گزگز، مورمور شدن یا خواب رفتن دست و پا

گزگز، مورمور شدن یا خواب رفتن دست و پا

گزگز، مورمور و یا سوزن سوزن شدن یا سوزش پا توصیفاتی از یك احساس ناخوشایند هستند كه معمولا در دست و یا پا ایجاد شده و فرد احساس میكند كه پوست او را با سوزن های متعددی فشار میدهند كه معمولا دردناك نیست ولی احساس میشود. در مواردی ممکن است فرد احساس كند مورچه های متعددی بر روی پوست او حركت میكنند. گزگز یا مورمور یك علامت است نه یك بیماری و وجود آن نشانه این است كه علتی موجب بروز این وضعیت شده كه باید كشف و درمان شود.

گزگز نشانه چیست؟

در اغلب اوقات گزگز چیز عادی و بی خطری است و علت آن تحت فشار قرار گرفتن سرخرگ یا عصب است که در این شرایط جریان خون در دست یا پا کاهش می یابد و به اصطلاح به خواب می رود. چنانچه وضعیت بدن را به گونه ای تغییر دهید که دیگر تحت فشار نباشد گزگز هم خیلی سریع از بین می رود.

اما شرایطی هم وجود دارد که گزگز یک علت جدی دارد که باید خیلی زود تشخیص و درمان شود. مثلا گزگز می تواند در اثر اضطراب، فتق دیسک مهره ای، ضعف گردش خون، بیماری قند، سکته مغزی، التهاب مفاصل، تصلب متعدد اعصاب (MS)، نشانگان تونل مچ دست، یا تومور اتفاق بیفتد.

برای رهایی از مشکل گزگز به چه پزشکی باید مراجعه کنیم؟

شما با مراجعه به متخصص مغز و اعصاب علت این اختلال مشخص شده و درمان مناسب با مشکل شما شروع خواهد شد. توجه داشته باشید که

  • اگر چنانچه در هنگام نشستن و یا سرفه کردن و یا عطسه کردن گزگز شدت می یابد.
  • اگر بدون هیچ دلیلی دچار گزگزی شوید که تمام یک طرف بدن را درگیر کند
  • اگر گزگز بی دلیل اتفاق بیفتد و باعث ضعف ماهیچه هایتان شود باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه و تحت درمان قرار بگیرید.

پس شما باید حتما به یک نورولوژیست مراجعه کنید.

بیشتر بدانید: نشانه هایی که در صورت مشاهده آن حتما باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

درمان گزگز، مورمور شدن یا همان خواب رفتن دست و پا

اگر بدون دلیل دچار گزگز می شوید باید خیلی سریع به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید تا علت را تشخیص دهد. اگر که علت گزگز خواب رفتن دست یا پا باشد خودتان می توانید مشکل را برطرف کنید. اگر پزشک به وجود یک بیماری جدی در شما مشکوک شود این امکان وجود دارد که شما را از لحاظ عصبی و یا جسمانی معاینه کند و یا اینکه برای تشخیص بیماری قند آزمایش خون توصیه کند.

درمان گزگز، مورمور شدن یا همان خواب رفتن دست و پا

در ادامه چند درمان خانگی برای درمان گزگز در وضعیتی که این حالت موقتی بوده و دلیل بر وجود بیماری خاصی نیست را با هم مرور می کنیم.

ماساژ دهید.

ماساژ دادن از آنجا که باعث افزایش جریان خون در ماهیچه ناحیه گزگز می شود و فشار روی عصب را بر می دارد بسیار مفید و برطرف کننده گزگز است.

حرکت کنید.

سعی کنید چند بار در ساعت وضعیت بدن خود را تغییر دهید و یا کمی راه بروید تا از خواب رفتن اعضای بدن و گزگز جلوگیری کنید. لازم به ذکر است که حرکت دادن عضوی از بدن که خواب رفته است باعث افزایش جریان خون در آن قسمت و کاهش فشار عصب در آن ناحیه و در نتیجه از بین رفتن گزگز آن می شود.

لباس تنگ نپوشید.

یکی از عواملی که باعث گزگز پاها می شود پوشیدن شلوار تنگ و عامل دیگر بستن سفت کمربند است. بنابراین برای کاهش گزگز سعی کنید در صورت استفاده از کمربند آن را سفت نبندید، از شلوارهایی استفاده کنید که کمی گشادتر باشند و موثرترین راه هم کم کردن وزن است.

راست بنشینید.

ناراحتی های صفحات (دیسک) کمر از جمله شایع ترین علل گزگز هستند. برای پیشگیری از بروز مشکلات دیسکی بهتر است در هنگام نشستن برای حفظ وضعیت مناسب تلاش کنید و هیچ گاه قوز نکنید چراکه قوز کردن باعث تحریک صفحات دیسک می شود.