همه چیز درباره ابدومینوپلاستی (جراحی کوچک کردن شکم)

ابدومینوپلاستی

جراحی کوچک کردن شکم که همچنین به نام ابدومینوپلاستی شناخته می شود، یک جراحی زیبایی برای اصلاح ظاهر شکم است. در طول جراحی شکم، پوست و چربی اضافی از شکم حذف می شوند. در بیشتر موارد، بافت های همبند در شکم نیز با استفاده از بخیه (سوچور) محکم می شوند. سپس پوست باقی مانده برای ایجاد یک ظاهر بهتر جابه جا می شود. شما اگر پوست انباشته در اطراف ناف و ضعف جدار شکم پایین دارید می توانید این عمل را انتخاب کنید. جراحی کوچک کردن شکم همچنین می تواند برای بهبود ظاهر بدنی شما به کار رود. در طول جراحی کوچک کردن شکم، پوست اضافه و چربی از شکم حذف می شود. پوست سپس برای ایجاد یک ظاهر صاف تر و زیباتر بر روی خطوط تازه تغییر یافته قرار داده می شود.

علت انجام جراحی کوچک کردن شکم

شلی شکم فقط حاصل تجمع چربی نیست بلکه الاستیستی ضعیف پوست، اضافی پوست، کشش بافت های هم بند کمربند داخلی (فاسیای شکمی) و ماهیچه های شکمی که از دنده ها به سمت استخوان شرمگاهی کشیده می شوند از دیگر علل شلی شکم هستند. فاسیا، که ارگان های داخلی را در محل آن ها نگه می دارد، مسئول ایجاد تون جدارشکم و ایجاد شکل ظاهری شکم هستند. بعد از حاملگی و تغییرات قابل توجه وزن، فاسیا جدارشکم کشیده و باعث برجسته شدن شکم می شود. در جراحی کوچک کردن شکم اضافی پوست و چربی جدارشکم برداشته می شود و لایه فاسیایی ضعیف هم سفت می شود. جراحی کوچک کردن شکم همچنین می تواند نشانه های کشش و پوست اضافی در قسمت تحتانی شکم و در زیر ناف را حذف کند. اگرچه یک جراحی کوچک کردن شکم نمی تواند علائم کشش خارج از این محدوده را اصلاح کند.

اگر موارد زیر را داشته باشید جراحی کوچک کردن شکم می تواند انتخاب شود:

 • وجود پوست اضافی که در اطراف ناف تجمع یافته است
 • ضعف جدار پایین شکم
 • لیپوساکشن نتواند بهبود مناسب ظاهر جدار شکم را ایجاد کند.
 • زخم فرورفته ناشی از سزارین قبلی

اگر شما قبلا یک سزارین داشته اید، جراح پلاستیک شما ممکن است اسکار سزارین فعلی را با اسکار جراحی کوچک کردن شکم ترکیب کند.

گاهای جراحی کوچک کردن شکم همزمان با سایر روش های زیبایی مثل لیفت باسن (جراحی کمربند) انجام می شود. جراحی کوچک کردن شکم برای همه نیست. دکتر متخصص پوست و مو شما ممکن است در خصوص جراحی کوچک کردن شکم هشدار دهد اگر شما:

 • قصد کاهش وزن قابل توجه داشته باشید.
 • فرد قصد حامله شدن داشته باشد.
 • بیماری های مزمن شدید مثل بیماری قلبی، دیابت، سندروم روده تحریک پذیر
 • چاقی شدید با BMI بالاتر از40

عوارض ابدومینوپلاستی

همه چیز درباره ابدومینوپلاستی

جراحی کوچک کردن شکم خطرات مختلفی دارد، از جمله:

 • تجمع مایع زیر پوست سروما: قرار دادن لوله های تخلیه درزمان جراحی می تواند خطر ایجاد سروما را کم کند. دکتر پوست و مو شما همچنین ممکن است سروما را با سوزن و سرنگ بر دارد.
 • ترمیم نامناسب زخم: گاهاً ترمیم خط انسیزیونها نامناسب است یا زخم ها باز می شوند. استفاده از آنتی بیوتیک در زمان جراحی و بعد از آن خطر عفونت را کاهش می دهد.
 • اسکار: اسکار ناشی از جراحی کوچک کردن شکم دائمی است ولی به نحوی قرار می گیرد که توسط لباس پوشیده می شود. طول و میزان دیده شدن اسکار از شخصی تا شخص دیگر متفاوت است.
 • نکروز بافتی: در این جراحی، بافت چربی جدارشکم در خطر صدمه و مرگ است. دخانیات خطر نکروز بافتی را افزایش می دهد. بسته به وسعت منطقه نکروز، ممکن است خودبه خود و در طول چند هفته بهبود یابد یا نیاز به جراحی داشته باشد.
 • تغییرات حس پوست: در جراحی کوچک کردن شکم تغییر مکان بافت های جدارشکم می تواند براعصاب حسی سطحی شکم و غالباً قسمت فوقانی آنها تأثیر بگذارد. شما احتمالا کاهش حس جزئی در این نواحی را حس خواهید کرد. معمولاً ظرف چندماه بعد از جراحی این تغییرات بهبود می یابد.

همانند هرنوع جراحی بزرگ دیگر، جراحی کوچک کردن شکم دارای خطر خونریزی، عفونت و واکنش ناخواسته به بیهوشی است.

بیشتر بدانید: چگونه متخصص پوست و مو خود را به درستی انتخاب کنیم؟

چگونه خود را آماده کنید:

درابتدا باید با یک جراح پلاستیک درباره جراحی کوچک کردن شکم صحبت کنید. دراولین ویزیت، جراح پلاستیک اقدامات زیر را انجام می دهد:

 • بررسی سابقه پزشکی شما: برای جوابگویی به سوالاتی در مورد وضعیت های پزشکی فعلی و قبلی خود آماده باشید. هر گونه ای داروئی را که مصرف می کنید یا اخیراً مصرف کرده اید و هرگونه جراحی که داشته اید را بگویید. به متخصص پوست و موی خود درمورد آلرژی به هر نوع دارویی بگویید. اگر هدف شما از جراحی کوچک کردن شکم به کاهش وزن مربوط است،‌ دکتر شما احتمالا سؤالاتی در مورد کاهش و افزایش وزنتان خواهد پرسید.
 • معاینه فیزیکی: معاینه به منظور تعیین روش های درمانی انجام می شود و دکتر شما شکمتان را معاینه خواهد کرد. دکتر شما همچنین ممکن است از شکمتان و برای تاریخچه پزشکیتان عکس بگیرد.
 • بحث در مورد انتظارات شما از جراحی: در مورد هدف خود از انجام جراحی کوچک کردن شکم و ظاهری را که دوست دارید بعد از جراحی بدست آورید توضیح دهید. مطمئن شوید که مزایا و معایب از جمله اسکار زدن را فهمیده اید. به خاطر داشته باشید که جراحی قبلی شکم شما ممکن است نتایج شما را محدود کند. قبل از جراحی کوچک کردن شکم شما ممکن است به موارد زیر نیاز داشته باشید.
 • خودداری از مصرف دخانیات: دخانیات موجب کاهش جریان خون پوست و اختلال در ترمیم زخم ها می شود. به علاوه، مصرف دخانیات خطر آسیب به بافت ها را افزایش می دهد. اگر شما دخانیات مصرف می کنید، دکتر به شما پیشنهاد می دهد که در حین جراحی و در طول ریکاوری آن را متوقف کنید.
 • اجتناب از مصرف یک سری داروها: احتمالا باید از مصرف آسپرین، داروهای ضدالتهابی و داروهای خانگی که ممکن است باعث خونریزی شوند خودداری کنید.
 • حفظ یک وزن ثابت: به طور ایده آل باید وزن شما حداقل به مدت 3ماه قبل از عمل ثابت باشد. در مواردی که شما اضافه شدید داشته باشید توصیه به کاهش وزن قبل از عمل می شود. کاهش قابل توجه وزن بعداز جراحی، نتایج زیبایی جراحی را تحت تأثیر قرار می دهد.
 • بعداز ترخیص از بیمارستان نیاز دارید شخصی در منزل به مراقبت از شما و انجام امور منزل بپردازد. لذا قبل از عمل بهتر است تدارکات لازم را ببینید.
 • داروهایی برای جلوگیری از عوارض: مدت کوتاهی قبل از جراحی کوچک کردن شکم شما نیاز دارید تا داروهای ضد انعقاد را برای جلوگیری از لخته شدن خون مصرف کنید.
 • ترتیبی برای کمک گرفتن در طول بهبودی: برنامه ای برای کسی که شما را از بیمارستان به منزل ببرید و حداقل در شب اول در کنار شما باشد داشته باشید.
جراحی کوچک کردن شکم

آنچه که باید انتظار داشته باشید

جراحی کوچک کردن شکم در یک بیمارستان یا یک مرکز جراحی سرپایی انجام می شود. در طول جراحی کوچک کردن شکم، ‌شما خوابیده اید و با استفاده از بیهوشی عمومی راحت هستید.- که شما را ناهوشیار می کند. در برخی موارد، ممکن است به شما ضد درد داده شود که باعث می شود نسبتا آرام شوید (تا حدی در خواب).

در طول عمل جراحی کوچک کردن شکم

جراح پلاستیک یک برش در قسمت فوقانی استخوان شرمگاهی و ناف شما و به صورت بیضوی یا بیضوی افقی می دهد تا اضافی پوست و چربی جدارشکم برداشته شود. فاسیا، که بر روی عضلات شکمی قرار دارد، با بخیه دائمی محکم می شوند. جراح شما سپس پوست اطراف نافتان را جایگذاری می کند. ناف شما از طریق یک برش کوچک برداشته می شود و در موقعیت نرمال خود بخیه می شود. برش پوستی از هیپ تا هیپ در بالای موهای شرمگاهی ادامه دارد که اسکاری را به وجود می آورد و همراه با چروک معمولی با لباس پوشیده می شود. برای جلوگیری از عفونت ممکن است قبل از جراحی آنتی بیوتیک مصرف کنید. جراحی معمولا سه ساعت به طول مینجامد.

بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

بعد از جراحی محل های برش پوست و ناف با پانسمان پوشیده می شود. لوله کوچک هم برای تخلیه ترشحات و خون احتمالی به شما متصل می شود. بعد از عمل بستر شما باید به نحوی باشد که بالا تنه شما حالت نیمه نشسته داشته باشد و زانوهای شما به صورت خم باشد. در روز اول با کمک تیم پزشکیتان راه بروید تا از تشکیل لخته های خون جلوگیری شود. در روزهای اول درد متوسطی دارید که با داروهای ضد درد بهبود می یابد. تورم در محل جراحی برای شش هفته اول به صورت نرمال وجود دارد. درنهایت ممکن است تا سه ماه بهبود بیابد. لوله های تخلیه برای یک تا دو هفته پس از جراحی در محل باقی می مانند. دکتر متخصص پوست و مو و یا یکی از اعضای تیم پزشکیتان به شما چگونگی تخلیه و مراقبت از لوله های تخلیه را آموزش می دهد. به مدت 10 روز پس از جراحی کوچک کردن شکم باید به مصرف آنتی بیوتیک ادامه دهید. به مدت حدود شش هفته از شکم بند (چسب شکم) استفاده کنید. این عمل برای جلوگیری از تجمع مایعات و پشتیبانی از شکم در طول بهبود است. دکتر شما آموزش هایی را برای مراقبت از اسکارهایتان به شما خواهد داد. در سه ماه اول بعد از جراحی در زمان حرکت باید مراقب باشید و از فعالیت هایی که موجب کشش خط زخم می شوند (برای جلوگیری از باز شدن) خودداری کنید. به مدت یک سال بعد از عمل به طور منظم به یک برنامه ریزی برای ویزیت شدن توسط دکتر نیاز خواهید داشت.

نتایج عمل جراحی کوچک کردن شکم

با حذف پوست و چربی های اضافه ذخیره شده در دیواره شکم، جراحی کوچک کردن شکم می تواند به شکم شما ظاهری زیباتر بدهد. جراحی کوچک کردن شکم معمولا به صورت دراز مدت است. به خاطر داشته باشید که حفظ وزن پایدار برای حفظ نتایج بسیار مهم است.