می‌تونه این علائم رو تا حد زیادی کنترل کنه و متخصص روانپزشک می‌تونه در صورتی که لازم باشه شوک تراپی یا بستری شدن رو تجویز کنه که بر خلاف باور عموم، برای بیمار مفید هست و به درمانش کمک می‌کنه. بهترین کاری که شما میتونید برای برادرتون انجام بدید راضی کردن ایشون برای مراجعه به یک روانپزشک خوب هست تا تحت نظر ایشون، روند درمان رو طی کنن. برای گرفتن نوبت متخصص روانپزشک در شهرهای تهران، اصفهان ، شیراز. و مشهد میتونید از طریق درمانکده اقدام کنید و در سراسر ایران هم امکان مشاوره آنلاین با روانپزشک وجود داره. مطالعه‌ی این مطلب درباره‌ی روش‌های کمک به افراد مبتلا به اختلال دوقطبی هم شاید بتونه بهتون کمک کنه. مراقبت از نزدیکانی که درگیر چنین اختلالاتی هستن، مشکله و شاید مشاوره روانشناسی بتونه کمک کنه که روحیه‌تون رو نبازید. فراموش نکنید که راه حلی برای این مشکلات وجود داره و برادرتون هم داره از بیماریش رنج می‌بره. شاید برای پذیرش بیماریش و مسیر رسیدن به این راه حل هم به کمک احتیاج داشته باشه، اما اختلال دوقطبی نباید باعث بشه که اون و اطرافیانش از داشتن یک زندگی عادی محروم بشن. درمان دارویی زیر نظر متخصص می‌تونه علائم بیماری رو تا حد زیادی کاهش بده. پاینده باشید

  • ناشناس گفت:

   ممنون از اطلاعاتی که در اختیار گذاشتین. امکانش هست مقالات معتبر و مفیدی رو توی این زمینه معرفی کنید؟

  • تاریخی که این مطلب رو گذاشتیت برادرم درگیر بیماری دوقطبی و مقاوم به درمان خودکشی کرد کل اعضای خانواده توی شوک هستن!

  • سلام دکتر خسته نباشید چطور میتونم باهاتون مشاوره داشته باشم منم دچار اختلال دو قطبی هستم ممنون میشم راهنماییم کنید

  • تیم پزشکی درمانکده گفت:

   سلام جواد عزیز تا الان تحقیقات زیادی بر روی زمینه ژنتیکی اختلالات روانی مختلف صورت گرفته که از طریق pubmed میتونید مقالات تخصصی مربوط به این موضوع رو جستجو و مطالعه کنید. مطالعه‌ی این مطلب هم براتون خالی از لطف نخواهد بود. اختلال دو قطبی هم مثل اختلالات روانی دیگه از جمله افسردگی حاد و اسکیزوفرنی، الگوی ژنتیکی پیچیده داره و با یک ژن قابل توجیه نیست که بشه به راحتی به دنبال اون گشت. به هر صورت بهتره افرادی که سابقه این بیماری رو در خانوادشون دارن و نگران بروز علائم اون هستن برای اطمینان بن متخصص روانپزشک مراجعه کنن یا از مشاوره آنلاین روانپزشکی استفاده کنند تا در صورت ابتلا به این اختلال، سریعتر تشخیص داده بشه و تحت درمان قرار بگیرند. البته ابتلای اقوام درجه یک به اختلال روانی خاصی، لزوما معیار وجود اون بیماری در نزدیکانش نیست و بالعکس ، افرادی که هیچ فامیل مبتلایی ندارن هم ممکنه دچار این اختلال بشن. موفق باشید

ارسال سؤال

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.