کاشت ابرو چیست؟ راهنمای کاربردی مراحل کاشت ابرو

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

کاشت ابرو (Eyebrow transplantation) یک فرآیند زیبایی‌شناسی است که به طراحی و ایجاد شکل و حالت‌دهی مناسب ابروها کمک می‌کند. استفاده از این روش موجب افزایش زیبایی چهره، پرپشت شدن ابروها و ترمیم حالت ابروها می‌شود. اما کاشت ابرو چطور انجام می‌شود و چه مزیت‌ها و معایبی دارد؟ در این مقاله از مجله پزشکی درمانکده به مراحل آن به صورت کامل و فواید و عوارض این روش‌ پرداخته می‌شود.

مراحل کاشت ابرو

اگر نگاهی به کاشت ابرو قبل و بعد از آن بیندازید، متوجه می‌شوید که این فرآیند تاثیر فوق‌العاده بر زیبایی چهره دارد. برای این که بدانید کاشت ابرو چگونه است و چطور انجام می‌شود، لازم است با مراحل آن آشنا شوید. در ادامه به مراحل کاشت ابرو به‌طور کامل اشاره شده است.

مشاوره و برنامه‌ریزی

این مرحله شامل ملاقات با متخصص زیبایی و طراحی شکل ابروها بر اساس نیازها و پیشنهادهای شما می‌باشد. در این جلسه، شما می‌توانید انتظارات و اهداف خود را از آن بیان کنید و با متخصص در مورد شکل، طول و رنگ ابروهای خود صحبت کنید.

آموزش و راهنمایی‌های پیش از عمل

قبل از اقدام به آن، به شما راهنمایی‌هایی درباره محدودیت‌ها و نکاتی که باید رعایت کنید، داده خواهد شد. این آموزش‌ها شامل عدم مصرف داروها و موادی که می‌توانند تداخلی با عمل داشته باشند و توصیه‌هایی درباره مراقبت پس از عمل است.

طراحی شکل ابرو

در این مرحله، طراحی دقیق شکل ابروها بر اساس خطوط صورت با استفاده از ابزارهای خاص انجام می‌شود. این طراحی می‌تواند به صورت دستی یا با استفاده از روش‌های مدلسازی سه‌بعدی صورت برای دقت بیشتر انجام شود.

آماده‌سازی منطقه کاشت

 در این مرحله، ابروهای شما آماده کاشت می‌شوند. این مرحله شامل پاکسازی و ضدعفونی منطقه کاشت، به‌کارگیری مواد مخصوص برای تسهیل کاشت و آماده کردن بانک مو پیش از کاشت است.

انتخاب روش کاشت ابرو

در این مرحله باید با کمک پزشک بهترین روش را برای کاشت ابروهای خود انتخاب کنید. درواقع پزشک شما با توجه به شرایط بانک مو، ابزارهای در دسترس و کلیه جوانب پیشنهاداتی را به شما ارائه می‌دهد و شما با کمک پزشک یک روش مناسب را برای آن انتخاب می‌کنید.

آموزش مراقبت‌های پس از عمل

 پس از کاشت ابرو، شما باید مراقبت‌هایی را رعایت کنید تا ابروی کاشته شده مراقبت کنید. در این مرحله پزشک در مورد مصرف داروها، مرطوب‌کننده‌ها و مراقبت‌های مختلف با شما صحبت می‌کند. اجتناب از فشار دادن، خراشیدن یا خارج کردن موها از منطقه کاشت در این مرحله بسیار ضروری است.

روش‌های مختلف کاشت ابرو

کاشت ابرو به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. در ادامه می‌توانید با روش‌های مختلف کاشت ابرو آشنا شوید.

در صورت لزوم می توانید با دکتر پوست و مو آنلاین مشورت کنید و هم می توانید به صورت حضوری به متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

بیشتر بدانید: لیفت ابرو مناسب چه کسانی است؟

تصویر پزشکی که در حال کاشت ابروی یک فرد است.
برای کاشت ابرو می‌توان از روش‌های کاشت دائم یا کاشت موقت فیبروز استفاده کرد.

کاشت ابرو از موی سر

 در این روش، مویی که از مناطق دیگر سر جمع‌آوری شده است، به مناطق خالی ابروها کاشته می‌شود. این روش معمولاً برای افرادی استفاده می‌شود که ابروهای ناقص، نازک یا ضعیف دارند. برای مراقبت‌های پس از آن از موی سر گرافت‌های مو از موهای بالای گوش گرفته می‌شود. جراح مو را همراه با فولیکول‌های آن به ناحیه ابرو منتقل می‌کند. این کار موجب می‌شود تا موهای جدید شما در ابروها قابلیت رشد داشته باشند. در این روش معمولا از بیهوشی کامل استفاده می‌شود. در آن با بیهوشی پزشک ابتدا فرد را به‌طور کامل بی‌هوش می‌کند، سپس برش‌های کوچکی در محل‌های اهداکننده فولیکول و همچنین در محل‌های پیوند در ابروهای شما ایجاد می‌کند. کل فرآیند حدود 2 تا 3 ساعت طول می‌کشد. کاشت ابروی طبیعی معمولا به دو روش انجام می‌شود که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است.

کاشت ابرو به روش FUE

در این روش کاشت فولیکول‌های مو به کمک پانچ یا دستگاه مخصوص از محل اهدا برداشته می‌شود و پیوند زده می‌شود. در این روش جای زخم کمی روی محل اهدا باقی می‌ماند، اما روند پیوند مو کمی کند و طولانی است.

کاشت ابرو به روش FUT

در این روش از بخشی از موی پوشت سر برای پیوند استفاده می‌شود. درواقع پزشک قسمتی از موی فرد را همراه با فولیکول‌های آن می‌برد و سپس آن را در ابرو قرار می‌دهد. این روش سرعت بیشتری نسبت به  روش FUE دارد، اما جای زخم بزرگی‌تری دارد و دوره ریکاوری آن نیز طولانی‌تر است.

کاشت ابرو با فیبروز

در این روش، ابروهای مصنوعی ساخته‌شده از فیبروز (یک نوع مصنوعی پزشکی) بر روی پوست چسبانده می‌شوند. این روش معمولاً برای افرادی استفاده می‌شود که ابروهایی کاملاً ناقص و نیازمند ایجاد شکل و حجم می‌باشند. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های کاشت ابرو با فیبروز موقتی بودن آن است. در ادامه می‌توانید با روش‌های آن با فیبروز آشنا شوید.

  • روش نواری: در این روش، نوارهایی از فیبروز به طول و عرض مورد نیاز برش داده می‌شوند و با استفاده از چسب مخصوص به پوست چسبانده می‌شوند. این روش مناسب برای ایجاد حجم و ضخامت در ابروها است.
  • روش تک به تک: در این روش، هر موی فیبروز به صورت جداگانه بر روی پوست چسبانده می‌شود. این روش برای ایجاد جزئیات دقیق‌تر و شبیه‌سازی موهای طبیعی در ابروها مناسب است.
  • روش سه‌بعدی: این روش با استفاده از تکنولوژی پیشرفته‌ای اقدام به ساخت ابروهای سه‌بعدی می‌کند. این ابروها شامل موهای فیبروز به اندازه و شکل مناسب برای هر شخص می‌باشند و با استفاده از چسب خاصی به پوست چسبانده می‌شوند.

فواید کاشت ابرو

نقش زیادی بر زیبایی چهره و ترمیم ظاهر ابروها دارد. درواقع استفاده از آن می‌تواند به برطرف کردن مشکلات ظاهری ابرو و تغییر دادن حالت ابروها کمک کند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین فواید آن اشاره شده است.

اینفوگرافی فواید کاشت ابرو
از مهم‌ترین فواید کاشت ابرو می‌توان به افزایش زیبایی چهره، ترمیم ابروهای نازک و برطرف کردن مشکلات ابرو اشاره کرد.

افزایش زیبایی چهره

کاشت ابرو می‌تواند ظاهر کلی چهره را بهبود بخشیده و زیبایی را افزایش دهد. ابروهای پر و مرتب نقش مهمی در تعادل صورت و زیبایی چهره دارند.

تقویت و ترمیم ابروهای نازک

افرادی که ابروهای نازک و کم‌رنگ دارند، می‌توانند با آن به آن‌ها ضخامت و تیرگی بدهند.

حل مشکلات ابروهای آسیب‌دیده

ابروهایی که به دلایل مختلفی مانند بیماری، صدمه یا پرتودرمانی آسیب دیده‌اند، می‌توانند با آن بهبود یابند و شکل و حالت طبیعی خود را بازیابند.

بیشتر بدانید: کاشت مو به روش fue چگونه است؟

عوارض کاشت ابرو

  • التهاب و قرمزی: پس از عمل آن، ممکن است منطقه کاشت تحت تاثیر التهاب و قرمزی قرار بگیرد. این علائم معمولاً به‌طور طبیعی در چند روز اول پس از عمل بهبود می‌یابند.
  • حساسیت و آلرژی: برخی افراد ممکن است به مواد چسبنده یا مصنوعات استفاده شده در آن حساسیت یا آلرژی داشته باشند. در صورت بروز علائمی مانند خارش، تورم یا قرمزی شدید، باید به متخصص مراجعه شود.
  • نتیجه غیرطبیعی: در برخی موارد، نتیجه آن ممکن است ظاهر غیرطبیعی داشته باشد، به عنوان مثال شکل، طول یا رنگ ابروها مطلوب نباشد. در این صورت، نیاز به تصحیح می‌باشد.
تصویر فردی که ابرو کاشته و ابروها قرمز و متورم هستند.
کاشت ابرو در برخی افراد ممکن است موجب ایجاد حساسیت و تورم و خارش شدید شود.

مراقبت‌های پس از کاشت ابرو

مراقبت درست پس از آن اهمیت زیادی بر نتیجه آن دارد. در ادامه به برخی از مهم‌ترین مراقبت‌های پس از کاشت ابرو اشاره شده است.

اینفوگرافی مراقبت‌های پس از کاشت ابرو
از مهم‌ترین مراقبت‌های پس از کاشت ابرو می‌توان به جلوگیری از مرطوب کردن محل کاشت، استفاده از مرطوب‌کننده‌های خاص و عدم لمس موهای کاشت شده اشاره کرد.

جلوگیری از مرطوب شدن منطقه کاشت

در روزهای اول پس از کاشت ابرو، باید جلوی مرطوب شدن منطقه کاشت را بگیرید. از قرار دادن آب روی ابروها، استفاده از آبگرم در دوش کردن و تماس با آب در منطقه کاشت خودداری کنید.

استفاده از مرطوب‌کننده‌های تجویز شده

پزشک معالج ممکن است به شما مرطوب‌کننده‌های خاصی تجویز کند. از این مرطوب‌کننده‌ها برای حفظ رطوبت منطقه کاشت و جلوگیری از خشکی استفاده کنید.

عدم لمس و خارج کردن موها

در مدت زمان تعیین شده توسط پزشک، خودداری کنید تا موهای کاشته شده را لمس یا خارج کنید. این عمل می‌تواند باعث جدا شدن موها و از بین رفتن کاشت شود.

جلوگیری از ورزش شدید

در روزهای اول پس از کاشت ابرو، از ورزش‌های شدید که باعث تعرق شدید می‌شوند، خودداری کنید. تعرق بیش از حد ممکن است باعث جدا شدن موهای کاشته شده شود.

اجتناب از نور آفتاب

در مدت زمانی که پزشک تعیین کرده است، بهتر است از نور خورشید و استفاده از سولاریوم خودداری کنید. نور آفتاب می‌تواند منطقه کاشت را تحریک کند و مشکلاتی ایجاد کند.

بیشتر بدانید: مراقبت از پوست دور چشم چگونه است؟

سخن نهایی

قبل از تصمیم‌گیری درباره کاشت ابرو، مهم است با یک متخصص زیبایی مشورت کنید و در مورد نیازها و توقعات خود صحبت کنید. همچنین، اطمینان حاصل کنید که به یک متخصص مجرب و معتبر مراجعه می‌کنید و به راهنمایی‌های پس از عمل دقت می‌کنید. درمانکده این امکان را فراهم کرده است که به صورت حضوری و غیرحضوری با بهترین متخصصین کشور ارتباط برقرار کنید و خدمات مشاوره دریافت کنید. شما می‌توانید با بهترین متخصصین پوست و مو در مورد انتخاب روش کاشت ابرو صحبت کنید و سپس با مراجعه حضوری، درمان خود را آغاز کنید.

سوالات متداول

آیا کاشت ابرو مردانه با کاشت ابروی زنانه متفاوت است؟

کاشت ابرو مردانه هیچ تفاوتی با کاشت ابروی زنانه ندارد و با توجه به حالت چهره و مشکلاتی که در ابروها وجود دارد، طراحی و اجرا می‌شود.

کاشت ابرو با لیزر چگونه است؟

یکی از مدرن‌ترین روش‌های آن استفاده از لیزر است که مزیت‌های بیشتری نسبت به روش‌های سنتی دارد. در این روش به جای استفاده از ابزارهای دستی از لوازم تمام اتوماتیک برای ترمیم استفاده می‌شود. از همین رو این روش عوارض کمتری دارد و میزان موفقیت آن نیز بیشتر از دیگر روش‌ها است.

برای کاشت ابرو از چه قسمت‌هایی از مو برداشت می‌شود؟

در روش کاشت ابرو از پشت سر موهای نرم و ظریف پشت گوش برای کاشت برداشته می‌شود.

کاشت ابرو یا فیبروز کدام روش بهتر است؟

انتخاب روش کاشت در کنار این‌که یک نظر شخصی است، به بانک مو و شرایط جسمی فرد نیز بستگی دارد. به طور کلی باید بدانید که کاشت ابرو یک روش دائمی است و فیبروز یک روش موقتی است. با بیهوشی کامل انجام می‌شود و پس از عمل موهای ابرو کاملا طبیعی هستند و رشد می‌کنند. اما در فیبروز موهای مصنوعی در ناحیه ابرو چسبانده می‌شوند و از همین رو فرآیند ساده‌تر، هزینه کمتر و ظاهر متفاوتی با ابروی کاشت شده دارد.

منابع: healthline، primomedico، clevelandclinic

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 3.8 / 5. تعداد رای‌ها 4

هنوز امتیازی ثبت نشده

مژده عاشوری
مژده شرف عاشوری

من مژده شرف عاشوری هستم؛ لیسانس مترجمی زبان انگلیسی و فوق لیسانس فیزیولوژی ورزش که سال‌هاست به صورت تخصصی می‌نویسم و ترجمه می‌کنم. از بازی با کلمات و خلق محتوای تازه لذت می‌برم و علاقه زیادی به ترجمه و نوشتن محتوا در حوزه سلامت، تغذیه و پزشکی دارم.

مشاهده سایر مطالب
اشتراک در
اطلاع از
guest
(اختیاری)

در صورتی که سوال شما تخصصی هست و به دنبال نظر پزشک متخصص هستید، به بخش مشاوره آنلاین پزشکی مراجعه کنید.

0 پرسش و پاسخ
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سؤال ها