ویروس کروناآرشیو نوشته‌هاراهنماها و دستورالعمل های مقابله با ویروس کروناسلامت روان

اضطراب (استرس مخرب و شدید) ناشی از ویروس کرونا

اکنون نه تنها کشور ما، بلکه همه جهان با بیماری جدیدی مواجه شده است. این بیماری کووید 19 (COVID-19:  COrona VIrus Disease 2019) نامیده شده که به کرونا معروف شده است زیرا ویروس جدیدی از نسل کروناویروس ها موجب ایجاد آن است. برای این بیماری تاکنون نه تنها درمان قطعی در اختیار نداریم، بلکه حتی اطلاعات ما در مورد آن هم بسیار کم است. برای درمان اضطراب به کمک روانپزشکان و روانشناسان اقدام کنید.

برای اینکه خیال خودتان را راحت کنید، در تست کرونا آنلاین و رایگان ما شرکت کنید تا احتمال ابتلا به کرونا را بسنجید.ویروس کرونا

اخبار بیماری و  فوت، در کنار این واقعیت که بسیاری از افراد ممکن است تا دو هفته یا بیشتر ناقل ویروس باشند و حتی خودشان هم از آلودگی خودشان آگاه نباشند، موجب شده است تا ترس و استرس بسیاری برای افراد در مواجه با این ویروس ایجاد شود. استرس به این دلیل به وجود می آید که ما آیندۀ و زندگی خودمان یا عزیزانمان را در خطر می بینیم.

استرس و ترشح هورمون کورتیزول ناشی از استرس، یک واکنش طبیعی بدن است و هیچ فرد عادی و طبیعی نمی تواند ادعا کند که در این شرایط استرس ندارد. اما سوال اصلی این است که این استرس مفید است یا مضر؟

 

 

استرسِ مفید؟

همانگونه که ذکر شد ایجاد این حس طبیعی است و موجب می شود تا انسان بتواند از موقعیت خطرناک دوری کند. اگر استرس ناشی از بیماری کووید 19 موجب شود تا افراد، بهداشت فردی، دوری از اجتماعات و افراد دیگر و قرنطینه خانگی را با دقت رعایت نماید، این استرس بسیار مفید و سازنده خواهد بود به شرط آنکه از رفتار منطقی تجاوز ننماید و حالت بیمارگونه به خود نگیرد.

راهنمای مقابله با کرونا
راهنمای مقابله با کرونا

بنابراین اگر شما در حدی دچار استرس شدید که تصمیم گرفتید دستورات بهداشتی را جدی بگیرید و آنها را دقیقا اجرا کنید، می توان گفت شما استرس مفید و عاقلانه ای گرفته اید. این استرس را پس از اتخاذ راهکارهای بهداشتی لازم سعی کنید تا حد ممکن کنترل کنید و از افزایش آن و سرایت این استرس به فرزندان و کودکان جلوگیری کنید.

اضطراب مخرب

«اضطراب احساس ناخوشایند و نوعى دلواپسی مبهم که با چند احساس جسمي، مانند احساس خالی شدن سردل، تنگی قفسه سینه، تپش قلب، تعریق، سردرد یا میل جبرى و ناگهانى براى دفع ادرار، بى قرارى و میل براى حرکت همراه است.» (اقتباس از: کاپلان سادوک)

زمانی که ما در معرض استرس شدید و طولانی و در نهایت اضطراب قرار بگیریم و نتوانیم این اضطراب را مدیریت کنیم، در اثر افزایش شدید و طولانی مدت هورمون کورتیزول در بدن مشکلاتی از نظر جسمی ایجاد می شود.

اضطراب مخرب
اضطراب مخرب

در این حالت باید به چند موضوع توجه کنید:

 1. اضطراب شدید و طولانی مدت عوارضی را برای بدن دارد که باید از آن جلوگیری کرد.
 2. استرس نباید به کودکان منتقل شود زیرا اثرات روانی بسیار مخربی برای آنها در پی خواهد داشت. در مورد عوارض استرس در کودکان و راه های مقابله با آن در آینده صحبت خواهیم کرد.

 

مشاوره آنلاین روانشناسی

 

عوارض اضطراب شدید و طولانی در بزرگسالان:

هورمون کورتیزول ترشح شده از غده فوق کلیوی، در دراز مدت می تواند عوارضی مانند موارد زیر را در پی داشته باشد:

 • اختلال در خواب: این هورمون برای اینکه بتواند برای مقابله با خطر، آمادگی ایجاد کند، به مغز فرمان هوشیاری می دهد و این هشیاری حتی می تواند موجب کارکرد بالاتر از حد عادی در مغز ما شود. اما همین موضوع می تواند در دراز مدت موجب بیخوابی یا کم خوابی و اختلال در نظم خواب ما شود.
  اختلال خواب
  اختلال خواب
 • مشکل در میزان قند خون: این هورمون قند بیشتری را در خون آزاد می کند و با بالا بردن میزان قند خون، میزان انرژی که ماهیچه ها می توانند دریافت کنند، افزایش می دهد. این افزایش قند خون می تواند در دراز مدت عوارض خطرناکی در بدن ایجاد  نماید.
  استرس و سطح قند خون
  استرس و سطح قند خون
 • چاقی: این هورمون به بدن دستور می دهد تا برای داشتن انرژی کافی برای جنگیدن یا فرار، غذاهای پر انرژی بخوریم. این انرژی اضافی دریافتی به دلیل اینکه در زمان استرس های کنونی تاثیری در آمادگی ما ندارد، تنها موجب افزایش وزن می شود. بخصوص در این شرایط که ما در قرنطینۀ خانگی هستیم و فعالیت بدنی ما کاهش یافته است، تاثیر استرس و خوردن غذاهای پر انرژی بر افزایش وزن و چاقی شکمی بسیار زیاد است.
  چاقی
  چاقی
 • کاهش آستانه تحمل در روابط فردی و اجتماعی: این هورمون همچنین می تواند موجب حساسیت بیش از حد افراد در روابط فردی شود و در نتیجه امکان تنش در روابط خانوادگی و اجتماعی را به شدت افزایش می دهد.
  کاهش آستانه تحمل
  کاهش آستانه تحمل
 • اضطراب موجب کاهش عملکرد سیستم دفاعی می شود: اضطراب باعث می شود تا سطح لنفوسیت ها که نوعی از گلبول سفید هستند پایین بیاید. اضطراب همچنین موجب افزایش التهاب در بدن شده و التهاب باعث فعالیت بیش از اندازه سیستم دفاعی و در نتیجه کم شدن توانایی بدن در مقابله با بیماری ها و از جمله ویروس کرونا می شود.
  تاثیر استرس روی سیستم دفاعی
  تاثیر استرس روی سیستم دفاعی

همه‌ی این عوارض مخرب می تواند تاثیرات زیادی در زندگی ما داشته باشد. بنابراین باید روش هایی را برای کنترل استرس بیاموزیم که در مطالب بعدی تقدیم خواهد شد.

 

تست هوشمند کرونا

[تعداد: 2   میانگین: 2.5/5]
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن