خطرات زمستان برای پوست

خشکی پوست در زمستان

پوست خشک

آیا احساس می کنید پوستتان خشک و سخت است؟ یا حتی خارش پوست دارید و پوستتان زیاد پوست پوست می شود؟ خیلی چیزها چربی محافظ پوست را از بین می برند. درمان لب های ترک خورده و پوست حساس و پاشنه های ترک دار در دستان شماست. از این راهنمای تصویری استفاده کنید تا خطرات هوای سرد برای پوست و راهکار مقابله با آن ها را بشناسید.

لب های شکاف دار

هیچ کس در برابرخشکی لب در زمستان ایمن نیست! برای غلبه بر این خشکی هر روز آب فراوان بنوشید و در خانه از مرطوب کننده استفاده کنید. از موم و وازلین روی لب های خود استفاده کنید. هر زمان که بیرون زیر آفتاب می روید از ماتیک و ضدآفتاب استفاده کنید. ازماندن زیاد در نور آفتاب و باد خودداری کنید. از لیسیدن لب ها خودداری کنید. در کوتاه مدت شاید احساس خوبی به شما بدهد اما مشکل شکاف لب ها را بدتر می کند.

درمان ترک پا

ترک های دردناک پاشنه پا درزمستان از مشکلات رایج پوست هستند. اغلب این مشکل به علت خشکی پوست بوجود می آید. وجود پینه در اطراف حاشیه پاشنه مشکل را بدتر می کند. در بعضی موارد، پاهای ترک دار و خشک موجب ایجاد عفونت می شوند که راه رفتن را دردناک می کند. با خیس کردن پاشنه با وازلین و پوشاندن آن ها با پوشش پلاستیکی و پوشیدن جوراب در طول شب پاها را سالم نگه دارید. بعد از چند روز آثار بهبودی را خواهید دید.

از دست های خشک بیشتر مراقبت کنید

دست ها بیشتراز جاهای دیگر بدن در معرض هوای سرد زمستان هستند. شستن منظم دست ها به از بین رفتن میکروب های سرماخوردگی و آنفولانزا کمک می کند اما خشکی را نیز افزایش می دهد. اگر دستکش نپوشید دست ها در تماس با سرما قرار خواهند گرفت. بعد از بیدار شدن از خواب، قبل از خواب و هر زمانی که احساس کردید دستانتان خشک شده اند از مرطوب کننده گلیسیرینی استفاده کنید.

از صابون های با چربی بالا استفاده کنید

محصولاتی که باعث می شوند صورت شما در تابستان و بهار سرحال و شاداب به نظر برسد در زمستان مشکلاتی برای پوست ایجاد می کنند. از صابون نرم، پرچرب و فاقد عطر برای تمیز کردن استفاده کنید. از صابون های با رنگ کم یا بدون رنگ استفاده کنید. اگر پوستتان خشک است از مرطوب کننده های حاوی اوره، دایمتیکون،گلیسیرین، لانولین یا روغن معدنی استفاده کنید.

یک مرطوب کننده زمستانی انتخاب کنید

آیا باید مرطوب کننده خود را عوض کنید؟ شاید. اگر معمولا از لوسیون سبک استفاده می کنید،این بار از یک کرم قوی تراستفاده کنید. پمادهایی مانند وازلین بیشتر از کرم ها یا لوسیون ها روغن دارند. به همین خاطر چرب تر هستند و برای پا و بدن بهترین انتخاب هستند.احساس روغنی شدن را با مالیدن ملایم مقدارکمی از آن روی پوست کم کنید. بعد از یک حمام گرم از این پمادها استفاده کنید.

مرطوب کننده ها

جذب کننده های رطوبت مانند اوره، گلیسیرین، اسید هایلورانیک و پروپیلن گلیکول رطوبت هوا را جذب می کنند. این مواد بدون روغن هستند. نرم کننده هایی مانند روغن معدنی، روغن های گیاهی، وازلین، لانولین و اسید استاریک به جایگزینی روغن پوست کمک می کنند. بسیاری از مرطوب کننده ها ترکیبی از اینها را دارند. شاید بهتر باشد از بعضی مرطوب کننده های ضد پیری در زمستان استفاده نکنید. مرطوب کننده هایی که رتینوئید دارند پوست های حساس را خشک و ملتهب می کنند.

ابتدا پوست مرده را تمیز کنید

برای اینکه بهترین نتیجه را از مرطوب کننده بگیرید، قبل از استفاده پوست های مرده را جدا کنید. تمیز کردن سلول های مرده پوست باعث می شود مرطوب کننده بهتر به پوست نفوذ کند. به آرامی با استفاده از مرطوب کننده ای که اسید لاکتیک یا اسید سالیسیلیک دارد پوست را بخراشانید. بعضی از آن ها مخصوصاً در زمستان حساسیت زاهستند. قبل از استفاده روی قسمت کوچکی از پوست آنها را امتحان کنید. اگر پوست خشک و حساس است قبل از استفاده از هر محصول بهداشتی با پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنید.

دوش گرفتن در زمستان

اگر دوش گرفتن کوتاه باشد موجب مرطوب شدن پوست می شود. حمام های داغ و طولانی آب پوست را کم می کنند. اگرچه در یک صبح سرد دوش آب داغ وسوسه کننده است اما دوش آب گرم انتخاب بهتری است و روغن طبیعی پوست را از بین نمی برد.

بیشتر بدانید: آن چه پوست و مو سر درباره سلامتی می گویند

بعد از حمام از مرطوب کننده استفاده کنید

بعد از خارج شدن از وان حمام و خشک کردن پوست با حوله با استفاده از یک مرطوب کننده آبی را که پوست تازه جذب کرده است نگه دارید. مرطوب کننده گلیسیرینی یا هایلورینیک می تواند حجم آبی را که به پوست شما کشیده می شود را افزایش دهد. روغن معدنی هم انتخاب مناسبی است زیرا از بخار شدن آب روی پوست جلوگیری می کند. در طول روز هم از مرطوب کننده استفاده کنید.

از مرطوب کننده هوا استفاده کنید

اگر هوای بیرون سرد باشد، در خانه می مانید و بخاری را روشن می کند. این هوای گرم و خشک باعث خشک شدن پوست می شود. برای بازگرداندن رطوبت هوا از مرطوب کننده هوا استفاده کنید. نمونه های ارزان قیمت این وسیله در داروخانه یافت می شوند. دستگاه را در اتاق خواب قرار دهید. استفاده از چند دستگاه در جاهای مختلف خانه به پیشگیری از ایجاد حساسیت و خارش در پوست کمک می کند.

پوست خشک

موهای خود را مرطوب نگه دارید

برای مراقبت از موها در زمستان به جای شامپو زدن روزانه یک روز درمیان شامپو بزنید. شامپو زدن بیش از حد رطوبت مو را از بین می برد. از آب گرم و شامپوی ملایم و ضدآفتاب استفاده کنید. از نرم کننده برای مرطوب کردن، براق کردن و نرم کردن موها استفاده کنید. بیش از حد با اتوی مو و سشوار به موها حالت ندهید. با پوشیدن کلاه از موهای خود در مقابل آلودگی محافظت کنید.

ضدآفتاب زمستانی

آیا فکر می کنید در زمستان دچار آفتاب سوختگی نمی شوید؟ اشتباه می کنید. اسکی بازان و سایر ورزشکاران زمستانی بیشتر در خطر آفتاب سوختگی هستند، زیرا برف نور آفتاب را منعکس می کند. در واقع برف 80 درصد اشعه خورشید را به سمت ما منعکس می کند، در حالیکه در سطوح شنی و کنار دریا این درصد به 20 کاهش پیدا می کند. حتی اگر روی شیب های برفی نیستید، نیاز به استفاده از ضدآفتاب با SPF 30 یا بیشتر دارید. هر روز از ضد آفتاب استفاده کنید و هنگامی که بیرون هستید هر دو ساعت یک بار دوباره ضدآفتاب بزنید.

خوب لباس بپوشید

سرمازدگی ملایم لاله گوش، گونه، بینی و انگشتان را تحت تاثیر قرار می دهد. پوست رنگ رفته، بی-حسی یا سوزش در ناحیه مورد نظر نشانه سرمازدگی ملایم هستند. با پوشیدن لباس گرم مانند کلاه، محافظ گوش و دستکش از سرمازدگی ملایم اجتناب کنید. بهترین درمان دوباره گرم کردن ناحیه های یخ زده است. اگرچه سرمازدگی ملایم ناراحت کننده است اما به پوست آسیب نمی رساند.

در مقابل سرمازدگی هشیار باشید

سرمازدگی خطری جدی است و می تواند آسیب های طولانی مدتی به بدن بزند. یخ زدگی بافت های عمیق تر باعث می شود پوست شما سخت، رنگ پریده و سرد شود. شاید درد داشته باشد اما بی حس می شود. وقتی این ناحیه گرم می شود دردناک می شود. دست ها، پاها، بینی و گوش ها بیشتر از جاهای دیگر آسیب پذیر هستند اما همه اعضای بدن ممکن است دچار سرمازدگی شوند. با رفتن به مکانی گرم و پوشاندن نواحی سرمازده با استریل (انگشتان باید جدا استریل شوند) برای مراقبت بعد از سرمازدگی استفاده کنید. بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید. اگر امکان یخ زدگی مجدد وجود دارد، ناحیه های سرمازده را دوباره گرم نکنید.

مقابله با خارش پوست در زمستان

پوست های خشک در زمستان می توانند به شدت دچار خارش شوند. برای مقابله با خارش از حمام گرم با جوش شیرین استفاده کنید، به صورت مرتب از مرطوب کننده استفاده کنید و از پارچه های پشمی و خشن اجتناب کنید. اگر این روش ها تفاوتی ایجاد نکرد با متخصص پوست و مو مشورت کنید. شاید شما بیماری دیگری مانند اگزما یا پسوریازیس داشته باشید.

اگزما را درمان کنید

اگزما عبارتی است که به طیف وسیعی از التهاب ها گفته می شود. نشانه اگزما پوست خشک و قرمز شده است که خارش و سوزش دارد. وقتی پوست در زمستان خشک و حساس می شود اگزما خودنمایی می کند. با مرطوب کردن منظم با پمادهای روغنی که شامل ضدآفتاب هم هستند یک قدم جلوتر از اگزما باشید.تعریق و گرمای زیاد هم چرخه خارش و خراش را فعال می کند، بنابراین از لباس هایی استفاده کنید که به راحتی بتوانید آن ها را دربیاورید. از متخصص پوست و مو بخواهید برای شما درمانی را تجویز کند.

پسوریازیس را سر جای خودش بنشانید

پسوریازیس چیزی بیشتر از پوست خشک است. این بیماری وقتی رخ می دهد که سیستم ایمنی، سرعت چرخه رشد سلول های پوست را افزایش می دهد. هوای خشک، نبود نور خورشید و دماهای پایین تر پسوریازیس را تشدید می کنند. برای پوست خشک از این راهنمایی ها استفاده کنید: از دوش های آب ولرم و کوتاه استفاده کنید، از مرطوب کننده ها برای هوای خانه و برای پوست استفاده کنید. از متخصص پوست و مو بخواهید برای شما نوردرمانی تجویز کند. در این نوع درمان از اشعه های نور ماوراء بنفش برای کاهش سرعت رشد سلول های پوست استفاده می شود.