همه چیز درباره عفونت گوش

عفونت گوش

این مسئله واقعیت دارد، کودکان بیشتر دچار عفونت گوش می شوند. در واقع آنها در 2 بار از هر 3 بار سرماخوردگی، دچار عفونت گوش می شوند. دلیل اصلی این است که سیستم ایمنی کودکان هنوز نابالغ است و گوش های کوچک آن ها مانند گوش بزرگسالان تمیز نمی شوند.

گوش شناگر چیست

اغلب به عفونت گوش خارجی ، گوش شناگر می گویند. معمولاً وقتی اتفاق می افتد که گوش مدت زیادی مرطوب باقی می ماند و میکرب ها در آن ناحیه تولید می شوند. اما اگر کودکان شما شنا نکرده اند، یک خراش کوچک که با گوش پاک کن ایجاد شده باشد می تواند این مشکل را ایجاد کند. مراقب باشید گوش کودکانتان خارش پیدا نکند یا هنگام تماس آسیب نبیند. از قطره های گوش استفاده کنید و گوش را همیشه تمیز و خشک نگه دارید.

بیشتر بدانید: گرفتگی گوش ناشی از پرواز

چگونگی تشخیص عفونت گوش

تنها راه تشخیص عفونت گوش در کودک شما این است که به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. پزشک با استفاده از دستگاه مخصوصی به نام گوش بین(اتوسکوپ) این کار را انجام می دهد. این وسیله ساده از یک لامپ کوچک و یک لنز تشکیل شده که پزشک از آن برای نگاه کردن به داخل گوش استفاده می کند. پرده گوش سالم تمیز و روشن است و رنگ خاکستری مایل به صورتی دارد.پرده گوش عفونی، قرمز و متورم است.

ساختار درون گوش

لوله استاش کانالی است که گوش میانی را به گلو متصل می کند. این لوله از جمع شدن هوا و مایعات داخل گوش جلوگیری می کند. سرماخوردگی، آنفولانزا و آلرژی ها لوله استاش را ملتهب می کنند و موجب می شوند متورم شود.

اگر لوله استاش مسدود شود، مایعات داخل گوش میانی جمع می شوند. این حالت شرایط خوبی برای ایجاد باکتری و ویروس ایجاد می کند که موجب عفونت می شود. پزشک گوش و حلق و بینی با دستگاه گوش بین داخل گوش کودک شما را نگاه می کند که باعث می شود کمی هوا جابه جا شده و موجب لرزش پرده گوش شود. اگر پرده گوش به اندازه ای که می بایست تکان نخورد، احتمالاً داخل گوش مایعات جمع شده اند.

پاره شدن پرده گوش

اگر مایعات یا فشار هوای زیادی داخل گوش میانی کودک جمع شده باشند، ممکن است پرده گوش پاره شود. اگر این اتفاق بیفتد؛مایعات زرد، قهوی ای یاسفید رنگی از گوش خارج می شوند. اگر چه ترسناک به نظر می رسد اما پرده گوش در عرض چند هفته ترمیم می شود. اگر این اتفاق بیش از حد رخ ندهد، مشکلی برای شنوایی گوش شما پیش نخواهد آمد. این اتفاق یک خوبی هم دارد و آن این است که فشار جمع شده از سوراخ بوجود آمده خارج شده و درد به شکل ناگهانی از بین می رود.

راه های درمان عفونت گوش

نشانه های عفونت گوش

علامت اصلی عفونت ،درد در گوش است. ممکن است کودک نتواند راحت بخوابد و در خوابیدن دچار مشکل شود. مشکلات دیگری که ممکن است پیش آیند:

  • مشکل در شنیدن
  • تب
  • خارج شدن مایعات از گوش
  • سرگیجه
  • گرفتگی بینی

نشانه های عفونت گوش در نوزادان

در مورد نوزادان و کودکانی که نمی توانند بگویند مشکلشان چیست، تشخیص عفونت گوش کار سختی است. بیشتر اوقات با گوش بازی می کنند و یا گوش را می کشند. کودکان کم سن و سال ممکن است بداخلاق شوند، نتوانند به راحتی بخوابند یا غذا بخورند. نوزدان نیز بطری شیر را کنار می زنند زیرا فشار داخل گوش باعث می شود نوشیدن شیر درد آور باشد.

مراقبت های خانگی برای عفونت گوش

هنگامی که سیستم ایمنی در حال جنگیدن با عفونت گوش است، شما می توانید با درد کودک خود مبارزه کنید. گذاشتن یک کیسه گرم روی گوش می تواند درد گوش را کم کند. قطره های گوشی درد را به سرعت کاهش می دهند، اما قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید. ضددردهای بدون نسخه و ضد تب ها مانند ایبوبروفن و آنتی هیستامین نیز گزینه های خوبی هستند. به کودکان آسپرین ندهید.

آنتی بیوتیک ها برای عفونت گوش

اغلب عفونت های گوش به مرور زمان خوب می شوند و اگر پزشک فقط انتظار را تجویز کرد تعجب نکنید. هر چه بیشتر آنتی بیوتیک مصرف کنیم، تاثیر آن ها کمتر می شود. باکتری ها یاد می گیرند چگونه با داروهای رایج مقابله کنند. بعضی عفونت های گوش توسط ویروس به وجود می آیند و آنتی بیوتیک ها فقط روی باکتری ها عمل می کنند. آنتی بیوتیک ها می توانند کمک کنند اما دکتر متخصص گوش و حلق و بینی بهتر می داند چه موقع از آن ها استفاده کند.

عوارض عفونت های گوش

اگر عفونت های گوش زیاد تکرار شوند، ممکن است به پرده گوش آسیب بزنند و مشکلات شنوایی، گفتاری یا حتی مننژیت به وجود بیاورند. اگر فرزند شما زیاد دچار عفونت گوش شده، سعی کنید از او آزمایش های شنوایی بگیرید.

برای عفونت های گوش که به سختی درمان می شوند، پزشکان لوله های کوچکی را از پرده گوش عبور می دهند. این لوله ها باعث می شوند مایعات از گوش میانی خارج شوند و از تجمع مایعات پشت پرده گوش جلوگیری می شود. این کار فشار و درد را کاهش می دهد و مشکلات شنوایی را حل می کند. این لوله ها بین 8 تا 18 ماه داخل گوش باقی می مانند. بیشتر اوقات این لوله ها خودشان خارج می شوند.

بعضی ممکن است اوقات لوزه های کودکان ملتهب شوند و به لوله استاش فشار وارد کنند که موجب می شود کودک دچار عفونت شود. اگر این اتفاق زیاد تکرار شود، شاید نیاز باشد لوزه های او را بردارند.

نشانه های عفونت گوش

پیش گیری از عفونت های گوش

مهمترین دلیل عفونت های گوش میانی سرماخوردگی است، بنابراین پیش گیری از سرماخوردگی برای گوش خوب است. بهترین راه مقابله در برابر میکرب ها این است که مطمئن شوید فرزندتان همیشه و خوب دستانش را می شوید. راه های دیگر پیش گیری از عفونت این است که کودکان را از دود سیگار دور کنید، سالیانه ضد آنفولانزا تزریق کنید و حداقل 6 ماه باید از شیر مادر استفاده کند تا سیستم ایمنی بدن او تقویت شود.

آلرژی ها هم مانند سرماخوردگی می توانند لوله استاش را ملتهب کرده و در گوش میانی عفونت ایجاد کنند. اگر نمی توانید فرزند خود را از جایی که موجب حساسیت شده دور کنید سعی کنید علت اصلی حساسیت را پیدا کنید. دارو یا ضدحساسیت ها، جلوی این حساسیت ها و عفونت ها را می گیرند.