آرشیو نوشته‌هاآزمایش و تشخیص کروناآزمایش‌هاویروس کرونا

تست های مختلف ویروس کرونا چه تفاوتی دارند؟

2 آزمایش مرسوم ویروس کرونا

احتمالا اخیرا اخبار زیادی درمورد تست ویروس کرونا به گوشتان خورده است. اگر فکر می­کنید به بیماری ۲۰۱۹ ویروس کرونا (کووید-۱۹) مبتلا شده ­اید، برای بررسی احتمال ابتلا به تست آنلاین کرونا درمانکده سر بزنید. برای تشخیص قطعی کرونا در تهران هم می توانید اینجا درخواست آزمایش در محل بدهید.

در ادامه اطلاعاتی درمورد انواع و مراحل تست های تشخیصی کرونا آمده است./ک

گ۱چ۴۲

پ۰گ۵ج.

انواع تست های کرونا

دو نوع تست مختلف وجود دارد: تست تشخیص عفونی و تست آنتی بادی

۱.    تست تشخیص عفونی (پی سی آر)

وجود ویروس فعال در بدن را نشان می­ دهد و باید مراحل قرنطینه یا قرنطینه خانگی را انجام دهید. در حال حاضر تست تشخیص عفونی به دو روش انجام می ­شود: تست PCR یا پی سی آر که مواد ژنتیکی ویروس را مورد بررسی قرار می­ دهد و تست آنتی ژن که پروتئین­ های خاص روی سطح ویروس را مشخص می ­کند. برای انجام آزمایش PCT در محل، کلیک کنید.

۲.    تست آنتی بادی

تست سرولوژی یا آنتی بادی کرونا به دنبال پادتن ­هایی می­ گردد که توسط سیستم ایمنی در واکنش به عامل تهدید، مانند نوع خاصی از ویروس، تولید می­ شود. آنتی بادی به دفع عفونت کمک می­ کند، چند روز یا چند هفته بعد از بروز عفونت ساخته می­ شود و تا چند هفته بعد از بهبود در بدن باقی می­ ماند. به همین دلیل، نباید از تست آنتی بادی برای تشخیص عفونت فعال ویروس کرونا استفاده کرد. محققان در حال حاضر نمی ­دانند حضور آنتی بادی به معنی مصونیت بدن در برابر ویروس کرونا در آینده است یا خیر. درمانکده آزمایش آنتی بادی در محل را برای شما انجام می دهد.

مشاوره آنلاین فوری

مقایسه انواع تست های کرونا

تست PCR (پی سی آر)
تست آنتی ژن تست آنتی بادی  
تست تشخیصی، وایرال، تست مولکولی، تست NAAT، تست PCR، واکنش زنجیره ای پلیمراز تست تشخیص سریع (بعضی از تست های مولکولی هم سریع هستند) سرولوژی،آزمایش پادتن، آزمایش خون، آزمایش igg، آزمایش CRP سایر اسامی
مخاط حلق یا بینی (اکثر تست­ ها)

بزاق (تعداد کمی از تست ­ها)

مخاط حلق یا بینی گرفتن خون یا سوزن زدن انگشت روش گرفتن نمونه
(در برخی مناطق) چند روز یا تا چند هفته یک ساعت یا کم­تر (در برخی مناطق) چند روز یا ۱ الی ۳ روز مدت زمان دریافت نتایج
معمولا میزان دقت و صحت این تست بالاست و معمولا نیاز به تکرار ندارد. معمولا میزان صحت نتایج مثبت بالاست اما لازم است نتایج منفی را با تست تشخیصی مورد تایید قرار داد. گاهی  لازم است برای رسیدن به نتیجه­ دقیق این تست دوبار انجام شود. آیا به تست دیگر احتیاج است
عفونت فعال در اثر ویروس کرونا را تشخیص می ­دهد. عفونت فعال در اثر ویروس کرونا را تشخیص می­ دهد. اگر قبلا به ویروس کرونا مبتلا شده باشید، این تست آن را نشان می­ دهد. چه چیزی را نشان می دهد
اگر قبلا به ویروس کرونا مبتلا شده باشید، با این تست مشخص نمی­ شود. احتمال عدم ابتلا به ویروس کرونا را با قطعیت نشان نمی­ دهد. احتمال این­که تست آنتی ژن عفونت فعال را نشان ندهد در مقایسه با تست تشخیصی بیشتر است. اگر جواب تست آنتی ژن منفی باشد اما علائم کووید-۱۹ را داشته باشید، پزشک تست تشخیص عفونی را پیشنهاد می­ کند. ابتلا یا عدم ابتلا به ویروس کرونا در لحظه گرفتن آزمایش را نشان نمی­ دهد. چه چیزی را نشان نمی دهد
تست PCR
تست PCR

تست یا آزمایش PCR (پی سی آر) چگونه انجام می شود؟

بسیاری از شرکت­ ها و آزمایشگاه ­ها براساس تعیین مواد ژنتیک ویروس در نمونه­ حلق یا بینی بیمار آزمایش­ هایی برای تشخیص کووید-۱۹ ایجاد کرده اند. مراحل عادی در این نوع تست تشخیص عفونی ویروس کرونا عبارتند از:

 1. پزشک تست کووید-۱۹ تجویز می­ کند.
 2. پزشک از یک گوش پاک کن استریل­ شده برای گرفتن نمونه مخاط از حلق یا بینی استفاده می­ کند.
 3. پزشک گوش پاک کن را در ظرف استریل ­شده می­ گذارد و در آن را برای ارسال به آزمایشگاه محکم می­ کند.
 4. گوش پاک کن باید طی این مرحله تحت دمای خاص نگهداری شود تا ویروس زنده بماند و تست دقیق باشد. نمونه باید ظرف ۷۲ ساعت به آزمایشگاه برسد.
 5. تکنیسین آزمایشگاه مواد شیمیایی را با گوش پاک کن مخلوط می­ کند تا مواد ژنتیکی هرگونه ویروس که ممکن است روی گوش پاک کن باشد، خارج شود.
 6. تکنیسین آزمایشگاه به­ منظور رهبری چند چرخه کنترل­ شده­ گرمایشی و سرمایشی از مواد شیمیایی ویژه، به نام پرایمر و پروب­ها، و ماشین پیشرفته استفاده می ­کند تا RNA ویروس را به DNA تبدیل کند و بعد میلیون­ ها کپی از DNA بسازد.
 7. بعد از پیوند DNA با پروب­های خاص، نوع ویژه­ ای از نور تولید می­ شود که توسط ماشین مشاهده می­ شود و تست نتیجه­ مثبت ابتلا به SARS-CoV-2، ویروسی که باعث بروز بیماری کووید-۱۹ می­ شود، را نشان می ­دهد.

بیشتر بخوانید: تفسیر نتایج آزمایش های کرونا

دقت تست PCR (پی سی آر) به چه چیزهایی وابسته است؟

معمولا از تست تشخیص عفونی که مواد ژنتیکی خود ویروس را مشخص می ­کند برای تشخیص کووید-۱۹ یا عفونت فعال ویروس کرونا استفاده می شود. اما هیچ تستی همیشه ۱۰۰% دقیق نیست. موارد زیر روی میزان صحت تست تاثیر می­ گذارد:

 • شاید مبتلا به ویروس باشید اما گوش پاک کن ویروس را از حلق یا بینی جمع نکند.
 • ممکن است گوش پاک کن یا نمونه ­ی مخاطی حین جمع ­آوری یا آنالیز تصادفا آلوده شود.
 • ممکن است گوش پاک کن حلق یا بینی قبل از بررسی در دمای مناسب نگهداری نشود.
 • ممکن است مواد شیمیایی مورد استفاده برای استخراج مواد ژنتیکی ویروس و کپی DNA ویروس درست کار نکند.

نوشته های مشابه

‫۱۷۴ دیدگاه ها

 1. سلام من ۱۴ روز قبل آزمایش پی سی آر دادم و جواب مثبت بود ۱۴ روز در قرنطینه بودم و استراحت کردم از روز پنجم به بعد حالم خوب بود ولی در قرنطینه موندم الان کدوم آزمایش رو انجام بدم تا معلوم بشه کرونا ندارم و میتونم از قرنطینه خارج بشم .
  با تشکر

  1. سلام
   وقت بخیر
   اگر ۱۴ روز قرنطینه رو پشت سر گذاشتید و بعدش سه روز متوالی تب یا علائم تنفسی نداشتید می تونید از قرنطینه خارج باشید یا دوتا تست pcr منفی به فاصله ۲۴ ساعت داشته باشید.

 2. سلام من حس بویایی و چشاییم رفت بعدش سر درد و چشم درد و بعد چند روز یکم سینه درد و تنگی نفس که با سرفه همراه بود بعد از ۱۴ رو قرنطینه تست دادم جواب igm 1.1 و جواب igg 1.2 بود میشه راهنمایی بفرمایید.ممنون

  1. سلام
   وقت بخیر
   تست انتی بادی نشون میده شما یه ایمنی سطح پایینی به بیماری پیدا کردید ولی همچنان باید پروتکول های بهداشتی رو رعایت کنید.
   اگر ۱۴ روز قرنطینه رو پشت سر گذاشتیدو سه روز متوالی بت و علائم تنفسی ندارید می تونید از قرنطینه خارج بشید.

 3. سلام.روزتون بخیر.
  ببخشید من الان ۲روز هست که سرگیجه شدید دارم و گاهی اوقات استفراغ میکنم.هیچ علامت دیگه ای هم ندارم.
  اینها میتونه نشانه کرونا باشه؟
  آزمایش خون بدم چیزی مشخص میشه؟؟؟
  ممنون میشم اگر پاسخ بدید

  1. سلام
   وقت بخیر
   علائمی که گفتید می تونه کرونا باشه. ترجیحا به مدت ۱۴ روز بعد شروع علائم قرنطینه رو رعایت کنید.مایعات زیاد مصرف کنید. اگر تنگی نفس یا سایر علائم خطر رو داشتین به درمانگاه مراجعه کنید. و‌ حتما از افراد با ریسک بالا دوری کنید(افراد فشار خونی و دیابتی، تحت شیمی درمانی و یا دارای ایمنی تضعیف شده،بانوان باردار و افراد بالای۶۰سال) تا مبتلا نشن.
   برای اطمینان بیشتر می تونید از هفته ی دوم تست pcr هم انجام بدید. بهتر از تست انتی بادیه.
   شرایط قرنطینه و علائم خطر رو از این لینک ها بخونید:
   https://www.darmankade.com/blog/%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%82%D8%A8%D8%AA-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7/

   https://www.darmankade.com/blog/coronavirus-patient/
   برای انجام آزمایش:
   http://bit.ly/med-faq2
   اگر علائم جدیدی داشتین یا شدت پیدا کرد از این قسمت کمک بگیرید:
   http://bit.ly/med_faq

 4. سلام بعد ۳ روز سرماخوردگی و بهبودی، ۵ روزی هست حس بویایی و چشایی ندارم و کمی حس چشاییم نسبت به دو روز اول برگشته و بعضی وقتا سردرد دارم بدون مشکل دیگری. نیاز به ازمایش کرونا هست؟

  1. سلام
   وقت بخیر
   با فرد مشکوک به کرونا برخورد داشتید؟
   علائمی که گفتید احتمال زیاد می تونه کرونا باشه. ترجیحا به مدت ۱۴ روز بعد شروع علائم قرنطینه رو رعایت کنید.مایعات زیاد مصرف کنید. اگر تنگی نفس یا سایر علائم خطر رو داشتین به درمانگاه مراجعه کنید. و‌ حتما از افراد با ریسک بالا دوری کنید(افراد فشار خونی و دیابتی، تحت شیمی درمانی و یا دارای ایمنی تضعیف شده،بانوان باردار و افراد بالای۶۰سال) تا مبتلا نشن.
   برای اطمینان بیشتر می تونید از هفته ی دوم تست pcr هم انجام بدید ولی واجب نیست.
   شرایط قرنطینه و علائم خطر رو از این لینک ها بخونید:
   https://www.darmankade.com/blog/%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%82%D8%A8%D8%AA-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7/

   https://www.darmankade.com/blog/coronavirus-patient/
   برای انجام آزمایش:
   http://bit.ly/med-faq2
   اگر علائم جدیدی داشتین یا شدت پیدا کرد از این قسمت کمک بگیرید:
   http://bit.ly/med_faq

 5. سلام وقت بخیر
  اگه تست pcr و پادتن و اسکن سینه همه منفی باشه(پادتن یک هفته قبل از بقیه تستها و با شروع تنگی نفس گرفته شده) باز هم احتمال ابتلا به کرونا هست؟

  1. سلام
   در صورتی که علائم داشته باشید، اگر همه ی اینها هم منفی باشن، رد کننده ی کرونا نیستن.

 6. سلام من مادرم کرونا گرفته و من با وجود اینکه فضا خونه آلوده است و ١۶ روز هم گذشته
  کرونا نگرفتم و هیچ علامتی ندارم حالم خوبه و
  ممکنه من ناقل باشم

  1. سلام
   وقت بخیر
   چون با فرد کرونا مثبت برخورد داشتید، امکان ناقل بودنتون هست و ایشون باید قرنطینه باشن.
   شما هم به مدت دوهفته بعد از آخرین تماستون با ایشون در منزل باشید و روزانه از نظر تب(۳۷.۵ و بیشتر) بررسی بشید.

 7. سلام،من قبلا سابقه ی مشکل ریوی داشتم،خس خس و سرفه داشتم که با دارو خیلی بهتر شدم و تقریبا دیگه علائمی نداشتم،ولی چند روزه که دوباره اوایل صبح خیلی سرفه میکنم و به خاطر سرفه از خواب میپرم و صدای خس خس رو خودم میشنوم،احتمال داره که کرونا گرفته باشم؟

  1. سلام
   وقت بخیر
   علائمی که گفتید می تونه کرونا باشه. ولی قطعی نمیشه گفت.
   با فرد مشکوک به کرونا برخورد داشتین؟
   ترجیحا به مدت ۱۴ روز بعد شروع علائم قرنطینه رو رعایت کنید.مایعات زیاد مصرف کنید. اگر تنگی نفس یا سایر علائم خطر رو داشتین به درمانگاه مراجعه کنید. و‌ حتما از افراد با ریسک بالا دوری کنید(افراد فشار خونی و دیابتی، تحت شیمی درمانی و یا دارای ایمنی تضعیف شده،بانوان باردار و افراد بالای۶۰سال) تا مبتلا نشن.
   برای اطمینان بیشتر می تونید از هفته ی دوم تست pcr هم انجام بدید.
   شرایط قرنطینه و علائم خطر رو از این لینک ها بخونید:
   https://www.darmankade.com/blog/%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%82%D8%A8%D8%AA-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7/

   https://www.darmankade.com/blog/coronavirus-patient/
   برای انجام آزمایش:
   https://www.darmankade.com/landing/corona-test/
   اگر علائم جدیدی داشتین یا شدت پیدا کرد از این قسمت کمک بگیرید:
   https://www.darmankade.com/landing/corona/

 8. سلام وقت بخیر ۳۵ ساله هستم حدود ۳ روز است سردردهای شدید دارم به حدی که باعث تهوع میشود و وقتی از جایم بر میخیزم سر گیجه دارم و فشارم ۹ است و مزه دهانم تلخ است ایا احتمال کرونا است؟

  1. سلام
   وقت بخیر
   علائمی که گفتید می تونه کرونا باشه. ترجیحا به مدت ۱۴ روز بعد شروع علائم قرنطینه رو رعایت کنید.مایعات زیاد مصرف کنید. اگر تنگی نفس یا سایر علائم خطر رو داشتین به درمانگاه مراجعه کنید. و‌ حتما از افراد با ریسک بالا دوری کنید(افراد فشار خونی و دیابتی، تحت شیمی درمانی و یا دارای ایمنی تضعیف شده،بانوان باردار و افراد بالای۶۰سال) تا مبتلا نشن.
   برای اطمینان بیشتر می تونید از هفته ی دوم تست pcr هم انجام بدید.
   شرایط قرنطینه و علائم خطر رو از این لینک ها بخونید:
   https://www.darmankade.com/blog/%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%82%D8%A8%D8%AA-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7/

   https://www.darmankade.com/blog/coronavirus-patient/
   برای انجام آزمایش:
   https://www.darmankade.com/landing/corona-test/
   اگر علائم جدیدی داشتین یا شدت پیدا کرد از این قسمت کمک بگیرید:
   https://www.darmankade.com/landing/corona/

 9. سلام من حس بویایی و چشاییم رفت بعدش سر درد و چشم درد و بعد چند روز یکم سینه درد و تنگی نفس که با سرفه همراه بود بعد از ۱۴ رو قرنطینه تست دادم جواب igm 1.1 و جواب igg 1.2 بود میشه راهنمایی بفرمایید

  1. سلام
   وقت بخیر
   آزمایش آنتی بادی شما مثبته و به این معنیه که بدن شما فعلا به یه ایمنی نسبی در برابر کرونا رسیده ولی باز هم بطور قطع نمیشه گفت.
   اگر بعد ۱۴ روز قرنطینه، سه روز متوالی تب یا علائم تنفسی ندارید می تونید از قرنطینه خارج بشید.

 10. سلام
  وقت بخیر
  همسرم چهارشنبه هفته پیش تست کرونا دادن pcr
  و تو ازمایش گزینه screening/first line نتیجه detected شده
  ولی گزینه confirmatory/second line چیزی تیک نخورده
  ممنون میشم تفاوت این دو رو بفرمایید و اینکه ایشون حتما مبتلا هستن؟

  1. سلام
   تست در نهایت مثبت نشده.ولی تست منفی رد کننده ی قطعی ابتلا به کرونا نیست.
   با فرد مشکوک به کرونا برخورد داشتین؟
   اگر علائمی ندارین تا ۱۰ روز و اگر علامت دار شدین تا ۱۴ روز قرنطینه بمونید.

 11. با سلام بنده الان سه روز هست که حس بویایی رو از دست دادمو هیچ علامت دیگری تا کنون ندارم و آزمایش pcr دو روز پیش دادم امروز زنگ زدند که آزمایشت باید تکرار بشه به نظر شما حالم از این بدتر میشه اگه حال تست مثبت باشه

  1. سلام
   وقت بخیر
   علائمی که گفتید می تونه کرونا باشه.
   جهت آزمایش مجدد مراجعه کنید.
   معمولا اوج علائم طی روزای سه و چهاره ولی قعی نمیشه گفت که بعد اون بدترش نمیشه.
   ترجیحا به مدت ۱۴ روز بعد شروع علائم قرنطینه رو رعایت کنید.مایعات زیاد مصرف کنید. اگر تنگی نفس یا سایر علائم خطر رو داشتین به درمانگاه مراجعه کنید. و‌ حتما از افراد با ریسک بالا دوری کنید(افراد فشار خونی و دیابتی، تحت شیمی درمانی و یا دارای ایمنی تضعیف شده،بانوان باردار و افراد بالای۶۰سال) تا مبتلا نشن.
   برای اطمینان بیشتر می تونید از هفته ی دوم تست pcr هم انجام بدید.
   شرایط قرنطینه و علائم خطر رو از این لینک ها بخونید:
   https://www.darmankade.com/blog/%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%82%D8%A8%D8%AA-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7/

   https://www.darmankade.com/blog/coronavirus-patient/
   برای انجام آزمایش:
   https://www.darmankade.com/landing/corona-test/
   اگر علائم جدیدی داشتین یا شدت پیدا کرد از این قسمت کمک بگیرید:
   https://www.darmankade.com/landing/corona/

 12. سلام وقت بخیر.آزمایش پی سی آر برای تشخیص زگیل تناسلی در مردان،هم انجام میشود؟آیا نتیجه به طور قطع از وجود این ویروس خبر میدهد؟چون همسر من هیچ زگیلی روی سطح پوست نداره جز خارش

  1. سلام
   وقت بخیر
   آزمایش pcr می تونه برای ویروس های مختلفی انجام بشه و اون ویروس رو شناسایی کنه.
   ولی هیچ وقت قطعیت صد در صد ندارد.

 13. سلام من هیچ علائمی مثل تب و تنگی نفس و سرفه خشک ندارم… ولی آب ریزش بینی و تست PCR مثبت دارم ، آیا قطعا کرونا دارم؟

  1. سلام
   وقت بخیر
   با توجه بعه علائمی که گفتید و تست مثبت pcrT می تونه کرونا باشه. ترجیحا به مدت ۱۴ روز بعد شروع علائم قرنطینه رو رعایت کنید.مایعات زیاد مصرف کنید. اگر تنگی نفس یا سایر علائم خطر رو داشتین به درمانگاه مراجعه کنید. و‌ حتما از افراد با ریسک بالا دوری کنید(افراد فشار خونی و دیابتی، تحت شیمی درمانی و یا دارای ایمنی تضعیف شده،بانوان باردار و افراد بالای۶۰سال) تا مبتلا نشن.

   شرایط قرنطینه و علائم خطر رو از این لینک ها بخونید:
   https://www.darmankade.com/blog/%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%82%D8%A8%D8%AA-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7/

   https://www.darmankade.com/blog/coronavirus-patient/
   برای انجام آزمایش:
   https://www.darmankade.com/landing/corona-test/
   اگر علائم جدیدی داشتین یا شدت پیدا کرد از این قسمت کمک بگیرید:
   https://www.darmankade.com/landing/corona/

 14. سلام
  وقت بخیر من با کسی که کرونا داشته در ارتباط بودم اما هیچ علائمی ندارم نه تب نه سردرد نه سرفه
  فقط گاهی احساس میکنم که قفسه سینه ام درد میکنه
  باید چکار کنم،احتیاج هست به جای مراجعه کنم و آزمایش بدم وباید چند روز در قرنطینه باشم؟

  1. سلام
   وقت شما هم بخیر
   ترجیحا تا ۱۴ روز بعد آخرین تماستون با ایشون، حتی اگر علائمی هم ندارید، در منزل باشید و روزانه از نظر تب(بالای ۳۷.۵ درجه) و علائم تنفسی بررسی بشید.
   و این که چون احساس درد قفسه سینه از علائم مهمه، بهتره به مرکز درمانی مراجعه کنید تا هم معاینه بشید هم اکسیژن خونتون اندازه گیری بشه.

  1. سلام
   وقت بخیر
   بله
   دقت تست آنتی بادی زیاد بالا نیست و ترجیحا اگر مشکوک هستید بهتره تست pcr انجام بشه.

 15. سلام من جراحی دندون کردم ۱ هفته انتی بیوتیک میخوردم .
  خیلی مراعات واسه کرونا میکنم چون یک بار مبتلا شدم شدید . ۳ ماه پیش تقریبا .
  الان همش ببحالم و لرز دارم گاهی اوقات تست پی سی ار هم دادم منفی بوده .
  ولی واقعیت ذهنمو درگیر کرده . ممکنه کرونا باشه؟؟

  1. سلام
   وقت بخیر
   با توجه به مراجعه به دندان پزشکی و ضعف و بیحالی که دارید ممکنه کرونا باشه. و چون سه ماه باز ابتلای قبلی گذشته، امکان ابتلای مجدد هست.
   تست منفی هم رد کننده ی ابتلا به کرونا نیست.
   ترجیحا به مدت ۱۴ روز بعد شروع علائم قرنطینه رو رعایت کنید.مایعات زیاد مصرف کنید. اگر تنگی نفس یا سایر علائم خطر رو داشتین به درمانگاه مراجعه کنید. و‌ حتما از افراد با ریسک بالا دوری کنید(افراد فشار خونی و دیابتی، تحت شیمی درمانی و یا دارای ایمنی تضعیف شده،بانوان باردار و افراد بالای۶۰سال) تا مبتلا نشن.
   برای اطمینان بیشتر می تونید از هفته ی دوم تست pcr هم مجدد انجام بدید.
   شرایط قرنطینه و علائم خطر رو از این لینک ها بخونید:
   https://www.darmankade.com/blog/%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%82%D8%A8%D8%AA-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7/

   https://www.darmankade.com/blog/coronavirus-patient/
   برای انجام آزمایش:
   https://www.darmankade.com/landing/corona-test/
   اگر علائم جدیدی داشتین یا شدت پیدا کرد از این قسمت کمک بگیرید:
   https://www.darmankade.com/landing/corona/

 16. سلام خسته نباشین…من حدود ۳ یا چهار روزه احساس میکنم گلوم میخاره بعد احساس میکنم داخل ریه هام اتفاقاتی میفته
  بعد تا اینکه دیروز خبر دار شدم که دوستم گرفته و منم حدود ۹ روز پیش پیشش بودم…و میگفت حس بویایم چشاییم ضعیف شده و…ولی خب برای من چیزی نشان نداده تا به الان ب جز خاریدن گلو
  نه تب نه سرفه نه ابریزش بینی نه تنگیه نفس نع علائم دیگه
  فقط گلوم در حد خیلی کم میخاره
  چیکار باید بکنم…
  هنوز مطمئن نیستم گرفتم یانه

  1. سلام وقت بخیر
   اگر علائم دوستتون سه چهار روز بعد اخرین ملاقاتتون یا زودتر شروع شده، احتمالا همون موقع که باهاش تماس داشتید ناقل بوده. شما هم بهتره تا دوهفته بعد آخرین تماستون در منزل باشید و روزانه از نظر تب(۳۷.۵ به بالا) و علائم تنفسی بررسی بشید.

 17. سلام
  من دیروز صبح لرز داشتم و اینکه سردرد خیلی وحشتناکی از ناحیه پیشونی داشتم از سردرد زیاد حالت تهوع داشتم دیروز غروب مراجعه کردم به دکتر گفتن تب مختصری هم دارید ولی تنگی نفس ندارم تک وتوک هم سرفه میکنم دارو بهم دادن امپول که زدم دیشب تبم قطع شد ولی امروز احساس میکنم باز تب دارم احتمال کرونا وجود داره؟
  و اینکه حتما باید تست psr بدیم ؟انتی ژن کفایت نمیکنه ؟

  1. سلام
   وقت بخیر
   علائمی که گفتید می تونه کرونا باشه.ولی قعطی نمیشه گفت.
   با فرد مشکوک به کرونا برخورد نداشتین؟
   ترجیحا به مدت ۱۴ روز بعد شروع علائم قرنطینه رو رعایت کنید.مایعات زیاد مصرف کنید. اگر تنگی نفس یا سایر علائم خطر رو داشتین به درمانگاه مراجعه کنید. و‌ حتما از افراد با ریسک بالا دوری کنید(افراد فشار خونی و دیابتی، تحت شیمی درمانی و یا دارای ایمنی تضعیف شده،بانوان باردار و افراد بالای۶۰سال) تا مبتلا نشن.
   برای اطمینان بیشتر می تونید از هفته ی دوم تست هم انجام بدید. ولی خب برای شما لزومی به انجام تست نیست فعلا. و تست pcr ارجحه.
   شرایط قرنطینه و علائم خطر رو از این لینک ها بخونید:
   https://www.darmankade.com/blog/%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%82%D8%A8%D8%AA-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7/

   https://www.darmankade.com/blog/coronavirus-patient/
   برای انجام آزمایش:
   https://www.darmankade.com/landing/corona-test/
   اگر علائم جدیدی داشتین یا شدت پیدا کرد از این قسمت کمک بگیرید:
   https://www.darmankade.com/landing/corona/

 18. سلام تقریبا ۱۴ روز گذشته بدن درد و تب و سرفه و غیره داشتم ۲ روز بعد آکی شدم ولی حس بویایی و چشایی ندارم CT اسکن جوابش مثبت بوده ولی ازمایش منفی الان هم هیچ علائمی ندارم فقط گاهی سرفه میکنم تا کی باید تو قرنطینه بمانم و چی بخورم حسم برگرده؟

  1. سلام
   وقت بخیر
   تا ۱۴ روز بعد شروع علائم باید قرنطینه رعایت بشه، بعدش اگر سه روز متوالی علائم تنفسی و تب نداشتی می تونی قرنطینه رو تموم کنی.
   حس بویایی و جشایی هم چند هفته بعد بهبودی به تدریج برمیگرده.
   برای بهبودی سریع تر حس بویایی می تونی روزانه سه نوبت هر بار ۲۰ ثانیه بوهای قوی رو استشمام کنی.

دکمه بازگشت به بالا