راهنماها و دستورالعمل های مقابله با ویروس کروناآرشیو نوشته‌هاسلامت عمومیویروس کرونا

دوئل کرونا و ماسک: باید ماسک بزنیم یا نه؟

آیا ماسک تاثیری روی مقابله با ویروس کرونا دارد؟

بسیاری از کشورهای سراسر دنیا به­ عنوان روشی برای جلوگیری از سرایت بیماری زدن ماسک را پیشنهاد می­ کنند. ما به دلیل ماسک نزدن برخی از افراد نگاه می­ اندازیم و می­ گوییم نظر شواهد علمی درمورد زدن ماسک چیست. در این بین اگر مایل هستید می توانید با تست هوشمند کرونا، ابتلا شدن به کرونا را تخمین بزنید.

دانشمندان و دیگر متخصصان از آغاز پاندمی کووید-19 پیرامون این موضوع که آیا عموم مردم باید ماسک بزنند و آیا این ماسک ­ها باید ماسک جراحی یا خانگی باشد به بحث نشسته ­اند.

از اوایل ماه آوریل به بعد، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در ایالت متحده پیشنهاد داد مردم در مکان­ هایی که رعایت فاصله­ گذاری اجتماعی در آن ممکن نیست از ماسک ­های خانگی استفاده کنند.

سایر کشورها، مانند آلمان و بریتانیا، زدن ماسک در وسایل نقلیه ­ی عمومی را اجباری کردند.

سازمان جهانی بهداشت برای مدت طولانی از این توصیه سر باز گرداند و معتقد بود تنها کادر درمان، کسانی که در حال حاضر مبتلا به ویروس کرونا هستند و افرادی که در خانه از آن­ها مراقبت می­ کنند باید ماسک ­های پزشکی بزنند.

اما سازمان بهداشت جهانی اوایل ژوئن فهرستی از توصیه­ های مربوط به این بیماری را منتشر ساخت که مناسب ­ترین نوع ماسک در محیط­ و موقعیت­ های مختلف را پیشنهاد می­ داد. این فهرست شامل استفاده از ماسک­ های غیرپزشکی در مکان­ های شلوغ و وسایل نقلیه­ ی عمومی می­ شد.

با این حال، همه­ جا و همه ­کس استفاده از ماسک را نپذیرفت. با این وجود امید اصلی ما برای ریشه کن کردن کرونا، واکسن های در حال ساخت کرونا است.

در این مقاله، به چهار دلیل که چرا بعضی از افراد ماسک نمی­ زنند اشاره می­ کنیم. ما در سایه ­ی شواهد علمی که امروزه در دسترس قرار دارد، به ادعای پشت این دلایل نگاه می­ اندازیم.

ماسک بزنیم یا نه

دلایل اشتباه برای ماسک نزدن

دلیل اشتباه 1: ماسک برای کسی که آن را می­ زند مصونیت ایجاد نمی ­کند

ادعا: ماسک روش موثری برای مصون ماندن از ویروس جدید کرونا نیست. تنها ماسک N95 این قابلیت را دارد و کسانی که ماسک نمی­ زنند می ­گویند: ماسک نمی­ تواند مانع از بروز ویروس جدید کرونا شود.

این ادعاها نشان­دهنده­ ی جوهر بحث پیرامون ماسک زدن یا نزدن است. هدف اصلی از درخواست عموم مردم برای زدن ماسک در مکان­ هایی که امکان فاصله­ گذاری اجتماعی در آن وجود ندارد، محافظت از شخصی که ماسک می­ زند نیست.

بلکه این قانون قصد دارد مانع از سرایت ویروس به دیگران توسط افراد مبتلا به ویروس کرونا شود که هیچ علامتی ندارند یا در مرحله­ ی قبل از بروز علامت هستند. متخصصان به این روش کنترل منبع می­ گویند.

کنترل منبع به­ جای محافظت از شخصی که ماسک می ­زند، در پی جلوگیری از پخش شدن قطرات حاوی ویروس در فضای پیرامون اوست.

از چند تحقیق چنین برمی­ آید که ماسک­ های ساده می ­تواند تعداد قطرات، و شاید کمی از ایروسل ­ها، را تا حدی کاهش دهد.

دلیل اشتباه 2: شواهد کافی نیست

ادعا: هیچ مدرک علمی دال بر موثر بودن ماسک وجود ندارد.

پرفسور تریشا گرینهالگ از دانشگاه آکسفورد بریتانیا در چند مجله­ ی تحقیقاتی برجسته، مانند BMJ، حمایت خود از زدن ماسک را اعلام کرده است.

او اخیرا در مجله­ ی ارزیابی در مطب بالینی نوشت:«اعلام این نکته که ما نباید ماسک بزنیم چون هیچ آزمایشی در این زمینه منتشر نشده است به­ طور کلی با دیگر سیاست ­های کنترل بیماری و به طور خاص کرونا، مغایرت دارد.»

پرفسور تریشا گرین‌هالگ: «از مدل­ های ریاضی چنین برمی­ آید که ماسکی که 60% در جلوگیری از انتقال ویروس موثر عمل می­ کند و 60% جمعیت از آن استفاده می­ کنند، R0 را تا 1.0 پایین می ­آورد.»

R0 اصطلاح فنی برای تعداد تکثیر است که به تعداد افرادی که یک نفر می ­تواند ویروس را به آن­ها انتقال دهد برمی­ گردد.

وقتی R0 به زیر 1 برسد، هر فرد مبتلا به ویروس کرونا را به کم­تر از یک نفر انتقال می­ دهد. بدین­ترتیب، مجموع تعداد افراد مبتلا در جامعه به مرور زمان کاهش پیدا می­ کند.

مجله­ ی BMJ Global Health به­ تازگی تحقیقی منتشر کرد که در آن به سرایت ویروس کرونا در 124 خانواده که دست کم یک نفر از اعضای آن به کرونا مبتلا بود نگاه انداخته شد. اطلاعات نشان داد که اگر فرد مبتلا به کووید-19 قبل از بروز علائم ماسک بزند، زدن ماسک 79% در کاهش انتقال موثر واقع می­ شود.

دلیل اشتباه 3: ممکن است ماسک خطر ابتلا را افزایش دهد

ادعا: ماسک خیلی سریع آلوده می­ شود و هربار که فرد نفس بکشد، آلودگی را بیرون می­ دهد.

به­ گفته­ ی سازمان جهانی بهداشت، ممکن است ماسک برای کسی که آن را می ­زند منبع ابتلا به بیماری شود.

تحقیق سال 2017 شامل 16 نفر از کادر درمان نشان داد وقتی داوطلبان تجهیزات محافظتی خود را می­ پوشیدند و برمی­ داشتند در معرض آلودگی قرار می گرفتند.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا پیشنهاد می­ کند هنگام زدن ماسک در مکان­ های عمومی به ماسک دست نزنیم و اگر تصادفا این کار را انجام دادیم، دستان خود را بشوریم.

ماسک ­های پزشکی مانع از نفوذ میکروارگانیسم ­ها به بینی و دهان کسی که ماسک می ­زند می­ شود. هنوز مشخص نیست این موضوع درمورد ماسک های خانگی هم صدق می­ کند یا خیر.

محققان طی یک تحقیق جدید، که هنوز مورد بازبینی قرار نگرفته است، پارچه­ های مختلف را از نظر نفوذ قطرات در اندازه ­های مختلف امتحان کردند.

نویسندگان در نسخه ­ی خطی نوشته­ اند:«متوجه شدیم اکثر پارچه ­های خانگی، حتی به­ صورت یک لایه، مانع از نفوذ قطرات می­ شود. پارچه­ ی دولایه می تواند بدون تحت­ الشعاع قرار دادن توانایی نفس کشیدن فرد، مانند ماسک­ های جراحی مانع از نفوذ ویروس شود.»

 

ادعا: ماسک باعث بروز ذات­ الریه یا سایر بیماری­ های ریوی می شود.

هیچ مدرکی دال بر این­که زدن ماسک خطر ابتلا به ذات­ الریه یا سایر بیماری­ های میکروبی، ویروسی یا قارچی ریه را بالا می­ برد وجود ندارد.

سازمان جهانی بهداشت توضیح می­ دهد اگر فرد به­ مدت طولانی از یک ماسک استفاده کند، میکروارگانیسم ­ها روی پارچه رشد می­ کنند.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری پیشنهاد می­ دهد فرد به­ محض رسیدن به خانه ماسک را دربیاورد و قبل از استفاده­ ی دوباره آن را بشورد.

توصیه­ ی سازمان جهانی بهداشت این است که:«تمام ماسک ­ها باید درصورت خیس شدن یا رطوبت مشخص عوض شوند. نباید مدت طولانی از ماسک خیس استفاده کرد. ]…[ یا ماسک را دور بیندازید یا در کیف در بسته نگه دارید تا بعد آن را بشورید و تمیز کنید.»

 

تست هوشمند کرونا

 

دلیل اشتباه 4: ممکن است ماسک به کسی که آن را می­ زند آسیب برساند

ادعا: ماسک دریافت اکسیژن را محدود می­ کند و کربن دی­ اکسید را افزایش می­ دهد، بنابراین خطر احتمالی مسمومیت کربن­ دی­ اکسید را بالا می ­برد.

یک تحقیق کوچک وضعیت 39 داوطلب مبتلا به آخرین مرحله از بیماری کلیه را مورد بررسی قرار داد که طی پاندمی سارس 2013 دیالیز انجام می ­دادند. محققان دریافتند 70% از داوطلبانی که حین درمان به ­مدت 4 ساعت ماسک N95 زده بودند، دچار افت اکسیژن شدند.

در تحقیق دیگر، تفاوتی در سطح اکسیژن 10 پرستار که در شیفت خود از ماسک N95 استفاده می­ کردند مشاهده نشد.

مسمومیت کربن دی­ اکسید بسیار نادر است و متخصصان بیشتر این وضعیت را به حادثه در فضای بسته، مثل کشتی یا معدن، نسبت می­ دهند.

هیپرکاپنه یا هیپرکربن زمانی رخ می­دهد که میزان کربن دی­ اکسید در خون افزایش یابد. تنددمی و چند بیماری ریوی منجر به هیپرکاپنه می­ شود. این وضعیت در حالت خفیف منجر به منگی و سردرد و در حالت شدید باعث گیجی، رعشه و کما می ­شود.

تحقیق سال 2006 نشان می­ دهد پرستارانی که حین پاندمی سارس 2013 بیش از 4 ساعت به­ طور مداوم از ماسک N95 استفاده کردند، بیشتر در معرض سردرد قرار داشتند.

نماینده­ ی مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا به­ تازگی درمورد هیپرکاپنه با رویترز گفته داشته است:«کربن دی­ اکسید به­ تدریج و به مرور زمان در ماسک تولید می­ شود. با این حال، میزان کربن دی­ اکسید احتمالی برای کسانی که در معرض آن قرار می­ گیرند قابل تحمل است. شاید دچار سردرد شوید اما احتمالا علائمی را که در میزان بالای کربن دی اکسید مشاهده می­ شود تجربه نمی­ کنید. ]…[ بروز هیپرکاپنه به ­دلیل زدن ماسک بعید است.»

 

ادعا: زدن ماسک برای افراد دچار بیماری­های خاص (COPD، آسم) خطرناک است چون تنفس را محدود می ­کند.

سازمان جهانی بهداشت این ادعا را که ممکن است افراد مبتلا به آسم، بیماری­ های مزمن تنفسی یا مشکلات تنفسی هنگام زدن ماسک دچار مشکل شوند به رسمیت می­ شناسد.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا پیشنهاد می­ دهد هرکس که مشکل تنفسی دارد نباید ماسک بزند.

ماسک بزنیم یا نه؟

پیروی از توصیه­ ی بهداشت عمومی و زدن ماسک، دست کم در کشورهایی که زدن ماسک اجباری نیست، به انتخاب شخصی فرد برمی­ گردد.

شاید این موضوع هیچ­وقت روشن نشود و ممکن است کسانی که ترجیح می­ دهند برای تصمیم­ گیری به تعداد زیادی از تحقیقات علمی استناد کنند، به نتیجه­ ی نهایی نرسند.

بعضی از متخصصان معتقدند احتمالا انجام تحقیقات تصادفی کنترل­ شده برای تخمین سهم دقیق ماسک در کند ساختن روند انتقال ویروس کرونا (سارس-کوو-2)  غیر ممکن است.

بعضی از افراد خیلی سریع به استفاده از ماسک در زندگی روزمره عادت می­ کنند و هنگام قرار گرفتن در جمعیت، خرید یا دیدن دوستان ماسک می­ زنند.

زدن ماسک برای بعضی از افراد، مانند نوزادان و افراد مبتلا به مشکلات تنفسی، ممکن نیست. با این حال، اگر دیگران ماسک بزنند، این اشخاص هم سود می­ برند.

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن