فوبیا

علائم و درمان فوبیا (هراس)

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:
علائم مشابه کرونا

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، تست کرونا بده!

تست کرونا در محل
خون دماغ یا گوش درد

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
مشکل در بلع

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام‌ها هم مشکل ایجاد می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافتِ مشاوره
خون در مدفوع

علت‌های مشاهدۀ خون در مدفوع می‌تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
اختلال خواب

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
درد کمر، پا، دست یا زانو

دردهای اسکلتی یکی از شایع‌ترین علائم ایرانی‌هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
سردرد

سردرد علت‌های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون‌ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
معده درد یا حالت تهوع

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافتِ مشاوره
زخم مداوم دهانی

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مُشاوره
سرفۀ مزمن

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
اضطراب و استرس

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

معنی فوبیا یا هراس زدگی چیست؟

فوبیا یا هراس زدگی ترسی است غیرواقعی، شدید و طولانی مدت از یک جسم، شخص، حیوان یا موقعیت. فوبیا نوعی اختلال اضطراب است. شخصی که فوبیا دارد یا سعی می کند از چیزی که ترس ایجاد میکند اجتناب کند یا آن را با اضطراب و پریشانی فراوان تحمل می کند.

بعضی از فوبیاها بسیار خاص و محدود هستند. برای مثال، یک شخص ممکن است فقط از عنکبوت (arachnophobia) یا گربه (ailurophobia) بترسد. در این مورد، شخص با دوری کردن از چیزی که می ترسد، نسبتا بدون اضطراب زندگی می کند. بعضی دیگر از فوبیاها در مکان ها یا موقعیت های گسترده تر دردسرساز می شوند. برای مثال، علائم ترس از ارتفاع (acrophobia) می تواند با نگاه کردن به بیرون از پنجره اداره یا با رانندگی روی پل های مرتفع بروز کنند. ترس از فضاهای محصور یا تنگناهراسی (claustrophobia) می تواند با سوار شدن به آسانسور یا استفاده از دستشویی کوچک تشدید شود. افرادی که این فوبیاها را دارند ممکن است نیاز به ایجاد تغییرات چشمگیر در زندگی خود باشند. در موارد شدید، فوبیا ممکن است عامل تعیین کننده اشتغال، محل کار، مسیر رانندگی، فعالیت های اجتماعی و تفریحی، یا محیط خانه شخص باشد.

بیشتر بخوانید : قرص خواب آور و اثرات آن بر روی بدن

برای درمان فوبیا می توانید با یک روانپزشک یا روانشناس مشورت کنید.

فشار اجتماعی

انواع فوبیا (هراس زدگی)

فوبیا سه نوع اصلی دارد:

1.     فوبیا خاص (فوبیا ساده)

در این حالت که رایج ترین شکل فوبیا است، افراد ممکن است از حیوانات خاص (مانند سگ، گربه، عنکبوت، مار)، افراد خاص (همچون دلقک، دندانپزشک، دکتر)؛ محیط های خاص (همچون مکان های تاریک، رعد و برق ها، مکان های بلند)، یا موقعیت های خاص (مانند پرواز با هواپیما، سوار شدن به قطار، قرار گرفتن در یک فضای محصور) بترسند. این شرایط لااقل تا حدودی ژنتیکی (ارثی) هستند و به نظر می رسد در خانواده ها وجود داشته باشند.

فوبیای اجتماعی

2.     فوبیا اجتماعی (اختلال اضطراب اجتماعی)

افراد با فوبیا اجتماعی از موقعیت های اجتماعی که ممکن است در آنها ممکن است تحقیر شده، شرمسار شده یا مورد قضاوت دیگران قرار گیرند می ترسند. آنها خصوصا زمانی مضطرب می شوند که افراد حاضر در آن موقعیت را نمی شناسند. این ترس می تواند محدود به عملکرد مانند سخنرانی کردن، کنسرت یا ارائه کاری باشد. یا می تواند عمومی تر باشد به طوری که شخص با فوبیا از بیشتر موقعیت های اجتماعی مانند غذا خوردن در ملاعام یا استفاده از دستشویی عمومی اجتناب کند. به نظر می رسد که فوبیا اجتماعی در خانواده ها وجود داشته باشد. افرادی که در کودکی خجالتی یا منزوی بودند یا تجربه های اجتماعی منفی یا ناخوشایندی داشته اند، بیشتر در معرض این اختلال قرار دارند.

بیشتر بخوانید : نقش تغذیه در بروز اختلالات روانی

3.      Agoraphobia (هراس از مکان های باز)

هراس از مکان های باز ترس از قرار گرفتن در مکان های عمومی است که خروج ناگهانی از آنها ممکن است سخت یا خجالت آور باشد. شخص با Agoraphobia ممکن است از رفتن به سینما یا کنسرت یا سفر با اتوبوس یا قطار اجتناب کند. این نوع فوبیا مجزا است زیرا با وحشت زدگی (ترس شدید بعلاوه علائم جسمانی ناراحت کننده هچون لرزه، تپش قلب و عرق کردن) مرتبط است.

ترس

بیشتر بخوانید: توهم چیست؟

علائم فوبیا یا هراس زدگی

فوبیاهای کودکی غالبا بین سنین 5 و 9 سال رخ داده و معمولا مدت کوتاهی دوام دارند. فوبیاهای با دوام بیشتر بد از دوران کودکی آغاز می شوند، خصوصا در افراد حدود بیست ساله. فوبیاهای بزرگسالان معمولا چندین سال طول می کشد و احتمال اینکه به خودی خود رفع شوند کمتر است. بدون درمان مناسب، فوبیا می تواند خطر انواع دیگر بیماری های روانی خصوصا سایر اختلالات اضطراب، افسردگی و سوء مصرف مواد را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید : همه چیز در مورد معده درد

علائم فوبیا عبارتند از:

 1. احساس بیش از اندازه، ناراحت کننده و مداوم ترس یا اضطراب که با جسم، فعالیت یا موقعیت خاصی بروز می کند.
 2. احساسات یا غیرمنطقی هستند یا نامتناسب با تهدیدات واقعی. برای مثال، اگرچه هر کسی ممکن است از یک سگ آزاد و تهدید کننده بترسد اما اکثر افراد از یک سگ آرام، ساکت و تحت کنترل فرار نمی کنند.
 3. اجتناب و دوری از جسم، فعالیت یا موقعیتی که فوبیا را تشدید می کند. چون افرادی که فوبیا دارند تشخیص می دهند که ترس آنها بیش از اندازه است، اغلب از علائمی که دارند خجالت می کشند. برای جلوگیری از شرم یا علائم اضطراب آنها از موارد تشدیدکننده فوبیا دوری می کنند.
 4. علائم جسمی مرتبط با اضطراب. این علائم می تواند شامل لرزش، تپش قلب، عرق کردن، تنگی نفس، سرگیجه، تهوع یا علائم دیگری باشند که منعکس کننده پاسخ “جنگ یا گریز” بدن نسبت به خطر هستند. (چنین علائمی ممکن است به تشخیص اختلال وحشت منجر شود).

هراس

[sibwp_form id=1]

تشخیص فوبیا

یک پزشک فوق متخصص روانپزشک یا پزشک متخصص روانشناس احتمالا در مورد علائم فعلی و سابقه خانوادگی سئوال کند، خصوصا این که آیا سایر اعضای خانواده نیز فوبیا (هراس زدگی) داشته اند یا نه. شما ممکن است هر تجربه یا ترومایی را که سبب ایجاد فوبیا شده است—برای مثال، حمله یک سگ منجر به ترس از سگ—را گزارش کنید.

شاید بحث از عکس العمل شما – اندیشه ها، احساسات و علائم جسمانی شما – هنگام مواجهه با چیزی که از آن می ترسید مفید باشد. همچنین، توضیح دهید که برای اجتناب از موقعیت های ترسناک چه کار می کنید و اینکه فوبیا چگونه زندگی روزمره، از جمله روابط شغلی و شخصی، شما را متأثر می سازد.

بیشتر بخوانید : افسردگی، کشنده مثل سرطان

روانپزشک یا روانشناس شما در مورد افسردگی و استفاده از مواد از شما سئوال می کند زیرا بیشتر افراد با فوبیا این مشکلات را نیز دارند.

در کودکان، فوبیاهای خاص می توانند مشکلات کوتاه مدتی باشند که در عرض چند ماه از بین می روند. در بزرگسالان، حدود 80% از فوبیاهای جدید تبدیل به شرایط مزمن (بلند مدت) می شوند که بدون درمان مناسب برطرف نمی شوند.

تنهایی

پیشگیری از فوبیا

هیچ راهی برای جلوگیری از آغاز یک فوبیا وجود ندارد. با این حال، درمان می تواند تأثیر منفی اختلال را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید : اختلال روان‌ تنی یا سایکوسوماتیک چیست؟

درمان فوبیا

درمانی فوبیا معمولا ترکیبی از روان درمانی و دارودرمانی است:

 1. فوبیا خاص. درمان شناختی-رفتاری می تواند مفید باشد، خصوصا روندی که درمان از راه حساسیت زدایی یا درمان از راه مواجهه نامیده می شود. در این روش شما به تدریج با پای خود و تحت شرایط کنترل شده در معرض چیزی قرار می گیرید که از آن می ترسید. وقتی شما در معرض آن عامل قرار می گیرید، یاد می گیرید که از طریق آرامش، کنترل تنفس یا سایر راهبردهای کاهش اضطراب بر ترس خود غلبه کنید. برای درمان کوتاه مدت فوبیاها، دکتر ممکن است داروی ضداضطراب تجویز کند. اگر فوبیا فقط گاه گاهی پیش می آید، مانند ترس از پرواز، استفاده از دارو می تواند محدود شود.
 2. فوبیا اجتماعی. اگر فوبیا اجتماعی شما روی یک عملکرد خاص (برای مثال، ارائه یک سخنرانی یا اجرای یک کنسرت) متمرکز باشد، دکتر شما ممکن است یک داروی بتابلوکر همچون پروپرانولول (ایندرال) تجویز کند. این دارو را می توان درست قبل از انجام آن کار مصرف کرد. این دارو اثرات جسمی اضطراب (تپش قلب یا لرزش انگشتان) را تعدیل می کند اما معمولا بر هشیاری مورد نیاز برای صحبت کردن یا مهارت مورد نیاز برای نواختن آلت موسیقی اثر نمی گذارد. برای اشکال عام تر یا بلندمدت تر فوبیا اجتماعی، دکتر شما ممکن است یک داروی ضدافسردگی، معمولا یک SSRI (مهارکننده انتخابی بازجذب سورتونین) همچون سرترالین (زولوفت)، پاروکستین (پاکسیل) یا فلوئوکستین (پروزاک) تجویز کند. اگر SSRI مؤثر نشد، دکتر می تواند یک داروی ضد افسردگی یا ضد اضطراب دیگر تجویز کند. درمان شناختی-رفتاری نیز برای بیشتر افراد با فوبیا اجتماعی، هم در محیط فردی و هم گروهی، مؤثر است.
 3. درمان این اختلال شبیه به درمان اختلال وحشت زدگی است. درمان دارویی شامل داروی ضدافسردگی SSRI یا داروهای دیگر، همچون کلومیپرامین (آنافرانیل) و ایمیپرامین (توفرانیل) و داروهای ضداضطراب بنزودیازپین، همچون کلونازپام (آنافرانیل)، دیازپام (والیوم) و لورلزپام (آتیوان) است. روان درمانی نیز مفید است، خصوصا درمان شناختی-رفتاری.

هراس زدگی

کی نیاز است از روانپزشک یا روانشناس کمک بگیریم؟

اگر ترس ها و اضطراب هایی که آرامش خاطر شما را به هم می زنند، با روابط شخصی شما تداخل دارند، یا مانع کارکرد عادی شما در خانه، مدرسه یا محل کار می شوند برای شما دردسر ساز شده اند، در اولین فرصت ممکن قرار ملاقاتی با روانپزشک یا روانشناس بگذارید. برای آشنایی بیشتر با مبحث روانشناسی، “روانشناسی چیست؟” را بخوانید.

برای درمان استرس و اضطراب کلیک کنید.

 31,599 بازدید

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 3.4 / 5. تعداد رای‌ها 32

هنوز امتیازی ثبت نشده

Editorial team

تیم تحریریه درمانکده

مشاهده سایر مطالب
62 سؤال
 • سلام من از جاهای تاریک و تنگ فوبیا دارم وقتی فیلم هایی نگه میکنم که توشون فضای تاریک تنگه (تمساح) نفسم میگیره

  • تیم پزشکی درمانکده گفت:

   سلام غزل جان پیش از همه مرسی از اینکه همراه درمانکده هستی. عزل عزیز، با توجه به سن کم شما و تاثیر بسزای درمان شناختی رفتاری در این سن، بهت پیشنهاد میکنم هرچه زودتر به فوق متخصص روانپزشک مراجعه کنی و شرایطت رو کامل براش شرح بدی. البته اگه در تهران، کرج، تبریز، مشهد، شیراز یا اصفهان ساکن هستی این نوبت رو میتونی از بهترین پزشکان روانپزشک به صورت آنلاین بگیری. با آرزوی بهترین ها

 • سلام من از تنهایی رانندگی کردن هراس دارم قبلش استرس میگیرم ودست وپاهام میلرزه نمدونم چکار کنم

  • تیم پزشکی درمانکده گفت:

   سلام سمیه جان ابتدا ممنونم که همراه درمانکده هستی. سمیه عزیز، ترس از رانندگی از جمله مواردیه که در حیطه فوبیا در افراد زیادی دیده میشه. البته جای نگرانی وجود نداره و پیشنهاد میکنم مشکلت رو با یه متخصص روانشناس مطرح کنی. همچنین درمانکده امکان مشاوره آنلاین با بهترین روانشناسان رو برات فراهم کرده. با آرزوی سلامتی پایدار

 • ناشناس گفت:

  سلام پسر من از مدرسه میترسه واسترس و اضطراب شدید داره و فقط گریه میونه البته بدون دلیل

  • تیم پزشکی درمانکده گفت:

   سلام دوست من به خاطر مشکلی که برای پسرت به وجود اومده بسیار متاسفم. دوست عزیز، موارد بسیاری از فوبیای اجتماعی و هراس از فضای باز دیده شده که در سنین کمتر به صورت مواجهه با ترس موردنظر یا درمان شناختی رفتاری قابل درمانه. پیشنهاد میکنم زودتر به متخصص روانشناس مراجعه کنین و مشکل رو باهاش در میون بذارین. البته اگه در تهران، کرج، تبریز، مشهد، شیراز یا اصفهان ساکنی میتونی از بهترین پزشکان متخصص و فوق تخصص روانشناسی آنلاین وقت بگیری. با آرزوی بهترین ها برای خودت و خانواده ات

 • سلام من ۲۶ سالمه فوبیای سنگ و سیفون دسشویی دارم از بچگی و خیلی مشکلات برام بوجود اورده نمیتونم درست برم دسشویی

  • تیم پزشکی درمانکده گفت:

   سلام عاطفه جان اول از همه توصیه میکنم آرامشت رو حفظ کنی. عاطفه عزیز، موارد فوبیا در بین افراد بسیار گسترده است اما نکته مهم اقدام سریع برای شروع درمانه. در عین حال ماهی رو هر وقت از آب بگیری تازه است و شما باید در اسرع وقت به متخصص روانپزشک مراجعه کنی. همچنین میتونی اگه در تهران، کرج، تبریز، مشهد، شیراز یا اصفهان ساکنی از بهترین پزشکان متخصص روانپزشکی به صورت آنلاین نوبت بگیری. با آرزوی بهبودی سریعت

 • سلام آقا به دادم برسید من از کودکی از رفتن به دستشویی ترس داشتم حالا هر جا که میخواهم بروم حتی به سفر اول خوشحالم اما بعد خیلی میترسم و این باعث میشه که من از رفتن به سفر نگران باشم واقعیتش من از سیفون میترسم و حال نمیدونم برای فردا در مسافررت چه کار کنم از بچگی این مشکلو داشتم

  • تیم پزشکی درمانکده گفت:

   سلام علی جان مشکلت رو کاملا درک میکنم. علی عزیز، با توجه به اثر شدیدی که این هراس روی فعالیت های شما گذاشته بهت پیشنهاد میدم هرچه سریعتر به متخصص روانپزشک مراجعه کنی و شرایطت رو کامل براش توضیح بدی. همچنین درمانکده امکان رزرو نوبت رو از بهترین پزشکان متخصص روانپزشکی به شکل آنلاین و به آسانی برات فراهم کرده. با آرزوی بهترین ها

 • من مواقعی که تنها باشم یا شب، احساس میکنم کسی داره به من نگاه میکنه. یه چراغ خواب کوچیک هم هرشب توی اتاقم روشنه اما تاثیری نداره. و این فوبیا از بچگی با من همراه بوده. دلیلشم اینه که یکبار توی بچگی فیلم ترسناکی دیدم اما هنوز که هنوزه نتونستم فراموشش کنم. خیلیا میگن با دلیل تک فزرند بودنته...

  • تیم پزشکی درمانکده گفت:

   سلام علی جان ممنونم که همراه درمانکده هستی. همونطور که خودت اشاره کردی منشا برخی از فوبیاها به گذشته برمیگرده. بهتر بود زودتر درمان رو پیش میگرفتی اما هنوزم فرصت هست و بهت توصیه میکنم سریعتر یه وقت از متخصص روانپزشک بگیری.البته اگر ساکن تهران، شیراز، مشهد، اصفهان، کرج یا مشهدی با درمانکده میتونی این نوبت رو از بهترین پزشکان متخصص روانپزشکی آنلاین رزرو کنی. با آرزوی سلامتی روزافزون

 • علیرضاشفاعی آبکنار گفت:

  بهتره خود فرد همانطور که شرطی شده و از منبع غیرواقعی میترسد خودش را شرطی کند تا ترس به سراغش نیاد یا کنترل شود/مثلا اگر کسی ازتاریکی میترسد مثلا یک چاقو بردارد و بقبولاند که با در دست داشتن چاقو دیگر منبع ترس ازو دور خواهد شد/یا کسی که از فضاهای باز میترسد بخودش بگوید من به هیچ چیز نیاز ندارم و قوی هستم و اتفاقی هم قرار نیست بیفتد که در معرض خطر باشم و تسکین می یابد و بمرور شرطی شده و حالت فوبی کم کم کمرنگ تر شده و ازبین خواهد رفت

 • سلام من فوبیا در نوشتن دارم اگر یکی نگام کنه و من بخوام یه چیزی بنویسم خیلی بد مینویسم دستم میلرزه طرف چپ بدنمم درد میگیره چیکار باید بکنم

  • تیم پزشکی درمانکده گفت:

   سلام مهدی جان ابتدا مرسی که با درمانکده همراهی. مهدی عزیز، مواجهه با ترس و درمان شناختی رفتاری میتونه برای شما موثر باشه اما پیشنهادم اینه اول به متخصص روانپزشک مراجعه کنی. اگه ساکن تهران، کرج، تبریز، مشهد، شیراز یا اصفهان هستی امکان نوبت گیری آنلاین از بهترین پزشکان متخصص روانپزشکی با درمانکده برات فراهمه. با آرزوی سلامتی پایدار

 • علیرضا گفت:

  فوبیا درمان ندارد .من حدود 30 سال است که مشغول درمان فوبیا با انواع درمانهای دارویی و رفتار درمانی هستم .هیچکدام اثر زیادی نداشت .فقط درمان دارویی کمی حالم را بهتر کرد و از حالت وحشتناک کاست ولی هرگز درمان نشد.فوبیا مانند فشار خون درمان کامل ندارد .در ضمن در ایران متخصص خوب و حرفه ای در این مورد وجود ندارد یکی از پزشکانم به من میگفت در خارج درمان گروهی روی بیمار وجود دارد مثلا همراه بیمار تا طبقات بالا برای حل مشکلش میروند و دستورات عملی اجرا میکنند ولی در ایران فوقش یک دارو میدهند یا مینشینند روبروی بیمار و یک ساعت حرف میزنند و بعد به امان خدا .

 • سلام وقتتون بخیر من تقریبا۵ سالی میشه که فوبیا دارم ازهمه چی تقریبا میترسم.ولی بیشترازهمه اینا ترس ازغذا خوردن دارم مخصوصا وقتی تنهام.قرص وکپسول نمیتونم قورت بدم اربس استرس میکیرم ماهیچه های گلوم بسته میشه ضربان قلبم‌میره بالا خیلی ازاین موضوع رنج میبرم زندگیمو مختل کرده.ممنون میشم راهنماییم کنید

  • تیم پزشکی درمانکده گفت:

   سلام بیتا جان مرسی که با درمانکده همراه شدی. بیتای عزیز، فوبیا معمولا ترس از یک مورد خاص رو شامل میشه و با توجه به اهمیت تغذیه برای انسان و اختلال بزرگی که در زندگیت به وجود آوردخ بهت توصیه میکنم فورا یه وقت از متخصص اعصاب و روان بگیری. همچنین درمانکده با امکان نوبت دهی آنلاین در شهرهای تهران، کرج، تبریز، مشهد، شیراز یا اصفهان از بهترین پزشکان متخصص روانپزشکی همراه شماست. با آرزوی بهبودی هرچه سریعترت

 • سلام و با عرض خسته نباشید به شما من از مهر سال ۹۳ یه دفعه از پله ترسیدم و هیچوقت پایین نیفتادم که بگم افتادم نه اصلا من سال ۹۰ که رفته بودم سفر ویلایی که چند روز توش بودیمم دوبلکس بود و پله هاش چوبی بود و زیرش یه بخاری روشن بود و من اون شب که رفتیم تو اون ویلا من با جیغ و داد از اون پله ها میرفتم بالا ولی اون موقع اصلا با پله معمولی مشکلی نداشتم ترس من از پله معمولای سال ۹۳ شروع شد اینم بگم با دو تا پله مشکلی ندارم و ترس من از بالا رفتن و زیاد بودن پله اس و ترسم تا الان ادامه داره من کلا از همه چی میترسم نه فقط از پله البته خداروشکر یه سری ترس هام در مورد یه چیزهایی ریخته یا کم شده ولی میشه بگین چیکار کنم ترسم بریزه ببینین وقتی پله زیاد باشه مثلا دو تا رو میرم سومی رو که میرم برمیگردم پایین مشکلم اینه یعنی نن فقط سه تا پله بالا میرم کلا از همه نوع پله میترسم فقط سه تا پله میتونم برم بالا

  • تیم پزشکی درمانکده گفت:

   سلام الهه جان مرسی که همراه درمانکده هستی. الهه عزیز، برای درمان فوبیا راهکار های مختلفی مثل درمان شناختی رفتاری، مواجهه با ترس و دارو درمانی وجود داره اما بهت پیشنهاد میکنم ابتدا به متخصص روانشناس مراجعه کنی تا در انتخاب شیوه درمان کمکت کنه. درضمن امکان گرفتن وقت مشاوره آنلاین با بهترین پزشکان متخصص و فوق تخصص روانشناسی در شهرهای تهران، کرج، تبریز، مشهد، شیراز یا اصفهان برات فراهمه. با آرزوی بهترین ها

 • سلام من یه چن وقتیه ک مامانم برا سفره هف سین سبزه گزاشته تا رشد کنه و تکلیف درسیمونم هس با تخم شاهی من اصن نمیتونم ببینم یه احساس خیلی بدی دارم بد وقتی میبینم خارش میگیرم یه بارم ک چشم بش خورد و دیگه از اون موقس نمیتونم از ذهنم بیرونش کنم راه چاره ای هس؟

 • سلام من فوبيا رانندگي توي جاده رو دارم ١٧سال راننندگي ميكنم واي وقتي وارد جاده يا اتوبان ميشم سرعت بيشتر از ٧٠وحشت زدم ميكنه حس ميكنم ديگه نميتونم ماشين و كنترل كنم والعان چپ ميكنم و حالم دگرگون ميشه لطفا كمكم كنيد خيلي ناراحتم

  • تیم پزشکی درمانکده گفت:

   سلام دوست عزیز به خاطر مشکل پیش اومده خیلی متاسفم. دوست من، برخی از فوبیاها میتونن تاثیر بسیار شدیدی روی فعالیت های روزمره ما مثل رانندگی بذارن. در نتیجه توصیه میکنم فورا یه وقت از متخصص روانشناس بگیری. این خدمت رو درمانکده در شهرهای تهران، کرج، تبریز، مشهد، شیراز یا اصفهان با بهترین پزشکان متخصص و فوق تخصص روانشناسی در دسترست گذاشته. با آرزوی سلامتی پایدار

 • سلام من از گربه به شدتتتتتت میترسم بعضی وقتا تو خواب میبینم نمیتونم بخابم در حدی که اگه دستم بهشون بخره خودکشی میکنم بنظروون نیاز به روانپزشک هست برم یا نه یا اینکه با یه داروی ساده بشه حلش کرد؟

  • تیم پزشکی درمانکده گفت:

   سلام کیانا جان مشکلت رو کاملا درک میکنم. کیانای عزیز، فوبیاها در افراد مختلف میتونن درجات متفاوتی داشته باشن و در موارد شدید مثل شما قطعا برای استفاده از دارو باید به متخصص روانپزشک مراجعه کنی. درضمن میتونی اگه ساکن تهران، کرج، تبریز، مشهد، شیراز یا اصفهانی از بهترین پزشکان متخصص روانپزشکی آنلاین نوبتت رو رزرو کنی. با آرزوی بهبودی

 • سلام ببخشید من امروز صبح یه کلمه‌ای توی گوگل سرچ کردم که پر از عکس های زخم و ... توی دست و جاهای دیگه بدن بود که از صبح نمیتونم اون تصاویر رو از ذهنم پاک کنم و کم کم دارم دیوونه میشم لطفا کمکم کنید

  • تنها راه درمانش، اینه که انقدر خودت رو غرق در اون ترس کنی که ذهنت بهش عادت کنه و چیره بشه

  • تیم پزشکی درمانکده گفت:

   سلام مهدی جان مرسی که همراه درمانکده ای. مهدی عزیز، برای تشخیص اینکه این تصاویر در ذهن شما به فوبیا تبدیل شده یا نه مدت زمان بیشتری نیازه. لذا بهت توصیه میکنم اگر برای طولانی مدت دچار مشکل شدی به متخصص روانشناس مراجعه ای داشته باشی. البته امکان مشاوره آنلاین با متخصص روانشناس از درمانکده هم برات وجود داره. با آرزوی سلامتی روزافزون

 • سلام من از همه چیز میترسم حتی از خودم چه برسه به چیزای دیگه خیلی هم میترسم اونقدری که نمیشه فکرشو هم کرد

  • تیم پزشکی درمانکده گفت:

   سلام دوست من مرسی که همراه درمانکده ای. یاس عزیز، فوبیا ها اکثرا محدودتر هستن و برای تشخیص صحیح مشکلت بهت توصیه میکنم سریعتر به متخصص روانشناس رجوع کنی یا از خدمت مشاوره آنلاین با متخصص روانشناس درمانکده بهره بگیری. با آرزوی بهترین ها

 • سلام. مدتی است که ورشکست مالی شده ام و قرار است بزودی به زندان بروم و این فکر که قرار است پشت در بسته دو ریگ اتاق محصور باشم زنگی را به کل برایم مختل کرده و حتی از الان وقتی در موردش فکر می‌کنم تپش قلب - خفه شدن و تنگی نفس تا به حد مرگ را تجربه می‌کنم و این فکر که من در آنجا حتما سکته خواهم کرد. و با اینکه اکنون سن بالایی دارم ولی میخواهم خودکشی کنم چون فکر میکنم در محیط بسته بدون اکسیژن خواهم ماند.

  • دکتر حامد باباخانیان گفت:

   سلام وقت بخیر این که این ترس و واهمه از شرایط پیش اومده انقدر زیاد هست که زندگی رو براتون مختل کرده و باعث ایجاد فکر خودکشی شده، اصلا مسئله ی ساده ای نیست و حتما باید توسط روان پزشک ویزیت بشید. این مشکل قابل درمان هست و با حل شدنش بهتر می تونید از پس مشکلات دیگه ای که ایجاد شده بربیاید.

 • این فقط بلده بگه به روانپزشک مراجعه کنید! خوب بلد نیستی 2 تا مطلب کپی کردی اینجا نوشتی که نتونی جواب بدی

  • دکتر حامد باباخانیان گفت:

   سلام بابت ادبیات زننده ای که دارید متاسفم و خب برای این که به بقیه نمایش داده بشه اصلاحش کردم. صرفا از این جهت جوابتون رو میدم که برای سایر افرد هم شاید این سوال پیش بیاد که چرا اکثر موارد داره ارجاع داده میشه. پاسخ دادن کامنت ها اصلا جنبه ی تشخیص و درمان نداره و صرفا برای مشاوره ی ابتدایی در مورد مشکل عزیزانی که سوال براشون پیش اومده و جواب سوالشون رو داخل مطلب پیدا نکردن، انجام میشه. هیچ جای دنیا نمیشه داخل کامنت مسئله ی مهمی مثل فوبیا رو تشخیص گذاشت و تازه درمانم کرد. این مطالب هم اگر مثل خیلی سایت های دیگه کپی بود، شما الان با سرچ اولت به این صفحه نمی رسیدی. با آرزوی سلامتی برای شما و سایر عزیزانی که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنن.

 • سلام، من ترایپو فوبیای شدید دارم و عمیقا زندگیم مختل شده، برای مثال حمام نمیتونم برم یا نوشابه نمیتونم بخورم به علت کف روی آن و کلی مثال دیگه، چیکار باید کرد؟

  • دکتر حامد باباخانیان گفت:

   سلام حتما به روانپزشک مراجعه کنید تا مشکلتتون پیشرفت نکنه و درمان براتون شروع بشه.

 • با توجه به مطالبی ک نوشتین تقریبا همه نوع فوبیا رو دارم ولی چیزی ک بیشتر اذیتم می‌کنه اینه ک درمحیط تاریک یا تنها درشب مث دیونه ها رفتار میکنم میدونم چیزی وجود نداره ولی بدنم تحت کنترل من نیست و بی اختیار میترسم البته کمیش هم ارثیه چون پدرم هم کمی این مشکل رو داشت (نه درحد من) که اون نصف شب از وسط قبرستون رد شده ک من نمیتونم اصن فکر این کارارو بکنم چ باید کنم از ۵سالگی تا الان که۱۸سالمه ول کنم نی فک نکنم کمتر هم شده باشه بدتر هم شده

  • دکتر حامد باباخانیان گفت:

   سلام با این اوصاف و با توجه به سیر پیشرونده ی مشکلتون، بهتره به مشاور مراجعه کنید.

 • با سلام من قبلا یک پرتقال در گلوم گیر کردبعد یه مدت نه تنها از پرتقال متنفرم و نمیتوانمحتی یک عدد بخورم این ترس به همه غذا ها رسیده و بسیار اهسته غذا میخورم و همش ننفس میکشم میگم نکنه تو غذا خرودن برام مشگلی پیش بیادلطفا کمکم کنید.

  • دکتر حامد باباخانیان گفت:

   سلام وقت بخیر با توجه به سیر پیشرونده ی این مشکلی که دارید بهتره به روانپزشک مراجعه کنید.

 • سلام من به مدت یک سال هست که مدام فکر میکنم اعضای خانواده ام را قرار است که از دست بدهم و به خاطر همین زندگی به شدت سختی دارم آیا این هم فوبیاست؟ باید به روانشناس مراجعه کنم یا روانپزشک؟

 • سلام خسته نباشید من چندماهی هست که به خاطر شغلم در شهر دیگری دوراز خانواده تنها زندگی میکنم ولی بشد از جن و شیطان میترسم در حدی که کلا تا صبح نمیخوابم و خوابم شده روزی سه چهار ساعت تا پلک روهم میزارم صدای کوچک ترین چیزی منو بیدار میکنه مثلا صدای شیر اب یا کمد یا وسایل دیگه البته پارسال یه فیلم ترسناک(شیطانی) دیدم و اون زیاد برام تداعی میشه بازم اوایل نزدیکای سحر خوابم میبرد ولی الان دیگه نه تازه وقتی هم که میخوابم دائم کابوس میبینم و با ترس و وحشت بیدار میشم واقعا خسته شدم فوق العاده اشتهام کم شده و خیلی لاغر شدم میشه لطفا بگید چکار کنم

  • دکتر حامد باباخانیان گفت:

   سلام وقت بخیر برای این مشکل بهتره به روانپزشک مراجعه کنید، می تونن کمکتون کنن.

 • سوییت تبریز گفت:

  اختلال هراس در خواب چجوری درمان میشه من شبا موقع خواب رفتن میلرزم رفته رفته شدیدتر ده و حالت تنگی نفس و احساس خفگی هم موقع خواب رفتن پیدا میکنم به طوریکه نمیتونم بخوابم نمی‌دونم این مربوط به اختلال هراس هست یا نه تازگیا بیرون یبار سگ اومد روم ولی نترسیدم ولی ترس لحظه و شوکه شدن داشتم

  • دکتر حامد باباخانیان گفت:

   سلام وقت بخیر برای این مشکل حتما به روانپزشک مراجعه کنید می تونه کمکتون کنه.

 • سلام من فوبیای استفراغ دارم هر روز دارم به این حس لعنتی فکر میکنم غذا میخورم میگم نکنه بالا بیارمشغذا زیاد بخورم مهدم سنگین شه تعوع حتی دستشویی بو بد بهم بخوره تهوع و انفدر میترسم که اگ استفراع کنم دیگه بند نمیاد و خیلی شدیده معدمانگار میخاد از دهنم بیاد بیرون از بس فشار میاد چیزی تو معدم نیس دیگه خالیه ولی شدید عوق میزنم یجاییم دلم درد بباد میگم الان بالا میارم و انقدر فکرم قویه همین میشه میترسم برم بیرون و بالا بیارم بعضی جاها مثلا یذره استرس بگیرم بالا میارم لطفا کمک کنید

  • دکتر حامد باباخانیان گفت:

   سلام وقت بخیر مشکلتون رو بهتره با کمک یه روانپزشک حل کنید و این که نگران نباشید. قابل حله

 • یک کاربر گفت:

  سلام من تمام فوبیا های ساده و اجتماعی را دارم چکار کنم واقعن؟ تمام علام مانند تنگی نفس و بیش از اندازه احساس و همه رو دارم چکار کنم لطفا بگین،ممنون

  • دکتر حامد باباخانیان گفت:

   سلام وقت بخیر نگران نباشید، مشکلتون قابل حل هست فقط باید به روانپزشک مراجعه کنید و اگر لازم دونستن درمان براتون شروع بشه.

 • من ترس شدید از بیرون رفتن از کنار کسی نشدتن حرف زدن از جامعه طوری که اگه فردا قرار باشه برم جای تاصب صددفعه به خودکشی فک میکنم سه سال جای نرفتم نمیتونم اصلا ازاسترس تپش قلب دیوونه میشم نمیدونم چکارکنم ایا من بیمارم باید چکارکنم اخه من هرروز دانشگاه رفتنمم با عذابه حالا که چندماه نرفتم کلا دیگه کوچیکترین جای نمیتونم برم نمیدونم چکارکنم حالم خیلی بده

  • دکتر حامد باباخانیان گفت:

   سلام با شرح حالی که دادید شما برای درمان مشکلتون حتما باید به روان پزشک مراجعه کنید و درمان بگیرید. نگران نباشید.

 • سلام من کارشناسیمو تموم کردم با وجود این فقط ۲بار در طول این چهار سال کنفرانس دادم ان هم با ترس چون خیلی ترس از جمع دارم حتی نمیتونم با یه ادم غریبه که بار اول هست ک میبینم صحبت کنم چوت دست و پاهام به لرزه در میاد و قلبم از جا احساس میکنم در میاد جوری ترسم زیاد شده ک کارای روزمرم با مشکل مواجه شده خواهشا کمکم کنین.

  • تیم پزشکی درمانکده گفت:

   سلام دوست من از همراهیت با درمانکده سپاسگزارم. مختار عزیز، مشکل شما از جمله موارد فوبیای اجتماعی هست و با توجه به اقرار خودت به اختلال در کارهای روزمره ات بهت پیشنهاد میکنم سریعتر به متخصص روانپزشک مراجعه کنی. البته اگه ساکن تهران، کرج، تبریز، مشهد، شیراز یا اصفهانی هستی میتونی از بهترین پزشکان اعصاب و روان آنلاین نوبت بگیری. با آرزوی بهبودی

 • کتایون گفت:

  من از سرکار و‌شغل گرفتن فوبیا دارم نمیتونم شغل که میرم بمونم .هرچند صاحب کارم بامن خوبه .هیچ مشکل نداره .خودم گم میکنم هول میشم .نمیتونم بعد دو روز انصراف میدم حتی کابوس شغل گرفتن میبینم .خانوادم چن مدتی بهم اصرار مکردن بدتر احساس شکست و حقارت مکردم مگفتن عقل نداری .شغل ب این خوبی .شانش درخونت زده نمیری .بعد دیگه دست کشیدن.خودمم میدونم شغل خوبی بود و مناسب اما تحملش نداشتم نمیدونم چرا حالم یجوری میشد شایدم اعتماد بنفسم کم بود .ختی فوبیای شدید گربه دارم چن متر فاصله باشه اونجا نمیرم نمیدونم چه مرگمه .

  • تیم پزشکی درمانکده گفت:

   سلام کتایون جان ممنون از همراهیت با درمانکده. کتایون عزیز، با توجه به اهمیت داشتن شغل مناسب در سلامت روان و امرار و معاش بهت توصیه میکنم در اسرع وقت به متخصص روانشناس مراجعه ای داشته باشی. همچنین میتونی لیستِ بهترین پزشکان متخصص و فوق تخصص روانشناسی در تهران، کرج، تبریز، مشهد، شیراز یا اصفهان رو هم بررسی کنی و آنلاین نوبت بگیری. با آرزوی بهترین ها

ارسال سؤال

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.