ضعف و بی حالی

چرا احساس ضعف و بیحالی می‌کنیم؟ دلایل آن به همراه روش‌های تشخیص

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

اگر خواننده این مطلب هستید و به طور اتفاقی این صفحه از وبسایت جلوی روی شما باز نشده باشد احتمالا تجربه‌هایی در زمینه ضعف و احساس خستگی و بی‌حالی داشته‌اید. در ادامه این مقاله در صدد هستیم که بسیاری از مهم‌ترین اطلاعاتی که در زمینه ضعف و بیحالی وجود دارد را در اختیارتان قرار دهیم تا با کسب این دسته از اطلاعات بر کلافگی و بی‌حوصلگی ناشی از احساس خستگی‌های مزمن فائق بیایید. با مجله درمانکده همراه باشید.

ضعف و بیحالی می‌تواند در اثر علل مختلف باشد.
افراد باید نسبت به ضعف و بی‌حالی خود حساس باشند و با متخصصین مختلف مشورت داشته باشند.

ضعف و بیحالی به چه شرایطی اطلاق می‌شود؟

در واقع به کاهش قدرت عضلانی اشاره دارد. ضعف و بیحالی ممکن است مستقل از فعالیت باشد یا با آن همراه باشد. بدین معنا که ممکن است افراد بعد از اتمام انجام یکسری فعالیت‌های روزانه احساس خستگی کنند یا این که حتی بدون داشتن فعالیت‌های جسمانی چندانی احساس کنند بی حال هستند و نیازمند استراحت می‌باشند. شکایت از ضعف و خستگی از شایع‌ترین و چالش برانگیزترین مشکلاتی است که پزشکان این روزها با آن مواجه می‌شوند. از آنجایی که بیماران ممکن است از این اصطلاحات برای توصیف انواع علائم استفاده کنند، پزشک باید تلاش کند تا درک دقیقی از مشکل به دست آورد.

در صورتی که روند ضعف و بیحالی در شما ادامه داشت بهتر است به پزشک عمومی مراجعه کنید تا تشخیص دقیقی در این خصوص انجام شود، همچنین برای چنین مشکلی می‌توانید از طریق مشاوره آنلاین با پزشک عمومی مشکل خود را بیان کنید و از راهنمایی دکتر بهره‌مند شوید.

بیشتر بدانیم: نقش و منابع ویتامین­ ها در سلامت عمومی بدن

ضعف و بیحالی یا همان خستگی چرا ایجاد می‌شود؟

ضعف و بی‌حالی علائم غیراختصاصی هستند که ممکن است در تعداد قابل توجهی از اختلالات پزشکی و روانپزشکی مشاهده شوند. آنها همچنین ممکن است پیامد فیزیولوژیکی مورد انتظار فعالیت‌های عادی انسان باشند. اکثر بیماران مبتلا به ضعف یا خستگی خود شرایط محدود شده دارند و به دنبال مراقبت پزشکی نیستند. در بین کسانی که به پزشک مراجعه می‌کنند، ضعف و خستگی اغلب بخشی از یک مجموعه علائم است که به راحتی قابل شناسایی است. بيماري كه با ضعف يا خستگي مزمن به عنوان تنها شكايت اصلي مراجعه مي‎كند ممكن است مشكل تشخيصي و درماني دشوارتري را نشان دهد.

بیشتر بخوانید : همه چیز درباره تاثیر حیوانات خانگی بر روان

انواع دلایل بروز خستگی و بیحالی

شروع ناگهانی ضعف و بیحالی حاکی از تصادف عروق مغزی است. این تشخیص باید به شدت در نظر گرفته شود زمانی که ضعف موضعی و دارای توزیع عصبی آناتومیک است. ضعف و خستگی به تدریج شدیدتر با کارسینوم متاستاتیک دیده می‌شود. دوره‌های مکرر ضعف باید سؤال فلج دوره ای را مطرح کند. ضعفی که با تلاش تشدید می‌شود و با استراحت برطرف می‌شود، مشخصه میاستنی گراویس است.

ضعف عضلانی پروگزیمال نشان دهنده میوپاتی است، در حالی که ضعف عضلانی دیستال بیشتر با نوروپاتی محیطی یا اختلال دستگاه هرمی سازگار است. از دست دادن علاقه به فعالیت‌های روزانه و بی خوابی ممکن است نشان دهنده حالت افسردگی باشد. دوره‌های مکرر دلهره، لرزش و تپش قلب همراه با اضطراب عمومی دیده می‌شود. وجود تب ممکن است به یک عفونت، بدخیمی یا بیماری عروقی کلاژن اشاره کند. تنگی نفس حمله ای شبانه نشان دهنده نارسایی بطن چپ است. زمانی که بیمار اسهال مزمن دارد باید بیماری التهابی روده را در نظر گرفت. ضعف و خستگی که تنها پس از دویدن، ناشتا، یا خواب ناکافی رخ می‌دهد، به احتمال زیاد با مکانیسم‌های فیزیولوژیکی طبیعی توضیح داده می‌شود. از سوی دیگر نیز مشاغل سخت بدنی و بارداری معمولاً با خستگی همراه هستند.

بیشتر بدانیم: هیپوکلسمی یا بیماری کمبود کلسیم چیست؟

از دیگر دلایلی که می‌توان به عنوان علل بروز احساس خستگی و بیحالی در افراد دخیل باشند:

  • انجام فعالیت‌های روزانه و شغلی: بسیاری از افراد فعالیت‌های شغلی سخت و سنگینی دارند و در اثر این دسته از فعالیت‌‌‌‌ها که انرژی زیادی را از آن‌‌‌‌ها می‌گیرد در پایان روز احساس ضعف و بیحالی عجیبی دارند.
  • احساس افسردگی و تجربه دوره‌هایی از افسردگی: افسردگی و خلق پایین می‌تواند تا حد زیادی بر جسم انسان اثر گذار باشد. در واقع در اینجا ارتباط بین روان و جسم انسان را شاهد هستیم که می‌تواند در تمام مدت زمان تجربه دوره افسردگی طول بکشد.
  • شیوع بیماری کرونا: در دو _سه سال اخیر که شاهد گسترش نوعی ویروس به نام کرونا بودیم تخقیقات نشان داده است که افراد مبتلا به این بیماری تا حد زیادی احساس خستگی و بیخالی داشته اند. بنابراین باید توجه داشته باشید که نسبت به این علامت حساس باشید و در صورتی که قبلا تجربه بی حالی نداشته‌اید حتما به متخصصین مربوطه مراجعه کنید تا مبادا بیماری کرونا را به نزدیکان تان منتقل شود.
کرونا از جدیدترین عوامل بروز خستگی و بیحالی است.
در صورتیکه به کرونا مبتلا هستید خستگی و بیحالی موقتی را تجربه خواهید کرد.

روش‌های تشخیص علت‌های احساس ضعف و خستگی در بیماران

معاینه بالینی در ارزیابی این علائم ارزش منحصر به فردی دارد. شرح حال اولیه و معاینه فیزیکی معمولاً به پزشک اجازه می‌دهد تا مشکل را از جهت‌های مختلفی از جمله پزشکی، روانپزشکی یا فیزیولوژیکی تشخیص دهد. در یک بیمار خاص، ضعف یا خستگی ممکن است به دلایل متعدد باشد، یا ممکن است علت در ابتدا آشکار نباشد. درک دقیق توصیف بیمار از ضعف یا خستگی ضروری است.

آیا قدرت عضلانی از دست می‌رود یا مشکل از دست دادن مبهم انرژی، خستگی یا بی‌حالی است؟ ضعف واقعی معمولاً نشان دهنده یک اختلال پزشکی است.

در مقابل، ضعف و بیحالی ممکن است ناشی از علل پزشکی، روانپزشکی یا فیزیولوژیکی باشد. سایر علائم را نباید با ضعف اشتباه گرفت. برای مثال، برخی از بیماران زمانی که واقعاً تنگی نفس، ضعف عمومی یا درد مفاصل و محدودیت حرکت را تجربه می‌کنند، از ضعف صحبت می‌کنند. با تشویق بیمار به «گفتن داستان» مشکل، شرح حال را دریافت کنید. این قالب بدون ساختار باید در صورت نیاز با سؤالات خاصی در مورد ضعف و خستگی تکمیل شود

همانطور که مشاهده کردید با توجه به این که خستگی و بیحالی از جمله عارضه‌هایی است که طیف گسترده ای از دلایل و علل می‌تواند در بروز آن دخیل باشد بنابراین طبیعی است که تکنیک‌‌‌‌ها و روش‌های مختلفی برای تشخیص آن به کار گرفته شود.

بیشتر بدانیم: عوارض کفش پاشنه بلند

درمان ضعف و بیحالی

پس از آنکه متخصصین مربوطه در خصوص ریشه‌یابی و علت‌یابی ضعف و بیحالی در بیماران به نتیجه قطعی دست پیدا کردند می‌توانند تکنیک‌های درمانی متناسب با شرایط بیماران را انتخاب کنند. پس تا حد زیادی می‌تواند احساس خستگی و بیحالی و همچنین عارضه‌های ناشی از این شرایط را بهبود بخشید.در مواردی که افراد منشا جسمانی و فیزیولوژیکی برای احساس خستگی‌شان نداشته باشند احتمالا با اختلالات و عارضه‌هایی روانی مواجه هستند. در این شرایط روان شناسان و روانپزشکان می‌توانند مداخلات درمانی مناسبی داشته باشند و بیماران را درمان کنند.در سایر موارد نیز به افراد راهکار‌هایی ارائه خواهد شد تا بتوانند خستگی و بیحالی ناشی از ساعات طولانی کار و انجام فعالیت‌های مختلف را بهبود بخشند و احساس شادابی کنند.

در هر صورت نمی توان یک روش قطعی و نهایی برای درمان احساس خستگی و بیحالی تمامی افراد تجویز کرد. بیماری که مبتلا به بیماری ام اس است و در اثر این بیماری بیحالی و ضعف عضلانی را تجربه می‌کند قطعا درمان متفاوت‌تری نسبت به افراد دیگر دریافت خواهند کرد.بنابراین توصیه اکید داریم که در زمینه تشخیص علل بروز خستگی و بیحالی حتما به متخصصین مربوطه مراجعه کنید تا روند تشخیص این عارضه به درستی و با تخصص زیادی انجام شود.

درمان خستگی و بیحالی چندان روندی دشوار ندارد. به شرط اینکه دلیل آن به درستی تشخیص داده شود.
افراد باید نسبت به تمامی اقدامات مربوط به درمان توجه لازم را داشته باشند.

بیشتر بدانیم: عوارض انواع واکسن کرونا + مراقبت های قبل و بعد از تزریق واکسن کرونا

خاتمه

در انتها امیدواریم که اطلاعات ارائه شده بتواند راهگشای شما باشد و بتوانید در اسرع وقت به متخصصین مربوطه مراجعه کنید و روند تشخیص و درمان بهنگام انجام شود که پیشنهاد ما رزرو نوبت آنلاین از بهترین پزشکان متخصص در درمانکده است.

به میزانی که روند تشخیص و درمان سریعاً انجام گردد به همان میزان می‌توانیم امیدوار باشیم که پاسخ دهی روند درمان احتمال بیشتری داشته باشد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 3.4 / 5. تعداد رای‌ها 223

هنوز امتیازی ثبت نشده

aygoza
زهرا خمسه

زهرا خمسه، نویسندۀ تخصصی پزشکی و سلامت و بیماری ها در تیم تخصصیِ تحریریۀ درمانکده است.

مشاهده سایر مطالب
اشتراک در
اطلاع از
guest
(اختیاری)

در صورتی که سوال شما تخصصی هست و به دنبال نظر پزشک متخصص هستید، به بخش مشاوره آنلاین پزشکی مراجعه کنید.

54 پرسش و پاسخ
بیشترین رأی
تازه‌ترین قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سؤال ها