آزمایش‌هاآرشیو نوشته‌هاراهنماها و دستورالعمل های مقابله با ویروس کروناویروس کرونا

برای تشخیص کرونا، آزمایش PCR بهتر است یا آنتی بادی؟

پرسخ و پاسخ در مورد آزمایش کرونا

آزمایش PCR (پی سی آر) چیست؟

تکنسین یک سوآب پنبه ای 15 سانتی متری را درون هر دو طرف بینی شما قرار داده و آن را برای حدود 15 ثانیه حرکت می دهد. این حرکت درد نخواهد داشت ولی ممکن است باعث احساس ناراحتی شود. سپس، سوآب را به یک آزمایشگاه جهت آزمایش مواد داخل بینی شما می فرستند.

دیگر تست های کووید-19 که شامل سوآب بخش های زیر می باشند:

 • دهان و حلق شما (اوروفارنژیال)
 • وسط حفره ی بینی (Nasal mid-turbinate)
 • جلوی حفره ی بینی (حفره ی قدامی بینی)

اگر سرفه ی همراه با خلط که به آن سرفه ی مرطوب یا پروداکتیو (خلط دار) گفته می شود، داشته باشید، ممکن است پزشکتان بخواهد برخی از محتویات سرفه ی شما را تست کند.

آزمایش آنتی بادی چیست؟

تست های خون یا آنتی بادی (سرولوژی) به دنبال آنتی بادی ها می گردند. بدن شما آنتی بادی ها را در زمان ابتلا به عفونت می سازد.

تست های کووید-19 دو نوع آنتی بادی را شناسایی می کنند:

 • IgM، که بدن آن را به مدت دو هفته ساخته و سپس سطوح آن افت می کند.
 • IgG، که بدن آن را آهسته تر ساخته (حدود 4 هفته) ولی معمولا دوام بیشتری دارد.

سوآب یا نمونه ی تف تنها می تواند وجود ویروس در بدن در حال حاضر را نشان دهد ولی آزمایش خون نشان می دهد که شما تا به حال توسط ویروس آلوده شده اید یا خیر، حتی اگر علائمی نداشته باشید. این موضوع در یافتن میزان شیوع کووید-19 توسط محققان، حائز اهمیت است.

جدا از تست های آنتی بادی، محققان در حال مطالعه ی درمان های آنتی بادی برای کووید-19 هستند. دارو نحوه ی اتصال ویروس به سلول و ورود به آن را هدف قرار می دهد.

تست آنتی ژن کرونا

دریافت نتایج تست ها چه مدت طول می کشد؟

ممکن است انجام تست توسط آزمایشگاه 24 ساعت طول بکشد اما شما احتمالا تا چند روز نتایج خود را دریافت نخواهید کرد. تست های آینده ممکن است سریع تر باشند.

بعد از دادن تست، چه اتفاقی می افتد؟

تست مثبت کووید-19 به این معناست که شما در حال حاضر یا اخیرا ویروس را داشته اید. علائم خود را پایش کنید و در صورت مشکل در تنفس، گیجی یا کبودی لب و صورت، به سرعت به پزشک فوق تخصص ریه یا متخصص بیماری های عفونی مراجعه کنید.

اقدامات زیر را در جهت جلوگیری از انتشار ویروس انجام دهید:

 • در خانه بمانید، مگر برای دریافت مراقبت های پزشکی.
 • از سایر افراد منزل دوری کنید.
 • ظرف، لیوان، قاشق و چنگال یا حوله را با سایر افراد به صورت مشترک استفاده نکنید.
 • در هنگام سرفه و عطسه صورت خود را بپوشانید. دست های خود را به طور مرتب بشویید.
 • سطوح مشترک مانند تلفن، دستگیره ی در یا پیش خوان ها را به طور منظم تمیز و ضدعفونی کنید.

اگر تست کووید-19 شما منفی باشد، احتمالا شما در زمان انجام تست ویروس را نداشته اید. ولی ممکن است بعدا بیمار شوید. اصول فاصله گذاری را رعایت کرده و دستان خود را به طور مرتب بشویید.

احتمال بسیار کمی وجود دارد که نتایج تست کووید-19 غلط باشند. به این نتایج، مثبت یا منفی کاذب گفته می شود. پزشک یا متخصص مراقبت سلامت به شما در تصمیم گیری در انجام اقدامات مطابق علائم و سوابق بیماریتان کمک می کند.

تست کروناویروس چه انواعی دارد؟

دو نوع اصلی از تست کروناویروس وجود دارد. اما به منظور بررسی احتمال ابتلا، میتوانید به تست هوشمند کرونا سر بزنید:

تست PCR: تست تشخیص عفونتی می تواند به شما بگوید که آیا در حال حاضر به کروناویروس ایجادکننده ی کوویئ-19 مبتلا هستید یا خیر. این همان تستی است که در صورت ارجاع شما توسط پزشک بر اساس علائم و عوامل دیگر برای تست کووید-19، انجام خواهد شد.

تست آنتی بادی: تست آنتی بادی می تواند نشان دهد که آیا شما قبلا در معرض ویروس ایجادکننده ی کووید-19 بوده اید یا به آن آلوده شده اید و آیا بدنتان در تلاش برای دفاع از خود، آنتی بادی ساخته است. حداقل دوازده روز بعد از مواجهه با ویروس طول می کشد تا مقدار کافی آنتی بادی برای شناسایی در تست، توسط بدن ساخته شود.

این تست به دانشمندان در جمع آوری اطلاعات در مورد چگونگی مبارزه ی سیستم ایمنی با کووید-19 در بیماران بهبودیافته، کمک می کند. ما هنوز نمی دانیم که آیا فردی با تست آنتی بادی مثبت، در برابر عفونت مجدد با ویروس محافظت شده یا خیر و اگر محافظت شده، این محافظت چه مدت دوام دارد.

 

تست هوشمند کرونا

 

چه کسانی باید آزمایش کروناویروس را انجام دهند؟

پاسخ بسته به بسیاری از عوامل از جمله علائم فرد، سابقه ی مواجهه ی فرد با ویروس و ریسک فاکتورهای زمینه ای برای ایجاد بیماری شدید، فرق می کند.

افرادی که علائم کووید-19 را دارند:

تمام افرادی که علامت دارند، نیاز به تست ندارند. بسیاری از افراد علائم خفیف داشته و می توانند در خانه قرنطینه شوند – این افراد ممکن است نیازی به تست نداشته باشند. با این حال، تست ها می توانند برای تشخیص این که علائم مربوط به کووید-19 است، سودمند باشند. با تشخیص این موضوع، شما می توانید احتیاطات لازم برای جلوگیری از انتشار ویروس ایجادکننده ی کووید-19 به دیگران را در نظر بگیرید.

با پزشک خود صحبت کنید تا از توصیه های او اطلاع یابید. به یاد داشته باشید، به جز در شرایط تهدیدکننده ی حیات که نیاز به تماس با اورژانس یا رفتن به بخش اورژانس دارد، در خانه بمانید و قبل از رفتن به مطب یا آزمایشگاه، با پزشک خود تماس گرفته و در مورد علائمتان صحبت کنید. این کار از انتشار ویروس جلوگیری می کند.

 

متخصصین پیشنهادی برای درمان کرونا

دکتر آرمین وزیریان دکتر محمدمسعود ذاکر

 

 

افرادی که علائم کووید 19 را ندارند:

بسیاری از کارشناسان سلامت بر این باورند که بیشتر افراد – از جمله کسانی که هیچ علامتی از ویروس ندارند – برای کمک به پیشگیری از انتشار ویروس، لازم است تست شوند.

افرادی که از کووید-19 بهبود یافته اند:

بعد از این که بهبود یافتید، پزشکتان ممکن است شما را به یک تست تشخیص عفونتی ارجاع دهد تا پیشرفت شما در مبارزه و عبور از ویروس را بررسی کند. با این حال، این کار الزامی نیست و به طور کل، افراد پس از گذشت زمان کافی و احساس بهتر شدن حالشان، می توانند قرنطینه ی خود را پایان بدهند. لطفا در مورد مدت زمان قرنطینه بعد از ابتلا به کووید-19 با پزشک خود صحبت کنید.

اگر کووید-19 داشته و بهبود یافته اید، پزشکتان ممکن است تست آنتی بادی را توصیه کند. اگر می خواهید در یک مطالعه ی تحقیقاتی مشارکت کنید، دادن تست آنتی بادی گاها می تواند در جمع آوری اطلاعات در مورد این که ویروس چگونه افراد را به روش های مختلف تحت تاثیر قرار میدهد، به دانشمندان کمک کند.

دانشمندان هنوز در تلاشند تا بفهمند که آیا آنتی بادی های ساخته شده علیه ویروس ایجادکننده ی کووید-19 از ابتلای مجدد فرد به عفونت پیش گیری می کنند و اگر پیش گیری می کنند، فرد تا چه مدت بعد از بهبودی، در برابر ابتلای مجدد ایمن است. برای دانستن این موضوع که فرد در صورت ایجاد دوباره ی علائم بعد از بهبود یافتن از کووید-19 چه زمانی باید مجددا تست شود، اطلاعات بیشتری لازم است.

آزمایش آنتی بادی

 

آزمایش کووید-19 چگونه انجام می شود؟

از دریافت تمام اطلاعات لازم از کارشناس مورد نظر، پیش از انجام تست، اطمینان یابید. در بسیاری از مکان های تست گیری، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پوشیدن ماسک تا زمان انجام تست و بعد از آن مهم است.

برای انجام تست، کارشناس لباس، شیلد و ماسک محافظتی پوشیده و سپس نمونه را از بزاق یا مایعات تنفسی شما جمع آوری می کند.

تست تشخیص کووید-19 ساده و مشابه تست آنفلوانزا است. یکی از اعضای تیم آزمایشگاه، نمونه را از بزاق یا مایعات عمق بینی و پشت حلق شما را با یک سوآب برمی دارد. این کار کمی باعث احساس ناراحتی می شود ولی تنها چند ثانیه طول می کشد. سپس، نمونه ها طبق دستورالعمل بسته بندی شده و برای آنالیز به آزمایشگاه فرستاده می شود.

آزمایشگاه این نمونه ها را از نظر حضور کروناویروس جدید (SARS_CoV-2) که کووید-19 را سبب می شود، بررسی می کند. نتایج توسط پزشک یا آزمایشگاه با شما به اشتراک گذاشته می شود.

کجا می توانم تست کروناویروس را انجام دهم؟

در بسیاری از موارد، تست کووید-19 باید توسط پزشک درخواست شود. پزشک ممکن است شما را تست کرده یا شما را به یک مرکز تست گیری ایجاد شده در شهرتان بفرستد.

شما می توانید برای سنجش احتمالی (نه قطعی) کرونا از تست هوشمند کرونا درمانکده استفاده کنید.

دریافت نتایج تست کووید-19 چه مدت طول می کشد؟

زمان لازم برای پردازش تست، متنوع است. در حال حاضر، دریافت نتایج، از یک ساعت تا چند روز طول می کشد. برخی بیمارستان ها، مانند بیمارستان جان هاپکینز، در محل خود بیمارستان، آزمایشگاهی برای انجام این تست ها دارند. نمونه ها از نظر حضور کروناویروس جدید که کووید-19 را باعث می شود، تست می شوند. پزشک نتایج را به بیمار و در صورت مثبت بودن به مقامات سلامت عمومی، اطلاع می دهد.

اگر تست شما نشان دهد که به عفونت دچار شده اید، پزشکتان توصیه هایی برای اقدامات بعدی به شما می کند. بیشتر موارد بیماری خفیف هستند و می توانند در خانه مدیریت شوند.

اگر یک بار تست داده باشم، لازم است دوباره تست بدهم؟

دریافت نتیجه ی منفی به این معناست که شما احتمالا در زمان نمونه گیری، به عفونت کروناویروس جدید مبتلا نبوده اید. اما اگر شما در مراحل اولیه ی عفونت که ویروس هنوز قابل شناسایی نیست، تست داده باشید، باز هم ممکن است آلوده باشید. هم چنین، ممکن است بعدا کروناویروس را گرفته و لازم باشد دوباره تست بدهید. اگر علائمتان پایدار مانده یا بدتر شده به پزشکتان اطلاع دهید و ممکن است نیاز به یک تست دیگر داشته باشید.

اگر بیمار شدید و تست کروناویروس شما مثبت شد، زمانی که بهتر شدید، پزشکتان ممکن است یک تست دیگر برای سنجیدن بهبودی شما و تعیین این که هنوز بیماری شما واگیردار است یا خیر، درخواست کند.

با این حال، این کار الزامی نیست. بیشتر افراد پس از گذشت زمان کافی و احساس بهتر شدن حالشان، می توانند قرنطینه ی خود را پایان بدهند. لطفا در مورد مدت زمان قرنطینه بعد از ابتلا به کووید-19 با پزشک خود صحبت کنید.

فعلا تا زمانی که واکسن کرونا ساخته شود، باید از آزمایش های تشخیصی برای غربالگری مبتلایان استفاده کنیم.

[تعداد: 14   میانگین: 3.7/5]

نوشته های مشابه

‫18 نظرها

 1. سلام اگر من امروز بالفرض کرونا گرفتم اگر من برم ازمایش بدم میشه فهمید کرونا دارم یا باید چند روز بگذرد تا در ازمایش نشان دهد

  1. سلام جواد عزیز
   سوال خیلی خوبی پرسیدید، اگر خدای نکرده مبتلا باشید بله، در صورتی که تست اصلی کرونا انجام بشه، میشه فهمید که فرد به کرونا مبتلا شده یا خیر
   بهترین روش تشخیصی در حال حاضر انجام آزمایش PCR هست که از طریق بینی یا حلق، نمونه ای برداشته و بررسی میشه.
   شما میتونید از طریق این لینک، در سایت درمانکده تست آنلاین کرونا رو رایگان انجام بدید تا وضعیت کلی سلامتی شما در رابطه با این بیماری بررسی بشه
   –> تست آنلاین کرونا <-- در صورت مثبت بودن جواب تست آنلاین کرونا، میتونید از طریق چت سایت، که در گوشه پایین-سمت راست صفحه قرار گرفته از همکاران بخش پشتیبانی سایت درمانکده بخواید تا اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار بدن

 2. سلام من یک هفته است که علائم کرونا رو دارم و قرنطینه شدم و هر روز دمنوش آویشن میخورم و خدا رو شکر مشکل تنفسی و ریوی پیدا نکردم و به همه کسانیکه احساس سرماخوردگی و یا تب و لرز دارند توصیه میکنم که هر روز حداقل ۲ تا ۳ بار آویشن دم کنند و بخورند ، آب نمک غلیظ و داغ قرقره کنند و مایعات گرم مصرف کنند تا ویروس به ریه آسیب نزنه و مشکل تنفسی پیدا نکنند. داروش فقط آویشنه من نجات پیدا کردم به امید خدا همه نجات پیدا کنند آمین

  1. سلام سمیه جان
   ممنون که تجربه خودت رو با ما به اشتراک گذاشتی

   ممنون میشم کسانی که این کامنت رو مشاهده میکنن به این نکته دقت داشته باشن که
   درج نظر ایشون ، به منزله تایید علمی این نظر در سایت درمانکده نیست

 3. سلام من در محیط کار یکی از همکارام دچار بیماری کرونا شده و من هم تست دادم تست حلق من مثبت شده و الان از روز 17 تیر که تستم مثبت شده در قرنطینه هستم ولی الآن که روز نهم قرنطینه هستم هیچ علائمی ندارم فقط درد قفسه سینه دارم که دکتر گفته برای گوارش هستش و ربطی به این بیماری نداره مایعات زیاد دارم مصرف میکنم ولی هیچ علائمی ندارم سؤال من اینه من بعد از دو هفته باید دوباره تست بدم؟و اینکه ممکنه دوباره مثبت باشه؟

  1. سلام نگین جان
   بعد از پایان دو هفته قرنطینه، شما باید به متخصص عفونی مراجعه کنید تا شما رو معاینه کنن
   در صورت نیاز با تشخیص پزشک از شما آزمایش مجدد گرفته میشه
   اگر هم در معاینه و بررسی اولیه، انشاالله وضعیت شما توسط پزشک سالم تشخیص داده بشه نیاز به انجام مجدد تست نخواهد بود
   اما اگر پزشک به این نتیجه برسن که وضعیت شما مشکوک هست، برای اطمینان خاطر از شما دوباره تست گرفته خواهد شد.

   از اینجا میتونید لیست پزشکان متخصص عفونی عضو سایت درمانکده رو مشاهده کنید و به راحتی برای مطب شخصی این پزشکان نوبت رزرو کنید.

   –> لیست پزشکان متخصص عفونی <-- اگر موفق به رزرو نوبت از سایت یا اپلیکیشن درمانکده نشدید کافیه با شماره تلفن 02162743000 تماس بگیرید همکاران من در بخش پشتیبانی سایت درمانکده راهنمایی تون خواهند کرد.

 4. من شنیدم آزیترومایسین برای باکتری هستش من میتونم آزیترومایسین بخورم با این که هیچ علائمی ندارم..شنیدم این دارو برای باکتری هستش چون میخوام دوباره بعد از 14 روز تست بدم.

  1. سلام نگین جان
   تا این لحظه که من دارم به کامنت شما پاسخ میدم هیچ دارویی برای درمان قطعی کرونا ساخته نشده
   لطفا به هیچ عنوان بدون تجویز پزشک، اقدام به مصرف هیچ دارویی نکنید

 5. سلام .من یمدته همه علایم کرونا رو داشتم ولی همزمان نه. تو یک هفته هر روز مثلا یروز اسهال بودم و تموم، یروزه سینم پر از ترشحات بود و تموم، یروز سردرد و تموم یروز خسته بعدتموم و الان کمی از علایم
  بعد چند روز رفتم دکتر ، pcr نوشت و گفت مشکل ریه، تب نداری و اکسیژن خونتم درسته
  برایpcr ولی آزمایش خون گرفتن و جوابشم منفی هست
  الانم همه چیزم خوبه فقط حس بویایی و چشاییم صفره..
  نظرتون رو می فرمایید؟؟

  1. سلام مسعود جان
   بهترین روش تشخیصی در حال حاضر انجام آزمایش PCR هست که از طریق بینی یا حلق، نمونه ای برداشته و بررسی میشه.
   شما میتونید از طریق این لینک، در سایت درمانکده تست آنلاین کرونا رو رایگان انجام بدید تا وضعیت کلی سلامتی شما در رابطه با این بیماری بررسی بشه
   –> تست آنلاین کرونا <-- در صورت مثبت بودن جواب تست آنلاین کرونا، میتونید از طریق چت سایت، که در گوشه پایین-سمت راست صفحه قرار گرفته از همکاران بخش پشتیبانی سایت درمانکده بخواید تا اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار بدن

 6. سلام.
  من حدود ۳ روز هست که خونه استراحت میکنم. مریضیم با کمر درد و سرفه خلت دار شروع شد و حس بویایی رو از دست دادم و کمی بی حال هستم.
  تب ندارم. الان سرفه هم ندارم درد بدنمم هم خیلی کم شده ولی حس بویایی و چشاییم بسیار ضعیفه هیچ آزمایشی هم هنوز ندادم. لازم هست تست بدم یا اقدامی بکنم

  1. سلام مرتضی جان
   پوزش میخوام که با تاخیر به شما پاسخ میدم
   انشاالله که تا این لحظه حالتون بهتر شده باشه

   بهترین روش تشخیصی در حال حاضر انجام آزمایش PCR هست که از طریق بینی یا حلق، نمونه ای برداشته و بررسی میشه.

   شما میتونید از طریق این لینک، در سایت درمانکده تست آنلاین کرونا رو رایگان انجام بدید تا وضعیت کلی سلامتی شما در رابطه با این بیماری بررسی بشه
   –> تست آنلاین کرونا <-- در صورت مثبت بودن جواب تست آنلاین کرونا، میتونید از طریق چت سایت، که در گوشه پایین-سمت راست صفحه قرار گرفته از همکاران بخش پشتیبانی سایت درمانکده بخواید تا اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار بدن

 7. سلام،
  من مادرم از هفته گزشته تا الان بیشتر علائم کرونا رو داشته نه همزمان یکی یکی، روز اول تب، روز دوم سرفه، روز بعد اسهال،روز بعد تنگی نفس، چند روز عضله پاهاش خیلی درد میکرد و بی حال بود و خسته، و الان دو روز هست که رو سینش کهیر زده و میخواره، همه این علائم رو یه جا نداشته و شدید نبوده و کمی سرفش زیاد بوده و بدن درد و بی حالی و این کهیر زدن مابقی دیگه نیستن،
  خواهشن کمک کنید که الان چه باید کنم؟؟ خیلی ممنون

  1. سلام امیرجان
   پوزش میخوام که با تاخیر به شما پاسخ میدم
   انشاالله که تا این لحظه حال مادر بهتر شده باشه

   بهترین کار اینه که به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنید تا یک متخصص عفونی شما رو ببینن
   انشاالله به زودی بهبودی کامل حاصل بشه

   از اینجا –> لیست پزشکان متخصص عفونی عضو سایت درمانکده <-- رو میتونید مشاهده کنید و به راحتی برای مطب شخصی این پزشکان نوبت رزرو کنید. اگر موفق به رزرو نوبت از سایت یا اپلیکیشن درمانکده نشدید کافیه با شماره تلفن 02162743000 تماس بگیرید همکاران من در بخش پشتیبانی سایت درمانکده راهنمایی تون خواهند کرد.

 8. سلام خسته نباشین .
  من دوهفته پیش آزمایش خون دادم برای کرونا و مثبت بود ازمایشم
  هفته پیش دوباره از مایش دادم و باز هم مثبت بود
  الان حدود پانزده روزه تو خونه هستم
  برای سر کار رفتنم داره مشکل ایجاد میشه
  میخام بدونم بعد از یه هفته گذشته از آزمایش قبلی آیا دوباره باید برم و آزمایش بدم ؟وایا اینکه این آزمایش خون اصلا مورد تایید و مطمئن هست یا نه ؟
  از هفته پیش تا الان هیچ علائمی هم ندارم .سالم سالمم

  1. سلام بهنام جان
   بهترین روش تشخیصی در حال حاضر انجام آزمایش PCR هست که از طریق بینی یا حلق، نمونه ای برداشته و بررسی میشه.

   شما میتونید از طریق این لینک، در سایت درمانکده تست آنلاین کرونا رو رایگان انجام بدید تا وضعیت کلی سلامتی شما در رابطه با این بیماری بررسی بشه
   –> تست آنلاین کرونا <-- در صورت مثبت بودن جواب تست آنلاین کرونا، میتونید از طریق چت سایت، که در گوشه پایین-سمت راست صفحه قرار گرفته از همکاران بخش پشتیبانی سایت درمانکده بخواید تا اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار بدن

 9. سلام من رویا هستم و ۱۰روز قبل احساس سرما خوردگی داشتم و بعد حس بویایی و چشایی نداشتم رفتم تست خون ۲ساعته دادم گفتن کرونا مثبت الآنم تست پی ارسی دادم حالم خوبه و حس بویایی و چشایی و بر گشته فقط سینم کمی میسوزه منو راهنمایی کنید
  ممکنه حالم بدتر بشه

  1. سلام رویا جان
   امیدوارم مشکل خاصی نباشه و حالت به زودی خوب بشه
   تست کرونا احتمالا نتیجه‌ش مشخص میشه
   دقیق‌ترین روش تشخیصی در حال حاضر انجام آزمایش PCR هست که از طریق بینی یا حلق، نمونه ای برداشته و بررسی میشه.
   حتما با پزشکی که برای شما آزمایش نوشتن جزئیات بیشتر رو بپرس

بستن
بستن