متخصص مغز و اعصاب کیست؟

سردرد

متخصص مغز و اعصاب پزشکی است که در زمینه ی تشخیص، درمان و کنترل اختلالات مغز و سیستم عصبی مانند بیماری آلزایمر، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS)، ضربه ی مغزی، صرع، میگرن، فلج چندگانه، بیماری پارکینسون و سکته تخصص دارد.

متخصص مغز و اعصاب کودک یا اطفال در زمینه ی تشخیص و درمان اختلالات عصب شناختی کودک از نوزادی تا بلوغ مهارت دارد. بعضی از بیماری های عصبی کودکان با آن دسته اختلالاتی که در بزرگسالان مشاهده می شود هم پوشانی دارد و برخی مختص افراد کم سن است. متخصصان اعصاب کودک به درمان بسیاری از بیماری های رایج در بزرگسالان مانند میگرن، صرع، سکته و توره می پردازند و در زمینه ی بیماری های مربوط به نوروژنتیک و اختلالات رشد هم تخصص دارند.

کار متخصص مغز و اعصاب چیست؟

تشخیص

عصب شناسان پزشکان فوق تخصصی هستند که می توانند از طریق سابقه بیمار و معاینه فیزیکی نظیر آزمایش وضعیت روانی، بینایی، گفتار، قدرت، حواس، هماهنگی، رفلکس و راه رفتن، بیماری های پیچیده را تشخیص دهند. با وجود این که وابستگی پزشکی به تکنولوژی روز به روز بیشتر می شود، معاینه ی عصب شناختی هنوز جزو حیاتی معاینه بیمار محسوب می شود.

بیشتر بدانید: شایع‌ترین دلایل مراجعه بیماران به متخصصان مغز و اعصاب چیست؟

انجام آزمایش

از جمله آزمایشات رایج عصب شناختی که از آن برای تکمیل معاینه استفاده می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سی تی یا سی ای تی اسکن
  • ام آرآی
  • نوار مغز (EEG)
  • مطالعه ی هدایت عصبی و الکترومیوگرافی (NCS/EMG)
  • پونکسیون کمری (LP) به منظور ارزیابی مایع مغزی نخاعی

عمل جراحی

تفاوت متخصص مغز و اعصاب با جراح مغز و اعصاب در این است که عمل مغز یا نخاع انجام نمی دهد. با این حال، متخصص مغز و اعصاب و جراح مغز و اعصاب درمورد چند بیماری با یکدیگر همکاری نزدیک دارند و گاهی حتی در اتاق عمل با یکدیگر همکاری می کنند.

عصب شناسان عمومی جراحی های مختلفی مانند LP و NCS/EMG را انجام می دهند. عصب شناسانی که مدرک فوق تخصص دارند کار نظارت بر مغز و نخاع حین عمل، تست دستگاه عصبی غیرارادی، جراحی عروق شامل آنژیوگرافی و درمان آنوریسم، تزریق بوتاکس و بافت برداری پوست و ماهیچه را نیز انجام می دهند.