مراقبت های مادر و جنین در هفته هفتم بارداری

هفته 7 بارداری: علائم، نکات و مراقبت های لازم

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

هفته هفتم بارداری دوره تغییرات مهمی هم برای شما و هم برای کودک شما است. اگرچه از ظاهر شما چندان مشخص نیست، اما در داخل، بدن شما در حال آماده‌سازی برای پرورش جنین تان برای چند ماه آینده است.

هر پیشرفت یا علامت جدیدی شما را یک قدم به ملاقات با نوزادتان نزدیک می‌کند. در اینجا آنچه در مورد هفته هفتم بارداری باید بدانید را برایتان توضیح داده‌ایم.

در هفته هفتم بارداری چه انتظاراتی باید داشت

 • ممکن است احساس نفخ کرده و سینه‌هایتان شروع به بزرگ‌تر شدن کنند.
 • کودک شما نیز در حال رشد است. سر و صورت کودک در حال رشد است و دست‌ها و پاهای کوچک جوانه می‌زنند.
 • ممکن است بیشتر از همیشه خسته شوید. پس تا می‌توانید استراحت کنید.
 • اگر هنوز این کار را نکرده‌اید, یک نوبت ویزیت قبل از تولد با پزشک تنظیم کنید و تمرکز خود را روی تغذیه مناسب و فعالیت های بدنی ایمن بگذارید.

بررسی اجمالی هفته هفتم بارداری

تاکنون احتمالاً می‌دانید که باردار هستید، اما برخی از افراد باردار تا این هفته با اطمینان متوجه این موضوع نمی‌شوند. از نظر ظاهری شما هنوز باردار به نظر نمی‌رسید، اما متوجه علائم آن می‌شوید. شما احتمالاً وزن اضافه نکرده‌اید و حتی ممکن است به دلیل تهوع صبحگاهی، چند کیلویی هم وزن کم کرده باشید.

با رشد سینه‌ها ممکن است سوتین شما مقداری برایتان تنگ شود و به دلیل نفخ ممکن است شلوارتان نیز برایتان تنگ شده باشد و فشار بیاورد.

بیشتر بدانید: علائم بارداری در دوماه اول چیست؟

احساس خستگی در هفته هفتم بارداری

کودک شما

کودک شما در این هفته تقریباً 6 میلی‌متر طول دارد و همچنان به عنوان رویان در نظر گرفته می‌شود. دم کوچک نخاعی جنین کوچک‌تر شده و به زودی از بین می‌رود.

در این هفته سر و صورت کودک شما در حال شکل‌گیری است. سوراخ‌های بینی ظاهر می‌شوند و عدسی چشم شروع به تشکیل شدن می‌کند. دست‌ها و پاها نیز جوانه زده‌اند، اگرچه در این مرحله بیشتر شبیه پاروهایی کوچک هستند تا دست و پاهای زیبایی که در 7 ماهگی از آن ها عکس خواهید گرفت!

تکامل دوقلوها در هفته هفتم بارداری

اگرچه چندقلوها در بدو تولد معمولاً کوچک‌تر از یک قلوها هستند، اما رشد هفتگی آنها تا سه ماهه سوم متفاوت نیست. اگر چند قلو دارید، بچه‌های شما در این هفته کمی بزرگ‌تر از پاک کن بالای مداد هستند.

بسیاری از خانم‌ها اولین سونوگرافی خود را بین هفته‌های 6 تا 8 انجام می‌دهند. در این ویزیت است که شما می‌توانید داخل رحم و کودک خود را ببینید. همچنین می‌توانید از اوایل هفته 6 ضربان قلب آن ها را از طریق سونوگرافی تشخیص دهید.

علائم مادر در هفته هفتم بارداری

با ادامه رشد کودک، اگر احتمالاً تا به حال علائم اولیه بارداری را تجربه نکرده‌اید، آنها را تجربه می‌کنید و علائم جدیدی نیز خواهید داشت که عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • تکرر ادرار
 • تیره شدن هاله دور پستان‌ها
 • خستگی
 • سینه‌های حساس و متورم
 • انزجار و هوس‌های غذایی
 • گرفتگی خفیف لگن
 • لکه‌بینی گاه به گاه

انزجارهای غذایی و تهوع

اگر غذاهای مورد علاقه‌تان را دیگر دوست ندارید و اشتیاق به ترشی و ماهی تن دارید، ناامید نشوید. شما در حال تجربه ولع و انزجارهای غذایی مربوط به بارداری خود هستید. بوهایی که قبلاً هرگز شما را اذیت نمی کردند ممکن است ناگهان در شما حالت تهوع به وجود آورند.

حالت تهوع، انزجار از غذا و ولع مصرف ممکن است در تمام دوران بارداری شما ادامه داشته باشد، اما بیشتر خانم‌ها بعد از سه ماهه اول احساس بهتری خواهند داشت.

سعی کنید از هرگونه غذا و بویی که باعث تحریک علائم می‌شود خودداری کنید. ممکن است هر از چند گاهی تسلیم چیزهایی که هوس می کنید (مانند بستنی یا شکلات) شوید؛ اما سعی کنید رژیم غذایی خود را تا حد ممکن مغذی نگه دارید. اگر با حفظ رژیم متعادل در زمانی که حالت تهوع دارید مشکل دارید، این اشکالی ندارد.

مولتی ویتامین‌های پره ناتال می توانند فاصله‌ای که بین رژیم غذایی محدود شما و عادات غذایی سالم وجود دارند را تا زمانی که تهوع شما برطرف شود، پر کنند. این ویتامین ها را با اطلاع پزشک مصرف کنید.

اگر علائم شما شدید است و نمی‌توانید بیش از 24 ساعت غذا یا مایعات را در معده خود نگه دارید، با پزشک خود تماس بگیرید زیرا این ممکن است نشانه hyperemesis gravidarum باشد. این حالت شدید حالت تهوع صبحگاهی است.

تهوع صبحگاهی در هفته هفتم بارداری

افزایش ترشح بزاق

ترشح زیاد بزاق و نیاز به تف کردن علامت آزار دهنده‌ای است که ممکن است در این هفته تجربه کنید. هیچ کس به‌طور دقیق نمی‌داند که چه چیزی باعث این امر می‌شود. احتمال دارد هورمون‌ها یا سوزش معده دلیل آن باشند.

از محرک‌ها مانند دود، که ممکن است مشکل را بدتر کنند، اجتناب کنید. سعی کنید آدامس بدون قند بجوید و یا آب‌نبات‌های جامد بمکید. این کار ممکن است بلعیدن بزاق اضافی را تسهیل کند.

همچنین نوشیدن مقدار زیاد آب مهم است. با اینکه ممکن است احساس کنید دهانتان از بزاق زیاد کاملاً آب رسانی شده، نوشیدن آب می‌تواند به کاهش تولید بزاق کمک نماید.

خستگی

ممکن است در این هفته بیشتر اوقات دکمه تعویق زنگ ساعت را بزنید. خستگی در سه‌ماهه اول و سوم بارداری معمول است. سعی کنید زودتر به رختخواب بروید تا بتوانید بیشتر استراحت کنید.

اگر برنامه کاری شما انعطاف‌پذیر است، ببینید که آیا می‌توانید کمی دیرتر به محل کار خود برسید. بدن شما سخت کار می‌کند و پرانرژی نگه داشتن آن مهم است.

راه دیگر برای تقویت انرژیتان، ورزش است. اگر قبل از بارداری ورزش می‌کردید، معمولاً می‌توانید با کمی تغییر، ورزش را در طول سه ماهه اول ادامه دهید.

اگر در مورد ورزش ایمن در دوران بارداری سوال یا نگرانی دارید و نیز قبل از شروع هر روال جدیدی برای تناسب اندام، با پزشک خود مشورت کنید.

کارهایی که در هفته هفتم بارداری می‌توانید انجام دهید

بارداری شما هنوز در مراحل اولیه است، اما برای شروع برنامه‌ریزی و تمرین عادات سالم خیلی زود نیست. در اینجا چند نکته وجود دارد که می توانید در هفته هفتم بارداری شروع کنید.

زمان ویزیت قبل از زایمان خود را تعیین کنید

اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، باید اولین قرار ویزیت خود برای مراقبت های دوران بارداری را تعیین کنید. بسیاری از خانم‌ها اولین ویزیت قبل از تولد را در این هفته یا هفته هشتم انجام می‌دهند. اولین ویزیت شما طولانی‌ترین و گسترده‌ترین معاینه خواهد بود.

در طول ویزیت، پزشک و فوق متخصص زنان و زایمان یا ماما سابقه سلامتی شما را بررسی می‌کنند، تاریخ تقریبی زایمان شما را تعیین کرده، خطرات بارداری را شناسایی می‌کنند و یک معاینه بدنی از جمله معاینه لگن با پاپ اسمیر را انجام می‌دهند. وزن و فشار خون شما چک خواهد شد و احتمالاً آزمایش ادرار و خون خواهید داد.

ورزش قبل از زایمان را شروع کنید

اگر حوصله‌اش را دارید، یک برنامه تمرینی قبل از تولد شروع کنید. کالج متخصصان زنان و زایمان آمریکا توصیه می‌کند برای حمایت از بارداری سالم، روزانه 30 دقیقه ورزش کنید. یوگا، پیاده‌روی و شنا گزینه‌های بسیار خوبی هستند.

قبل از دویدن، بلند کردن وزنه‌های سنگین یا انجام برنامه‌های تمرینی شدید قلبی، حتما با پزشک متخصص زنان مشورت کنید.

ورزش در هفته هفتم بارداری

سیگار را ترک کنید

اگر سیگاری هستید، ترک‌کردن آن امری حیاتی است. سیگار کشیدن خطر مشکلات بارداری مانند تولد نوزاد کم‌وزن و زایمان نوزاد نارس را افزایش می‌دهد. همچنین ممکن است پس از تولد برای کودک مشکلاتی به وجود بیاورد. در این نوشته در مورد عوارض و خطرات سیگار بخوانید.

ترک یکباره سیگار ممکن است دشوار باشد و محصولات ترک سیگار ممکن است برای کودک در حال رشد ضرر داشته باشد. بنابراین از پزشک خود کمک بخواهید.

بارداری خارج رحمی

بارداری خارج رحمی، حاملگی‌ است که خارج از رحم و اغلب در یکی از لوله های فالوپ تشکیل می‌شود. این بارداری یک خطر اضطراری برای مادر باردار است. ممکن است علائم طبیعی اوایل بارداری را داشته باشید، بدون اینکه بدانید جنین در حال شکل‌گیری در خارج از رحم شماست.

جنین خارج رحمی نمی‌تواند زنده بماند. در صورت عدم درمان، سرانجام ناحیه اطراف جنین پاره می‌شود. اگر باردار هستید و علائم زیر را دارید فوراً با پزشک مشورت کنید:

 • خونریزی غیرطبیعی واژن
 • غش یا احساس ضعف یا سرگیجه ناگهانی
 • فشار خون پایین
 • فشار مقعدی
 • درد شانه
 • درد شدید و ناگهانی لگن
در صورت وجود درد در هفته هفتم بارداری به پزشک مراجعه کنید

سقط جنین

سقط منجر به از دست دادن کودک در دوران بارداری می‌شود. بیشتر سقط‌ها در 12 هفته اول یا سه ماهه اول بارداری اتفاق می‌افتند. در حالی که تا هفته 20 هنوز ممکن است سقط داشته باشید، پس از هفته 12 بارداری، احتمال سقط جنین بسیار کمتر است.

سقط جنین به دلیل مشکل در ژن‌های کودک، مسائل دهانه رحم یا رحم، مشکلات هورمونی یا عفونت رخ می‌دهد. در بسیاری از موارد هیچ دلیل واضحی برای سقط جنین وجود ندارد. در صورت بروز هر یک از این علائم هشدار دهنده با پزشک خود تماس بگیرید:

 • خونریزی یا لکه‌بینی
 • عبور بافت از واژن
 • روان شدن مایع صورتی رنگ از واژن
 • درد یا گرفتگی شکم یا لگن
 • سرگیجه، سبکی سر یا ضعف

اگر سقط جنین را تجربه کردید، زمانی را برای اندوه این فقدان در نظر بگیرید و در صورت نیاز به حمایت با پزشک خود تماس بگیرید. بیشتر افرادی که سقط جنین دارند، بعداً بارداری موفق و کاملی خواهند داشت.

کلام آخر

هفته هفتم یک دوره هیجان‌انگیز و مهم در دوران بارداری شماست. در حالی که بدن شما همچنان برای تغذیه کودک در حال رشد آماده می‌شود، علائمی مانند حالت تهوع و احساس خستگی مفرط را ممکن است مشاهده کنید.

همچنین زمان خوبی است که برخی اقدامات سالم را جهت آماده شدن برای ماه‌های آینده انجام دهید. از جمله تعیین وقت ویزیت با پزشک، شروع تمرینات ورزشی قبل از زایمان و ترک سیگار.

اگر باردار هستید یا در شرف بارداری هستید، می‌توانید از طریق وب سایت درمانکده از بهترین متخصصین زنان زایمان و نازایی وقت ویزیت بگیرید یا بصورت آنلاین با آن ها مشاوره کنید.

منبع: healthline

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.2 / 5. تعداد رای‌ها 204

هنوز امتیازی ثبت نشده

Editorial team
تیم تحریریه درمانکده

تیم تحریریه درمانکده متشکل از نویسندگان باتجربه حوزه سلامت و پزشکی است که به صورت تخصصی به تحریر مقالات با موضوعات پزشکی، سلامت جسم و سلامت روان می‌پردازند. پیشنهاد می‌کنیم که محتوای تخصصی این نویسندگان را از دست ندهید.

مشاهده سایر مطالب
اشتراک در
اطلاع از
guest
(اختیاری)

در صورتی که سوال شما تخصصی هست و به دنبال نظر پزشک متخصص هستید، به بخش مشاوره آنلاین پزشکی مراجعه کنید.

10 پرسش و پاسخ
بیشترین رأی
تازه‌ترین قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سؤال ها