درمان-افسردگی

ارتباط التهاب با افسردگی

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

طی سال های اخیر، کشفیات و پیشرفت جدیدی در زمینه ی بیماری های روانی مانند افسردگی حاصل شده است. هرچه در جامعه بیشتر از چالش های روحی و روانی سخن میرود، ننگ و بدنامی این موضوع کمتر میشود. این موضوع به باز کردن سر صحبت درمورد سلامت روان دامن میزند که آگاهی در این زمینه را بالا میبرد. یکی از ارتباط های جدید، رابطه ی بین التهاب و افسردگی است. افسردگی به کمک روانشناسان و روانپزشکان قابل درمان است.

التهاب چیست؟

التهاب نوعی واکنش بدن است. به واکنش طبیعی بدن دربرابر مواردی از قبیل بیماری، عفونت و جراحت التهاب گفته می شود. وقتی قسمت هایی از بدن ملتهب می شود، سیستم ایمنی در می یابد که باید روی التیام این قسمت تمرکز کند.

اگر این فرایند به درستی انجام شود چیز خوبی است اما اگر بیماری، عفونت یا باکتری برای مقابله وجود نداشته باشد و بدن به التهاب ادامه دهد، التهاب مزمن رخ می دهد. این وضعیت منجر به بیماری های دیگر مانند سکته و بیماری قلبی می شود. همچنین ممکن است با اختلالات خودایمنی هم در ارتباط باشد. به همین دلیل اقدام برای کنترل التهاب در بدن بسیار مهم است.

تحقیقات جدید از راه های مختلفی از ارتباط میان التهاب و افسردگی پرده برداشته اند. نظریه های زیادی درمورد پیوند بین این دو مورد وجود دارد.
طبق تحقیقی از اخبار روز پزشکی، محققان اخیرا روی 40 نفر آزمایش انجام داده اند. بیست بیمار دچار افسردگی بودند و بیست نفر دیگر شرکت کنندگان کنترل شده بودند که هیچ علائمی نداشتند. نتایج اسکن PET حاکی از این بود که «مغز افراد مبتلا به افسردگی ملتهب شده بود و این التهاب در بین کسانی که از افسردگی شدیدتر رنج می بردند بیشتر بود».

مشاهده بیشتر : لیست بهترین فوق متخصص روانپزشک

براساس چند تحقیق، ارتباط میان التهاب و افسردگی در کسانی که در اثر مصرف داروی ضد افسردگی بهبودی در وضعیت شان حاصل نشد بیشتر است. روانشناسی امروز به نقل از یک تحقیق می گوید اگر قبل از درمان مولکول های التهاب آور در بدن فرد بالا باشد، پیش بینی می شود که واکنش فرد به داروی ضد افسردگی ضعیف شود.

درحالیکه همچنان به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است، این مورد می تواند قدم بلندی به سمت درمان افراد مبتلا به افسردگی باشد. درحال حاضر، یکی از مشکلات رایج در درمان افراد مبتلا به افسردگی این است که پیدا کردن روش درمان مناسب زمان می برد.

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل انواع اختلالات شخصیت

بعضی از افراد نسبت به اولین داروی افسردگی که توسط کارشناسان روانشناسی یا روانپزشکی برایشان تجویز می شود واکنش مثبتی نشان نمی دهند و این امر بیمار را دلسرد می کند. شاید هفته ها تا ماه ها طول بکشد تا بتوان از تاثیر داروی ضد افسردگی مطمئن شد. بنابراین، اگر فرد یک دارو را امتحان کند و بعد از مدت طولانی متوجه شود که تاثیری نداشته، باید این فرایند را مجددا با یک داروی دیگر امتحان کند. اگر یافته های این تحقیق درست باشد، پزشک اطلاعات بیشتری برای تجویز دارو در اختیار خواهد داشت و احتمالا از امتحان چند دارو برای پیدا کردن داروی مناسب جلوگیری می شود.

التهاب و افسردگی

افسردگی باعث افزایش التهاب می شود

همین مقاله در روانشناسی امروزی به بررسی نتایج یک آزمایش روی موش ها می پردازد تا ببیند آیا میان التهاب و افسردگی رابطه ای وجود دارد یا خیر. در این آزمایش موش ها در شرایط غیر قابل پیش بینی که استرس را بالا می برد قرار گرفتند و مشخص شد که در این شرایط بیشتر در معرض التهاب قرار می گیرند. با این حال، همچنین این تحقیق نشان داد که بعضی موش ها بیشتر مستعد استرس بودند. یعنی خطر ابتلا به التهاب در بعضی از موش ها نسبت به بقیه بیشتر بود.

دانشمندان درحال کار روی این نظریه هستند تا ببینند مدرکی دال بر تجربه التهاب بیشتر درصورت قرار گرفتن در معرض استرس در بین انسان ها وجود دارد یا خیر. هرچه بدن مدت زمان بیشتری با التهاب دست و پنجه نرم کند، رفتار بیمارگونه از خود نشان می دهد. اگر مدت زمان این شرایط طولانی تر شود، کم کم علائم افسردگی مشاهده می شود.

با این حال، باید توجه داشت همه کسانی که از افسردگی رنج می برند دچار التهاب نیستند. اگرچه بعضی از افراد مبتلا به افسردگی التهاب بیشتری را تجربه می کنند، افسردگی یک بیماری التهابی نیست.

علائم افسردگی زنان را اینجا بخوانید.

سلامت روان روی کل بدن تاثیر میگذارد

اگرچه تحقیقات به بسیاری از سوالات پاسخ نمی دهد، میتوان به واسطه ی آنها ارتباط میان التهاب و افسردگی را به روشنی تشخیص داد. با اینکه فعلا نمی دانیم معنای دقیق این ارتباط چیست، اگر دچار افسردگی هستید، مطلع بودن از این ارتباط قطعا مفید واقع خواهد شد.

بیماری های روانی تنها روی سلامت روان تاثیر ندارد، بلکه سلامت جسمی را هم تحت الشعاع قرار میدهد. اگر علامت افسردگی دارید و دچار التهاب هم هستید، التهاب مزمن و سایر بیماری های جسمی هم برایتان پیش خواهد آمد.

به همین دلیل است که درمان کل بدن به جای معالجه ی قسمت هایی از آن اهمیت دارد. اگر سلامت روان شما مختل شده، مثلا افسرده هستید، ایجاد تغییراتی در سلامت جسمی به بهبود ثبات روانی و سلامت کلی کمک میکند. در این نوشته در مورد تاثیرات افسردگی روی بدن بیشتر بخوانید.

[sibwp_form id=1]

چطور التهاب را کاهش دهیم؟

اگر فکر میکنید دچار التهاب هستید یا میخواهید مطمئن شوید که تمام تلاش خود را برای جلوگیری از بروز آن انجام می دهید، ایجاد چند تغییر ساده به شما کمک میکند.

اولین مورد این است که مصرف غذا های ضد التهاب را افزایش دهید. میوه و سبزیجات و مصرف اسید های چرب امگا-3 جزو این دسته از غذا هاست. ماهی، گردو، سویا، تخم کتان و توفو منبع خوبی است. کرفس، چای، زغال اخته، انگور و زنجبیل از دیگر غذا های ضد التهابند. اگر دنبال روش های دیگر برای مصرف رژیم غذایی سرشار از مواد غیر التهاب آور میگردید، رژیم مدیترانه ای را در نظر بگیرید که طبق همین اصول پیش میرود.

دومین قدم این است که غذا های التهاب آور را حذف کنید. این مورد شامل غذا های فراوری شده، روغن ذرت و گوشت قرمز است. همچنین کاهش یا حذف شکر تصفیه شده، آرد سفید و کربوهیدرات های ساده هم فکر خوبی است.

ورزش کردن هم راه خوبی برای کاهش التهاب است. این به این معنی نیست که وارد ورزش های سخت شوید بلکه میتوانید چهار یا پنج بار در هفته به مدت نیم ساعت فعالیت فیزیکی داشته باشید. اگر چند بار در هفته مدت ده دقیقه وزنه بزنید هم موثر است.

این تغییرات به شما کمک میکند به وزن سالم هم برسید. معمولا بیمارانی که اضافه وزن دارند بیشتر از کسانی که وزن متعادل دارند به خاطر التهاب به مشکل برمیخورند.

مشاهده بیشتر : رزرو نوبت آنلاین پزشک روانشناس

افسردگی

استرس را کنترل کنید

یاد گرفتن روش های مدیریت استرس راهکار مهمی برای حل التهاب و افسردگی است. تحقیقات نشان می دهد هرچه بیشتر با استرس دست و پنجه نرم کنید، احتمال اینکه دچار التهاب شوید هم بیشتر میشود.

استرس به افسردگی هم مربوط است و کنار آمدن با علائم آن را دشوار تر میسازد. بنابراین، یادگیری روش های کنترل استرس هم برای التهاب و هم برای افسردگی مفید است.

مراقبه و مدیتیشن ازجمله راهکار های مناسب برای کنترل استرس است. یاد گرفتن روش های تنفس عمیق هنگام قرار گرفتن در شرایط استرس آور هم موثر واقع میشود. اگر یاد بگیرید تنفس را کنترل کنید، به پایین آمدن فشار خون کمک میشود که در مدیریت بهتر استرس مفید است.

اگر احساس می کنید استرس شما از کنترل خارج شده است، در تست سنجش اضطراب و استرس حتما شرکت کنید.

با تراپیست صحبت کنید

اگر علائم افسردگی را تجربه میکنید، باید دنبال درمان بگردید. انواع مختلفی از درمان برای افسردگی وجود دارد و مصرف قرص ضد افسردگی تنها راه حل نیست. اگرچه مصرف دارو به برخی کمک میکند، تحقیقات نشان داده که این روش برای تمام افراد مبتلا به افسردگی جواب نمیدهد. به علاوه، به باور برخی مصرف دارو در کنار تراپی موثر ترین شیوه ی درمان است.

همکاری با روانشناس یا روانپزشک به صورت حضوری یا آنلاین روشی موثر برای یاد گرفتن روش های کنترل افسردگی و علائم آن است. تراپیست از روش های مختلف استفاده میکند تا به شما کمک کند استراتژی های مهم برای مدیریت افسردگی و به دست گرفتن کنترل زندگی خود را یاد بگیرید.
یادتان باشد بهتر است تمام بدن را درمان کنید و نه صرفا یک قسمت به خصوص از آن را. درحالیکه تاثیر تراپی در یادگیری کنار آمدن با افسردگی باورنکردنی است، ایجاد تغییرات سالم در سبک زندگی هم به دست و پنجه نرم کردن با افسردگی و التهاب که ممکن است نتیجه ی آن باشد کمک میکند.

اطلاعات جدید درمورد ارتباط بین التهاب و افسردگی ادامه خواهد داشت. با این وجود، از تحقیقاتی که تا به امروز انجام شده چنین برمی آید که احتمالا نباید این ارتباط را نادیده گرفت. اگر در این باره سوال دارید، با پزشک و متخصص سلامت روان صحبت کنید تا جواب هایی را که به دنبال آن هستید پیدا کنید.

شاید پیدا کردن بهترین برنامه ی درمان طول بکشد اما از امتحان کردن چند روش درمان برای پیدا کردن روش مناسب نترسید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.3 / 5. تعداد رای‌ها 28

هنوز امتیازی ثبت نشده

Editorial team
تیم تحریریه درمانکده

تیم تحریریه درمانکده متشکل از نویسندگان باتجربه حوزه سلامت و پزشکی است که به صورت تخصصی به تحریر مقالات با موضوعات پزشکی، سلامت جسم و سلامت روان می‌پردازند. پیشنهاد می‌کنیم که محتوای تخصصی این نویسندگان را از دست ندهید.

مشاهده سایر مطالب
اشتراک در
اطلاع از
guest
(اختیاری)

در صورتی که سوال شما تخصصی هست و به دنبال نظر پزشک متخصص هستید، به بخش مشاوره آنلاین پزشکی مراجعه کنید.

1 پرسش و پاسخ
بیشترین رأی
تازه‌ترین قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سؤال ها