تب

چه زمانی تب خطرناک است؟

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:
علائم مشابه کرونا

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، تست کرونا بده!

تست کرونا در محل
خون دماغ یا گوش درد

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
مشکل در بلع

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام‌ها هم مشکل ایجاد می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافتِ مشاوره
خون در مدفوع

علت‌های مشاهدۀ خون در مدفوع می‌تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
اختلال خواب

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
درد کمر، پا، دست یا زانو

دردهای اسکلتی یکی از شایع‌ترین علائم ایرانی‌هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
سردرد

سردرد علت‌های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون‌ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
معده درد یا حالت تهوع

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافتِ مشاوره
زخم مداوم دهانی

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مُشاوره
سرفۀ مزمن

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
اضطراب و استرس

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

ویروس کرونا در این روزها شایع شده است و یکی از شایع ترین علائم آن، تب خطرناک است. برای تخمین ابتلا به کرونا می توانید در تست رایگان کرونا ما شرکت کنید. در ادامه بخوانید که چگونه تب در ما شکل می گیرد. انسان هم مانند سایر پستانداران دارای سیستم تنظیم خودکار دمای بدن است. مرکز این سیستم در هیپوتالاموس مغز قرار دارد. همچنین در بدن ما دو گروه گیرنده های حرارتی به نام (ترمورسپتور) وجود دارد: دسته اول در هیپوتالاموس که گیرنده های درجه حرارت مرکزی نامیده می شوند و دسته دیگر گیرنده های حرارتی در پوست که درجه حرارت محیط را دریافت می کنند. ما در اثر تغییر دمای محیط دو نوع واکنش مختلف نشان می دهیم که عبارتند از واکنش های ارادی و واکنش های غیر ارادی.

هیپوتالاموس مغز
هیپوتالاموس مغز

زمانی که دمای محیط بالا می رود ما لباس های خود را کاهش می دهیم و به سایه رفته یا سیستم تهویه را روشن می کنیم. اینها واکنش های ارادی ما هستند، اما در اثر افزایش دما پوست ما تعریق انجام می دهد تا با تبخیر عرق دمای پوست بدن کاهش یابد. همچنین عضلات غیرارادی رگ های سطحی پوست ما منبسط می شوند و خون بیشتری را به سطح پوست منتقل می کنند تا خون ما در مجاورت با پوست بدن، خنک شده و خون خنک تری در بدن جریان یابد.

در هوای سرد عکس این اعمال اتفاق می افتد. ما با مجموعه واکنش های ارادی و غیرارادی، دمای بدن خودمان را تنظیم می کنیم. همه این واکنش ها در شرایط طبیعی بدن منجر به این می شوند که دمای قسمت های داخلی بدن ما در محدوده حدود 37 درجه ثابت باقی بماند. در این حالت دمای داخل دهانی ما بین 36.7 تا 37.2 درجه سانتیگراد طبیعی محسوب می شود.

به چه محدوده ای از دمای بدن، تب گفته می شود؟

متداول ترین علت تب عفونت اعضای بدن است. زمانی که بدن دچار عفونت می شود بدن ما برای کنترل فعالیت میکروب ها دمای بدن را بالا می برد. این افزایش دما با تاثیر عوامل بیماری زا در هیپوتالاموس انجام می شود. به بالا رفتن دمای بدن در این حالت تب می گوییم  تب نشانه مشخصی از بروز مشکل در بدن ما است. در صورتی که دمای داخل دهانی بالاتر از 37.5 و کمتر از 37.9 درجه شود به آن تب خفیف گفته می شود.

تب کودکان
تب کودکان

تب خطرناک برای بزرگسالان و کودکان چقدر است؟

در صورتی که دمای دهانی از 37.9 درجه سانتیگراد فراتر برود تب ایجاد شده است و در بزرگسالان در صورتی که دما از 40 درجه فراتر رود، که خطراتی را برای حیات انسان در بر دارد. زیرا در دمای بالای 40 درجه، عملکرد پروتئین ها و آنزیم های بدن مختل می شود. دمای بالای 44 درجه بسیار خطرناک است و احتمال فوت فرد بسیار زیاد خواهد بود.

بنابراین دمای دهانی بالای 39 درجه سانتی گراد برای بزرگسالان نگران کننده است. برای کودکان بر اساس سن آنها دماهای زیر می تواند خطرناک باشد:

 • تب 38 درجه و بالاتر در کودکان زیر 3 ماه
 • تب 38.2 درجه و بالاتر در کودکان 3 تا 6 ماه
 • تب 38.8 درجه و بالاتر در کودکان بالای 6 ماه

هایپرترمی و علل آن

هایپرترمی یا هیپرترمی افزایش دمای بدن، در صورتیکه بدن نتواند دما را ثابت نگه دارد پیش می آید. در این حالت بدون اینکه نقطه تنظیم دما در هیپوتالاموس تغییر کند، دمای بدن افزایش می یابد. علل مختلفی می توانند موجب هایپرترمی شوند که تعدادی از این علل عبارتند از: بودن در محیز گرم، استنشاق داروی بیهوشی، داروهایی همچون فنوتيازين‌ها و نورولپتيک‌ها، تومور یا آسیب های مغزی و …

هایپرترمی شدید و تب بالا هر دو می توانند برای جان فرد مبتلا خطرناک باشند. بنابراین زمانی که دمای بدن بیمار افزایش یافت، در عین تلاش برای مراجعه به پزشک، با کمک پاشویه سعی در کاهش دمای بدن بیمار نمایید و او را به پزشک برسانید.

ضرورت تشخیص علت تب و درمان توسط پزشک

همانگونه که قبلا گفته شد، تب های بالا برای بیمار خطرناک است و باید سریعا ضمن شناسایی علت این تب بالا، نسبت به کاهش دما و همچنین درمان علت تب اقدام نمود. بنابراین به دادن داروی ضد تب و پاشویه و … اکتفا نکنید زیرا تب نشانه ای از بروز مشکل در بدن است. با رفع نشانه نمی توانید علت را از بین ببرید. چه بسا یک تب ساده ممکن است نشانگر عفونتی خطرناک در عضو حساسی از بدن باشد که با بی توجهی منجر به از کار افتادن آن عضو حیاتی بدن و حتی مرگ او شود.

جهت تشخیص علت تب و انجام آزمایشات لازم، حتما به پزشک متخصص عفونی و تب دار مراجعه کنید. جهت دریافت نوبت با مراجعه به وب سایت درمانکده می توانید به سادگی و سرعت نوبت دریافت نمایید.

چگونه دمای بدن اندازه گیری می شود؟

برای اندازه گیری دمای بدن باید ابزار مناسب در اختیار داشته باشید. شما نمی توانید به اندازه گیری دما با لمس پیشانی با دست اعتماد کنید. توصیه می شود یک دماسنج الکترونیک یا جیوه ای تهیه کنید. بهترین راه اندازه گیری دما در نوزادان و کودکان استفاده از دماسنج زیر بغل است.

پیش از آنکه از دماسنج استفاده کنید آن را بچرخانید تا ستون جیوه یا الکل درونش را ببینید. درجه حرارت بدن نوزاد بین 36.4 تا 35 درجه سانتی گراد نیز نشانه سردی بدن است که باید از طریق تماس پوست با پوست، گرم نگه داشته شود. در صورت عدم افزایش درجه حرارت بدن نوزاد در عرض 2 ساعت دوباره تب او را ارزیابی کنید. در بزرگسالان و کودکان بزرگتر می توان از دمای دهانی استفاده کرد.

ممکن است دمای دهان، بسته به اینکه به تازگی نوشیدنی گرم یا سرد مصرف شده باشد، به غلط بالا یا پایین باشد. حداقل 10 دقیقه بعد از نوشیدن، دمای بدن را اندازه گیری کنید. تنفس هم دهان را خنک می کند.

مشاوره آنلاین پزشکی درمانکده

 317,772 بازدید

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 3.5 / 5. تعداد رای‌ها 313

هنوز امتیازی ثبت نشده

Editorial team

تیم تحریریه درمانکده

مشاهده سایر مطالب
513 سؤال
 • تیم پزشکی درمانکده گفت:

  سلام دوست عزیز وقتت بخیر، بهتره هر چه سریعتر جهت بهبود شرایط فرزندت با یه #مشاوره_آنلاین_بیماریهای_عفونی_تب دار (https://www.darmankade.com/c/infectiology/) مشورت کنی تا نسخه مناسب شرایط رو تجویز کنه البته بهتره که برای داشتن یه پیش آگاهی یه مقاله در مورد تب کودکان (https://www.darmankade.com/blog/fever-induced-seizures-are-the-most-common-type-of-seizures/) مطالعه کنی خیلی هم زمانتو نمیگیره اما بهت اطلاعات خوبی میده. امیدوارم حال فرزند دلبندت هر چه زودتر بهتر بشه.

  • سلام خسته نباشید از ۲۸مهر دخترمن مریض شده ۸سالش هست تاحالا پنج بار دکتر بردم ولی دوروز خوبه دوباره تب وسرفه الان یک ماه شده انتی بیوتیک ها رم کامل استفاده کردم حتی مدرسه هم نرفته ولی خوب نمیشه چیکار کنم

 • سلام دختربچه۵۰روزه داریم ازامروزوقتی شیرمیخوره بعدش حالت تهوع میگیره ولی بالانمیاره وخیلی بیقراری میکنه

  • تیم پزشکی درمانکده گفت:

   سلام فرناز عزیز، وقتت بخیر عزیزم برای تشخیص ابتلا یا عدم ابتلا به بیماری های عفونی و تب دار نیاز به اطلاعات دقیقتری از نوزادتون داریم. پس بهت پیشنهاد می کنم یه مشاوره آنلاین بیماریهای عفونی تب‌دار داشته باشی و شرح حال فرزند دلبندتو به پزشک بدی اینطوری میتونی شرایط دخترگلتو بهبود بدی پزشک کمکت میکنه و برای دخترت نسخه و داروی مناسب تجویز میکنه البته بهتره که برای داشتن یه پیش آگاهی یه مقاله در مورد تب کودکان مطالعه کنی خیلی هم زمانتو نمیگیره اما بهت اطلاعات خوبی میده. امیدوارم حال دختر عزیزت هر چه زودتر بهتر بشه

 • سلام پسر من هم یکسالشه الان یک هفته تب میکنه پایین نمیاد شربت چرک خشک با شربت استامینفون امیخوره پایین نمیاد چکار کنم

  • تیم پزشکی درمانکده گفت:

   سلام دوست عزیز وقتت بخیر بهتره هرچه زودتر برای شرایط سلامتی پسرت به یه مشاوره آنلاین بیماریهای عفونی تب دار نیاز داری تا نسخه مناسب شرایط رو تجویز کنه البته بهتره که برای داشتن یه پیش آگاهی یه مقاله در مورد تب کودکان مطالعه کنی خیلی هم زمانتو نمیگیره اما بهت اطلاعات خوبی میده. امیدوارم حال پسر عزیزت هر چه زودتر بهتر بشه.

 • رویاحقیقی گفت:

  سلام وقت بخیربچه من ۹سالشه ۱هفتس مریض شده گلودردایناداره ولی تبش همش بالامیره هرکاری میکنیم میادپایین بازمیره بالاتاحدی که الان نزدیک۴۱شده بودبردمش داخل وان حمام نمیدونم چیکارکنم ممنون میشم کمکم کنید

   • تیم پزشکی درمانکده گفت:

    موافقم با شما حتما با یه مشاوره انلاین ارتباط بگیرند خیلی سریعتر و بهتر میتونن کمک کنن #مشاوره_آنلاین_بیماریهای_عفونی_تب دار (https://www.darmankade.com/c/infectiology/)

   • هیچ وقت بچه ای که تب داره رو حموم نبرید چون لحظه ای تبش میاد پایین و بعد اینکه از حموم درمیاد بخاطر شک دمایی و تبی که داره شروع به لرز میکنه. بدن برای گرم کردن خودش لرز میکنه و اینطوری تب بالاتر میره. تب بچه هم سی و هشت خطرناکه و نیاز به بستری هم گاها داره چون احتمال تشنج هست.

    • تیم پزشکی درمانکده گفت:

     سلام مریم عزیز وقتت بخیر عزیزم بهتره هر چه سریعتر با یه #مشاوره_آنلاین_بیماریهای_عفونی_تب دار (https://www.darmankade.com/c/infectiology/) ارتباط بگیری و کمکت کنن اصلا نباید رفت سراغ داروخانه و داروساز در چنین شرایطی نمیتونن کمکت کنند. البته بهتره قبلش برای پیش آگاهی مناسبی که داشته باشی کمی وقت بزاری یه مقاله کوتاه درمورد تب کودکان (https://www.darmankade.com/blog/fever-induced-seizures-are-the-most-common-type-of-seizures/) بخونی و بتونه راهنماییت کنه بعد با یه متخصص متبحر این حوزه درمانی صحبت کنی.

   • این چه ویروسی یک هفته س دخترم تب داره سه تا دکتربردمش، سه تا انتی بیوتیک خورده خدارحم کنه بچه هاچه گناهی دارن، خب مدرسه مزخرف وتعطیل کنین چندتا خانواده درگیرشدن بااین قضیه

    • پسر منم همش مریض میشه تب میکنه گلوش چرک میکنه این مدرسه های خراب شده رو نمیدونم چرا تعطیل نمیکنن همش مریضه خوب هم نمیشه

     • تیم پزشکی درمانکده گفت:

      سلام دوست عزیز وقتت بخیر شما برای تقویت سیستم ایمنی بدن پسرتون بهتره از یه #مشاوره_آنلاین_بیماریهای_عفونی_تب دار (https://www.darmankade.com/c/infectiology/) کمک بگیرید، بله همینطوره مدرسه ها و اماکن عمومی شلوغ میتونن عامل شیوع ویروس ها و ابتلا به برخی بیماری های ویروسی باشه که بهتره با کمک متخصص متبحر عفونی و مطالعه مطالب مهم در این زمینه نسبت به مراقبت های بهداشتی اطلاع کافی کسب کنید.

     • تیم پزشکی درمانکده گفت:

      سلام دوست عزیز وقتت بخیر امیدوارم هر چه زودتر این شرایط بهبود پیدا کنه البته با کمک #مشاوره_آنلاین_بیماریهای_عفونی_تب دار (https://www.darmankade.com/c/infectiology/) میتونید این وضعیت فرزندتون رو درمان کنید. البته قبل از اقدام به ارتباط با مشاوره و متخصص میتونید یه مقاله مهم و کوتاه درمورد تب کودکان (https://www.darmankade.com/blog/fever-induced-seizures-are-the-most-common-type-of-seizures/) بخونی و بتونه راهنماییت کنه بعد با یه متخصص متبحر این حوزه درمانی صحبت کنی.

    • والله معلوم نیست چیه انداختن به جون بچه ها برادرزاده منم ۹ سالشه الان بیشتر از سه هفته ست همه نوع دارویی رو از پزشکا گرفته ولی اوضاعش هیچ فرقی نکرده همچنان یه روز خوبه دو روز تب شدید داره غذا هم به هیچ عنوان نمیخوره خدا ازشون نگذره واقعا برای کنترل پاندمیشون

     • تیم پزشکی درمانکده گفت:

      سلام یزدان عزیز وقتت بخیر بهتره برای کنترل این اوضاع عزیزتون از یه متخصص متبحر در این حوزه درمانی به صورت #مشاوره_آنلاین_بیماریهای_عفونی_تب دار (https://www.darmankade.com/c/infectiology/) کمک بگیرید، یه مقاله مهم و کوتاه درمورد تب کودکان (https://www.darmankade.com/blog/fever-induced-seizures-are-the-most-common-type-of-seizures/) هست میتونید به عنوان پیش اگاهی ازش کمک بگیرید.

    • تیم پزشکی درمانکده گفت:

     سلام ملسا عزیز وقتت بخیر بله همینطوره متاسفانه عدم رعایت موارد بهداشتی در اماکن عمومی و شلوغ مثل مدرسه عامل شیوع انواع ویروس ها و بیماری های عفونی است برای شناخت راهکار های مراقبتی در این مورد میتونید #مشاوره_آنلاین_بیماریهای_عفونی_تب دار (https://www.darmankade.com/c/infectiology/) داشته باشید

    • تیم پزشکی درمانکده گفت:

     سلام ریحانه جان وقتت بخیر همینطوره بعد از ابتلا و بروز علائم باید در اسرع وقت با یه متخصص متبحر در این زمینه مراحعه کرد چه به صورت حضوری و چه به صورت غیر حضوری

   • تیم پزشکی درمانکده گفت:

    سلام دوست عزیز وقتت بخیر بهتره بزاریم دوستمون حتما از یه متخصص متبحر مشورت بگیره بعد اقدام به انجام کاری کنه

  • سلام عزیزم پسرمن هم دقیقا همینطوره.اون۷سالشه.ولی تبش پایین نمیاد.الان ۷روز شد.همچنان دارو میگیره و مایعات و انتی بیوتیک

   • تیم پزشکی درمانکده گفت:

    سلام مهرخ عزیز، وقتت بخیر بله همینطور مایعات و انتی بیوتیک میتونه خیلی کمک کننده باشه اما بهتره برای کنترل این اوضاع پسرتون از یه متخصص متبحر در این حوزه درمانی به صورت #مشاوره_آنلاین_بیماریهای_عفونی_تب دار (https://www.darmankade.com/c/infectiology/) کمک بگیرید، یه مقاله مهم و کوتاه درمورد تب کودکان (https://www.darmankade.com/blog/fever-induced-seizures-are-the-most-common-type-of-seizures/) هست میتونید به عنوان پیش اگاهی بخونید و ازش کمک بگیرید.

   • تیم پزشکی درمانکده گفت:

    سلام دوست عزیز بله همینطوره عدم رعایت نکات مراقبتی و بهداشتی باعث شیوع این ویروس ها شده است. امیدوارم سراسر زندگیتون شادی و سلامتی رو بگذرونید.

  • مامان ارتا گفت:

   عزیزم پسر منم الان ۷رپز تبش بالا پایین میشه مالوم‌نیست چیه این ویروس لعنتی

    • تیم پزشکی درمانکده گفت:

     سلام شقایق عزیز وقتت بخیر امیدوارم حال فرزند دلبندتون هر چه سریعتر بهتر بشه متاسفانه عدم رعایت نکات مراقبتی و بهداشتی باعث شیوع چننی ویروس های در سطح اماکن عمومی و فضاهای شلوغ میشه بهتر با کمک از یه متخصص این حوزه درمانی به صورت #مشاوره_آنلاین_بیماریهای_عفونی_تب دار (https://www.darmankade.com/c/infectiology/) کمک بگیرید.

   • تیم پزشکی درمانکده گفت:

    سلام مامان ارتا عزیز وقتت بخیر امیدوارم حال پسرت هرچه سریعتر بهتر بشه اما لازمه برای بهبود شرایط و تسریع در روند بهبودی از یه متخصص متبحر به صورت #مشاوره_آنلاین_بیماریهای_عفونی_تب دار (https://www.darmankade.com/c/infectiology/) کمک بگیرید، یه مقاله مهم و کوتاه درمورد تب کودکان (https://www.darmankade.com/blog/fever-induced-seizures-are-the-most-common-type-of-seizures/) هست میتونید به عنوان پیش اگاهی بخونید و ازش کمک بگیرید.

  • تیم پزشکی درمانکده گفت:

   سلام رویا عزیز وقتت بخیر عزیزم بهتره هر چه سریعتر جهت بهبود شرایط فرزندت با یه مشاوره آنلاین بیماریهای عفونی تب دار مشورت کنی تا نسخه مناسب شرایط رو تجویز کنه البته بهتره که برای داشتن یه پیش آگاهی یه مقاله در مورد تب کودکان مطالعه کنی خیلی هم زمانتو نمیگیره اما بهت اطلاعات خوبی میده. امیدوارم حال فرزند دلبندت هر چه زودتر بهتر بشه.

  • سلام پسرم ۳سالشه.از خیلی وقت پیش مرتب تب میکنه.الان یک ماهه سرما خورده .تب داره.دل درد داره.آبریزش داره سرفه میکنه.بینی اش گرفته.۴تا دکتر تا بحال بردمش .داروهای متعددی براش تجویز کرده ان دادم بهش بیفایده بوده.نمیدونم به کجا مراجعه کنم نمیدونم چشه

 • افسانه گفت:

  این ویروس لعنتی همه گیر شده و متاسفانه دولت به فکر این نیست که مدارس رو مدت کوتاهی تعطیل کنه تا کمی اوضاع بهتر بشه دختر منم از اول مهر تا الان یک ماهه ک مریضه چنددفعه دکتر بردیمش متاسفانه خوب نشده ک هیچ بدترم شده و الان تب داره از درس و مدرسه هم افتاده کاش یه فکری برمیداشتن بچه هامون چ گناهی دارن ک تو تب بسوزن

  • پارسیس گفت:

   دقیقا منم دو تا بچه ۱۰ سال و ۱۲ ساله دارم، فقط دو هفته اول مهرو کامل رفتن مدرسه بعد از اون هر هفته ۲ تا ۳ روزش مریض بودن و نرفتن، الان ده روزه که علایم سرماخوردگی ، سرفه، سردرد، دل درد، اسهال و استفراغ دارن، ده روز پیش دو سه روزی روز تب کردن بعد حالشون بهتر شد باز الان بعد یک هفته دوباره تب کردن، دخترم دوروزه حتی با دارو و تب بر تبش از ۳۹ درجه پایینتر نیومده، دیشبم پسرم تب ۴۰ درجه داشت. کاش مدتی مدارس رو تعطیل میکردن تا هم این بیماری کنترل بشه هم بچه ها دوباره جون میگرفتن.

    • تیم پزشکی درمانکده گفت:

     سلام دوست عزیز وقتت بخیر بهتره برای تشخیص و دریافت راهکاردرمانی و نسخه مورد نظر از یه متخصص متبحر در این زمینه به صورت #مشاوره_آنلاین_بیماریهای_عفونی_تب دار (https://www.darmankade.com/c/infectiology/) کمک بگیرید.

     • شیاف برمیداری براش؟تو‌ملول اب و سرکه. بشینه کل بدنش تو محلول باشه با اب ولرم..تبش پایین اومد روشو با چنتا پتو بپوشون عرق کنه حسابی پسر منم تب میکنه الان اینکارو‌کردم فعلا نرفته بالا

     • تیم پزشکی درمانکده گفت:

      سلام دوست عزیز وقتت بخیر بهتره برای دریافت نسخه مورد نیاز پسرتون از یه متخصص متبحر در این زمینه به صورت مشاوره آنلاین بیماریهای عفونی و تب‌دار کمک بگیرید. همینطور برای اطلاعات بیشترتون میتونید یک مقاله جامعی با عنوان تب کودکان مطالعه کتید تا اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید.

    • مامان فهیمه گفت:

     شیاف جذبش از همه سریعتره اما چون ممکنه چهار ساعت نگذشته باشه تا بخوای نوبت بعدی رو بزنی و تب بالا باشه پاشویه با اب ولرم کشاله های رون شکم و زیر بغل بهترین راهه ولی سینه و کمر رو اب نزنید چون موجب لرز میشه

    • سلام از اول مهر این بار سوم هست که پسرم مریض میشه هر بار هم دو سه روز تب میکنه الان باز تب داره نمیدونم چطور تبش رو بیارم پایین ۹ سالش هست کاش یه مدت تو شاد درس میخوندن بیچاره بچم پوست و استخون شده تو این چند روزه

     • تیم پزشکی درمانکده گفت:

      سلام مهدی عزیز وقتت بخیر متاسفانه به دلیل عدم رعایت مراقبت های بهداشتی در اماکن عمومی و فضاهای شلوغ مثل مدارس احتمال شیوع ویروس های همه گیر د راین فصل بسیار بالا بوده و باید مراقبت های لازمه و اقدامات موثر در جهت تقویت سیستم ایمنی بدن را اعما ل کرد. واقعا متاسفم برای وضعیت پسرتون بهتره استراحت بکنه و از یه متخصص متبحر این حوزه درمانی میتونید به صورت مشاوره آنلاین بیماریهای عفونی و تب‌دار ارتباط بگیرید تا کمک بگیرید.

    • تیم پزشکی درمانکده گفت:

     سلام دوست عزیز وقتت بخیر بهتره برای شناخت راهکارهای درمانی و دریافت نسخه مورد نیاز حتما از یه #مشاوره_آنلاین_بیماریهای_عفونی_تب دار (https://www.darmankade.com/c/infectiology/) کمک بگیرید.

    • تیم پزشکی درمانکده گفت:

     سلام دوست عزیز وقتت بخیر بهتره برای کمک و دریافت نسخه مورد نیاز از یه متخصص متبحر عفونی به صورت #مشاوره_آنلاین_بیماریهای_عفونی_تب دار (https://www.darmankade.com/c/infectiology/) کمک بگیرید.

   • تیم پزشکی درمانکده گفت:

    سلام پارسیس عزیز وقتت بخیر امیدوارم حال فرزندان دلبندت بهتر باشه و هرچه سریعتر سلامتی کامل رو به دست بیارن عزیزم در وهله اول بهتره با رعایت اقدامات مراقبتی و بهداشتی در خصوص جلوگیری از ابتلا به ویروس های شایع و متعدد این فصل که متاسفانه در اماکن عمومی و فضاهای شلوغ مثل مدارس احتمال ابتلا بسیار بالاتره بهتره مراقبت بشه هم چنین میتوان از یک متخصص متبحر عفونی در این زمینه به صورت #مشاوره_آنلاین_بیماریهای_عفونی_تب دار (https://www.darmankade.com/c/infectiology/) کمک بگیرید

   • تیم پزشکی درمانکده گفت:

    سلام دوست عزیز وقتت بخیر صرفا یه داروی گیاهی نمیتونه به صورت صددرصدی موثر باشه برای اینکه بدونید چه نوع دارویی برای تقویت سیستم ایمنی بدن بهتره میتونید به صورت #مشاوره_آنلاین_بیماریهای_عفونی_تب دار (https://www.darmankade.com/c/infectiology/) ارتباط بگیرید.

  • تیم پزشکی درمانکده گفت:

   سلام افسانه عزیز وقتت بخیر امیدوارم حال دختر گلت بهتر باشه و هرچه سریعتر سلامتی کامل رو به دست بیاره عزیزم در وهله اول بهتره با رعایت اقدامات مراقبتی و بهداشتی در خصوص جلوگیری از ابتلا به ویروس های شایع و متعدد این فصل که متاسفانه در اماکن عمومی و فضاهای شلوغ مثل مدارس احتمال ابتلا بسیار بالاتره بهتره مراقبت بشه هم چنین میتوان از یک متخصص متبحر عفونی در این زمینه به صورت #مشاوره_آنلاین_بیماریهای_عفونی_تب دار (https://www.darmankade.com/c/infectiology/) کمک بگیرید

 • ناشناس گفت:

  سلام پسر من ٨ سالشه هفته پيش مريض شد بعد چند روز خوب شد ولي يكم سرفه داشت دوباره از امروز عصري تب كرد برديم دكتر استامينوفن نداده الانم تبش ٣٨/٥ بنظرتون بدم استامينوفن؟

   • تیم پزشکی درمانکده گفت:

    سلام دوست عزیز وقتت بخیر عزیزم بهتره از یه متخصص با تجربه در این باره مشورت بگیرید. #مشاوره_آنلاین_بیماریهای_عفونی_تب دار (https://www.darmankade.com/c/infectiology/) کمک بگیرید.

   • تیم پزشکی درمانکده گفت:

    سلام درخشش عزیز وقت بخیر بله همینطوره باید هر چه سریعتر با یه متخصص مبتحر در این زمینه به صورت #مشاوره_آنلاین_بیماریهای_عفونی_تب دار (https://www.darmankade.com/c/infectiology/) مشورت بگیرند.

  • پارسیس گفت:

   شربت ایبو بروفن بدین ، فکر کنم ۷ سی سی کافی باشه. من که برای تب هم بروفن میدادم هم استامینوفن ولی فقط نیم درجه تب بچه میومد پایین و فقط برای دو ساعت، دوباره تبش میرفت بالا

  • این که سوال کردن نداره، همیشه باید شربت استامینوفن و شیاف تثی خونه داشته باشین هر موقع بالای 37/5، 38 بود تب هستش هرچی بالاتر بدتر همیشه اول شربت استامینوفن بدین اگر تب پایین نیومد بعد چهار ساعت شیاف اگر تب پایین نیاد باید با پاشویه دمای بدن رو پایین آورد حتما

   • تیم پزشکی درمانکده گفت:

    سلام وقت بخیر دوست عزیز بله این مواردی که فرمودیدمفید و مناسبه اما برای هر فردی با توجه به شرایطی که داره ممکنه متفاوت باشه راه کار درمانی برای همین هستش که پیشنهاد میکنم حتما از یه متخصص متبحر عفونی به صورت #مشاوره_آنلاین_بیماریهای_عفونی_تب دار (https://www.darmankade.com/c/infectiology/) کمک بگیرید.

  • سلام واحترام خودم ۳۵ساله هستم کمی تکلیف عصاب دارم ولی همه وقت تب دارم بعضی وقت خیلی شدید وبعضی وقتم تبم کم است اماهمه وقت دارم ممنون

   • تیم پزشکی درمانکده گفت:

    سلام دوست عزیز وقت بخیر عزیزم با توجه به شرایطی که دارید بهتره #مشاوره_آنلاین_بیماریهای_عفونی_تب دار (https://www.darmankade.com/c/infectiology/) کمک بگیرید.

  • تیم پزشکی درمانکده گفت:

   سلام دوست عزیز وقتت بخیر بهتره برای انجام هر کاری در خصوص اقدامات بهداشتی و درمانی با متخصص متبحر این حوزه درمانی مشورت کنی چرا که در غیر این صورت متحمل عوارض جدی به سلامتی وارد می کند بهتون پیشنهاد می کنم #مشاوره_آنلاین_بیماریهای_عفونی_تب دار (https://www.darmankade.com/c/infectiology/) کمک بگیرید.

 • سلام من پسرم ده سالشه ی هفتس هی تب میکنه گرفتگی بینی هم داره و سرفه میکنه دو بار به دکتر مراجعه کردم دفعه اول گفتن حساسیت داروهای حساسیت تجویز کردن دفعه دوم گفتن گلوش ویروسی شده و شربت برم هگزین و شیاف دیکلوفناک ۵۰ برا تبش دادن هر چی هم برا سرفه خوب بوده بهش دادم ولی ن گلوش خوب شده ن بینیش تب هم که میکنه به نظرتون باید چیکار کنم ممنون میشم جواب بدید

   • تیم پزشکی درمانکده گفت:

    سلام سحر عزیز وقتت بخیر امیدوارم حالت خوبه باشه، این ترکیبهای گیاهی همیشه به صورت قطعی نمیتونن عامل درمانی مارو فراهم کنن اما میتونه موثر واقع بشه، میتونم بهتون پیشنهاد کنم یه مقاله مفید با عنوان تب کودکان (https://www.darmankade.com/blog/fever-induced-seizures-are-the-most-common-type-of-seizures/)در این مورد مطالعه کنید.

  • تیم پزشکی درمانکده گفت:

   سلام فرشته عزیز وقتت بخیر، بهتره هر چه سریعتر جهت بهبود شرایط فرزندت با یه #مشاوره_آنلاین_بیماریهای_عفونی_تب دار (https://www.darmankade.com/c/infectiology/) مشورت کنی تا نسخه مناسب شرایط رو تجویز کنه البته بهتره که برای داشتن یه پیش آگاهی یه مقاله در مورد تب کودکان (https://www.darmankade.com/blog/fever-induced-seizures-are-the-most-common-type-of-seizures/) مطالعه کنی خیلی هم زمانتو نمیگیره اما بهت اطلاعات خوبی میده. امیدوارم حال فرزند دلبندت هر چه زودتر بهتر بشه.

 • سلام آقای دکتر من پسرم ده سالشه الان ی هفتس هی تب میکنه گرفتگی بینی هم داره و سرفه میکنه دو بار بردمش دکتر ولی هنوز خوب نشده.دفعه اول که بردمش داروهای حساسیت بهش دادن دفعه دوم گفتن گلوش ویروسی شده شربت برم هگزین دادن هر چی هم برا سرفه خوب بوده بهش دادم ولی ن داروها اثرمیکنه ن چیزایی که بهش میدم میشه بفرمایین چیکار کنم خیلی ممنون

  • سلام دخترم ۷سالشه ۷روزه تب داره میاد پایین ولی دوباره میره بالا بخدا خسته شدم ازمریضی .تفلک از درس ومدرسه مونده عقب

   • دقیقا مشکل پسر من الان دوهفته اس مدرسه نرفته تبش اومده پایین ولی یهو بدنش گرم میشه الان ۱۰روز دارم شربت سینه بش میدم بروفن نمیدم با شربت دکتر متورفان برم‌هگزین دمای بدنش تنظیم‌میشه چه خاکی تو سرم کنم این اخه چه ویروسیه

    • تیم پزشکی درمانکده گفت:

     سلام شقایق عزیز وقتت بخیر، بهتره هر چه سریعتر جهت بهبود شرایط فرزندت با یه #مشاوره_آنلاین_بیماریهای_عفونی_تب دار (https://www.darmankade.com/c/infectiology/) مشورت کنی تا نسخه مناسب شرایط رو تجویز کنه البته بهتره که برای داشتن یه پیش آگاهی یه مقاله در مورد تب کودکان (https://www.darmankade.com/blog/fever-induced-seizures-are-the-most-common-type-of-seizures/) مطالعه کنی خیلی هم زمانتو نمیگیره اما بهت اطلاعات خوبی میده. امیدوارم حال فرزند دلبندت هر چه زودتر بهتر بشه.

   • تیم پزشکی درمانکده گفت:

    سلام طاهره عزیز، وقتت بخیر، بهتره هر چه سریعتر جهت بهبود شرایط دختر گلت با یه #مشاوره_آنلاین_بیماریهای_عفونی_تب دار (https://www.darmankade.com/c/infectiology/) مشورت کنی تا نسخه مناسب شرایط رو تجویز کنه البته بهتره که برای داشتن یه پیش آگاهی یه مقاله در مورد تب کودکان (https://www.darmankade.com/blog/fever-induced-seizures-are-the-most-common-type-of-seizures/) مطالعه کنی خیلی هم زمانتو نمیگیره اما بهت اطلاعات خوبی میده. امیدوارم حال فرزند دلبندت هر چه زودتر بهتر بشه.

   • سلام. دختر منم یه هفته ابریزش داشت بعد ترشحاتش غلیظ شد دکتر گفتن سینوسهاش عفونت داره. الان دو هفته ست سفکسیم داده بهش میخوره. سه روز تب میکنه سه روز خوبه .اما هنوزم ابریزش داره. البته چرکی نیست دیگه ولی تبش نگرانم کرده‌ . تورو خدا بگید چیکارکنم . مردم از نگرانی

     • تیم پزشکی درمانکده گفت:

      سلام شقایق عزیز وقتت بخیر عزیزم میفهمم و درکت میکنم که نگران فرزند دلبندت باشی اما بهتره تمام تلاشتو بکنی در این مورد بیشتر اگاهی داشته باشی در مورد تب کودکان (https://www.darmankade.com/blog/fever-induced-seizures-are-the-most-common-type-of-seizures/) تا بتونی خیلی بهتر از فرزند مراقبت کنی و از بهترین متخصصین این حوزه هم کمک بگیری امیدوارم هر چه سریعتر سلامتی شونو به دست بیارن و خوشحال باشی.

  • برای سرفه یکمی زردچوبه توی اب گرم معجزه میکنه درجا قطع میشه سرفه ولی تب من خودم درگیرشم هر ۱۲ ساعت استامینوفن میندازم

 • سلام خسته نباشید.دختر من ۵سالشه تب کرده بود بردم دکتر اماخوب نشده فقط شباتب میکنه میشه راهنمایی کنید

    • سلام،وقتتون بخیر. امکان داره تب بالا باعث آسیب به رگهای مغزی و خونریزی مغزی تو کودک بشه؟

     • تیم پزشکی درمانکده گفت:

      سلام وقت بخیر دوست عزیز، متاسفانه تب بالا برای کودکان بسیار مضر و خطرافرین هستش بله در صورت عدم درمان و کنترل تب ممکنه آسیب های جدی به کودان وارد بشه در این مورد هم میتونید بیشتر مطالعه کنید. تب کودکان (https://www.darmankade.com/blog/fever-induced-seizures-are-the-most-common-type-of-seizures/)

   • تیم پزشکی درمانکده گفت:

    سلام دوست عزیز وقتت بخیر ، ممنون از نظری دادید اما اینطور نیست که صرفا فقط و فقط یک پزشک فوق العاده باشه خداروشکر ما پزشکان متخصص بسیار خوبی در سطح کشور داریم هم اکنون میتونن به صورت انلاین به مراحعه کننده خدمات مشاوره انلاین از بهترین متخصص عفونی داشته باشن و تو هر ساعتی از هر جای کشور حال بیمارشونو خوب کنند.

 • سلام من پسرم ۷ سالشه گوش سمت راستش نزدیکه ۷ روزه خیلی درد میکنه و تبش هم زیاد میشه و وقتی و آموکسی کلاو بهش میدم میگه درد گوشم خوب شده ولی بعد ۶ ساعت دوباره تب میگیره این یعنی چی چیکار کنم خیلی از تبش میترسم

   • ناشناس گفت:

    سلام داداشم ۳۹ ونیم تب داره فکرکنم آنفلانزا یا کرونا گرفته دارو بهش دادیم سرفه داریم

    • سلام دخترم 9سالش از غروب تب داره تبش 40،3بوده شیاف زدم استامینوفن دادم تازه الان تبش 39،9شده میتونم الان بازم شیاف بزنم یا اینکه خطر داره ممنون میشم پاسخ بدین

   • هامین مرحمتی گفت:

    سلام اقا دکتر پسرم ۱۱ ماهشه تبش بالای ۳۷ هست چکار کنم شیاف استفاده میکنم براش شربت استامینفون استفاده میکنم بعدش هم خودش عفونت خون داره

   • مثل اینکه آنفلوانزاست علائم همه بچه هامون یکیه. بدتر ازهم گرفتگی بینیه که تمومی نداره. پسر من خیلی خروپف هم میکنه تو خواب. احساس خفگی داره نمیدونم چیکار کنم.

   • سلام خوبید ؟ خسته نباشید . یکی از دانش اموزان ما دیشب تب کرد ولی هیچ کدوم از علایم سرما خوردگی رو نداره . صبح مادرش زنگ زد گفت تبش قطع شده . خواستم بپرسم نگران کننده ست . امروز پیش ما کلاس داره .

  • تیم پزشکی درمانکده گفت:

   سلام هلاله عزیز وقتت بخیر امیدوارم هرچه سریعتر حال فرزند دلبندتون خوب بشه، بهتره از متخصص متبحر حوزه عفونی و تب به صورت #مشاوره_آنلاین_بیماریهای_عفونی_تب دار (https://www.darmankade.com/c/infectiology/) کمک بگیری تا نسخه مناسب شرایط رو تجویز کنه البته بهتره که برای داشتن یه پیش آگاهی یه مقاله در مورد تب کودکان (https://www.darmankade.com/blog/fever-induced-seizures-are-the-most-common-type-of-seizures/) مطالعه کنی خیلی هم زمانتو نمیگیره اما بهت اطلاعات خوبی میده.

 • با سلام پسر من ۹سالشه نزدیک یک هفته بود سرما خورده بود سه روزم میشه که تب داره دکترم بردم سرم داد داخل سرم آمپولم زدن ولی باز شب تب کرد چیکار کنم؟

  • سلام. پسر منم یک هفته است که تب میکنه. شربت اموکسی سیلین هم مصرف ولی خوب نشده هر 12 ساعت که اثر شیاف 5 میلی دیکلوفناک تموم میشه تب شروع میشه. از دوستان هرکس که به نتیجه رسیده اطلاع رسانی کنید

   • تیم پزشکی درمانکده گفت:

    سلام محمد عزیز وقتت بخیر امیدوارم هر چه زودتر حال پسر گلت بهتر بشه . اما بهتره برای رسیدن به نسخه مناسب و نتیجه مفید که بهبودی حال فرزند دلبندته #مشاوره_آنلاین_بیماری_های_عفونی_تب_دار (https://www.darmankade.com/c/infectiology/) کمک بگیری، البته بهتره که برای داشتن یه پیش آگاهی یه مقاله در مورد #تب_کودکان(https://www.darmankade.com/blog/fever-in-children/) مطالعه کنی خیلی هم زمانتو نمیگیره اما بهت اطلاعات خوبی میده.

 • سلام پسرم 3ماهشه آبریزش بینی تب وسرفه داره بردم دکترشربت ستیریزین واموکسی سیلین واسپری بینی داده روی برگه راهنمای اسپری خواندم نوشته برای کودکان زیر شش سال استفاده نشود چیکارکنم

   • به هیچ عنوان دارو هایی که در بروشور آنها نوشته نشده که برای کودک شما مجاز است استفاده نشود

    • برادر من دوز دارو مهمه دارویی که برای کودکان بالای شش‌ماه داده میشه ۱۲ ساعتی هست با مقدار بالا کودکان زیر ۶ ماه یک بار در شبانه روز با دور خیلی پایین دارو نخوره بجه کل بدن درگیر میشه

     • تیم پزشکی درمانکده گفت:

      سلام سوگند عزیز، وقت بخیر میتونی برای دریافت راهنمایی در مورد دوز داروهای کودکان با یه پزشک متخصص عفونی به صورت #مشاوره_آنلاین_بیماری_های_عفونی_تب_دار (https://www.darmankade.com/c/infectiology/) ارتباط بگیری، البته بهتره که برای داشتن یه پیش آگاهی یه مقاله در مورد #تب_کودکان(https://www.darmankade.com/blog/fever-in-children/) مطالعه کنی خیلی هم زمانتو نمیگیره اما بهت اطلاعات خوبی میده.

    • تیم پزشکی درمانکده گفت:

     سلام مهران عزیز، وقتت بخیر بله همینطوره همیشه باید بر اساس دستورالعمل ها داروها استفاده بشوند. ممنون از نظرت

  • تیم پزشکی درمانکده گفت:

   سلام عسکری عزیز وقت بخیر، میتونی به صورت آنلاین از طریق #مشاوره_آنلاین_بیماری_های_عفونی_تب_دار (https://www.darmankade.com/c/infectiology/) از بهترین متخصص عفونی کمک و مشورت بگیری، البته بهتره که برای داشتن یه پیش آگاهی یه مقاله در مورد #تب_کودکان(https://www.darmankade.com/blog/fever-in-children/) مطالعه کنی خیلی هم زمانتو نمی گیره اما بهت اطلاعات خوبی میده.

  • فروزان گفت:

   باید تنشویش کنید از حوله خیس میتونید استفاده کنید اما چون کوچک هست بهتر که دست خودتون را خیس کنید تا سرد شود به شکم فرزندتون مدام بگذارید تا تبش پایین بیاد همزمان هم از شیاف استامینوفن استفاده کنید طریقه تن شویه کردن و پایین آوردن تب را در کتاب کودک من نوشته آقای دکتر فیض کامل توضیح داده شده

    • سلام عزیزم باید پاشویش کنی حالش بد تر میشه کتاب واسه چی خودت براش قصه بگو... بعد با حوله خیس صورتشو خیس کن خشکش نکن بزار با دمای بدنش خشک بشه پاشو توی آب هم بزارالبته یکم توی آبه نمک بریز

   • ناشناس گفت:

    شربت استامینوفن دوبرابر وزنش مثلا ۲۰ کیلو رو ۲۰ سی سی . اگه نوزاد هستن مثلا ۵ کیلو ۱۰ قطره . با پاشویه به حوله نمناک به پیشانی،زیر بغل،روی سینه و کشاله ران

     • دوستی که میفرمایید ب وزن بیست کیلو ، بیست سی سی، اشتباه میگی درواقع ب وزن بیست کیلو ده سی،سی هستش.. اطلاعات اشتباه ندین

     • ناشناس گفت:

      دقیقا چه خبره بیست سی سی الان پسر من18کیلو هست دکتر گفته 8سی سی ولی خب من خودم یه قاشق مرباخوری بهش میدم

    • ناشناس گفت:

     کارو سخت نکنید اگر وزن کودک 10 کیلو هست دو برابر وزنش یعنی ۲۰ قطره استا اگر ۲۰ کیلو هست ۴۰ قطره بهداشت اینطور به من گفت

    • ناشناس گفت:

     یعنی چی دوبرابر وزن!!!! عزیزم بیست کیلو نهایت ۷ سی سی شربته یک دوم وزن باید بدین نه دوبرابر!!

     • روشربت تایلوفن وزن و سن بچه و مقدار مصرفش هم نوشته پسر من ۱۱سالشه بهش بیست سیسی میدم با توجه به وزنش نصف وزنش تقریبن

     • سلام ببخشیدشربت باقرص استامینفون فرق نمیکنه هرکدوم بدیم؟

ارسال سؤال

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.