چگونه متخصص پوست و مو خود را به درستی انتخاب کنیم؟

متخصصان پوست و مو چه وظایفی دارند

یکی از مهمترین نقاط عطف در رد شدن از مرحله کودکی به بزرگسالی، عوض کردن متخصص اطفال مورد تأیید بزرگترهایتان با یک پزشک عمومی است. سرانجام نیاز به یک پزشک مراقبت های اولیه را تشخیص داده و علی رغم ترس از هماهنگ کردن ملاقات های پزشک به تنهایی، شما ملزم به این کار می شوید.

پس چرا یک پزشک برای محیط بیرونی بدنمان پیدا نکنیم؟ البته که منظورمان، پوست است. و مانند انتخاب پزشک عمومی، انتخاب متخصص پوست و موی خوب نیز به شکل طبیعی اتفاق نمی افتد.

اگر دلیل ضروری مانند آلرژی های پوستی در کودکی وجود نداشته باشد، پوست و مو معمولاً در اولویت ثانویه قرار می گیرد، اما نباید اینگونه باشد.

از غربالگری های معمول سرطان پوست گرفته تا درمان هورمونی آکنه (که در زنان در سنین 20 تا 29 تا 40 تا 49 سال شایع است)، متخصص پوست و مو می تواند در متعادل سازی سلامت کلی شما کمک نماید، یا حداقل متخصص پوست و موی خوب می تواند این کار را کند، که به همین دلیل انتخاب بهترین فرد برای این کار بسیار با اهمیت است.

اگر قبلاً هرگز به متخصص پوست و مو مراجعه نکرده اید اما احساس آمادگی، توانمندی و تمایل به انجام این مرحله را دارید، در اینجا به چند نکته برای شروع کار اشاره می شود:

تعیین کنید که نیازهای پوستی شما از نوع پزشکی، جراحی یا آرایشی هستند

احتمال اینکه برای حل این مسئله نگرانی داشته باشید وجود دارد، اما هر متخصص پوست و موی مناسب نیست.

بیشتر بدانید: تخصص پوست و مو چیست؟

مراقبت های پوستی مانند هر نوع مراقبت پزشکی باید برای نیازهای شما به عنوان یک بیمار، خاص باشد. گذشته از همه اینها، این یک خدمت تجاری است.

باید ابتدا از خود بپرسید آیا نیازهای شما:

 • پزشکی هستند (مانند آکنه سیستیک یا روزاسه)
 • جراحی هستند (مانند خارج کردن یک توده خوش خیم یا ملانوم گره ای)
 • زیبایی هستند (مانند کارهای زیبایی صورت)

حتی ممکن است همه این موارد یا ترکیب دوتا از آنها باشد. به عنوان مثال برداشتن کیسه چشم هم زیبایی و هم جراحی است.

فارغ از این، دکتر مادگیل می گوید این خود ارزیابی ضروری است زیرا تخصص درماتولوژی زمینه پزشکی متنوعی است. وی گفت: "مثلاً کار من روی زیبایی پوست، پزشکی پوست و آسیب شناسی پوست تمرکز دارد اما جراحی های سرطان پوست را انجام نمی دهم."

در حالت ایده آل شما باید متخصص پوست و موی انتخاب کنید که تخصص وی با نیازهای شما بیشترین هماهنگی را داشته باشد. زمانهایی که شک دارید، به مطب پزشک تلفن کنید و بپرسید که آیا متخصص پوست و موی که می خواهید ملاقات کنید، در معالجه موارد خاصی که نگرانی های شما هستند تجربه دارد یا خیر.

اگر آنها اشاره کنند که ممکن است برای شما مناسب نباشند یا اگر شما به خدمت تخصصی نیاز دارید که آنها ارائه نمی دهند، از ادامه جستجو نترسید.

در صورت امکان، متخصص پوست و مویی پیدا کنید که افراد را بر اساس رنگ پوستشان درمان می کند

رنگ پوست طبیعی شما بر نیازهای پوستی شما تأثیر می گذارد. دکتر Saya Obayan، متخصص پوست و موی بالینی دارای مجوز بورد که دارای تخصص در زمینه بیماری های پوست، مو و ناخن تخصص دارد، می گوید: "اگر رنگین پوست هستید، اولین کاری که باید انجام دهید پیدا کردن شخصی است که در درمان پوست های رنگی تجربه دارد."

وی اظهار داشت: "من توجه دارم که پوست رنگی، خیلی راحت تشکیل پیگمان می دهد، بنابراین وقتی فردی با رنگ پوستی با تون زیتونی یا تیره تر به دنبال متخصص پوست و مو می گردد، باید به دنبال شخصی باشد که با هایپرپیگمانتاسیون آشناست." [کسی را پیدا کنید] که بتواند شرایط زیربنایی را درمان کرده و همچنین برنامه ای برای درمان نقاط تیره بریزد."

دکتر اوبیان پیشنهاد می کند که در صورت امکان، متخصص پوست و مویی پیدا کنید که کارهای معتبری نیز در این زمینه منتشر کرده باشد. تخصص در مورد نوع و رنگ پوست هنگام درمان های اسکار، مانند میکرونیدلینگ و لیزر، اهمیت ویژه ای پیدا می کند.

بهترین دکتر پوست و مو

ممکن است با دیدن نتایج کار پزشکان در اینستاگرام وسوسه شوید اما همه پوست ها یکسان نیستند. تن های تیره پوست واکنش متفاوتی نشان داده و در معرض خطر بیشتر زخم های اضافه یا کلوئید قرار دارند. این خطر زمانی افزایش می یابد که مراحل توسط شخصی انجام شود که فاقد تجربه مدیریت این عوارض باشد.

یک متخصص پوست و مو باید به امور روتین مربوط به پوست سر نیز علاقه داشته باشد که برای افراد با موهای نوع 3 یا 4 متفاوت است. همه این عوامل و همچنین تاریخچه پزشکی و شیوه زندگی شما هنگام دریافت مراقبت های بهینه پوستی مهم هستند.

برای نحوه پرداخت هزینه، برنامه ریزی نمایید

آیا برنامه بیمه درمانی فعلیتان هزینه های پوستی شما را تحت پوشش قرار می دهد یا باید از جیب خود بپردازید؟ پاسخ به این سوال، که بستگی زیادی به دلیل شما برای رفتن پیش یک متخصص پوست و مو دارد، ممکن است در انتخاب شما تأثیر بسزایی داشته باشد. برای اینکه خدمات متخصص پوست و مو تحت پوشش بیمه ای قرار بگیرد، می بایستی در شبکه بیمه ای وجود داشته باشد. اغلب می توانید متخصصین پوستی که در شبکه بیمه ای هستند را از وبسایت سازمان بیمه گر خود پیدا کنید، و یا می توانید مستقیماً با مطب پزشک تماس بگیرید و بپرسید آیا با بیمه شما قرار داد دارند یا خیر.

در مرحله بعد، می بایستی بفهمید که آیا نیازهای خاص شما تحت پوشش قرار می گیرند. برای اینکه بیمه شما بتواند چیزی را پوشش دهد، نیاز شما باید از نوع پزشکی یا جراحی باشد. با اینکه آنچه بیمه تحت پوشش قرار می دهد (و اینکه برای تحت پوشش قرار دادن چه شرایطی لازم است)، از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت است، اینجا راهنمایی مفید قرار داده شده است:

خدمت وضعیت پوشش بیمه ای : بلی یا خیر؟
غربالگری و درمان سرطان پوست
عفونت و دانه های پوستی
درمان ورید واریسی
آکنه
آلرژی
پسوریازیس
برداشتن خال لکه شرابی
زونا
اکزما
کهیر
زگیل
کلوئید
بوتاکس ×
برداشتن تتو ×
لایه برداری شیمیایی ×

آنچه باید بدانید:

 • غربالگری و درمان سرطان پوست: پزشکان غربالگری سرطان پوست را حداقل یک بار در سال توصیه می کنند.
 • درمان ورید واریس: فقط در صورتی که برای تسکین علائم ناشی از واریس از جمله درد، تورم و گرفتگی پاها انجام گیرد.
 • بوتاکس: دکتر مادگیل خاطرنشان می کند که کارهای زیبایی مانند بوتاکس و استفاده از پرکننده های پوستی هرگز تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرند زیرا این روش ها انتخابی محسوب می شوند.
 • لایه برداری شیمیایی: ممکن است برای درمان کراتوز اکتینیک (پیش سرطان) یا در برخی موارد درمان آکنه تحت پوشش قرار گیرند.
بهترین دکتر پوست و مو تهران

هرکس بیمه نشده باشد یا قرار باشد هزینه ها را خودش تقبل کند، باید صریحانه درباره مقدار حدودی هزینه ها و برنامه های درمانی در دسترس سوال نماید.

گواهی نامه های متخصص پوست و مو را بررسی کنید

این کار زمان رفتن نزد هر متخصصی در زمینه پزشکی، ضروری است. از آن غافل نشوید. معمولاً پزشکان گواهینامه ها و مدارک معتبر خود را در وب سایت خود ذکر می کنند. همچنین می توانید مجوز بورد پزشک را بررسی کنید (که بدان معنی است که آنها به طور گسترده و منحصر به فرد در زمینه پوست آموزش داده شده اند) که می تواند توسط آکادمی پوست آمریکا یا بورد متخصصین پوست امریکا اعطا شده باشد. اولی به شما این امکان را نیز می دهد تا با استفاده از کد پستی، متخصصان پوست در منطقه خود را جستجو کنید.

اما از مشورت با دستیار پزشک یا پرستار پزشکان خجالت نکشید

دستیاران پزشک و پرستار پزشکان در بسیاری از مطب های پوست و مو در کنار متخصص پوست و مو در دسترس هستند و به طور معمول چندین سال تجربه در مورد درمان مشکلات پوستی دارند. آنها توسط متخصص پوست و مو آموزش داده شده اند تا مراقبت ها را ارائه دهند.

جنیفر وینتر، دیپلمات انجمن دستیاران پزشک پوست، 19 سال گذشته را با متخصصان پوست دارای مجوز بورد در زمینه مراقبت های عمومی و جراحی برای بیماران سپری کرده است. او می گوید: "تا زمانی که متخصص پوست و مو برای مشاوره در دسترس باشد، از مراجعه به آن خودداری نکنید." ممکن است بتوانید خیلی سریعتر از پزشک عمومی، به آنها دسترسی داشته باشید.

مرورها را با دانه ای نمک، جلا دهید

تا این مرحله شما می دانید که آیا این فرد دارای مهارت فنی است. حالا باید بدانید که آیا آنها مناسب شما هستند یا خیر.

بیشتر مطب پزشکان بصورت آنلاین قابل جستجو هستند و نظرات مشتریان قبلی در سایت های Google و Yelp، و همچنین نظرات آنها در در وب سایت هایی مانند HealthGrades.com ، Vitals.com و RateMDs.com را ارائه می دهند. اما با اینکه مجوز راه خوبی برای تأیید صلاحیت است، شما در نهایت پزشکی را می خواهید که به شما احساس خوبی القا نماید.

پرچم های قرمز می توانند شامل مواردی باشند که شما را از انتخابتان منصرف نمایند:

 • مطبی که ناخوشایند باشد
 • خشن بودن اطراف بستر
 • نامعلوم بودن هزینه ها
 • درمان های غیر اختصاصی
 • نتایج نارضایت بخش
 • رفتار فروش محور

به دنبال حضور آنلاین مطب ها باشید:

وینتر به ما می گوید هر ایالت یک بانک اطلاعاتی از اقدامات انجام شده علیه پزشکان، دستیاران پزشکان و پزشک پرستاران که ممکن است ارزش بررسی داشته باشد را در اختیار دارد. تمام کاری که باید انجام دهید سرچ کردن سازمان بهداشت ایالت خود در گوگل و پیدا کردن گزینه اقدامات انضباطی و اداری است.

همچنین اگر پیشنهاد برای تغییر اجزای چهره تان شما را آزار می دهد، بهتر است از مطب هایی که در وبسایت یا شبکه های اجتماعی خود به شدت برای عمل های زیبایی تبلیغ می کنند دوری کنید.

و در حالی که بررسی های کاربران می توانند باعث روشن تر شدن این پرچم ها شوند، به خاطر داشته باشید که بررسی های پزشکی به دو دلیل اصلی کار پر مخاطره ای است:

اولا ، بیشتر بیمارانی که تجربه مثبت یا رضایت بخشی داشته اند، هیچ انگیزه واقعی برای گذاشتن نظر ندارند، مگر اینکه چنین نظراتی توسط خود متخصص پوست و مو انجام شود. از طرفی کسی که تجربه منفی داشته است، آماده است که گله و شکایت خود را به صورت آنلاین پخش کند و اغلب پاسخگویی برای پزشکان به دلیل قوانین حفاظت از حریم خصوصی، دشوار است. دومین دلیل مهم که هنگام خواندن بررسی های آنلاین باید مراقب باشید این است که هر کس سطح رضایت و نیازهای پزشکی متفاوتی دارد. اگر می توانید، نظرات کسانی را که بیشترین شباهت را با شما دارند شناسایی نمایید.

بررسی های آنلاین مفید هستند، اما توصیه های پزشکان مراقبت های اولیه، اعضای خانواده یا دوستانی که شما و نیازهای شما را به خوبی می شناسند را دست کم نگیرید.

چگونه بهترین متخصص پوست و مو را پیدا کنیم

پس از اولین ملاقات، از خود بپرسید چه احساسی داشته اید

فقط به این دلیل که شما یک جلسه به مطب پزشکی رفته اید به این معنی نیست که برای همیشه در این رابطه پزشک-بیمار قرار گرفته اید.

در طول و بعد از زمان ویزیت، از خود یک سری سؤال بپرسید:

 • آیا احساس کردید که به شما گوش فرا داده شده است؟
 • آیا توانستید و تشویق شدید که تمام اطلاعاتی را که فکر می کنید مهم است به اشتراک بگذارید؟
 • آیا متخصص پوست و مو، شما را به دقت معاینه کرد؟
 • آیا توانستید از همه سؤالاتتان را بپرسید - و آیا جواب همه آنها را درک کردید؟
 • آیا متخصص پوست و مو گزینه های درمانی متعدد را برای شما ارائه داده و خطرات و میزان موفقیت هر یک را توضیح داد؟
 • و در صورت لزوم، آیا توانستید یک قرار ملاقات برای پیگیری بگذارید؟

هنوز قانع نشده اید که متخصص پوست و مو مناسب شماست؟ اشکالی ندارد.

اگر خدمات متخصص پوست و مو برایتان بسیار گران بوده یا کار شما بیشتر از اینکه درمانی باشد، آرایشی و زیبایی است، به رفتن پیش یک مشاور آرایشی و زیبایی معتبر فکر کنید.

این کارشناسان پوست، مخصوصاً برای مسائلی چون آکنه خفیف یا پوست خشک و آسیب دیده اغلب قابل دسترس تر از متخصصین پوست و مو هستند. رویکرد آنها بیشتر مربوط به نگهداری و حمایت از پوست است و می توانند با توصیه یک روال شخصی، کرم ها و لایه بردارهای صورت و سایر روش های غیرتهاجمی به پوست شما کمک کنند.

سارا نیکول پین، متخصص زیبایی نه ساله دارای مجوز، می گوید: "مشاوران زیبایی با مشتریان خود به شکلی شخصی و عمیق کار می کنند که بسیاری از پزشکان وقت ندارند بدان صورت باشند."

اما وی تصریح می کند که همیشه انتخاب بین یکی از این دو نیست.

"بیایید فرض کنیم متخصص پوست و مو شما دارویی را برایتان تجویز کرده که پوست شما را خشک می کند و احتمالاً باعث افزایش حساسیت می شود. وی ممکن است به شما کرم یا پاک کننده ای را پیشنهاد کند که در طول درمان از آن استفاده کنید، اما کارشناس زیبایی می تواند با پاکسازی های پوستی شفابخش و آموزش مراقبت های پوستی، در طی درمان از پوست شما مراقبت کند."

هر تصمیمی که برای پوستتان بگیرید، مسئولیت سلامتی شما بر عهده شما بوده و شما مدیون خودتان و نه هیچکس دیگری هستید که بهترین کار را برای خودتان انجام دهید.