نشانه ها و علائم افسردگی در مردان و راه های درمان آن چیست

افسردگی در مردان

زمانی افسردگی به عنوان بیماری مختص زنان قلمداد می شد اما اکنون می دانیم که در ایالات متحده سالانه بیش از 6 میلیون مرد به افسردگی مبتلا می شوند. متاسفانه این تصور که افسردگی مختص زنان است می تواند از شناسایی و درمان به موقع مردانی که از علایم بالینی افسردگی رنج می برند جلوگیری کند. در حقیقت افسردگی هر دو جنس را درگیر می کند. این بیماری منجر به اختلال در روابط شده و با کارها و فعالیت های روزمره ی فرد تداخل می نماید. علایم افسردگی در مردان مشابه زنان می باشد اما نحوه ی ظاهر شدن آنها متفاوت است. علایم شایع افسردگی در مردان عبارتند از عدم تمایل به فعالیت های خوشایند معمول، خستگی، اختلالات خواب و بی عاطفگی Apathy.افسردگی در زنان بیشتر باعث احساس اندوه و بی ارزشی می شود. این در حالی است که افسردگی در مردان، بیشتر باعث تحریک پذیری، پیدایش حالت تهاجمی و خصومت می شود.

چرا افسردگی در مردان معمولا تشخیص داده نمی شود؟

دلایل مختلفی وجود دارند که باعث عدم شناسایی علایم افسردگی بالینی در مردان می شوند. بعنوان مثال، مردان تمایل دارند که وجود مشکل را انکار کنند چرا که قرار است «قوی باشند». علاوه بر این، فرهنگ آمریکایی بر این باور است که ابراز احساسات یک رفتار زنانه است؛ در نتیجه مردانی که دچار افسردگی هستند بیشتر در مورد علایم جسمانی افسردگی-نظیر احساس خستگی-صحبت می کنند تا احساسات و عواطف خود.

آیا افسردگی در مردان، میل و عملکرد جنسی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

بله. افسردگی در مردان میل و عملکرد جنسی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. متاسفانه، برخی داروهای ضد افسردگی و دیگر داروها نیز می توانند اثر نامطلوب مشابهی داشته باشند. مردان اغلب تمایل ندارند که مشکلات جنسی خود را بپذیرند. بسیاری از آنها به اشتباه احساس می‌کنند که مشکلات شان به مردانگی آنها مربوط است در حالی که در حقیقت مشکلات مذکور در اثر یک وضعیت پزشکی نظیر افسردگی بالینی رخ می دهند.

علایم قابل مشاهده افسردگی در مردان کدامند؟

مردان کمتر علایم معمول افسردگی نظیر احساس غم و اندوه را بروز می دهند.افسردگی در مردان ممکن است باعث شود آنها احساسات خود را مخفی کنند و به جای نشان دادن علایم افسردگی، حالات تحریک پذیر و تهاجمی از خود بروز دهند. به دلیل موارد اخیر، بسیاری از مردان و از جمله پزشکان و دیگر متخصصان مراقبت از بهداشت روان ممکن است نتوانند افسردگی را تشخیص دهند.

نشانه های افسردگی در مردان

عواقب عدم درمان افسردگی در مردان کدامند؟

افسردگی در مردان می تواند عواقب زیانباری در پی داشته باشد. CDC گزارش کرده است که احتمال خودکشی مردان در ایالات متحده سه تا چهار برابر بیشتر از زنان است. به صورت خیره کننده ای 75 تا 80 درصد از تمام افرادی که در ایالات متحده اقدام به خودکشی می کنند را مردان تشکیل می دهند. اگر چه اقدام به خودکشی در زنان بیشتر است اما متاسفانه آمار خودکشی های موفق در مردان بالاتر می باشد. این موضوع ممکن است ناشی از این حقیقت باشد که مردان از روش های بسیار خشن تر و کشنده تری نظیر استفاده از اسلحه به جای مصرف مقادیر بالای قرص(که در زنان رایج تر است)، برای خودکشی استفاده می کنند.

چرا پذیرش افسردگی در مردان دشوارتر است؟

فهم این موضوع که مردان چگونه برای رفتار کردن در جامعه تربیت می شوند، در تشخیص و درمان افسردگی حائز اهمیت است. افسردگی در مردان می تواند ریشه در انتظارات فرهنگی داشته باشد. معمولا انتظار می رود مردان موفق باشند و احساسات خود را کنترل کنند. این انتظارات فرهنگی می توانند برخی از علایم واقعی افسردگی را پنهان کنند. در عوض مردان ممکن است تهاجمی رفتار کرده و عصبی شوند که یک رفتار قابل قبول برای به اصطلاح «مرد سرسخت» به شمار می رود.

بیشتر بدانید: علائم و نشانه های افسردگی در زنان و راه های درمان آن

آیا افسردگی در مردان انگ محسوب می شود؟

بله. مردان معمولا در روبرو شدن با انگ افسردگی دچار مشکل اند. آنها به احتمال زیاد از طریق مصرف الکل، سوء مصرف مواد و یا انجام دیگر رفتارهای پرخطر با این انگ روبرو می شوند. بسیاری از مردان از صحبت کردن در مورد احساسات افسرده ی خود با خانواده و دوستان پرهیز می کنند.

آیا افسردگی در مردان مسن شایع است؟

اگر چه افسردگی معمولا ارتباطی به افزایش سن ندارد با این حال مردان مسن ممکن است شرایط پزشکی ای نظیر بیماری قلبی، سکته ی مغزی، سرطان و دیگر عوامل استرس زا داشته باشند که می توانند باعث افسردگی گردند. از دست دادن همسر، دوستان، سلامت جسمانی، درآمد و شغل مورد علاقه از جمله دلایل دیگری هستند که باعث افسردگی در مردان می شوند. بازنشستگی برای بسیاری از مردان دشوار است چرا که پس از بازنشستگی برنامه ی خاصی ندارند. این تغییرات می توانند باعث افزایش استرس و از دست دادن اعتماد به نفس در مردان و نهایتا افسردگی در آنها شوند. علاوه بر این، مرگ دوستان و اعضای خانواده، شروع دیگر مشکلات سلامتی و مصرف برخی از داروها نیز می تواند باعث افسردگی در مردان شود.

راه های درمان افسردگی در مردان

افسردگی در مردان چگونه درمان می شود؟

بیش از 80 درصد افراد مبتلا به افسردگی-هم در زنان و هم در مردان-را می توان با موفقیت و با استفاده از داروهای ضد افسردگی، روان درمانی و یا ترکیب این دو، درمان نمود.

افسردگی

چگونگی درمان افسردگی؟!

قدم اول برای درمان هر بیماری ای اینه که اطلاعاتت رو دربارش بیشتر کنی. درباره افسردگی بیشتر بدونید.