رشد دختر شما در 11 سالگی روند ثابت و منظمی دارد. به دخترتان در یازده سالگی اهمیت دهید چرا که آینده و شخصیت او در این سنین بیشتر تعیین می‌شود و 11 سالگی از سنین مهم زندگی اوست

دختر شما در 11 سالگی

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

مرحله به مرحله رشد دختر عزیزتان مهم است و حالات جسمی و روانی هر مرحله با دیگری بسیار فرق دارد و باید از همه آن‌ها اگاه باشید. در این نوشته وضعیت دختر شما در 11 سالگی را با هم بررسی می‌کنیم. در نوشته پیشین وضعیت دختر شما در 10 سالگی را نیز بررسی کردیم. برای دوران یازده سالگی با درمانکده همراه باشید.

دختر 11 ساله شما در این زمان به حداقل یک ساعت فعالیت فیزیکی در روز احتیاج دارد و نباید زیاد بدون تحرک باشد.
دختر 11 ساله شما در این زمان به حداقل یک ساعت فعالیت فیزیکی در روز احتیاج دارد و نباید زیاد بدون تحرک باشد.

دخترتان در 11 سالگی: نقاط عطف

دخترتان در 11 سالگی رشد ناگهانی و شروع دوران بلوغ را پشت سر می‌گذارد. اگر این اتفاق هنوز رخ نداده، به زودی شاهد آن خواهید بود. صبور باشید… شرایط به سرعت تغییر می‌کند.

بدن دخترتان در 11 سالگی

احتمالا قد دختر 11 ساله شما در این سن به 4 الی 5 فوت رسیده است و بین 70 تا 100 پوند وزن دارد اما وارد دوران بلوغ شده و رشد ناگهانی به اوج خود رسیده است. ممکن است در این دوران سالی 4 اینچ به قدش اضافه شود.

سینه‌ها شروع به رشد می‌کند و موی شرمگاهی و موی زیر بغل در می‌آید. بعضی از دخترها در یازده سالگی اولین چرخه‌ی قاعدگی را تجربه می‌کنند. درمجموع، هرچه قد و وزن دختر بیشتر باشد، بلوغ زودتر شروع می‌شود.

بخشی از دوران بلوغ، افزایش چربی بدن است. کم‌کم جوش می‌زند. همزمان، بعضی از دندان‌های دائمی، مخصوصا دندان‌های عقبی، رشد می‌کند.

دختر 11 ساله شما در این زمان به حداقل یک ساعت فعالیت فیزیکی در روز احتیاج دارد و شب‌ها باید 9 الی 11 ساعت بخوابد.

مشاهده بیشتر : متخصص روانشناس

دخترتان در 11 سالگی زمان بیشتری را با دوستانش می‌گذراند و کم‌تر با خانواده است.
دخترتان در 11 سالگی زمان بیشتری را با دوستانش می‌گذراند و کم‌تر با خانواده است.

لازم است زمانی را که صرف تماشای تلویزیون یا استفاده از وسایل الکترونیکی می‌کند به دو ساعت در روز تقلیل دهید.

رژیم غذایی او باید سرشار از میوه و سبزیجات باشد و چربی، شکر و نمک اضافه‌ی کمتری داشته باشد. به علاوه، لازم است روزی سه فنجان لبنیات کم چرب یا بدون چربی مصرف کند.

مغز دخترتان در یازده سالگی

مغز دخترتان در 11 سالگی هنوز در حال رشد است. مفاهیم انتزاعی را درک می‌کند و به جای سیاه و سفید دیدن دنیا، متوجه خاکستری بودن آن می‌شود. اما هنوز نسبت به عواقب رفتارش آگاه نیست.

دوستی در یازده سالگی بیشتر برپایه‌ی ارزش های مشترک و اعتماد است نه صرفا علایق مشترک.
دوستی در یازده سالگی بیشتر برپایه‌ی ارزش های مشترک و اعتماد است نه صرفا علایق مشترک.

ممکن است عملکرد تحصیلی او با مشکل روبه‌رو شود و با این که محدوده‌ی تمرکز او وسیع‌تر شده، علایقش مدام دستخوش تغییر می‌شود. کم‌کم با مفاهیم ریاضی مانند متغیر، نسبیت و اعداد منفی آشنا می‌شود و کتاب‌های پیچیده‌تری را می‌خواند. همچنین ممکن است مطالعه‌ی آزاد و نوشته‌های مستقل خود را داشته باشد.

توانایی تفکر منطقی و حل نظام‌مند مسئله از این سن شروع می‌شود. او نقطه نظرات دیگران را درک می‌کند و به رسمیت می‌شناسد.

باید بداند که رفتار او روی دیگران تاثیر می‌گذارد و درست و غلط را از هم بشناسد. با این حال، فراز و نشیب‌های دوران نوجوانی گاهی در این فرایند اختلال ایجاد می‌کند.

دختر شما در 11 سالگی ممکن است مطالعه‌ی آزاد و نوشته‌های مستقل خود را داشته باشد.
دختر شما در 11 سالگی ممکن است مطالعه‌ی آزاد و نوشته‌های مستقل خود را داشته باشد.

روابط دختران 11 ساله

دخترتان در 11 سالگی زمان بیشتری را با دوستانش می‌گذراند و کم‌تر با خانواده است. دختر 11 ساله شما سعی می‌کند هویت خودش را ثابت کند و دربرابر قدرت شما قد علم می‌کند که دعوا و تنش را در پی دارد.

دوستی در یازده سالگی بیشتر برپایه‌ی ارزش های مشترک و اعتماد است نه صرفا علایق مشترک. انتخاب دوست از بین همسالان به او کمک می‌کند به فراز و نشیب‌های عاطفی دوران بلوغ جهت دهد. علاقه‌ی عاشقانه به دیگری از این سن شروع می‌شود.

همچنین ممکن است در این سن بیشتر از بدن خود خجالت بکشد. در بعضی از موارد، این احساس نتیجه‌ی طبیعی تغییراتی است که پشت سر می‌گذارد اما گاهی این نگرانی‌ها منجر به مشکلاتی نظیر اختلال در خوردن و مسائل مربوط به تصویر بدن می‌شود.

ممکن است دخترتان با تغییر در لباسی که می‌پوشد، موزیکی که گوش می‌دهد، فیلمی که می‌بیند یا کتابی که می‌خواند یا با تغییر دادن ظاهر، هویت خود را تاکید کند. دوستانش می‌توانند در محیطی دوستانه او را به امتحان کردن ایده‌های جدید دعوت کنند.

مشاهده بیشتر : متخصص روانپزشک

دختر 11 ساله شما سعی می‌کند هویت خودش را ثابت کند و دربرابر قدرت شما قد علم می‌کند که دعوا و تنش را در پی دارد.
دختر 11 ساله شما سعی می‌کند هویت خودش را ثابت کند و دربرابر قدرت شما قد علم می‌کند که دعوا و تنش را در پی دارد.

با این حال، بعضی از دخترها در این سن رفتارهای پرخطر مانند مصرف مواد، سیگار، سکس یا خودآزاری را تجربه می‌کنند. لازم است با دخترتان درمورد خطرات این دسته از رفتار صحبت کنید. اگر هنوز درمورد رابطه‌ی جنسی با او حرف نزدید، بهتر است این کار را انجام دهید.

چک لیست یازده سالگی

پزشک باید در معاینه‌ی سالانه، این بار برای یازده سالگی دخترتان به موارد زیر توجه کند:

  • قد و وزن
  • رشد فیزیکی، شامل نشانه‌های بلوغ (بهتر است در این بخش از معاینه همراه دخترتان باشید)
  • هرگونه علامت انحنای غیرعادی ستون فقرات
  • بینایی
  • سابقه‌ی واکسناسیون، اطمینان از به روز بودن وضعیت واکسن‌هایی که تزریق کرده است

سخن نهایی

به سلامت دختران در همه سنین توجه ویژه داشته باشید چرا که آینده و شخصیت او در این سنین بیشتر تعیین می‌شود و یازده سالگی از سنین مهم زندگی اوست. در همین راستا، برای آگاهی بیشتر درباره وضعیت دخترتان در 11 سالگی و ارتباط با روانشناس، از سایت درمانکده به صورت آنلاین نوبت بگیرید.

منبع: webmd

[sibwp_form id=1]

پزشکان برتر: دکتر جواد غروبی

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.2 / 5. تعداد رای‌ها 122

هنوز امتیازی ثبت نشده

Editorial team
تیم تحریریه درمانکده

تیم تحریریه درمانکده متشکل از نویسندگان باتجربه حوزه سلامت و پزشکی است که به صورت تخصصی به تحریر مقالات با موضوعات پزشکی، سلامت جسم و سلامت روان می‌پردازند. پیشنهاد می‌کنیم که محتوای تخصصی این نویسندگان را از دست ندهید.

مشاهده سایر مطالب
اشتراک در
اطلاع از
guest
(اختیاری)

در صورتی که سوال شما تخصصی هست و به دنبال نظر پزشک متخصص هستید، به بخش مشاوره آنلاین پزشکی مراجعه کنید.

44 پرسش و پاسخ
بیشترین رأی
تازه‌ترین قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سؤال ها