ورزش، یک روش کاملا طبیعی برای مبارزه با افسردگی

افسردگی

در برخی از موارد افسردگی، ورزش به اندازه ی مصرف دارو موثر است. یک نفر از هر ده نفر فرد بالغ در ایالات متحده ی آمریکا با افسردگی دست و پنجه نرم می کند و استفاده از داروهای ضد افسردگی یک راه شایع برای مقابله با این وضعیت می باشد. با این حال، استفاده از این داروها تنها گزینه ی در دسترس نمی باشد. تحقیقات نشان می دهند که ورزش نیز می تواند به عنوان یک درمان موثر عمل کند. دکتر مایکل کریگ(Michael Craig)، استادیار روانشناسی در مدرسه ی پزشکی هاروارد می گوید«برای برخی افراد، ورزش دقیقا مانند یک داروی ضد افسردگی عمل می کند، با این حال در افراد مبتلا به افسردگی شدید ورزش به تنهایی کافی نمی باشد».

تاثیر ورزش

ورزش باعث شکل گیری آبشاری از وقایع زیستی می گردد که با فواید زیادی نظیر محافظت در برابر بیماری های قلبی-عروقی، دیابت، بهبود وضعیت خواب و کاهش فشار خون همراه است. ورزش های شدید باعث آزادسازی مواد شیمیایی خاصی با نام کلی اندورفین می شود که مسئول لذت هستند، چیزی که دوندگان از آن بعنوان «نشئه ی دونده»یاد می کنند. اما برای بیشتر ما، ورزش هایی با شدت کم و تداوم آنها در طول زمان با ارزش تر هستند. این نوع ورزش، منجر به آزادسازی پروتئین های خاصی تحت عنوان عوامل رشد می شود که به نوبه ی خود باعث رشد سلول های عصبی و ایجاد اتصالات سلولی جدید می شوند. بهبود عملکرد مغز باعث احساس بهتری می شود. دکتر میلر بیان می کند:«عصب شناسان متوجه شده اند که اندازه ی هیپوکامپ-بخشی از مغز که مسئول تنظیم احساسات می باشد در افراد افسرده کوچکتر است. ورزش باعث رشد سلول های عصبی در هیپوکامپ، بهبود اتصالات سلول های عصبی و رفع افسردگی می شود».

چالش های پیش روی آغاز ورزش

افسردگی خود را با علایم جسمی ای نظیر اختلال خواب، کاهش سطح انرژی، تغییر اشتها، بدن درد و افزایش درک فرد از درد (فرد درد بیشتری را نسبت به بقیه احساس می کند) نشان می دهد که همگی می توانند منجر به کاهش انگیزه ی فرد برای انجام ورزش شوند. غلبه بر این وضعیت دشوار است اما دکتر میلر بیان می دارد که بلند شدن از جای خود و انجام اندکی حرکت می تواند کمک کننده باشد. او می گوید:«ورزش خود را با 5 دقیقه پیاده روی در روز و یا هر فعالیت دیگری که از آن لذت می برید آغاز نمایید. به زودی 5 دقیقه به 10 و سپس 15 دقیقه تبدیل خواهد شد».

بیشتر بدانید: افسردگی، نشانه ها و علائم آن چیست؟

بیمار چه اقداماتی می تواند انجام دهد؟

مشخص نیست که فرد پیش از بهبودی علایم افسردگی باید تا چه مدت و با چه شدتی ورزش را ادامه دهد؟ شما به احتمال زیاد پس از چند هفته ورزش احساس بیشتری خواهید داشت اما به یاد داشته باشید که ورزش یک روش درمانی طولانی مدت و نه موقت می باشد. دکتر میلر می گوید:«ورزشی را انتخاب کنید که قادر باشید آن را برای مدتی طولانی انجام دهید». او همچنین عنوان می کند که کلید اصلی موفقیت این روش درمانی، انتخاب فعالیتی است که فرد به انجام و تداوم آن علاقه دارد.

افسردگی

چگونگی درمان افسردگی؟!

قدم اول برای درمان هر بیماری ای اینه که اطلاعاتت رو دربارش بیشتر کنی. درباره افسردگی بیشتر بدونید.