علائم و مراقبت های هفته بیست و ششم بارداری

هفته 26 بارداری: علائم، نکات و سایر موارد

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

مادر عزیز تبریک! اکنون هفته بیست و ششم بارداری است و شما چند روز با ورود به سه ماهه سوم بارداری فاصله دارید! چه زمان به دلیل حالت تهوع یا اضطراب، زود گذشته باشد و چه کند گذشت باشد با دانستن اینکه مرحله سوم و آخر این سفر تقریباً آغاز شده است، خوشحال خواهید شد.

تغییرات بدنی در هفته بیست و ششم بارداری

در هفته بیست و ششم بارداری، رحم شما بیش از 5 سانتی‌متر بالاتر از ناف قرار دارد. خط کش دارید؟ سعی کنید از شست خود استفاده کنید تا ببینید کودکتان تا کجا بالا آمده است. از بند انگشت شست تا نوک ناخن حدود 2.5 سانتی‌متر است. با گذشت هر هفته باید انتظار داشته باشید که شکمتان یک سانتی‌متر دیگر بزرگتر شود.

اگر در مورد وزن اضافی بخش میانی بدن خود نگران هستید، به خود یادآوری کنید که حدود 5 کیلوگرم از آن مربوط به کودک است، و مایع آمنیوتیک که برای ادامه این زندگی جدید لازم است را حساب نکنید.

کودک در هفته بیست و ششم بارداری

هم اکنون کودک شما حدود 33 سانتی‌متر طول و 1 کیلوگرم وزن دارد و به بزرگی کله کدو است. در این هفته، کودک شما به دم و بازدم مایع آمنیوتیک که به رشد ریه‌ها کمک می‌کند، ادامه می‌دهد. اگر کودک شما پسر باشد، بیضه‌های او شروع به پایین آمدن در کیسه بیضه می‌کنند.

علاوه بر این، هر روز که می‌گذرد کودکتان می‌تواند صدای شما را واضح تر بشنود. با ادامه تکوین اعصاب گوش کودکتان او می‌تواند صدای شما را از صدای اطرافیان تشخیص دهد.

وضعیت کودک در هفته بیست و ششم بارداری

تکوین دوقلوها در هفته 26ام

نوزادان شما به سرعت در حال رشد هستند. اندازه آنها به زودی 22 سانتی‌متر خواهد شد و وزن هر کدام تقریباً به 1 کیلوگرم می‌رسد. به آواز یا کتاب خواندن برای بچه‌های کوچک خود فکر کنید. شنوایی آن ها بهتر می‌شود و حتی ممکن است صدای شما را تشخیص دهند.

علائم هفته بیست و ششم بارداری

با پایان یافتن سه ماهه دوم بارداری ممکن است علائم موجود در هفته‌های گذشته مانند تکرر ادرار همچنان ادامه داشته باشد. با این حال، علامت دیگری که ممکن است از هفته بیست و ششم بارداری آغاز شود، انقباضات براکستون هیکس است. این انقباضات می‌توانند از اوایل سه ماهه دوم شروع شوند اما عموماً در سه ماهه سوم مشاهده می‌شوند.

دیابت بارداری

تکرر ادرار یکی از علائم شایع بارداری است، اما اگر در طول روز احساس تشنگی غیرمعمول دارید یا عموماً خیلی بیشتر به دستشویی مراجعه می کنید، ممکن است شاهد برخی علائم دیابت بارداری باشید. پزشک شما حتماً باید از این علائم مطلع شود.

طبق برآورد مراکز مرجع معتبر کنترل و پیشگیری از بیماری حدود 9 درصد از زنان در طول بارداری خود دیابت بارداری را تجربه می‌کنند. تست تحمل گلوکز بهترین راه برای تشخیص در خطر بودن شما و کودکتان است و در حال حاضر یک آزمایش استاندارد در بارداری به‌شمار می‌آید.

اگر یکی از اعضای نزدیک خانواده شما به دیابت مبتلا باشد یا در شروع بارداری اضافه وزن داشته باشید، احتمالاً قبلاً در این مورد آزمایش شده‌اید.

دیابت بارداری به این معنی نیست که شما پیش از بارداری دیابت داشته‌اید. همچنین احتمال دارد بعد از زایمان نیز به آن ابتلا نداشته باشید، اگرچه زنانی که دیابت حاملگی دارند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع 2 هستند. این بدان معنا است که بدن شما در حال حاضر انسولین تولید نمی‌کند، که این امر منجر به افزایش پایدار سطح قند خون می‌شود.

هفته بیست و ششم بارداری و دیابت بارداری

در صورت تشخیص دیابت حاملگی، باید بدانید که این بیماری با چندین عارضه بارداری و زایمان مانند نوزادان با وزن زیاد هنگام تولد (ماکروزومی) و افزایش خطر زایمان سزارین همراه است. در صورتیکه دیابت بارداری زود تشخیص داده شود و به طور صحیح کنترل شود، باید بتوانید بارداری سالم و ایمنی را پشت سر بگذارید.

ممکن است از زنان مبتلا به دیابت بارداری خواسته شود قند خون خود را به‌طور منظم کنترل کرده و وعده‌های غذایی خود را بر اساس مقدار قند و کربوهیدرات‌هایی که می‌توانند با خیال راحت مصرف کنند، اندکی اصلاح نمایند. پزشک باید بتواند به سؤالات اختصاصی شما پاسخ دهد. همچنین شاید بخواهید برای دریافت دستورالعمل‌های غذایی تخصصی‌تر، با یک متخصص تغذیه یا سایر متخصصان بهداشت صحبت کنید.

بیشتر بدانید: هفته بیست و پنجم بارداری چگونه است؟

اقداماتی که باید در این هفته برای داشتن بارداری سالم انجام داد

با کودک خود صحبت کنید

حال که می‌دانید کودکتان می‌تواند صدای شما را بشنود، اندکی «زمان برای صحبت» با شکم خود اختصاص دهید. جایی برای نگرانی ندارید اگر از قبل برای اتاق کودک کتاب‌های کودکان را تهیه کرده باشید. هرگونه خواندن یا گفتگویی می‌تواند انجام شود. یکی از مطالعات مجله معتبر روانشناسی زیستی تکوینی نحوه واکنش ضربان قلب جنین به صدای مادر و پدر را اندازه‌گیری کرد.

اگرچه نوزادان به هر دو واکنش نشان می‌دادند، اما محققان به این نتیجه رسیدند که جنین‌ها صدای مادرشان را ترجیح می‌دهند. اگر می‌خواهید پیوند کودک با همسرتان را تقویت کنید، سعی کنید «زمان مکالمه» بیشتری را بین همسر و شکمتان برنامه‌ریزی کنید.

برخی محققان این نظریه را مطرح کرده‌اند که خواندن برای کودک در رحم می‌تواند مزایای فکری پس از تولد را در پی داشته باشد. اما هنوز شواهد زیادی مبنی بر اینکه چه مزایایی در صورت امکان، می‌تواند داشته باشد، وجود ندارد.

برخی منابع معتبر تصور می‌کنند که مزایای آن در واقع کاهش استرس و آرامشی است که مادران از نشستن و مطالعه برای شکم خود تجربه می‌کنند. در هر صورت، برنامه‌ریزی زمانی برای داستان منظم بهانه خوبی برای کاهش سرعت و لذت بردن از این زمان خاص است.

تغذیه مادر در هفته بیست و ششم بارداری

تغذیه خوب، حرکت بیشتر

اگر رژیم غذایی عموماً سالمی داشته‌اید، سعی کنید برای هر انتخابی خیلی استرس نداشته باشید. اگر هنوز اقدام به گزینه‌های سالم را آغاز نکرده‌اید، برای شروع هرگز دیر نیست. مزایای جدی معتبر متعددی برای اجتناب از افزایش وزن بیش از حد در دوران بارداری وجود دارد. کنترل وزن خطر ابتلا به عوارضی مانند فشار خون بالا و دیابت بارداری را کاهش می‌دهد.

بهترین راه برای انجام این کار، داشتن یک رژیم غذایی متعادل و ادامه دادن (یا شروع) یک برنامه روزانه ایمن برای ورزش در دوران بارداری است. اگر در مورد موارد ایمن اطمینان ندارید، با پزشک خود تماس بگیرید.

چه موقع باید با دکتر زنان تماس گرفت

مراقب انقباضات باشید که می‌توانند علامت زایمان زودرس باشند. اگر چیزی که تصور می‌کنید انقباض است را حس کردید، بلافاصله به بیمارستان مراجعه نکنید. حال که به سه ماهه سوم بارداری وارد می‌شوید، احتمال تجربه انقباضات براکستون هیکس افزایش می‌یابد. می‌توانید این‌ها را به منزله انقباضات تمرینی در نظر بگیرید که بدنتان را برای روز بزرگ آماده می‌کنند.

اگر حس‌هایی که تجربه می‌کنید گهگاه یا نامنظم هستند و به‌خصوص اگر به محض شروع از بین بروند، احتمالاً آنها انقباضات براکستون هیکس هستند. در صورتی که آن ها بیشتر شوند، ممکن است شاهد انقباضات واقعی باشید. در صورت تردید، برای دریافت راهنمایی اختصاصی با پزشک خود تماس بگیرید.

در صورت تجربه موارد زیر باید با پزشک خود تماس بگیرید:

  • درد شدید شکمی
  • خونریزی واژن یا نشت مایع
  • تب
  • تاری دید
  • تورم بیش از حد پا یا صورت

اگر باردار هستید یا در شرف بارداری هستید، می‌توانید از طریق وب سایت درمانکده از بهترین متخصصین زنان زایمان و نازایی وقت ویزیت بگیرید یا بصورت آنلاین با آن ها مشاوره کنید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.2 / 5. تعداد رای‌ها 151

هنوز امتیازی ثبت نشده

Editorial team
تیم تحریریه درمانکده

تیم تحریریه درمانکده متشکل از نویسندگان باتجربه حوزه سلامت و پزشکی است که به صورت تخصصی به تحریر مقالات با موضوعات پزشکی، سلامت جسم و سلامت روان می‌پردازند. پیشنهاد می‌کنیم که محتوای تخصصی این نویسندگان را از دست ندهید.

مشاهده سایر مطالب
اشتراک در
اطلاع از
guest
(اختیاری)

در صورتی که سوال شما تخصصی هست و به دنبال نظر پزشک متخصص هستید، به بخش مشاوره آنلاین پزشکی مراجعه کنید.

7 پرسش و پاسخ
بیشترین رأی
تازه‌ترین قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سؤال ها