شایع‌ترین دلایل مراجعه بیماران به متخصصان مغز و اعصاب چیست؟

متخصص مغز و اعصاب

متخصصان مغز و اعصاب یا نورولوژیست ‌ها وظیفه معاینه و تشخیص بیماری های مربوط به مغز و دیگر قسمت های سیستم عصبی مغز را به عهده دارند.

1. سردرد

همه ی ما سردرد را تجربه می کنیم. درد را حس می کنیم که از شقیقه و بالای سر به سمت عضلات سر، گردن و کتف یا در امتداد جمجمه و مغز کشیده می شود. عوامل مختلفی از عفونت سینوس ها گرفته تا درد دندان باعث بروز سردرد می شود. علائم سردردهای شدید مانند میگرن شامل تهوع، تشدید سردرد یا تداوم آن، سردرد ناگهانی یا دردی که با فشار تشدید می-شود، سردرد هنگام صبح، تغییر دید و حتی تشنج است. اگر سردردهای شما به اندازه ی کافی شدید باشد، پزشک شما را به متخصص بیماری ‌های مغز و اعصاب ارجاع می دهد.

2. درد مزمن

درد مزمن یعنی دردی که تا چند ماه یا حتی چند سال ادامه دارد. شاید دلیل این درد ناشی از صدمه یا بیماری باشد اما اگر بیشتر از مدت زمان عادی نقاهت طول بکشد، علامت مشکل دیگری است. اگر پزشک نمی تواند در کنترل درد به شما کمک کند، بهتر است نزد پزشک متخصص مغز و اعصاب بروید، به خصوص اگر همراه با درد علائم دیگری نظیر ضعف، بی حسی یا اختلال در مثانه یا کنترل مزاج دارید.

3. سرگیجه

سرگیجه انواع مختلفی دارد. کار دکتر مغز و اعصاب درمان سرگیجه هایی است که علامت عدم تعادل یا گیجی باشد. زمانی که سرگیجه دارید حس می کنید سر یا اجسام دورتان می چرخد؛ عدم تعادل یعنی زمانی که در حفظ تعادل به مشکل برمی خورید. پزشک می تواند تشخیص دهد آیا سرگیجه ی شما آن قدر شدید هست که نزد متخصص مغز و اعصاب بروید یا خیر.

4. بی حسی یا مورمور شدن

بی حسی یا مورمور شدن دلایل مختلفی دارد که بعضی ساده است: مثلا طوری بنشینید که مانع از گردش خون شود یا غذا نخورده باشید. اما اگر بی حسی ادامه داشته باشد، به صورت ناگهانی رخ دهد یا فقط در یک سمت از بدن اتفاق بیفتد، زمان آن است که به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید. علائم بی حسی و مورمور شدن که قبلا به آن اشاره کردیم می تواند نشانه سکته هم باشد که در این صورت لازم است فورا درخواست کمک کنید. پزشک می تواند در سنجش این نوع علائم به شما کمک کند اما اگر فکر می کنید دچار سکته شده اید، فورا کمک پزشکی دریافت کنید.

5. ضعف

احساس ضعف که باید به خاطر آن به پزشک مراجعه کنید با خستگی یا کوفتگی عضلات بعد از پیاده روی طولانی یا بلند کردن وزنه فرق می کند. اگر دچار ضعف ماهیچه هستید که به روی فعالیت روزانه ی شما تاثیر می گذارد یا قدرت عضلاتتان، به خصوص عضلات پا و دست، به سرعت تحلیل می رود، با درمانگر مشورت کنید. شاید دلیل آن یک وضعیت یا بیماری جدی در سیستم عصبی، مانند سکته، باشد.

بیشتر بدانید: بیماری صرع چگونه درمان می‌شود؟

6. اختلال حرکتی

اختلال حرکتی، مانند مشکل در راه رفتن، دست وپاچلفتی بودن، حرکات یا لرزش غیرارادی، رعشه و غیره، می تواند ریشه در ایرادی در سیستم عصبی داشته باشد. اگر این مشکلات در زندگی روزمره ی شما اختلال ایجاد کرده است، بهتر است نزد متخصص اعصاب بروید اما به طور مثال رعشه می تواند از اثرات جانبی دارو یا اضطراب باشد. با این حال، اگر رعشه روی فعالیت های روزمره تاثیر منفی گذاشته است، بهتر است نزد پزشک مغز و اعصاب بروید.

7. تشنج

شدت تشنج می تواند بسیار شدید یا حتی تقریبا غیرقابل تشخیص باشد. علائم تشنج طیف گسترده ای را در بر می گیرد: از دست دادن هوشیاری، تکان خوردن دست و پا، اختلال تنفسی، گیجی یا عدم هوشیاری. در بعضی از موارد پایین آمدن قند خون یا ترک مواد مخدر می تواند باعث تشنج شود اما اگر به صورت ناگهانی و بدون دلیل خاص دچار تشنج می شوید، با پزشک مشورت کنید. پزشک می تواند در تشخیص این که موضوع چقدر جدی است و آیا به متخصص مغز و اعصاب نیاز دارید یا خیر به شما کمک کند.

بیماری‌های مغز و اعصاب

8. اختلال در بینایی

مشکل در بینایی می تواند به خاطر کهولت سن یا سیستم عصبی باشد. اگر این اختلال به صورت ناگهانی و در هر دو چشم رخ دهد، بهتر است بینایی خود را مورد سنجش قرار دهید. چشم پزشک یا پزشک عمومی می تواند به شما راهنمایی کند که آیا نیاز به مراجعه به دکتر مغز و اعصاب دارید یا خیر.

9. اختلال در حافظه یا گیجی

اختلال گفتاری، مشکلات حاد حافظه، تغییر شخصیتی یا گیجی همه از جمله علائمی است که در اثر اختلال مغزی، نخاعی یا عصبی رخ می دهد. بعضی از این علائم می تواند ناشی از اختلال در یادگیری یا بعضی بیماری ها مانند آلزایمر باشد. پزشک می تواند در معاینه ی این علائم به شما کمک کند و تصمیم بگیرد آیا نیاز به مراجعه نزد متخصص مغز و اعصاب دارید یا خیر.

10. اختلال در خواب

ما با بسیاری از دلایل بی خوابی مانند دیر خوابیدن، مشکلاتی ازجمله وقفه ی تنفسی در خواب یا اضطراب، کابوس و غیره آشناییم اما بعضی از مشکلات بی خوابی ریشه در اختلال عصبی دارد. نارکولپسی یکی از این موارد است که اختلالی مزمن و ژنتیکی است. این اختلال که دلیل روشنی ندارد، به روی سیستم عصبی مرکزی تاثیر می گذارد.

بسیاری از این علائم ذیل اختلالاتی قرار می گیرد که مربوط به اعصاب نیست. پزشک عمومی بهترین فردی است که می تواند به شما بگوید آیا لازم است به متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب مراجعه کنید یا خیر. با این حال، اگر علائم شما بسیار شدید است یا به توصیه پزشک عمومی اعتماد ندارید، شاید بهتر باشد برای مراجعه به متخصص اعصاب نوبت بگیرید.