آن چه پوست و مو سر درباره سلامتی می گویند

پوست و مو سر

آیا موی بد نشانه مشکلی در سلامتی است؟

آیا موهای شما می خواهند چیزی درباره سلامتی بدن بگویند؟ شاید. بعضی بیماری ها و مشکلات مربوط به سلامتی، علاوه بربدن روی مو هم تاثیر می گذارند. در سایر موارد باید بهتر از پوست و موی خود مراقبت کنید. از این راهنمای تصویری برای جدا کردن واقعیت های سلامتی و مو از تصورات نادرست استفاده کنید.

شوره سر خطری برای سلامتی ندارد

شوره سر مسری نیست. پس چطور به شوره سر مبتلا می شوید؟ هنوز متخصص های پوست و مو از دلیل آن مطمئن نیستند، اما یک فرضیه می گوید شوره سر ناشی از رشد بیش از حد قارچ هاست. پوست چرب، استرس، چاقی، آب و هوای سرد و خشک و ابتلا به اگزما و پسوریازیس از دیگر عوامل ایجاد شوره سر معرفی شده اند. اگر چه شوره سر خوشایند نیست و خارش پوست سر آزار دهنده است اما شوره سر به بدن آسیب نمی زند.

درمان شوره سر

برای جلوگیری از ساخت سلول های مرده شوره سر از شامپوهای ضد شوره روزانه استفاده کنید. شامپو را به مدت 5 دقیقه روی سر نگه دارید سپس به خوبی بشویید. شاید لازم باشد چندین شامپوی ضد شوره را امتحان کنید تا شامپوی مناسب را پیدا کنید. اگر یکی از شامپو ها بعد از مدتی جواب خوبی نداد از شامپوی دیگر استفاده کنید. اگر شامپو ها کمکی نکردند با متخصص پوست و مو مشورت کنید.

شوره زرد رنگ؟

اگر شوره ها چرب و زردرنگ هستند احتمالاً مبتلا به درماتیت شوره ای هستید که در آن پوست دچار التهاب می شود و در جاهایی که غدد چربی بیشتری وجود دارند مانند پوست سر و صورت رخ می دهد. اگرچه درماتیت شوره ای مربوط به هورمون ها، قارچ ها و حتی مشکلات عصبی است، درمان آن شبیه درمان شوره سر است. یعنی باید از شامپوی ضد شوره استفاده کنید. موارد حاد نیاز به داروهای استروئیدی یا ضدقارچ دارند.

ریزش مو

بعضی متخصصان می گویند ریزش 100 یا کمی بیشتر مو در روز طبیعی است. این مقدار ریزش به معنی این نیست که شما درحال کچل شدن هستید. حدود 90 درصد از 100 هزار فولیکول موی شما در هر زمان مو تولید می کنند. 10 درصد دیگر درمرحله استراحت هستند و موها بعد از 2 تا 3 ماه می ریزند. این موها با موهای جدید جایگزین می شوند و این چرخه دوباره از ابتدا آغاز می شود.

دلیل بعضی ریزش موهای ناگهانی چیست؟

شوک هایی مانند عمل جراحی، زایمان، داروها، رژیم نامناسب، استرس زیاد و مشکلات تیروئیدی موها را وارد حالت استراحت یا تلوژن می کنند. دو ماه بعد شاهد ریزش و کم پشت شدن موها هستید که به این مشکل خفگی تلوژن می گویند. در بیشتر موارد موهای جدید به سرعت دوباره رشد می کنند.

حمله به فولیکول های مو

در بیماری ریزش موی منطقه ای سیستم ایمنی بدن به اشتباه به فولیکول های مو حمله می کند که موجب ریزش ناگهانی مو ها در یک منطقه از پوست سر شود. این بیماری در بیشتر افراد موجب ایجاد یک یا دو ناحیه بی مو در پوست سر می شود. در بعضی موارد همه موها دچار ریزش می شوند. این بیماری مضر یا مسری نیست اما از لحاظ روانشناسی برای بیمار سخت است. موها به خودی خود دوباره رشد می کنند و درمان ها به سرعت رشد کمک می کنند. متاسفانه بعضی مردم به صورت مکرر دچار این بیماری می-شوند.

ژن ها عامل 90 درصد ریزش موها در مردان

در ریزش موی ارثی بیشتر تحت تاثیر خانواده مادری خود هستید. اگر نگاهی به موهای جد مادری خود بیندازید چیزهای بیشتری در مورد آینده موهای خود دستگیرتان می شود. ریزش موی مردانه اغلب با عقب رفتن خط موی پیشانی و سپس خالی شدن بالای سر و در نهایت ایجاد یک شکل نعل اسبی شناخته می شود. داروهای فیناستراید و ماینوکسیدیل برای کم کردن سرعت ریزش مو در این نوع ریزش استفاده می-شوند.

الگوی زنانه ریزش مو

ریزش مو در زنان به صورت کم پشتی در تمام سطح سر است اما معمولاً کم پشتی موها بیشتر در بالای سر رایج است. برخلاف مردان، زنان به ندرت کچل می شوند و سرعت ریزش مو در زنان بسیار کم تر از مردان است. برخلاف این باور شایع، موهای بلندتر فشار بیشتری روی ریشه مو نمی آورند و این یکی از دلایل ریزش مو نیست. شامپو زدن هم باعث ریزش مو نمی شود، فقط موهایی که در حال حاضر ریخته اند را بیرون می-کشد. استفاده روزانه از ماینوکسیدیل 5 درصد به رشد موها و جلوگیری از کاهش تراکم موها کمک می کند.

از آسیب هایی که نورخورشید به مو می رساند اجتناب کنید

بیش از حد در معرض خورشید قرار گرفتن باعث شکنندگی و خشکی موها می شود. اگر موهای شما کم پشت هستند، نور شدید آفتاب باعث سوختگی پوست سر می شود. استفاده از محصولات مراقبت از مو به همراه ضدآفتاب تا حدی محافظت ایجاد می کند اما پوشاندن یکنواخت پوست سر کار سختی است. به همین علت بهتر است در نور خورشید از کلاه استفاده کنید. مخصوصاً زمانی که پوست سر در معرض مستقیم آفتاب است استفاده از کلاه ضروری می شود.

بیشتر بدانید: 5 نشانه یک متخصص پوست و مو خوب

موها نیاز به مواد مغذی دارند

آیا یک رژیم غذایی سخت به موها آسیب می زند؟ در مواردی که رژیم غذایی خیلی سخت باشد آسیب می زند. موهای شما برای سالم ماندن به پروتئین، آهن، اسیدهای چرب امگا3، روی و ویتامین آ احتیاج دارند. البته مصرف بیش از حد آن ها به ریزش موها شدت می بخشد. رژیم های بسیار کم کالری اغلب مواد مغذی کمی دارند و از رشد موها جلوگیری می کنند و موجب کمرنگ شدن و ضعیف شدن موها می شوند. اگر کمبود مواد غذایی شدید باشد و فردی دچار اختلال تغذیه ای خاصی باشد امکان ریزش مو نیز هست.

نشانه های پوست و مو سر

رژیم غذایی مناسب برای مو و قلب

مصرف ماهی آزاد و گردو به خاطر اسیدهای چرب امگا3 برای داشتن موهایی براق مناسب هستند. اسفناج و هویج برای ویتامین آ و آجیل برزیلی برای سلینیوم و صدف، خوراکی برای روی منابع مناسبی هستند که به سلامتی پوست و مو کمک می کنند. لبنیات کم چرب، غلات کامل و سبزیجات نیز بسیار مفید هستند. غذاهایی که برای مو مفید هستند برای قلب نیز مفید هستند.

سفید شدن زودهنگام مو ژنتیک است

سفید شدن موها همیشه به علت افزایش سن نیست. اگر زیر 40 سال سن دارید و موهای زیادی از شما سفید شده اند احتمالاً سفید شدن موی شما ارثی است. معمولاً سفید شدن مو نشانه بیماری نیست اما کم-خونی شدید، مشکلات تیروئیدی، کمبود ویتامین ب 12 موجب سفید شدن پیش از موقع مو می شوند. می-توانید موهای خود را رنگ کنید اما بعضی افراد به مواد شیمیایی رنگ مو حساسیت دارند و شاید دچار خارش و حساسیت شوند.

ریزش موی کششی به فولیکول ها آسیب می زند

کشیدن بیش از حد موها به شکلی که در موهای دم اسبی و بافت موها وجود دارد باعث آسیب به فولیکول ها و ریزش مو می شود. استفاده ازلوازم آرایش مو نیز ممکن است موجب ریزش موی کششی شود زیرا وزن آن ها فشار بیشتری به مو وارد می کند. معمولاً تغییر حالت دادن موها باعث رشد مجدد موها می شود. البته کشیدن موها به مدت زیاد باعث ریزش موی دائمی می شود.

بیش از حد حالت دادن به موها موجب ضعیف شدن آن ها می شود

استفاده از سشوار، اتو مو، رنگ مو، بیش ازحد برس زدن و سفید کردن موها به لایه بیرونی موها آسیب می زند. وقتی لایه بیرونی مو آسیب ببیند موها خشک و بی رنگ می شوند. حالت دادن بیش از حد موها به سلامتی موها آسیب نمی زند و می توانید تا جایی به حالت دادن موها ادامه دهید که تنها راه برای داشتن موهای سالم کوتاه کردن موها باشد. وقتی نوبت به مو می رسد، کم کاری بیشتر برای آن ها برای داشتن موهایی سالم تر بهتر است.

یک اثر جانبی عجیب

بعضی داروها مانند داروهای ضد لخته شدن خون، داروی های کاهش فشار خون، ضدافسردگی، داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی و داروهای یائسگی، ضدحاملگی و آنتی بیوتیک ها موجب ریزش مو می شوند. معمولاً موها بعد از قطع مصرف دارو دوباره رشد می کنند اما در بعضی موارد موها دیگر رشد نمی کنند.

ماساژ پوست سر

تا به حال مشخص نشده است که ماساژ سر موجب ریزش مو می شود یا باعث برطرف شدن بیماری های پوستی می شود اما استرس را کاهش می دهد. پوست سر پر از عصب هایی است که آن را نسبت به تماس حساس می کند. مالیدن پوست سر به کاهش فشارهای عصبی کمک می کند. ماساژ باعث آزاد شدن هورمون های احساس خوب مانند دوپامین و سروتونین نیز می شود.

تحلیل مو قابل اعتماد نیست

بعضی شرکت ها ادعا می کنند با تحلیل موهای شما کمبودهای ویتامین و مشکلات موها را تشخیص می دهند. اگرچه این تحلیل ها شاید بتوانند بعضی سموم مانند سرب و آرسنیک را تشخیص دهند اما قابل اعتماد نیستند. خیلی چیزها از شامپو گرفته تا آلودگی هوا می تواند در نتایج آزمایش تاثیر بگذارد.