تیروئید پُرکار در نوزادان

تیروئید پُرکار در نوزادان

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:
علائم مشابه کرونا

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، تست کرونا بده!

تست کرونا در محل
خون دماغ یا گوش درد

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
مشکل در بلع

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام‌ها هم مشکل ایجاد می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافتِ مشاوره
خون در مدفوع

علت‌های مشاهدۀ خون در مدفوع می‌تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
اختلال خواب

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
درد کمر، پا، دست یا زانو

دردهای اسکلتی یکی از شایع‌ترین علائم ایرانی‌هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
سردرد

سردرد علت‌های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون‌ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
معده درد یا حالت تهوع

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافتِ مشاوره
زخم مداوم دهانی

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مُشاوره
سرفۀ مزمن

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
اضطراب و استرس

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

تیروئید پُرکار در نوزادان

فرآیند سوخت و ساز بدن انسان توسط هورمون‌هایی کنترل می‌شوند که این غدّة تولید می‌کند و افزایش عملکرد آن مشکل‌ساز خواهد بود. این عارضه در تمام سنین نیاز به درمان دارد امّا تیروئید پرکار در نوزادان از بیماری‌های نادری است که می‌تواند آیندة فزرند شما را به خطر بیندازد. در این مطلب با ما همراه باشید تا با دلایل و عوارض این اختلال در نوزادان آشنا شوید.

دلایل پُرکاری تیروئید در نوزادان

دلایل پُرکاری تیروئید در نوزادان

همان‌طور که اشاره شد این بیماری در نوزادان نادر است و با شرایط مادر در دوران بارداری رابطة مستقیم دارد؛ معمولا مادرانی که در طول دورة حاملگی به پرکاری تیروئید مبتلا بوده‌اند، نوزاد خود را در معرض این بیماری قرار می‌دهند. در ادامه دلایل تیروئید پرکار در نوزادان را بررسی خواهیم کرد:

تیروئید پُرکار در دوران بارداری:

تیروئید پُرکار در دوران بارداری:

خانم‌ها ممکن است پیش از بارداری این بیماری را داشته باشند که در صورت درمان نشدن، در این دوره ادامه پیدا کرده و تشدید می‌شود.

جنین برای رشد استخوان‌ها و مغز نیاز به هورمون‌های تیروئید دارد، بنابراین تا حدودی فعالیت این غدّه در بارداری به طور طبیعی افزایش خواهد داشت. امّا دلایل این عارضه در حاملگی که منجر به پرکاری تیروئید در نوزاد می‌شوند، عبارتند از:

 • پرکاری طبیعی تیروئید: همان‌طور که گفته شد نوزاد در دوران جنینی نیاز بیشتری به این هوزمون‌ها دارد و در نتیجه بدن مادر در این دوره با کمبود ید برای تولید آنها مواجه می‌شود؛ اگر یُد کافی به بدن مادر نرسد تیروئید بیش از حد فعال شده و ممکن است سبب گواتر مادر شود که این عارضه تاثیر مستقیم بر نوزاد دارد.
 • ندول یا گواتر: اگر گره‌هایی به نام ندول روی تیروئید خانم باردار ایجاد شوند و در این دوران درمان یا کنترل نشوند، می‌تواند در آینده نوزاد را با پرکاری این غدّه درگیر کند.
 • گریوز: تاثیر سیستم ایمنی بدن بر تیروئید که از عوامل شایع پرکاری آن است و اگر شدید شود برای مادران در این دوره خطرناک می‌شود و ممکن است نوزاد را هم به این عارضه دچار کند.

گواتر گره‌ای مادرزادی:

گواتر گره‌ای مادرزادی:

اختلالات غدّة تیروئید در دوران بارداری گاهی سبب برآمدگی‌های این قسمت در بدن نوزاد می‌شود که پرکاری تیروئید را به همراه دارد و البته خوشبختانه این حالت بسیار نادر است؛ این عارضه معمولا با تشخیص دکتر و متخصص غدد و داروهای مخصوص که به رشد طفل آسیبی نمی‌زند، کنترل و درمان می‌شود.

گریوز در اطفال:

گریوز در اطفال:

همان‎طور که می‌دانید گاهی سیستم ایمنی بدن بیش از حد فعال می‌شود و این ممکن است مستقیما روی تیروئید و فعالیت آن تاثیر بگذارد و این قسمت را پرکار کند که به این حالت گریوز گفته می‌شود. مشکلات تیروئیدی در دوران جنینی و متاثّر از بدن مادر معمولا باعث بروز این بیماری می‌شوند که از شایع‌ترین دلایل پرکاری تیروئید است.

تشخیص تیروئید پُرکار در نوزاد

تشخیص تیروئید پُرکار در نوزاد

در اطفال تازه به دنیا آمده برای تشخیص این بیماری معمولا سطح سرمی تی.اس.اچ و تیروکسین آزاد خون در بند ناف را اندازه‌گیری می‌کنند و گاهی این نمونه خون از بازوی نوزاد گرفته می‌شود. در مواردی که برآمدگی روی تیروئید مشاهده می‌شود برای معاینه از سونوگرافی و عکسبرداری مخصوص که اسکن نامیده می‌شود، استفاده می‌کنند که با رادیو اکتیو ضعیف و بی‌ضرر انجام می‌شود.

البته گاهی هم از تیروئید برای مطالعة میکروسکوپی نمونه‌برداری می‌شود که در این حالت معمولا از خواب‌آور استفاده می‌کنند تا نوزاد نترسد و پزشکان فرصت این آزمایش را پیدا کنند.

علائم پُرکاری تیروئید در نوزادان

علائم پُرکاری تیروئید در نوزادان

این اختلال معمولا در تمام سنین علائم مشترکی دارند، امّا در نوزادان گاهی متفاوت هستند چرا که طفل در این دوران قدرت بیان مشکل را ندارد و بیشتر بی‌قرار می‌شود و تشخیص آن مشکل‌تر است. در ادامه با علامت‌های تیروئید پرکار در نوزاد آشنا شوید:

 • تغییرات رنگ پوست نوزاد
 • بیش از حد آرام بودن طفل
 • تمایل کمتر به شیر از طرف نوزاد
 • بزرگ بودن غدّة تیروئید
 • درجه حرارت و تب زیاد
 • تولد زودرس نوزاد
 • تپش زیاد قلب
 • لرزش دست و ضعف

عوارض پُرکاری تیروئید بر نوزادان

عوارض پُرکاری تیروئید بر نوزادان

در این دورة بسیار حساس هر اختلالی در بدن باعث می‌شود که آیندة نوزاد به خطر بیفتد و تا پایان عمر با مشکلات ناشی از آن درگیر باشد. در ادامه به مهم‌ترین عوارض پرکاری تیروئید در نوزادان اشاره می‌کنیم:

 • اختلال در رشد جسمی
 • بروز عقب‌ماندگی ذهنی
 • ایجاد بیماری‌های قلبی در نوزاد و…

لازم به ذکر است که اگر این پرکاری در نوزاد خفیف باشد نیازی به درمان ندارد، در غیر این صورت باید به طور مداوم، منظم و زیر نظر متخصص داروهای مناسب و بدون ضرر به طفل خورانده شود.

 22,676 بازدید

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.1 / 5. تعداد رای‌ها 26

هنوز امتیازی ثبت نشده

Editorial team

تیم تحریریه درمانکده

مشاهده سایر مطالب
1 سؤال
 • نورمحمد بختیاری گفت:

  سلام آقای دکتر بی‌قراری و از خواب پریدن با جیغ نوزاد 1ماه علتش چی هست دوم هر چند وقت یک بار باید تیرویید نوزاد رو باید چک‌کرد

ارسال سؤال

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.