لطفا چند لحظه صبر کنید...

ایبوپروفن (بروفن)

نام های تجاری :

بروفن،آتروفن،ادویل

گروه دارویی :

ضد درد و ضد التهاب غیر استروئیدی

بروفن جز داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) است که مثل سایر داروهای این گروه برای کاهش درد خشکی عضلات و التهاب استفاده می شود.این دارو جهت روماتیسم مفصلی ، استئوآرتریت و نقرس تجویز می شود ، در درمان علائم روماتیسم مفصلی معمولا از شکل های آهسته رهش آن استفاده می شود . سایر کاربرد های آن کاهش سر درد های خفیف تا متوسط ، درد دندان و قائدگی ،درد ناشی از صدمات بافت نرم یا درد هایی که بعد از عمل جراحی بوجود می آید . بروفن نسبت به سایر داروهای این گروه از عوارض کمتری برخوردار است.نسبت به آسپرین باعث خون ریزی کمتری در معده می شود .نوع کرم و ژل آن در در حال حاظر در بازار دارویی ایران وجود ندارد برای دردهای عضلانی و رگ به رگ شدن ، به صورت موضعی مصرف میشود.

در مصرف طولانی مدت بروفن باید دقت لازم شود و حتما طبق دستور پزشک به این کادر مبادرت گردد،عارضه مصرف طولانی مدت بروفن خونریزی گوارشی است که نیاز به توجه خاصی دارد .

در صورت وجود ناراحتی گوارشی می توانید دارو را همراه غذا یا شیر مصرف نمایید .پس از مصرف دارو به مدت 15_30دقیقه به صورت نشسته قرار گیرید و وضعیت خواب نگیرید .این دارو را نباید بیش تر از 10 روز جهت تسکین درد وبیش از دو روز جهت کنترل تب بکار برد در صورتی که مشکل برطرف نشد با نظر پزشک دارویی جایگزین آن شود

عمده این دارو از راه ادرار و مقدار کمی از راه مدفوع دفع می شود.

عمده این دارو از راه ادرار و مقدار کمی از راه مدفوع دفع می شود.