راهنماها و دستورالعمل های مقابله با ویروس کروناویروس کرونا

راهنمای خرید ایمن در طول دوره همه‌گیری ویروس کرونا (کووید-19)

هیچ موردی از کووید-19 گزارش نشده که با مواد غذایی آلوده مرتبط باشد. خطر اصلی برای خریداران در تماس با فرد آلوده است. از شما درخواست می‌شود، مرتبا دستان خود را بشویید، اقدامات بهداشتی را به خوبی رعایت کرده و تماس با افراد خارج از خانه خود را به حداقل برسانید.

این راهنما به شما کمک می‌کند تا هنگام خرید ملزومات، در امان باشید و از دیگران محافظت کنید. لطفا توجه داشته باشید که این راهنما بر اساس توصیه های فعلی در زمان انتشار (30 فروردین 1399) تهیه شده است.

قبل از خرید

برای محافظت از خود و دیگران، سعی کنید دفعات سفرهای خرید خود را کاهش دهید، زیرا خود را بیش از ماندن در خانه، در معرض خطر قرار می‌دهید .

موارد زیر را از خود بپرسید:

 • آیا من به اندازه کافی سرحال هستم که به خرید بروم؟ اگر احساس بیماری می‌کنید، نباید بیرون بروید.
 • آیا من جز گروهی هستم که نیاز به محافظت دارند؟ اگر بله، پس اکیدا نباید بیرون بروید.
 • آیا امروز نیاز به خرید دارم؟
 • آیا می‌توانم بدون خرید وسیله خاصی نیازم را مدیریت کنم و کاری انجام دهم؟ به عنوان مثال، آیا می‌توانم نان خودم را بپزم؟
 • آیا من بالقوه آسیب پذیر هستم و اگر چنین است، می‌توانم از شخص دیگری بخواهم برای من خرید کند؟
 • آیا می‌توانم به فروشگاه های محلی خلوت تر مراجعه کنم یا با فروشگاه های محلی ترتیبی دهم که اجناس مورد نیازم را جمع آوری و ارسال کنند؟
 • آیا می‌توانم آنلاین خرید کنم؟

خرید اینترنتی

در صورت امکان، از بردن فرزندان‌تان به مغازه‌ها خودداری ورزید و برای جلوگیری از شلوغی، سعی کنید در اوقات غیر اوج خرید نمائید.

در حال حاضر اکثر مغازه‌ها برای کاهش خطرات برای افراد مسن، اوقات ویژه ای برای خرید آنها دارند. این موارد معمولا در ساعات صبح است اما برای اطمینان با فروشگاه محلی خود هماهنگ کنید. همچنین ممکن است تمهیدات ویژه ای برای کارکنان مراقبت های بهداشتی وجود داشته باشد.

فاصله‌گذاری در حین خرید

فهرست اجناسی را که دارید و تاریخ مصرف آنها را تهیه کنید تا بتوانید از آنها به ترتیب تاریخ استفاده کنید و با خرید چیزهایی که لازم نیستید، از هدر رفتن غذا و پول جلوگیری کنید.

لیستی تهیه کنید و اطمینان حاصل کنید که تا زمان مراجعه بعدی به فروشگاه که برنامه ریزی کرده اید، غذای کافی برای ماندن در خانه خواهید داشت. از فریزر خود برای ذخیره کوتاه مدت تر، مواد قابل فاسد شدن مانند نان و گوشت استفاده کنید.

این متن مجوز خرید عصبی نیست بلکه منظور خرید کالاهای اساسی است. بهتر است سفرهای خرید را به یک بار در هفته محدود کنید زیرا این امر خطر ابتلا به این بیماری یا شیوع آن برای دیگران را کاهش می‌دهد.

خرید عصبی

روش کنترل عفونت را در فروشگاههای محلی خود ارزیابی کنید. برخی فروشگاه‌ها بهتر از دیگران خواهند بود. از فروشگاهی استفاده کنید که برای کارکنان و مشتریان، بیشترین محافظت را ارائه می‌دهد.

آیا اقدامات سوپر مارکت شما کافی است؟

مواردی که باید در نظر داشته باشید شامل موارد زیر است:

 • کنترل ورود و خروج مشتریان برای محدود کردن ازدحام جمعیت
 • تمیز کردن و ضدعفونی کردن چرخ دستی‌ها و سبدها مابین استفاده مشتریان
 • قراردادن دستگاه ضدعفونی کننده دست (با حداقل میزان الکل بیش از 60%) در ورودی‌ها و خروج ها

ضدعفونی کردن دست ها

 • علامت گذاری محدوده فاصله پاک در کف برای کمک به مشتریان در حفظ فاصله اجتماعی

خطوط فاصله گذاری در کف فروشگاه

خطوط فاصله‌گذاری در کف فروشگاه  (Clear marking on floors)

 • ارائه پیام هایی از طریق پوسترها و سیستم اطلاع رسانی صوتی که به مشتریان و کارمندان یادآوری می‌کند تا فاصله‌گذاری اجتماعی را حفظ کنند.
 • کارمندان فاصله‌گذاری اجتماعیِ کف فروشگاه را مراعات کنند.
 • کارمندان نواحی حساس تماس مانند صفحه نمایش در صندوق های سلف سرویس و دستگاه های کارت خوان را تمیز کنند.
 • اجناس پخته شده (مانند نان، نان شیرینی، شیرینی مربایی) برای محافظت از عطسه و سرفه پوشانده شوند
 • برای محافظت از کارمندان در پیشخوان های خدمات و صندوق ها، محافظ عطسه را در محل خود نصب کنند.

محافظ عطسه

محافظ عطسه  (Sneeze Shields)

 • مشتری ترغیب شود به جای وجه نقد از پرداخت بدون تماس استفاده کند.
 • زمان خرید را برای افراد آسیب پذیر مانند سالمندان جدا کنند.
 • بسته به چیدمان سوپر مارکت، تسهیل یک سیستم یک طرفه برای حرکت خریداران (چون که بسیاری از راهروهای سوپرمارکت اجازه فاصله اجتماعی را نمی دهند)

کیف های خرید خود را بردارید و در صورت امکان کالاها را مستقیما درون کیسه‌ها قرار دهید تا از سبد یا چرخ دستی استفاده نکنید.

ممکن است استفاده از کیسه های یکبار مصرف در این زمان مطمئن تر باشد زیرا می‌توانند پس از 72 ساعت بازیافت یا مورد استفاده مجدد قرار گیرند. (شاخص فعلی به این باز می‌گردد که چه مدتی ویروس می‌تواند روی سطوح سخت زنده بماند)

در حین خرید

سعی کنید از ساعات اوج خرید دوری کنید، گرچه اکنون تعیین این موارد دشوار است.

فاصله اجتماعی ایمن دو متری از خریداران و کارکنان دیگر را حفظ کنید – این شامل مسیرهایی به داخل و خارج از فروشگاه است. ممکن است مجبور شوید قبل از رسیدن نوبت، از صف خارج شوید. اگر خریداران دیگر به فضای امن فاصله اجتماعی شما در حال نزدیک شدن هستند، دور شوید یا به آنها با آرامش، دوستانه و مودبانه، تذکر دهید.

اگر به سبد یا چرخ دستی نیاز دارید، سؤال کنید که آیا پس از آخرین کاربرد، ضدعفونی شده است؟ اگر چنین نیست، با استفاده از دستگاه ضدعفونی کننده خودتان یا دستگاهی که فروشگاه تهیه کرده است، آنرا ضدعفونی کنید.

چرخ فروشگاه

هنگام ورود به فروشگاه، به صورت کامل با دستگاه ضدعفونی کننده خود یا در صورت موجود بودن دستگاه ضدعفونی تهیه شده توسط فروشگاه، دستان خود را ضدعفونی کنید. تا حد امکان از تماس با سطوح خودداری کنید.

دست ها را ضدعفونی کنید

هنگام خرید یا گپ زدن با همسایگان / دوستان / کارمندان فروشگاه، مکث نکنید.

اگر قصد دارید به مدت طولانی در خانه بمانید، خرید غذاهای غیر فساد پذیر مانند مواد کنسرو یا مخلوط خشک که نیازی به یخچال ندارند، مانند گوشت، میوه و سبزیجات کنسرو آماده، را مد نظر داشته باشید. اما اطمینان حاصل کنید که مواردی را که دوست دارید و از آنها استفاده خواهید کرد، را بخرید!

سعی کنید فقط از یک دست (دست غالب خود) برای چیدن کالاها استفاده کنید و داخل کیف / سبد / چرخ دستی خود قرار دهید. این امر برای جلوگیری از آلودگی دستان شماست.

در صورت امکان با استفاده از انبر و وسایل موجود، تماس مستقیم دست با غذا را به حداقل برسانید. اگرچه معمولا از بسته بندی پلاستیکی خودداری می‌کنید، اکنون زمان آن است که به کالاهای پیچیده شده / بسته بندی شده علاقه نشان دهید.

به دهان، بینی و چشمان خود دست نزنید – دلیل اصلی پیشنهاد این که کالاها را با دست غالب خود بردارید همین است. (در صورت لزوم با دست غیرغالب به صورتتان دست بزنید)

در صورت امکان از پرداخت بدون تماس استفاده کنید، در هنگام حفظ فاصله هوشیار باشید و از گپ زدن با کارکنان در میز صندوق یا کنترل خروجی، خودداری کنید.

در صورت امکان زمان خروج از فروشگاه و زمان ورود دوباره به اتومبیل خودتان (در صورت استفاده از اتومبیل) دست هایتان را ضدعفونی کنید.

بعد از خرید

اگر برای یک فرد آسیب پذیر خرید می‌کنید، خرید را روی آستانه در بگذارید، زنگ در را بزنید یا به آنها تلفن بزنید و هنگامی که آنها در حال جمع آوری هستند عقب بایستید.

هنگام بازگشت به خانه، فورا دستان خود را بشویید.

برنامه‌ریزی کنید که پیش از بازگشت به خانه، چگونه با خرید خود برخورد خواهید کرد.

یک منطقه تمیز و ضدعفونی را برای مرتب کردن خرید خود تعیین کنید.

پاک کردن وسایل آشپزخانه

قبل از اینکه در یخچال و فریزر خود را ببندید، قفسه بندی را با یک ضدعفونی کننده و یک حوله کاغذی پاک کنید، و سپس آن را دور بیندازید.

کروناویروس می‌تواند بر روی سطوح سخت زنده بماند، بنابراین قسمت‌های داخلی مواد بسته بندی شده کنسرو شده / سخت (بسته های تترا) را با یک حوله کاغذی / آب صابون گرم پاک کنید، ضدعفونی کنید (پیروی از راهنمای تولید کننده).

از طرف دیگر به مدت 72 ساعت غذاهای غیرقابل فساد را در یک مکان امن رها کنید.

بسته بندی خارجی مواد غذایی را جدا کرده و از مصرف آن در بسته بندی داخلی وسایلی مانند ماست بسیار محتاط باشید.

دستگیره یخچال و کابینت را با ضدعفونی کننده و یک حوله کاغذی پاک کرده و دور بیندازید.

بعد از باز کردن بسته بندی، دوباره دستان خود را بشویید و کیسه های خرید خود را دور بیندازید.

اعتبار این راهنما:

این راهنما برای هر دو کشور بریتانیا و ایرلند نوشته شده است. این راهنما بطور مشترک توسط مؤسسه بهداشت محیط زیست (CIEH)، انجمن بهداشت محیط ایرلند (EHAI) و شبکه جهانی بهداشت ایرلند (IGHN) تهیه شده است.

با تشکر ویژه از نیل روشه، مشاور بهداشت محیط WASH، متخصص بهداشت و استادیار کمکی در مرکز بهداشت جهانی، کالج ترینیتی دوبلین.

 

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن