روایت درمانی

روایت درمانی چیست و چگونه انجام می‌گیرد؟

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

روایت درمانی نوعی مشاوره است که افراد را از مشکلات خود جدا می داند. این امر به مراجعین این امکان را می دهد تا از مشکلشان فاصله بگیرند و ببینند که واقعاً (این فاصله) بیش از اینکه به آنها آسیب برساند، چگونه می تواند به آنها کمک کرده یا از آنها محافظت کند.

با این دیدگاه جدید، افراد احساس قدرت بیشتری می کنند تا بتوانند در الگوها و رفتارهای فکری خود تغییرات اساسی ایجاد کنند. به این ترتیب می‌توانند داستان زندگی خود را برای آینده ای “بازنویسی” کنند که فارغ از مشکلی که دارند منعکس کننده این است که آنها چه کسانی هستند و چه توانایی ها اهدافی دارند.

چه زمانی از روش روایت درمانی استفاده می‌شود؟

افراد، زوج ها و خانواده ها همه می توانند به نوعی از راهکار روایت درمانی بهره جویند. زندگی کسانی که خود را با مشکلات خود تعریف می کنند، تحت تأثیر احساساتی چون “من یک فرد افسرده” یا “من یک فرد مضطرب هستم” است. این افراد می توانند یاد بگیرند که مشکل خود را به عنوان چیزی که دارند ببینند، نه به عنوان چیزی که به واسطه آن شناخته می شوند.

روایت درمانی

چه انتظاری از روایت درمانی می‌توانیم داشته باشیم؟

در روش روایت درمانی درمانگر، مکالمه را به سمتی هدایت می کند که شما را تشویق کند تا در مورد چیزی که دوست دارید صحبت کنید. در این حین به طور مداوم وضعیت شما را بررسی می کند که آیا این مشکل موضوعی است که شما دوست داشته باشید در مورد آن بحث کنید یا نه؟

بعد از مدتی، پزشک به شما کمک می‌کند تا داستان‌های مثبت دیگری را نیز از زندگی خود برای گفتن داشته باشید. به این ترتیب می‌توانید صفات و مهارت های ذاتی را که می تواند به رفع مشکلات شما کمک کنند، درون خودتان کشف کنید.

وقتی که بتوانید خودتان را از مشکلاتتان جدا ببینید، متوجه می شوید که چگونه می‌توانید راه های مثبت و کارآمدی برای زندگی و آینده خود داشته باشید. شاید در این مرحله استفاده از روانشناسی مثبت گرا هم ایده مناسبی باشد.

روایت درمانی به چه ترتیبی عمل می‌کند؟

در روایت درمانی وقایعی که با گذشت زمان در زندگی فرد رخ می دهد، به عنوان داستان تلقی می شوند. برخی از قسمت‌های این داستان برجسته تر یا سرنوشت ساز از سایر قسمت‌های آن هستند.

این داستان‌های مهم، که معمولاً ناشی از وقایع منفی هستند، در نهایت می توانند هویت فرد را شکل دهند. فراتر از این هویت، درمانگر زندگی فرد را چند وجهی و مملو از امکاناتی می بیند که فقط منتظر کشف شدن هستند.

روایت درمانی چیست؟

در روایت درمانی درمانگر به عنوان یک متخصص عمل نمی کند، بلکه به افراد کمک می کند تا ببینند که در رابطه با زندگی خودشان چگونه هستند. این روش می‌تواند به افراد کمک کند تا رویاها، ارزش ها، اهداف و مهارت هایی را تعریف کنند که بیانگر این باشد که واقعاً چه کسی هستند؟ به این ترتیب به راحتی می‌توانند از مشکلات خود جدا شوند.

آنچه در روایت درمانی به آن پرداخته می‌شود در حقیقت داستانهای دفن شده ای هستند که می توانند در زندگی جاری و آینده افراد بازنویسی شده و به کار گرفته شوند.

درمانگر روایت درمانی چگونه انتخاب می‌شود؟

روایت درمانی یک مجوز حرفه ای برای متخصص بهداشت روان، مددکار اجتماعی یا درمانگر است که از طریق برنامه های دانشگاهی، کارگاه های فشرده یا آموزش مداوم آنلاین آموزش های اضافی در زمینه روایت درمانی را کسب کرده است. علاوه بر بررسی اعتبار و تجربه، شما باید در کار با درمانگری که برای روایت درمانی انتخاب کرده‌اید، احساس امنیت و راحتی کنید.

[sibwp_form id=1]

شما عزیزان می‌توانید برای استفاده از روش روایت درمانی از راهنمایی‌های دکتر روانشناس و دکتر اعصاب و روان استفاده کنید. البته برای دریافت این راهنمایی‌ها لزومی ندارد که صبر کنید تا در زمان ممکن مراقبت‌های درمانی مورد نیاز خود را به دست آورید. می‌توانید آن را در یک چشم بر هم زدن به صورت آنلاین از طریق  درمانکده انجام دهید.

تیم درمانکده پس از بررسی نیازهای بیماران مختلف و پزشکان، امکان نوبت دهی از بهترین روانشناسان و روانپزشکان تهران را در سایت خود فراهم کرده است. برای انتخاب روانپزشک یا روانشناس مورد نظر خود بدون نیاز به مراجعه حضوری و تماس با مطب، می‌توانید برای دریافت نوبت به لیست بهترین پزشکان روانشناس مراجعه کرده و با توجه به اولین نوبت خالی پزشک، نظرات بیماران، تلفن مطب و آدرس مطب، نوبت خود را به صورت آنلاین رزرو کنید.

منبع : psychologytoday

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 3.4 / 5. تعداد رای‌ها 7

هنوز امتیازی ثبت نشده

Editorial team
تیم تحریریه درمانکده

تیم تحریریه درمانکده متشکل از نویسندگان باتجربه حوزه سلامت و پزشکی است که به صورت تخصصی به تحریر مقالات با موضوعات پزشکی، سلامت جسم و سلامت روان می‌پردازند. پیشنهاد می‌کنیم که محتوای تخصصی این نویسندگان را از دست ندهید.

مشاهده سایر مطالب
اشتراک در
اطلاع از
guest
(اختیاری)

در صورتی که سوال شما تخصصی هست و به دنبال نظر پزشک متخصص هستید، به بخش مشاوره آنلاین پزشکی مراجعه کنید.

2 پرسش و پاسخ
بیشترین رأی
تازه‌ترین قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سؤال ها