تب در کودکان؛ علت‌ها و راه‌های درمان تب کودک

مقاله توسط پزشک درمانکده تایید شد
دکتر حامد باباخانیان
تخصص: عمومی
تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:
علائم مشابه کرونا

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، تست کرونا بده!

تست کرونا در محل
خون دماغ یا گوش درد

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
مشکل در بلع

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام‌ها هم مشکل ایجاد می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافتِ مشاوره
خون در مدفوع

علت‌های مشاهدۀ خون در مدفوع می‌تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
اختلال خواب

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
درد کمر، پا، دست یا زانو

دردهای اسکلتی یکی از شایع‌ترین علائم ایرانی‌هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
سردرد

سردرد علت‌های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون‌ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
معده درد یا حالت تهوع

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافتِ مشاوره
زخم مداوم دهانی

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مُشاوره
سرفۀ مزمن

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
اضطراب و استرس

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

تب در کودکان بسیار شایع است. تقریباً هر کودکی یک بار تب می کند. چالش والدین این است که بدانند کی باید نگران شوند. در این مرور موضوعی درباره تعریف تب، چگونگی اندازه گیری دقیق دمای کودک، نحوه و زمان درمان تب و علائم و علائمی که نیاز به ارزیابی بیشتر دارد در مجله درمانکده بحث خواهیم کرد.

تب پاسخی طبیعی به انواع بیماری هاست که شایع ترین آنها عفونت است. تب هنگامی اتفاق می افتد که دمای بدن به دلیل بازنشانی درجه حرارت بدن روی یک دمای بالاتر از حد معمول، افزایش می یابد. توجه کنید که تب بالا می‌تواند مشکلات جدی را برای کودک به‌وجود بیاورد بنابراین توصیه می‌کنیم در صورت تب بالا و ادامه دار کودک حتما به دکتر فوق تخصص کودکان مراجعه کنید همچنین می‌توانید از طریق امکان مشاوره با دکتر آنلاین کودکان از متخصص این حوزه راهنمایی کسب کنید.

بیشتر بخوانید : عفونت ادراری در کودکان و نوزادان؛ علائم، نحوه تشخیص و راه‌کارهایی برای پیشگیری از آن

تعریف تب در کودکان

به دلیل تغییر طبیعی دمای بدن، هیچ عدد واحدی وجود ندارد که بتوان به عنوان تب تعریف کرد. اما می‌توان گفت دمای طبیعی بدن را 37 درجه سانتی‌گراد معرفی می‌کنند و به طور کلی تب به معنی دمای بالاتر از  (38 درجه سانتیگراد) است. بسته به این که چگونه دمای بدن کودکتان را اندازه گیری می کنید – از طریق دهان، زیر بغل، گوش، پیشانی یا مقعد – ممکن است اعداد اندکی متفاوت به دست آید. اندازه گیری دمای زیر بغل، گوش و پیشانی آسانتر از اندازه گیری دمای دهان یا مقعد است اما این اندازه گیری ها دقیق نیستند و ممکن است در برخی کودکان نیاز باشد دمای دهانی یا مقعدی نیز برای تأیید آنها به کار برده شوند.

دلایل تب در کودکان

عفونت شایع ترین علت تب در کودکان است. بیماری های رایج ویروسی و باکتریایی بیشترین بیماری هایی هستند که باعث تب می شوند. این بیماری ها شامل موارد زیر می شوند:

شواهد علمی کمی برای اثبات این باور وجود دارد که دندان در آوردن باعث تب می شود. اگرچه نادیده گرفتن این مفهوم به طور کامل دشوار است، اما همیشه باید به دنبال دلایل دیگر تب بود و دمای بالاتر از (38.9 درجه سانتیگراد) هرگز نباید به دندان در آوردن نسبت داده شود.

پیچاندن کودک زیر سه ماه در لباس یا پتوی زیاد می تواند درجه حرارت کودک را اندکی افزایش دهد. با این وجود دمای مقعدی (38.5 درجه سانتیگراد) یا بالاتر به احتمال زیاد مربوط به پوشاندن زیاد نیست و باید مورد ارزیابی قرار گیرد. برخی از واکسیناسیون های دوران کودکی می توانند باعث تب شوند. بسته به نوع واكسیناسیون، زمان تب متفاوت است.

بیشتر بخوانید : رفتار با کودکان اوتیسم باید چگونه باشد؟

علائم و نشانه‌های تب کودکان

مشخص ترین خصوصیت فرزند تب دار نشان دادن دمای بلای 38 درجه سانتی گراد در دماسنج است. اما قبل زا ینکه دمای بدن کودک خود را اندازه گیری کنید میتوانید با بررسی یک سری نشانه ها متوجه بروز علائم تب در او شوید. در این مواقع فرزند خردسال شما ممکن است:

 • کودک احساس خوشایندی ندارد و در صورت دست زدن به بدنش متوجه داغی خواهید شد
 • مدام گریه می‌کند و بدخلق می‌شود
 • از حد طبیعی بیشتر می‌خوابد یا خواب آلود به نظر می‌رسد
 • از خوردن و نوشیدن اجتناب خواهد کرد و استفراغ می‌کند
 • می‌لرزد
 • درد دارد

چگونه می توانم دمای بدن کودک خود را اندازه گیری کنم؟

دماسنج های شیشه ای در مقابل دماسنج های دیجیتال – دماسنج های دیجیتال ارزان قیمت ترین، در دسترس ترین و دقیق ترین روش برای اندازه گیری دما هستند. انواع مختلف آنها نیز موجود است.

دماسنج های شیشه ای حاوی جیوه، به دلیل خطر احتمالی قرار گرفتن در معرض جیوه (که سمی است) در صورت شکستن، توصیه نمی شوند. اگر دماسنج دیجیتال در دسترس نباشد حتما قبل از استفاده، دماسنج شیشه ای را با دقت «رو به پایین تکان دهید». دستورالعمل دفع دماسنج‌های حاوی جیوه بصورت آنلاین موجود است.

انواع دیگر دماسنج ها از جمله دماسنج های نوار پلاستیکی و پستانکی نیز موجود هستند. با این حال اینها به اندازه دماسنج های دیجیتال دقیق نبوده و توصیه به استفاده از آنها نمی شود.

کجا دما را اندازه بگیریم؟

بهترین روش برای اندازه گیری دمای کودک به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای کودکانی که با روش درست می توانند دماسنج را زیر زبان نگه دارند (معمولاً کودکان بزرگتر از چهار یا پنج سال)، دما را می توان با دقت در ناحیه دهان اندازه گیری کرد. برای نوزادان و کودکانی که نمی توانند دماسنج را زیر زبان نگه دارند، درجه حرارت را می توان در زیر بغل اندازه گیری کرد. اگر دمای زیر بغل بیش از (37.2 درجه سانتیگراد) باشد و این نگرانی وجود داشته باشد که کودک بیمار باشد، ممکن است نیاز به اندازه گیری دمای مقعدی باشد. دمای مقعدی برای نوزادان از بدو تولد تا سه ماهگی نیز مناسب است. در بیمارستان معمولاً قبل از تصمیم گیری های پزشکی (مثلاً انجام آزمایش)، درجه حرارت مقعدی را اندازه می گیرند.

دمای اندازه گیری شده در گوش یا روی پیشانی نیز دقت کمتری نسبت به اندازه گیری دمای دهانی یا مقعدی دارد و ممکن است نیاز به تأیید توسط یکی از این روش ها داشته باشد.

تخمین دمای کودک با لمس پوست کودک دقیق نیست. به این درجه حرارت لمسی می گویند و بسیار وابسته به دمای فردی است که پوست کودک را لمس می کند.

بیشتر بخوانید : بیماری اوریون در کودکان و بزرگسالان؛ نکاتی که حتما باید بدانید

تصویر کودکی که دماسنج زیر زبان اوست
از راه‌های اندازه گیری دمای بدن کودک می‌توان به دمای مقعد، دهان، زیربغل و گوش اشاره کرد

نحوه اندازه گیری دما

اندازه گیری دمای بدن کودکان به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. نتایج به دست آمده از این اندازه گیری بر حسب این‌که از کدام دستگاه دماسنج استفاده کرده‌اید می‌تواند متفاوت باشد. در ادامه روش‌های اندازه گیری تب در کودکان را معرفی می‌کنیم:

دمای مقعدی

کودک یا نوزاد باید بر روی شکم روی پای فرد دراز بکشد. مقدار کمی ژل (به عنوان مثال وازلین) را تا انتهای دماسنج بمالید. دماسنج را به آرامی وارد مقعد کودک کنید تا زمانی که نوک نقره ای دماسنج قابل مشاهده نباشد (یک چهارم تا یک دوم اینچ در داخل مقعد). دماسنج را در جای خود نگه دارید. در واقع دماسنج شیشه ای دو دقیقه زمان نیاز دارد اما بیشتر دماسنج های دیجیتال به کمتر از یک دقیقه زمان نیاز دارند.

بیشتر بخوانید: تب مالت چیست؟ رایج‌ترین بیماری مشترک بین انسان و دام

دمای دهانی

اگر کودک در 30 دقیقه گذشته غذا یا نوشیدنی گرم یا سرد مصرف کرده است، دما را در دهان او اندازه گیری نکنید. دماسنج را با آب خنک و صابون تمیز کنید و سپس آبکشی نمایید. نوک دماسنج را زیر زبان کودک به سمت پشت قرار دهید. از کودک بخواهید که دماسنج را با لب خود نگه دارد. لب ها باید دور دماسنج بسته نگه داشته شوند. دماسنج شیشه ای تقریباً سه دقیقه زمان نیاز دارد ولی بیشتر دماسنج های دیجیتال به کمتر از یک دقیقه زمان نیاز دارند.

دمای زیر بغل

نوک دماسنج را در زیر بغل خشک کودک قرار دهید. دماسنج را با نگه داشتن آرنج کودک در مقابل سینه به مدت چهار تا پنج دقیقه در محل خود نگه دارید.

دمای گوش

دماسنج های گوش به اندازه دماسنج های مقعدی یا دهانی دقیق نیستند. اگر کودک در یک روز سرد در خارج از خانه بوده است، 15 دقیقه قبل از اندازه گیری دمای گوش صبر کنید. وجود لوله های گوش یا عفونت در گوش روی دقت اندازه گیری دمای گوش اثری ندارد.

برای اندازه گیری دقیق دما در گوش، والدین باید قبل از وارد کردن دماسنج، گوش بیرونی کودک را به سمت عقب بکشند. پروب گوش دماسنج را تقریباً دو ثانیه در گوش کودک نگه دارید.

بیشتر بخوانید : اختلال دو قطبی در کودکان و هرآنچه که والدین در این ‌باره باید بدانند

دمای شریان تمپورال

دمای شریان تمپورال را می توان با وسیله ای که بر روی پیشانی و جلوی گوش قرار دارد (دماسنج تماسی) یا دماسنجی که دما را بدون لمس کردن کودک و با استفاده از یک سنسور مادون قرمز (غیر تماسی) اندازه گیری می کند، تعیین کرد. این دستگاه ها به اندازه دمای مقعدی یا دهانی دقیق نیستند اما ممکن است برای غربالگری تب در کودکان بزرگتر از چهار سال استفاده شود.

این مطلب راهم مطالعه کنید: اسهال کودکان؛ علل رایج و راه‌های درمان

آیا باید تب کودکم را درمان کنم؟

جوانب مثبت و منفی در مورد درمان تب وجود دارد. تب ممکن است در مبارزه با عفونت نقش داشته باشد اما می تواند کودک را نیز ناراحت کند. بالا بودن تب کودک همیشه بهترین نشانگر این که آیا کودک نیاز به معالجه و یا ارزیابی دارد یا خیر نیست. درعوض توجه به نحوه رفتار و ظاهر كودك است که اهمیت دارد. تب معمولاً با علائم دیگری همراه است. برخی از این علائم حتی اگر تب وجود نداشته باشد نیاز به ارزیابی توسط مراقبت کنندگان حیطه درمان دارد. جدول، فهرستی از برخی از این علائم را نشان می دهد.

در بیشتر موارد کودک مبتلا به تب قابل مراقبت و / یا درمان در خانه است. با این حال والدین باید بدانند که کودک چه زمانی باید توسط ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی بررسی شود، چه زمانی باید تب را درمان کرد و چه زمانی منطقی است که از کودک بدون درمان تب مراقبت کنیم.

راهنماهای ارائه شده در زیر دستورالعمل‌های کلی است که برای هر شرایطی کاربرد ندارد. والدینی که سوالی در مورد فرزند خود دارند یا نگران وی هستند برای مشاوره باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی فرزندشان تماس بگیرند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت مشاهده موارد زیر حتما به پزشک اطفال مراجعه کنید:

 • نوزادان با سن کمتر از سه ماه که دمای مقعدیشان بالاتر از  (38 درجه سانتیگراد) یا بیشتر است، بدون توجه به ظاهر نوزاد (مثلاً حتی نوزادان با ظاهر خوب نیز باید بررسی شوند). این بیماران تا زمانی که با پزشک معالج خود مشورت نکنند، نباید داروهای تب (مثلاً استامینوفن) دریافت کنند.
 • کودکان بین سه ماه تا سه سال که دمای مقعدیشان برای بیش از 3 روز (38 درجه سانتیگراد) یا بالاتر است یا اینکه بیمار به نظر می رسند (مثلاً عصبی، پرخاشگر و عدم نوشیدن مایعات)
 • کودکانی 3 تا 36 ماهه که دمای مقعدی‌شان 102 درجه فارنهایت (38.9 درجه سانتیگراد) یا بالاتر است.
 • کودکان در هر سنی که دمای دهانی، مقعدی، پرده صماخ گوش یا پیشانی آنها 104 درجه فارنهایت (40 درجه سانتیگراد) یا بالاتر یا دمای زیر بغل آنها 103 درجه فارنهایت (39.4 درجه سانتیگراد) یا بالاتر باشد.
 • کودکان در هر سنی که تشنج همراه با تب دارند. تشنج همراه با تب، تشنجی است که وقتی دمای بدن کودک (بین شش ماه تا شش سال) بالاتر از 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) باشد، رخ می دهد.
 • کودکان در هر سنی که بیش از هفت روز دچار تب های مکرر شوند، حتی اگر تب فقط چند ساعت طول بکشد.
 • کودکان در هر سنی که تب داشته و بیماری مزمنی مانند بیماری های قلبی ، سرطان، لوپوس یا کم خونی داسی شکل دارند.
 • کودکانی که به همراه تب همچنین دچار بثورات پوستی جدید می شوند.

بیشتر بخوانید : کم‌کاری تیروئید در کودکان و هرآنچه که باید بدانید

تصویر کودکی که از دماسنج زیر بغل استفاده می‌کند
از جمله‌های داروهای مورد استفاده برای درمان تب در کودکان استامینوفن است

توصیه به درمان تب در کودکان

اگر کودک مشکل پزشکی زمینه ای، از جمله بیماری های قلب، ریه، مغز یا سیستم عصبی داشته باشد درمان تب توصیه می شود. در کودکانی که در گذشته تشنج همراه با تب داشته اند، درمان تب از تب پیشگیری نکرده است اما هنوز یک احتیاط معقول است.

اگر کودک احساس ناراحتی کند درمان تب می تواند کمک کننده باشد، با اینکه لازم نیست.

عدم نیاز به درمان تب در کودکان

در بیشتر موارد، درمان تب کودک ضروری نیست. کودک بزرگتر از سه ماه که درجه حرارت مقعدی کمتر از 102 درجه فارنهایت (38.9 درجه سانتیگراد) داشته ولی با این حال سالم است و عملکرد طبیعی دارد، نیازی به درمان تب ندارد.

والدینی که مطمئن نیستند تب فرزندشان به درمان نیاز دارد یا خیر، باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کودک تماس بگیرند.

بیشتر بخوانید : علائم کرونا در کودکان چیست؟

جدول تب در نوزادان و کودکان

در جدول زیر به طور دقیق نحوه عملکرد والدین را بر اساس سن و میزان درجه تب کودک بررسی می‌کنیم:

چه باید کردنحوه اندازه‌گیری تبدرجه حرارتسن
در صورت وجود یا عدم وجود علائم و نشانه تب حتما با پزشک اطفال تماس بگیریداندازه‌گیری مقعدی38 در جه سانتی‌گراد0-3 ماه
استراحت و نوشیدن مایعات فراوان کافیست، در صورت احساس ناخوشایندی زیادی در کودک با پزشک اطفال تماس بگیریداندازه‌گیری مقعدی38.9 در جه سانتی‌گراد3-6 ماه
می‌توانید به کودک استامینوفن و ایبوپروفن( کودکان بزرگتر از 6 ماه) بدهید. اگر تب بیشتر از یک روز ادامه داشت با پزشک اطفال تماس بگیریداندازه‌گیری مقعدی38.9 در جه سانتی‌گراد6-24 ماه
بهترین روش استراحت و نوشیدن مایعات فراوان است، در صورت بهتر نشدن می‌توانید از دستورالعمل کودکان 6-24 ماه استفاده کنید( میزان دز مصرفی دارو باید متناسب با سن کودک تب‌دار مصرف شود)اندازه‌گیری مقعدی برای کودکان 2 تا 3 سال و روش‌های دیگر برای کودک بزرگتر38.9 درجه سانتی‌گراد2-17 سال
جدول تب نوزادان و کودکان

روش‌های درمانی تب در کودکان

برای درمان تب در کودکان ابتدا باید مشخص شود دلیل تب کودک چیست. در بسیاری اوقات ممکن است تب بدون درمان خود به خود از بین برود. اما در صورتی که تب فرزند شما ادامه‌دار بود موارد زیر راهک‌ارهای کاهش آن محسوب می‌شوند:

1. داروها

داروهای کاهش دهنده تب فقط باید در صورت نیاز مصرف شوند و پس از برطرف شدن علائم ناراحت کننده، باید قطع شوند. در ادامه بهترین و موثرترین داروها برای کاهش تب کودکان آشنا می‌شوید:

استامینوفن و ایبوپروفن

موثرترین روش برای درمان تب در کودکان، استفاده از دارویی مانند استامینوفن (نام تجاری نمونه: Tylenol) یا ایبوپروفن (نمونه های نام تجاری: Advil ، Motrin) است. این روش‌های درمانی می‌توانند ناراحتی کودک را کاهش داده و دمای بدن وی را 2 تا 3 درجه فارنهایت (1 تا 1.5 درجه سانتیگراد) کاهش دهند.

استامینوفن ممکن است هر چهار تا شش ساعت در صورت نیاز داده شود اما نباید در یک دوره 24 ساعته بیش از پنج بار تجویز شود. استامینوفن را نباید در کودکان زیر سه ماه بدون مشورت با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی استفاده کرد. دوز استامینوفن باید براساس وزن کودک (نه سن او) محاسبه شود.

ایبوپروفن را می توان هر شش ساعت یکبار داد. ایبوپروفن نباید در کودکانی که سن آنها کمتر از شش ماه است استفاده شود. دوز ایبوپروفن باید بر اساس وزن کودک (نه سن او) محاسبه شود.

دادن استامینوفن و ایبوپروفن با هم یا به صورت یک روز در میان، شانس دادن دوز اشتباه از هر یک از این داروها را افزایش می دهد و به صورت روتین توصیه نمی شود.

2. افزایش مصرف مایعات

تب داشتن می تواند خطر کم آبی را در بدن کودک افزایش دهد. برای کاهش این خطر والدین باید کودک خود را تشویق به نوشیدن مقدار کافی مایعات کنند. ممکن است کودکان مبتلا به تب احساس گرسنگی نکنند و لازم نیست آنها را وادار به خوردن کنید. با این حال مایعات مانند شیر (شیرگاو یا شیر مادر)، شیر خشک و آب باید به طور مکرر به وی داده شود. کودکان بزرگتر می توانند ژله، سوپ یا بستنی یخی بخورند. اگر کودک بیش از چند ساعت تمایلی به نوشیدن مایعات نداشته باشد یا نتواند بخورد، والدین باید با ارائه دهنده خدمات بهداشتی کودک مشورت کنند.

بیشتر بخوانید : کودک آزاری و بی توجهی به کودک چه پیامدهایی دارد؟

3. استراحت

تب داشتن باعث می شود که بیشتر کودکان احساس خستگی و درد بدن داشته باشند. در این مدت والدین باید کودک خود را تشویق کنند تا هر اندازه که می خواهد استراحت کند. اگر کودک شروع به بهبودی کند، لازم نیست وی را مجبور به خوابیدن یا استراحت کنید. اگر دمای بدن کودک به مدت 24 ساعت در حالت نرمال قرار گیرد، کودک می تواند به مدرسه یا سایر فعالیت هایش برگردد.

4. حمام بردن و لیف کشیدن

لیف کشیدن به اندازه داروهای تب برای بدن مؤثر نیست و به طور کلی توصیه نمی شود. بدین منظور نباید از الکل استفاده کرد چرا که ممکن است در صورت جذب پوستی، ایجاد مسمومیت نماید.

5. مراقبت در خانه

در صورتی که کودک تب‌دار شما شاد و سالم به نظر می‌رسد استراحت در منزل کافیست و نیاز به اقدامی خاصی وجود ندارد. اما اگر متوجه شدید فرزندتان بدخلق شده بهتر است توسط راه‌کارهای زیر به مراقبت از او در خانه بپردازید:

 • اغلب کودکان تب‌دار تمایلی به خوردن غذا ندارند، اما سعی کنید در مقدار کم و دفعات زیاد او را تشویق به نوشیدن آب و مایعات مفید کنید. این کار به هیدراته ماندن بدنشان کمک می‌کند.
 • به نوزادان زیر 6 ماه شیر مادر، شیر خشک با گرمای بسیار کم یا آب جوشانده شده خنک بدهید.
 • برای خنک شدن بدن فرزندتان از یک حوله یا اسفنج آغشته به آب ولرم (نسبتا خنک) استفاده کنید. حوله را بر روی پیشانی، قفسه سینه، دست‌ها و پاهای او بکشید. (استفاده از آب سرد برای این کار به جهت ایجاد حساس سرمای بسیار زیاد در کودک تب‌دار توصیه نمی‌شود)
 • لباس کودک را کنترل کنید تا خیلی زیاد یا کم نباشد.

بیشتر بخوانید : راه‌های کنترل خشم کودکان و پیشگیری از بهانه گیری

مصرف داروهایی همچون استامینوفن یا ایبوپروفن، استراحت کافی، نوشیدن مایعات فراوان، مراقبت در خانه، استحمام و لیف کشیدن از راه‌کارهای درمانی تب برای کودک خردسال به‌شمار می‌آیند

داروهای ممنوعه به هنگام تب در کودکان

مصرف آسپرین یکی از داروهای خطرناک برای کودکان تب‌دار است. این روزها با شروع فصل سرما و شدت گرفتن بیماری‌هایی همچون آنفلوآنزا که با تب همراه است، احتمال مصرف داروهای خودسر برای کاهش تب در کودکان بسیار زیاد خواهد بود. در کنار تمامی داروهایی که می‌تواند شدت تب را کاهش دهد، مصرف آسپرین به صورت خودسرانه در لیست داروهایی که نباید به کودک تب دار بدهیم قرار دارد. زیرا این دارو می‌تواند باعث ایجاد نارسایی شدید کبدی شود و مرگ و میر کودکان را به همراه داشته باشد. از همین رو مصرف آسپرین به دلیل نگرانی از ابتلا به بیماری نادر اما جدی به نام سندرم ری، برای کودکان زیر 18 سال توصیه نمی‌شود.

سخن پایانی

در پایان توصیه می‌کنیم در صورتی که نسبت به علت تب در کودک مطمئن نیستید، از خوددرمانی پرهیز کنید و هر چه سریع‌تر با یک پزشک متخصص اطفال مشورت کنید. ما در این مقاله شما را با علت اصلی ایجاد تب، علائم و روش‌های درمانی آن آشنا کردیم. همچنین به معرفی داروهایی که نباید به کودک تب دار بدهیم پرداختیم. اگر برای پیدا کردن پزشک مورد نظر و گرفتن نوبت نیاز به کمک داشتید، می‌توانید از خدمات درمانکده استفاده کنید.

سوالات متداول

داروهای خطرناک برای کودکان تب‌دار کدامند؟

آسپرین از داروهای ممنوعه به هنگام تب در کودکان محسوب می‌شود.

چگونه تب کودک خود را کم کنیم؟

برای کاهش تب در کودکان از روش های زیر استفاده کنید:
1. تشویق به نوشیدن مایعات فراوان
2. پوشیدن لباس سبک و ترجیحا خنک
3. بر اساس توصیه و تجویز پزشک استفاده از داروی استامینوفن یا ایبوپروفن
4. پرهیز از گرفتن دوش آب سرد

بهترین دارو برای کاهش تب کودک خردسال چیست؟

در صورت تجویز پزشک می‌توانید از استامینوفن و ایبوپروفن استفاده کنید که به صورت مایع یا قرص‌های جویدنی موجود است.

منبع: drugs |mayoclinic

پزشکان برتر: دکتر جواد غروبی

Loading

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد رای‌ها 588

هنوز امتیازی ثبت نشده

r@dmanesh-salllam
دریا رادمنش

دریا رادمنش هستم کارشناس ارشد رشته روانشناسی بالینی. حدود پنج سال می‌شه که در کنار مشاوره روانشناسی در زمینه اختلالات روانشناختی، به دلیل علاقه شخصیم به نوشتن، در حوزه پزشکی، سلامت روان و... تولید محتوا می‌کنم.

مشاهده سایر مطالب
اشتراک در
اطلاع از
guest
(اختیاری)

در صورتی که سوال شما تخصصی هست و به دنبال نظر پزشک متخصص هستید، به بخش مشاوره آنلاین پزشکی مراجعه کنید.

135 پرسش و پاسخ
بیشترین رأی
تازه‌ترین قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سؤال ها