چگونگی درمان پارگی رباط صلیبی قدامی

پارگی رباط

درمان پارگی رباط صلیبی قدامی یک عمل جراحی برای جایگزینی رباط صلیبی قدامی (ACL) یکی از بزرگترین رباط ها در زانو است. آسیب های ACL اغلب در طول ورزش هایی که با توقف های ناگهانی و یا تغییر جهت های ناگهانی سر و کار دارد، مانند بسکتبال، فوتبال، والیبال رخ می دهد. یک ACL پاره شده نمی تواند به خوبی با هم جفت شود، در نتیجه پزشک ارتوپد رباط با یک بخش از یک تاندون از بخش دیگر پا و یا از یک اهدا کننده مرده تعویض می شود. این جراحی معمولا از طریق یک برش کوچک در اطراف مفصل زانو انجام می شود. یک فیبر نوری باریک برای مشاهده هدف و راهنمایی در تعویض پیوند ACL استفاده می شود.

رباط ها باند های قوی از بافت هستند که یک استخوان را به دیگری متصل می کنند. ACL یکی از رابط هایی است که از وسط زانو عبور می کند و استخوان ران را به استخوان قلم پا (درشت نی) وصل می کند و به تثبیت مفصل زانو کمک می کند. بیشتر آسیب های ACL در طول ورزش ها و فعالیت های بدن سازی رخ می دهد. رباط ممکن است زمانی که شما به صورت ناگهانی برای تغییر جهت سرعت خود را کم می کنید و یا کاشتن و زمین زدن محکم پا، چرخاندن یا بیش از حد کشیدن زانو رخ می دهد. اما هرکسی با پارگی رباط نیاز به جای گذاری آن ندارد. افراد غیرفعال که ورزش های با توقف ها و تغییر جهت های سریع را انجام نمی دهند معمولا به خوبی و با درمان های سنتی و فیزیوتراپی درمان می شوند. دکتر شما زمانی تعویض ACL را پیشنهاد دهد که:

قبل از هر اقدامی میبایستی با پزشک متخصص ارتوپدی خود مشورت کنید

 • شما یک ورزشکار هستید و می خواهید به ورزش خود ادامه دهید، به خصوص اگر ورزش با پرش، تقاطع و چرخش همراه باشد.
 • بیش از یک رباط یا غضروف مجروح در زانوی خود دارید.
 • شما جوان و فعال هستید
 • آسیب در زمان فعالیت های روزمره مانند بالا رفتن از پله ها خم شود

خطرهای عمل ای سی ال

جایگزینی ACL یک روش جراحی است و همانند هر نوع جراحی، خونریزی و عفونت در محل جراحی خطرات احمالی است. خطرات دیگر مربوط به جایگذاری ACL شامل موارد زیر است:

 • درد زانو، سختی و یا ضعف آن
 • ترمیم ضعیف پیوند
 • ناتوانی در تسکین علائم

قبل از عمل شما، ممکن است به چند هفته فیزیوتراپی برای بازگرداندن دامنه حرکتی زانویتان نیاز داشته باشید. افرادی که با خشکی و یا زانوی متورم جراحی می شوند اغلب پس از عمل در به دست آوردن دامنه ی کامل حرکتی شان مشکل دارند. اگر شما به طور مرتب آسپرین یا دیگر داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید.

پارگی acl

دکتر ارتوپد شما شما احتمالا از شما می خواهد که حداقل برای یک هفته قبل از جراحی جهت جلوگیری از خطر خونریزی از مصرف آن خودداری کنید. از دستورات دکترتان درمورد اینکه چه زمانی خوردن شب را متوقف کنید پیروی کنید. جایگذاری ACL یک روش سرپایی است، در نتیجه شما می توانید در همان روز به منزل بروید. برای کمک گرفتن از یک نفر جهت رساندن شما به منزل برنامه ریزی کنید.

در اغلب موارد، بیهوشی عمومی در طول این عمل به کار می رود، در نتیجه شما طی عمل هوشیار نیستید. جایگزینی ACL معمولا از طریق یک برش کوچک، یکی برای نگه داشتن فیلم ویدیویی باریک و شبه لوله (آرتروسکوپی) و دیگری برای اجازه دادن به جراح برای رسیدن به محل مفصل در طول جراحی انجام می شود. بعد از برداشتن رباط آسیب دیده، جراح شما آنرا با یک قطعه از تاندن از بخش دیگر پایتان یا احتمالا از یک اهدا کننده مرده جایگزین می کند. جراح شما تونل هایی را در استخوان ران و درشت نیتان و با قرار دادن دقیق پیوند، انجام می دهد و سپس با استفاده از پیچ و یا دیگر تجهیزات نگه دارنده در جای خود محکم می شود.

هنگامی که به هوش می آیید،‌شما می توانید در همان روز به منزل بروید. قبل از رفتن به خانه، شما با کمک عصا تمرین راه رفتن می کنید و جراح ممکن است از شما بخواهد که برای حفاظت از پیوند زانوبند استفاده کنید. برای کاهش تورم و درد در روزهای پس از جراحی، از روش R.I.C.E (استراحت، یخ، کمپرس، بالا گرفتن اندام آسیب دیده) برای خود مراقبتی در خانه استفاده کنید.

بیشتر بدانید: آسیب دیدن ACL چیست؟
 • استراحت: از عصا برای جلوگیری از فشار وزن بر پایتان استفاده کنید.
 • یخ: زمانی که شما بیدار هستید، از گذاشتن یخ بر روی زانویتان به میزان حداقل 20 دقیقه و در هر دو ساعت استفاده کنید
 • کمپرس: قرار دادن یک پانسمان الاستیک یا کمپرس در اطرا زانو
 • بالا بردن: در حالتی که پایتان با استفاده از بالش بالا رفته است داز بکشید.

فیزیوتراپی بعد از جراحی ACL به شما برای استحکام بخشیدن به ماهیچه های اطراف زانویتان و بهبود انعطاف پذیری کمک می کند.

جایگذاری ACL همراه با توانبخشی دقیق می تواند عملکرد زانویتان را به شما بازگرداند. طی چند هفته پس از جراحی، شما باید تلاش کنید تا دامنه حرکتی زانویتان را به میزان زانوی دیگرتان برسانید. ورزشکاران اغلب می تواند بعد از 6 تا 12 ماه به ورزش خود بازگردند.