آرشیو نوشته‌هامبارزه و پیشگیری کروناویروس کرونا

اخبار لحظه به لحظه واکسن کرونا

وضعیت واکسن های در حال ساخت کرونا در جهان

فهرست مطالب

۱. وضعیت واکسن های در حال ساخت

۲. فرایند آزمایش واکسن

۳. واکسن­ های ژنتیکی

۴. واکسن حامل ویروسی

۵. واکسن براساس پروتئین

۶. واکسن ویروس کامل

۷. واکسن­ های چندمنظوره

وضعیت واکسن های کرونا

محققین سراسر دنیا در حال ساخت بیش از ۱۶۵ واکسن علیه ویروس کرونا هستند و ۲۷ واکسن به فاز آزمایش انسانی رسیده اند. معمولا واکسن قبل از رسیدن به فاز بالینی به چند سال تحقیق و آزمایش نیاز دارد اما دانشمندان سعی دارند تا سال آینده واکسن امن و موثر این ویروس را تولید کنند.

تلاش برای تولید واکسن ویروس کرونا در بهمن ماه ۹۸ و با کدگشایی ژنوم SARS-CoV-2 آغاز شد. اولین آزمایش ایمن واکسن روی انسان در ماه اسفند اتفاق افتاد اما مسیر پیش رو قطعی نیست. بعضی از آزمایشات با شکست روبه ­رو خواهد شد و سایر آزمایش­ها بدون نتیجه­ ی روشن به پایان خواهد رسید. اما ممکن است تعدادی از آزمایشات در تحریک سیستم ایمنی برای تولید آنتی ­بادی موثر علیه ویروس سربلند بیرون بیایند.

طرز عملکرد واکسن کرونادر ادامه وضعیت تمام واکسن­ هایی را که به فاز آزمایش انسانی رسیده ­اند به همراه گزیده ­ای از واکسن­ های امیدوارکننده که هنوز در حال آزمایش روی سلول یا حیوانات است توضیح می­ دهیم.

چرخه آزمایش واکسن

فرایند آزمایش واکسن

چرخه­ ی تولید واکسن، از آزمایشگاه تا کلینیک

آزمایش پیش ­بالینی : دانشمندان واکسن را روی حیواناتی نظیر موش یا میمون آزمایش می­ کنند تا ببینند واکنش ایمنی ایجاد می ­کند یا خیر.

فاز اول آزمایش ایمنی: دانشمندان واکسن را روی تعداد کمی از انسان­ها آزمایش می­کنند تا ایمنی و دوز آن را بسنجند و تحریک سیستم ایمنی به تایید برسد.

فاز دوم آزمایش جامع: دانشمندان واکسن را روی صدها نفر در گروه­های جداگانه، مثلا کودکان و افراد مسن، آزمایش می­کنند تا ببینند عملکرد آن متفاوت است یا خیر. این آزمایش بیشتر ایمنی و توانایی واکسن در تحریک سیستم ایمنی را می­سنجد. در ماه ژوئن، اداره ­ی کل خوراک و دارو آمریکا اظهار داشت واکسن ویروس کرونا باید دست کم از ۵۰% از کسانی که واکسن زده ­اند محافظت کند تا موثر تلقی شود.

فاز سوم آزمایش میزان کارآمدی: دانشمندان واکسن را روی هزاران نفر آزمایش می­کنند و منتظر می­ مانند ببینند چند نفر در مقایسه با داوطلبانی که مسکن دریافت کرده بودند آلوده می­ شوند. براساس این آزمایشات می­توان تعیین کرد واکسن قابلیت ایجاد مصونیت دربرابر ویروس کرونا را دارد یا خیر.

تایید: بازرسان هر کشور نتایج آزمایشات را بررسی می­کنند و تصمیم می­گیرند واکسن مورد تایید هست یا خیر. حین پاندمی، قبل از این­که واکسن به تایید رسمی برسد درموارد اضطراری مورد استفاده قرار می­گیرد.

ترکیب مراحل: یک روش دیگر برای تسریع فرایند تولید واکسن ترکیب مراحل است. مثلا، بعضی از واکسن­های ویروس کرونا در حال حاضر در فاز آزمایشی I/II هستند و برای اولین بار روی صدها نفر آزمایش شدند. (توجه داشته باشید که منبع خبری ما ترکیب مراحل I/II آزمایش را همان فاز اول و دوم تلقی می­کند).

واکسن ژنتیکی

واکسن­ های ژنتیکی

واکسن­ هایی که از یک یا چند ژن خود ویروس کرونا برای تحریک واکنش سیستم ایمنی استفاده می ­کنند.

 

فاز سوم

اولین شرکت آمریکایی که وارد فاز آزمایش واکسن روی انسان شد، Moderna بود. این واکسن برای تولید پروتئین­ های ویروس از پیام­رسان RNA (به طور خلاصه: mRNA) استفاده می­کند. این شرکت با همکاری انستیتو ملی سلامت، اخبار امیدوارکننده­ای از نتایج فاز دوم منتشر ساخت. قرار است آزمایشات فاز سوم از ۶ مرداد آغاز شود. فاز نهایی با شرکت کردن ۳۰ هزار نفر در سرتاسر آمریکا انجام می شود. این شرکت تا بحال ۱ میلیارد دلار سرمایه گذاری دریافت کرده است.

آخرین به­ روز رسانی ۶ مرداد

 

فاز اول فاز دوم ترکیب مراحل

شرکت آلمانی BioNTech برای تولید واکسن mRNA با Pfizer در نیویورک و کارخانه­ ی داروسازی چین به نام Fosun Pharma وارد همکاری شده است. آن­ها در ماه جولای نتایج اولیه از آزمایشات مراحل اول و دوم خود در آمریکا و آلمان را منتشر ساختند. نتایج حاکی از این بود که آنتی­بادی SARS-CoV-2 و سلول­ های ایمنی به نام سلول­ های T که به ویروس واکنش نشان می­دهند در بدن داوطلبان تولید شد. بعضی داوطلبان دچار اثرات جانبی خفیف مانند اختلال در خواب و گرفتگی دست شدند. این شرکت در ۶ مرداد اعلام کرد که وارد فاز سوم شده است. Pfizer اظهار داشت در صورت به تایید رسیدن واکسن، انتظار می­رود تولید آن تا پایان امسال به ۱۰۰ میلیون دوز و تا پایان ۲۰۲۱ به بیش از ۱.۲ بیلیون دوز برسد.

آخرین به­ روز رسانی ۲۰ تیر

 

فاز اول فاز دوم ترکیب مراحل

محققان کالج تجربی لندن اقدام به تولید واکسن RNA خودتقویتی کرده­اند که تولید پروتئین ویروس برای تحریک سیستم ایمنی را بالا می­برد. فاز اول و دوم آزمایشی از ۲۶ خرداد آغاز شد و دانشمندان این کالج برای تولید و توزیع واکسن از طریق کمپانی جدید به نام بهداشت جهانی VacEquity با شرکت مورنینگ­ساید همکاری کردند. انتظار می­رود دانشمندان تا پایان امسال از تاثیر واکسن مطمئن شوند.

 

فاز اول فاز دوم ترکیب مراحل

کارخانه­ ی تولید واکسن هند به نام Zydus Cadila موفق به تولید واکسن براساس DNA شده است. این کارخانه در سوم جولای خبر رسیدن واکسن به فاز آزمایش روی انسان را منتشر ساخت و دومین شرکت در هند است که بعد از Bharat Biotech به رقابت تولید واکسن کووید-۱۹ پا گذاشته است.

آخرین به­ روز رسانی ۱۳ تیر

 

فاز اول فاز دوم ترکیب مراحل

کمپانی بیوتکنولوژی ژاپن به نام AnGes در ۱۰ تیر خبر آغاز آزمایش ایمنی روی واکسن براساس DNA را با همکاری دانشگاه اوزاکا و Takara Bio اعلام کرد.

آخرین به­ روز رسانی ۱۲ تیر

 

فاز اول فاز دوم ترکیب مراحل

کمپانی Arcturus Therapeutics در کالیفرنیا و مدرسه­ ی پزشکی Duke-NUS در سنگاپور واکسن mRNA تولید کرده ­اند. طراحی تکثیر خودکار مولکول ­ها در واکسن باعث شده آزمایش آن روی حیوانات منجر به واکنش قوی سیستم ایمنی شود. در ۱ تیر، سنگاپور خبر ورود به فاز اول و دوم آزمایش واکسن روی انسان را اعلام کرد.

آخرین به ­روز رسانی ۱ تیر

 

فاز اول

شرکت آمریکایی Inovio ۱۰ تیر اعلام داشت پیرامون واکسنی که براساس DNA تولید کرده به اطلاعات موقتی فاز اول دست یافته است. نتایج حاکی از هیچ­گونه عوارض معکوس نبود و از بین ۳۶ داوطلب، سیستم ایمنی ۳۴ نفر به واکسن واکنش نشان داد. این شرکت قصد دارد فاز دوم و سوم آزمایشی را تابستان امسال شروع کند.

آخرین به ­روز رسانی ۱۳ تیر

 

فاز اول

ستاد مدیریتی ترامپ در ماه اسفند سعی داشت CureVac را ترغیب کند تا تحقیقات خود را از آلمان به ایالت متحده انتقال دهد که در این امر ناکام ماند. این شرکت در ماه تیر فاز نخست آزمایش واکسن mRNA را آغاز کرد و اظهار داشت کارخانه­ ی آلمان می ­تواند سالانه صدها میلیون دوز از این واکسن را تولید کند.

آخرین به ­روز رسانی ۲۸ خرداد

 

فاز اول

شرکت کره ­ای Genexine در ماه ژوئن اقدام به آزمایش ایمنی واکسن براساس DNA کرد. انتظار می­رود فاز دوم از پاییز شروع شود.

آخرین به­ روز رسانی ۴ تیر

 

فاز اول

محققان چین در آکادمی علوم پزشکی ارتش، Suzhou Abogen Biosciences و Walvax Biotechnology ، در ماه تیر اعلام کردند که اولین آزمایش ایمنی واکسن mRNA در کشور، به نام ARCoV، در شرف آغاز است. گزارش تحقیقات اولیه روی میمون­ها حاکی از ایجاد مصونیت بود.

آخرین به ­روز رسانی ۶ تیر

 

پیش بالینی

شرکت داروسازی فرانسوی به نام Sanofi با همکاری Translate Bio اقدام به تولید واکسن mRNA کرده است. این شرکت ۳ تیر اعلام کرد قصد دارد فاز آزمایشی اول را از پاییز شروع کند.

 

واکسن حامل ویروسی 

واکسن حامل ویروسی

واکسنی که برای رساندن ژن ویروس کرونا به سلول­ها و تحریک واکنش ایمنی از ویروس استفاده می­کند.

 

فاز دوم فاز سوم ترکیب مراحل

واکسن درحال ساخت توسط شرکت سوئدی-بریتانیایی AstraZeneca و دانشگاه آکسفورد براساس آدنوویروس شامپانزه به نام ChAdOx1. فاز آزمایشی اول و دوم، که ۲۰ تیر در مجله ی لنست به چاپ رسید، حاکی از این بود که واکسن خطری ندارد و باعث بروز عوارض شدید نمی ­شود. این واکسن آنتی ­بادی ویروس کرونا و سایر مکانیزم­ های دفاعی را ایجاد می­کند و در حال حاضر در انگلستان در فاز دوم و سوم آزمایش و در برزیل و آفریقای جنوبی در فاز سوم آزمایش است. شاید واکسن اورژانسی این پروژه ماه اکتبر تولید شود. شرکت AstraZeneca اظهار داشته درصورت به تایید رسیدن واکسن، ظرفیت تولید کارخانه معادل دو بیلیون دوز است.

آخرین به ­روز رسانی ۳۰ تیر

 

فاز دوم تایید محدود

شرکت چینی CanSino Biologics براساس آدنوویروس Ad5 و با همکاری موسسه­ ی بیولوژی در آکادمی علوم پزشکی ارتش کشور به واکسن دست پیدا کرده است. اخبار حاکی از نتایج امیدوارکننده از فاز نخست آزمایش ایمنی واکسن در ماه اردیبهشت منتشر شد و این شرکت در ماه تیر اعلام کرد که فاز آزمایشی دوم نشان داد واکسن واکنش ایمنی قوی نسبت به ویروس کرونا دارد. در ۵ تیر، ارتش چین طی اقدامی بی­ سابقه استفاده از واکسن طی یک سال را به عنوان «داروی مورد نیاز» به تایید رساند. شرکت CanSino اعلام نکرده استفاده از این واکسن برای سربازان اجباری یا اختیاری است.

آخرین به ­روز رسانی ۳۰ تیر

 

 فاز اول فاز دوم ترکیب مراحل

یک دهه پیش، محققان مرکز پزشکی Beth Israel Deaconess در بوستون روشی برای تهیه­ ی واکسن از ویروسی به نام Adenovirus 26، یا به طور خلاصه Ad26، ایجاد کردند. شرکت Johnson & Johnson با Ad26 واکسن ابولا و سایر بیماری­ ها را کشف کرده و حالا در حال ساخت واکسن ویروس کرونا است. در ماه فروردین دولت آمریکا مبلغ ۴۵۶ میلیون دلار برای تولید واکسن توسط این شرکت ها اختصاص داد. فاز آزمایشی اول و دوم، به امید تولید یک بیلیون دوز در ۲۰۲۱، از ماه مرداد آغاز شد.

آخرین به ­روز رسانی ۶ مرداد

 

فاز اول

موسسه ­ی تحقیقاتی Gamaleya، بخشی از وزارت بهداشت روسیه، فاز آزمایشی نخست واکسنی به نام Gam-Covid-Vac Lyo را از ماه خرداد آغاز کرد. این واکسن ترکیبی از دو آدنوویروس، Ad5 و Ad26، است که هردو با ژن ویروس کرونا تهیه شده­ اند. رئیس سرمایه­ ی ملی کشور در ماه تیر به خبرگزاری رویتر اعلام کرد که فاز سوم آزمایشی از ماه شهریور آغاز می­ شود و روسیه تا پایان سال ۳۰ میلیون دوز از این واکسن را برای مصرف داخلی و احتمالا ۱۷۰ میلیون دوز برای سایر کشورها را تهیه می­کند.

آخرین به ­روز رسانی ۳ مرداد

 

پیش بالینی

شرکت Novartis در سوئیس اقدام به ساخت واکسن براساس روش ژن­ درمانی کرده است. این روش توسط بیمارستان چشم و گوش ماساچوست ابداع شد. ویروسی به نام ویروس آدنو قسمت­ هایی از ژن ویروس کرونا را به سلول­ ها می­ رساند. قرار است فاز آزمایشی اول از اواخر ۲۰۲۰ شروع شود.

 

پیش بالینی

کمپانی آمریکایی Merck ماه اردیبهشت اعلام کرد قصد دارد از ویروس­ های وزیکولار استوماتیتیس واکسن تولید کند. این کمپانی برای تولید تنها واکسن تایید­شده ­ی ابولا هم از همین روش استفاده کرد. شرکت Merck برای تولید واکسن کرونا با IAVI همکاری می­کند. این شرکت مبلغ ۳۸ میلیون دلار بودجه از دولت آمریکا دریافت کرده است.

آخرین به ­روز رسانی ۶ مرداد

 

پیش بالینی

کمپانی Merck برای تولید یک واکسن دیگر با کارخانه­ ی اتریشی Themis Bioscience همکاری می­کند که از ویروس سرخچه برای فرستادن مواد ژنتیکی به سلول فرد بیمار بهره می­گیرد.

آخرین به­ روز رسانی ۲۸ خرداد

 

پیش بالینی

واکسن Vaxart قرصی حاوی آدنوویروس است که ژن ویروس کرونا را وارد بدن می­کند. قرار است این واکسن تابستان امسال وارد فاز نخست آزمایش شود.

آخرین به ­روز رسانی ۶ تیر

 

 

 

تست هوشمند کرونا

 

 

 

 

واکسن پروتئینی 

واکسن براساس پروتئین

واکسن­هایی که از پروتئین ویروس کرونا یا تکه­های پروتئین برای تحریک واکنش ایمنی استفاده می­کنند.

 

فاز دوم

کمپانی چینی به نام Anhui Zhifei Longcom در ماه جولای فاز دوم آزمایش واکسنی را آغاز کرد که ترکیبی از پروتئین­ های ویروسی و ماده ­ای است که سیستم ایمنی را تحریک می­کند. این کمپانی بخشی از محصولات بیولوژیکی Chongqing Zhifei است و با آکادمی علوم پزشکی چین همکاری می­کند.

آخرین به ­روز رسانی ۲۰ تیر

 

فاز اول فاز دوم ترکیب مراحل

کمپانی Novavax در مریلند راهی برای چسباندن پروتئین به ذرات میکروسکوپی پیدا کرده است. این کمپانی موفق شده با استفاده از این پلتفرم برای چند نوع مختلف بیماری واکسن تهیه کند؛ فاز آزمایشی سوم واکسن آنفلونزا در ماه فروردین به پایان رسید. کار تهیه­ ی واکسن کووید-۱۹ توسط این کمپانی از ماه اردیبهشت آغاز شد و اتحادیه­ ی ابداعات برای آمادگی در اپیدمی ۳۸۴ میلیون دلار روی واکسن سرمایه­ گذاری کرده است. Novavax ۱۶ تیر اعلام کرد دولت ایالت متحده در حمایت از تولید و آزمایشات بالینی ۱.۶ بیلیون دلار پاداش در نظر گرفته است. در صورت موفق بودن آزمایشات، Novavax انتظار دارد در سه ماه اول ۲۰۲۱، ۱۰۰ میلیون دوز واکسن برای استفاده در ایالت متحده روانه ­ی بازار کند. کارخانه­ های اروپا و آسیا به تقاضای دنیا رسیدگی خواهند کرد.

آخرین به ­روز رسانی ۱۷ تیر

 

فاز اول 

Clover Biopharmaceuticals موفق به ساخت واکسن حاوی پروتئین ویروس کرونا شده است. به­ منظور تحریک بیشتر سیستم ایمنی، این واکسن همراه با موادی که توسط کارخانه­ی داروسازی GSK در بریتانیا و کمپانی Dynavax در آمریکا ساخته شده به بیمار داده می­شود. سرمایه­ گذاری CEPI از فرایند ساخت واکسن پشتیبانی می­کند که منجر به تولید سالانه صدها میلیون دوز خواهد شد.

 

فاز اول

کمپانی Vaxine در استرالیا ماه تیر وارد فاز اول آزمایش شد. این واکسن حاوی پروتئین­ های ویروس به همراه ماده ­ای است که سلول ایمنی را تحریک می­کند.

آخرین به­ روز رسانی ۱۱ تیر

 

فاز اول

شرکت Medicago در کانادا، که بخشی از هزینه­ های آن توسط شرکت ساخت سیگار به نام فیلیپ موریس تامین می­ شود، از نوعی تنباکو برای تهیه ­ی واکسن استفاده کرده است. محققان این کمپانی ژن ویروس را به برگ وارد می­ کنند و سلول­ های گیاه پروتئین­ هایی تولید می­کند که شبیه به ویروس است. Medicago ماه تیر فاز نخست آزمایش روی واکسن گیاهی به همراه ماده­ ی ساخت GSK و Dynavax را آغاز کرد. اگر مراحل آزمایش خوب پیش رود، قرار است فاز دوم و سوم از ماه مهر آغاز شود.

آخرین به ­روز رسانی ۲۰ تیر

 

فاز اول

دانشگاه کویینزلند استرالیا واکسنی تولید کرده که پروتئین­ های ویروس را برای ایجاد واکنش قوی ایمنی دست خوش تغییر ساخته است. فاز آزمایشی نخست در ماه تیر آغاز شد و پروتئین­ های این واکسن با ماده­ای ترکیب شده که ساخت CSL است. اگر نتایج مثبت باشد، CSL وارد فاز آخر آزمایش بالینی می­ شود و انتظار می­رود ده­ها میلیون دوز واکسن تولید کند.

آخرین به ­روز رسانی ۲۴ تیر

 

فاز اول

دومین واکسن تنباکو توسط Kentucky BioProcessing، زیرمجموعه ­ی آمریکایی تنباکوی بریتانیایی-آمریکایی، سازنده ­ی لاکی استرایک و دیگر سیگارها در حال ساخت است. مهندسان Kentucky BioProcessing، مانند Medicago، از نوعی تنباکو به نام Nicotiana benthamiana برای تهیه­ ی پروتئین ویروسی استفاده کرده­ اند. این شرکت قبلا از این روش برای ساخت دارویی به نام Zmapp برای ابولا کمک گرفته بود. بعد از آزمایشات پیش بالینی در بهار، فاز آزمایشی نخست برای واکسن ویروس کرونای خود را در تیر به ثبت رساندند.

آخرین به­ روز رسانی ۲۰ تیر

 

پیش بالینی

محققان کالج پزشکی بیلور بعد از شیوع سارس در سال ۲۰۰۲ شروع به تولید واکسنی کردند که مانع از شیوع مجدد ویروس شود. به­ رغم این­که نتایج در آغاز امیدوارکننده بود، حمایت از این تحقیق ادامه نداشت. از آن­جایی که ویروس کرونایی که باعث بروز سارس و کووید-۱۹ می­ شود بسیار شبیه به هم است، محققان با همکاری بیمارستان کودکان تگزاس دوباره این پروژه را راه ­اندازی کرده ­اند.

 

پیش بالینی

دانشگاه پیتزبورگ در حال تهیه­ ی واکسنی به نام PittCoVacc است که به پوست می­ چسبد و ۴۰۰ سوزن ریز از جنس شکر دارد. این سوزن­ ها بعد از چسبیدن به پوست حل می ­شوند و پروتئین ویروس را وارد بدن می­کنند.

 

پیش بالینی

Sanofi علاوه بر واکسن mRNA درحال ساخت واکسن براساس پروتئین ویروسی است. دانشمندان از ویروس­ های مصنوعی که درون سلول حشرات رشد می­کند، پروتئین تولید می­کنند. GSK برای این پروتئین­ ها ماده­ ای تهیه می­کند که سیستم ایمنی را تحریک سازد. Sanofi اعلام کرده اگر آزمایش واکسن با موفقیت همراه شود، سالانه دست کم ۶۰۰ میلیون دوز واکسن خواهد ساخت. این شرکت مبلغ ۳۰ میلیون دلار برای تحقیقات خود از دولت آمریکا دریافت کرده است.

آخرین به­ روز رسانی ۲ مرداد

 

ویروس غیرفعال

واکسن ویروس کامل

واکسنی که از ورژن ضعیف یا غیرفعال ویروس کرونا برای تحریک واکنش ایمنی استفاده می­کند.

 

فاز سوم

کمپانی ایالتی Sinopharm در چین، بعد از کشف این نکته که واکسن ویروس غیرفعال خطری ندارد و واکنش ایمنی ایجاد می­کند، فاز سوم آزمایش را در ماه تیر و در امارات متحد عرب آغاز کرد. وزیر بهداشت ابوظبی اولین داوطلبی بود که واکسن به او تزریق شد و در مجموع ۱۵ هزار نفر در این آزمایش شرکت دارند. در مرداد ماه، مدیرعامل این شرکت به رسانه های چینی گفت که واکسن برای استفاده عمومی تا پایان سال میلادی آماده می شود.

آخرین به­ روز رسانی ۳ مرداد

 

فاز سوم

شرکت خصوصی Sinovac Biotech در چین درحال آزمایش واکسن ویروس غیرفعال به نام CoronaVac است. این شرکت در ماه تیر اعلام کرد آزمایش فاز اول و دوم واکسن روی ۷۴۳ داوطلب عوارض معکوس نداشته و واکنش ایمنی ایجاد کرده است. سپس فاز سوم آزمایش را ماه مرداد در برزیل آغاز کرد. این شرکت همچنین درحال ساخت کارخانه ­ای برای تولید سالانه ۱۰۰ میلیون دوز از واکسن است.

آخرین به ­روز رسانی ۱۶ تیر

 

فاز دوم

محققان موسسه­ ی زیست­ پزشکی در آکادمی علوم پزشکی چین، که واکسن فلج اطفال و هپاتیت A را ساخته بودند، در ماه خرداد فاز دوم آزمایش واکسن ویروس غیرفعال را آغاز کردند.

 آخرین به ­روز رسانی ۲ مرداد

 

فاز اول فاز دوم ترکیب مراحل

شرکت هندی Bharat Biotech با همکاری انجمن تحقیقات پزشکی هند و موسسه­ ی ملی ویروس ­شناسی موفق به طراحی واکسنی به نام Covaxin براساس صورت غیرفعال ویروس کرونا شد. با آغاز فاز اول و دوم آزمایش در تیر، خبر آماده شدن واکسن در ماه شهریور بازتاب یافت. اما رئیس این شرکت به اطلاع خبرنگاران رساند این واکسن تا اوایل ۲۰۲۱ آماده نمی­شود.

آخرین به ­روز رسانی ۳۰ تیر

 

فاز اول ؟؟؟

کمیسیون علم و تکنولوژی کره­ ی شمالی ۱۸ جولای در وب­سایت خود اعلام کرد آزمایشات بالینی خود روی واکسن ویروس کرونا براساس قسمتی از پروتئین این ویروس را آغاز کرده است. تعیین میزان حقیقت این ادعا براساس گفته­ های این رژیم دیکتاتوری منزوی دشوار است. کمیسیون مدعی شده واکسن را روی حیوانات آزمایش کرده است اما اطلاعاتی ارائه نداد. به ­علاوه، اظهار داشت آزمایشات موثر باید در یک کشور دیگر انجام شود «چون در جمهوری دموکراتیک خلق کره هیچ مورد ابتلا به کووید-۱۹ وجود ندارد». متخصصان خارجی این ادعا را شبهه­ ناک می­خوانند.

آخرین به ­روز رسانی ۳۰ تیر

 

واکسن­های چندمنظوره

واکسن­هایی که برای درمان سایر بیماری­ها به کار می­رود و ممکن است در برابر کووید-۱۹ هم مصونیت ایجاد کند.

 

فاز سوم

اوایل سال­های ۱۹۰۰ واکسن ب.ث.ژ برای ایجاد مصونیت دربرابر بیماری سل تولید شد. موسسه­ ی تحقیقاتی مرداک در استرالیا در حال اجرای فاز سوم آزمایش است و قرار است چند آزمایش دیگر انجام دهد تا مشخص شود آیا این واکسن می ­تواند اندک مصونیتی دربرابر ویروس کرونا ایجاد کند یا خیر.

 

 

 

منبع: نیویورک تایمز

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. انشالله واکسن به زودی به ایران برسه و همه از شر این ویروس کرونا راحت بشن

    مردم ایران که همه جوره تو فشار اقتصادی هستن و با شرایط فعلی روز به روز زندگی کردن سخت تر شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا