سفیکسیم - درمانکده
لطفا چند لحظه صبر کنید...

سفیکسیم

نام های تجاری :

سفورال ، سوپراکس

گروه دارویی :

آنتی بیوتیک

سفیکسیم به گروهی از داروهای آنتی بیوتیک وابسته است که به آن سفالوسپورین می گویند. این دارو در درمان عفونت های خفیف تا متوسط بکار می رود. سفیکسیم را در درمان عفونت های ادراری، گوش، گلو و لوزه ها، عفونت های تنفسی و سوزاک تجویز می کنند. اسهال از عوراض شایع این دارو است و در شکل حاد آن نیاز به جایگزینی سایر آنتی بیوتیک ها می باشد. در بیمارانی که به پنی سیلین حساسیت دارند به احتمال زیاد به سفیکسیم و سایر داروهای این گروه نیز ممکن است حساسیت داشته باشند

فقط لازم است دوره درمان کامل شود و مصرف بیش از آن ضرورتی ندارد .

تمام دارویی را که پزشک تجویز می کند مصرف نمایید در صورت کامل نکردن دوره درمان علاوه بر عود بیماری ممکن است میکروب آن نیزنسبت به این آنتی بیوتیک مقاوم شود . این دارو را می توانید قبل یا بعد از غذا مصرف نمایید . بروز اسهال در طی مصرف این دارو را جدی بگیرید و سریعا به پزشک خود اطلاع دهید.

20%از راه ادرار و مابقی از طریق مختلف

آنتی بیوتیک

کم

کم

لازم است

سفورال ، سوپراکس

دارویی که برای شما تجویز شده است برای درمان بیماری تان مناسب است بدون دستور پزشک دوز آن را تغییر ندهید.

قرص ، سوسپانسیون ، سوسپانسیون اطفال ، کپسول

2بارروزانه

دربزرگسالان 200میلی گرم دوبار روزانه در کودکان 8میلی گرم درکیلوگرم وزن بدن روزانه (6/5کیلوگرم 0/5قاشق چای خوری ، 12/5کیلوگرم 1قاشق چای خوری)

تا 1ساعت

6-12ساعت

هیچ

شکل قرص آن را در ظروف در بسته در جای خشک وخنک به دور از نور و دسترس اطفال نگهداری شود . شکل سوسپانسیون آن را پس از بازکردن در یخچال نگهداری و حداکثر تا 10روز مصرف نمایید.

یادتان آمد بلافاصله مصرف نمایید .

دوره درمان دارو را حتی در شرایط بهبودی ظاهری کامل کنید .

معمولا مصرف ناآگاهانه مشکل خاصی بوجود نمی آورد ولی اگر بیش از آن مصرف شود ممکن است علائمی غیر طبیعی بروز کند که لازم است سریعا به پزشک اطلاع دهید .

مصرف این دارو اختلالی در رشد جنین بوجود نمی آورد .

این دارو درشیر مادر ترشح شده ولی در دوز طبیعی آن برای شیرخوار مضر نمی باشد.

کاهش دوز ضروری است .

مشکل خاصی وجود ندارد

مشکلی ندارد

مشکلی ندارد