حس بویایی و کرونا

حس بویایی در کرونا؛ علامتی دیگر از کرونا …

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:
علائم مشابه کرونا

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، تست کرونا بده!

تست کرونا در محل
خون دماغ یا گوش درد

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
مشکل در بلع

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام‌ها هم مشکل ایجاد می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافتِ مشاوره
خون در مدفوع

علت‌های مشاهدۀ خون در مدفوع می‌تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
اختلال خواب

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
درد کمر، پا، دست یا زانو

دردهای اسکلتی یکی از شایع‌ترین علائم ایرانی‌هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
سردرد

سردرد علت‌های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون‌ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
معده درد یا حالت تهوع

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافتِ مشاوره
زخم مداوم دهانی

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مُشاوره
سرفۀ مزمن

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
اضطراب و استرس

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

از دست دادن حس بویایی اتفاقی است که به ندرت برای افراد رخ می‌دهد. با از بین رفتن این حس علاوه بر عدم لذت از مصرف خوراکی‌ها ممکن است خطراتی نیز به دنبال داشته باشد، مانند متوجه نشدن بوی سوختگی‌ها و یا نشتی گاز، که گاه خسارات جبران‌ناپذیری را به‌دنبال دارد. حس بویایی به علت‌های متفاوتی ممکن است به‌صورت موقت یا همیشگی از بین برود، اما از دست دادن این حس معمولا موقت بوده و پس از مدت زمانی دوباره باز می‌گردد. حس بویایی در کرونا نیز ممکن است به مشکل بربخورد که در ادامه بیشتر راجب آن صحبت خواهیم کرد با مجله درمانکده همراه باشید.. .

بیشتر بخوانید : خلط چیست و نشانه چه بیماری‌هایی است؟

بوها چگونه احساس می‌شوند؟

حس بویایی یک حس مهم در حواس پنج‌گانه است، طبق تحقیقات پژوهش‌گران حس بویایی و چشایی نوزادان در 2 ماهگی، 75 تا 80 درصد شکل گرفته و 95 درصد این حواس در 6 ماهگی به دست می‌آید. با فرستادن فرکانس‌هایی به سمت مغز و با کمک غشاهای موجود در بینی، حس بویایی در ما می‌شود. غشا موکوسی یا مخاطی لایه‌ای است که در قسمت داخلی بینی، دیواره بینی را پوشانده است، گیرنده‌هایی که در دردون این غشا وجود دارند، مسئولیت تشخیص بو و ارسال آن به سمت مغز را دارند.

از دست دادن حس بویایی با از دست دادن حس چشایی همراه است، مغز ما اطلاعات را از قسمت چشایی نیز دریافت می‌کند، و اختلال در هر یک از این حواس منجر به مختل شدن دیگری می‌شود. حس بویایی و چشایی به تشخیص بوها و مزه‌ها کمک کرده و تشخیص یکی از آن‌ها بدون دیگری کار بسیار سختی است. ما نمی‌توانیم بدون تشخیص بوی یک غذا طعم آن را متوجه شویم، که این باعث می‌شود فرد علاقه ای به خوردن غذا نداشته و این بی علاقگی در طولانی مدت باعث لاغری در فرد می‌شود. از بین رفتن این حس اغلب نشانه یک بیماری جدی نبوده و در اثر سرماخوردگی و ابتلا به کرونا ایجاد می‌شود که پس از مدتی دوباره باز می‎گردد. 

بیشتر بخوانید: آن‌چه کرونا بر سر بیماران قلبی می‌آورد!!!

نمایی از آناتومی بینی
آناتومی بینی به خوبی عملکرد بینی را نشان می دهد.

علت از بین رفتن حس بویایی

شایع‌ترین علت از دست دادن حس بویایی، گرفتگی بینی است که در اثر سرماخوردگی و با شیوع بیماری کرونا اغلب به علت ابتلا به آن به‌وجود می‌آید. 

تحقیقات جدید نشان می دهد که ممکن است در افرادی که از دست دادن حس بویایی (آنوسمی) را با ابتلا به عفونت ناشی از بیماری کرونا تجربه می کنند، یک پیوند ژنتیکی وجود داشته باشد. پس از مدتی و با انجام تحقیقات توسط پژوهشگران ارتباط ژنتیکی بین این دو (عفونت ناشی از بیماری کرونا و از دست دادن حس بویایی در کرونا (آنوسمی) مورد تایید قرار گرفت. از دست دادن حس بویایی (آنوسمی) یکی از غیرمعمول‌ترین علائم حاصل از عفونت در ابتلا به کرونا است، که اکنون به‌صورت گسترده شناخته شده است. 

بر اساس مطالعات انجام شده در کشور بریتانیا، قبل از ظهور سویه اُمیکرون در 10 علامت شایع ابتلا به کرونا از دست دادن حس بویایی در کرونا یکی از این علائم قرار داشت. که تخمین زده می‌شود حدود 50 تا 60 درصد از بزرگسالان آلوده به ویروس را تحت تاثیر قرار داد. هم‌چنین پیش‌بینی‌کننده‌ترین علامت مثبت بودن آزمایش ابتلا به کووید 19 همین از دست دادن حس بویایی بود اما با گسترش ویروس اُمیکرون این علامت تغییر کرده و شاهد کاهش شیوع آنوسمی به حدود یک نفر از هر پنج نفری بود که آزمایش مثبت داشتند.

برای تشخیص دقیق علت از بین رفتن حس بویایی بهتر است به دکتر متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه شود یا از طریق مشاوره آنلاین با دکتر گوش‌، حلق و بینی علت این عارضه را جویا شوید. همچنین می‌توانید برای درمان این مشکل به متخصص عفونی یا دکتر عمومی سایت درمانکده مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: عوارض واکسن برکت به چه صورت است؟

چرا برخی از افراد در زمان ابتلا به بیماری کرونا حس بویایی خود را از دست می دهند؟

در پی شیوع اختلال آنوسمی، هیپوسمی (کاهش حس بویایی) و دیسوسمی (تغییر حس بویایی) و با انجام مطالعه بر این اختلالات مشخص شد، سویه های مختلف ویروس و تاثیر آن‌ها بر حس بویایی متفاوت است. میلیون‌ها نفر از کسانی که به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند، از دست دادن حس بویایی و چشایی را تجربه کرده‌اند.

براساس گفته یکی از متخصصین مغز و اعصاب در سیستم بهداشت هنری فورد، برخی از افراد مبتلا به کوید 19 دچار از دست دادن شدید حس بویایی شده‌اند، به این معنی که اصلاً نمی‌توانند چیزی را حس کنند یا بچشند، برخی دیگر حس بویایی و چشایی را به مقدار خفیف تا متوسط ​​از دست می‌دهند، تا جایی که برخی از آن‌ها فقط بوی عطرهای قوی را تشخیص داده و یا متوجه بوها از فاصله بسیار نزدیک می‌شوند.

با همه این تفاسیر ممکن است بعضی افراد مبتلا به کرونا حس بویایی خود را از دست ندهند، هنوز علت دقیقی از این مسئله که چرا برخی از افراد حس بویایی خود را از دست می‌دهند و برخی دیگر نه مشخص نشده است، اما مسئله‌ای که مشخص است این است که، زمانی که فرد به  بیماری کرونا مبتلا می شود، ویروس خود را به سلول‌های بینی می‌چسباند. در این فرآیند، می تواند به این سلول‌ها آسیب برساند و منجر به از دست دادن بویایی شود. نکته جالب در افراد مبتلا این است که طبق تحقیقات انجام شده، افرادی که حس چشایی و بویایی خود را از دست دادند علائم خفیف‌تری از کرونا را تجربه کردند.

بیشتر بخوانید: تلخی دهان به چه علت بروز می‌دهد؟

تصویری از تست کرونا
بر اساس مطالعات انجام شده در کشور بریتانیا، قبل از ظهور سویه اُمیکرون در 10 علامت شایع ابتلا به کرونا از دست دادن حس بویایی یکی از این علائم قرار داشت.

چرا حس بویایی در زمان ابتلا به کرونا از بین می‌رود؟

علت از بین رفتن حس بویایی در زمان ابتلا به کرونا هم‌چنان در حال بررسی است و با انجام تحقیقات درحال پیدا کردن علت این مسئله هستند. برخی از فرضیه‌ها و مشاهدات اولیه به این نکته اشاره می‌کنند که از دست دادن حس بویایی در دوران ابتلا به کرونا حتی در صورت عدم احتقان و گرفتگی بینی اتفاق می‌افتد اما در دوران ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا از دست دادن حس بویایی فقط در زمان احتقان بینی اتفاق می‌افتد.

بیشتر بخوانید: عوارض واکسن سینوفارم

درمان و بازیابی سریع بو و طعم پس از ابتلا به کوید 19

در بسیاری از افرادی که به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند، حتی در حین فعال بودن ویروس در بدن آن‌ها و مدتی پس از آن، تغییراتی را در حس بویایی خود تجربه می‌کنند. آن‌ها به مرور متوجه این تغییر شده و می‌توانند مقداری از مزه و بوی غذا را احساس کنند، اما این حس به آن‌ها دست دهد که غذاهای مورد علاقه آن‌ها دیگر بو و طعم سابق را ندارد.

همان‌طور که قبلا هم اشاره کردیم توانایی ما برای درک طعم ها بیشتر به حس بویایی ما بستگی دارد. هنگامی که بویایی تغییر می کند یا از بین می‌رود، طعم و مزه تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

در حالی که هنوز هیچ روش تایید شده بالینی برای فعال کردن مجدد حس بویایی افراد پس از ابتلا به کرونا وجود ندارد، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد تمرین بویایی در بهبود سریع از دست دادن حس بویایی تاثیر مثبتی ایجاد می‌کند.

بیشتر بخوانید: آیا حیوانات هم دچار کرونا می‌شوند؟

آیا هر از دست دادن حس بویایی به معنای ابتلا ابتلا به کووید است؟ 

خیر. اگر فردی حس بویایی خود را از دست داده و هیچ علائم دیگری از ابتلا به کرونا نداشته و پس از آزمایش تست کرونا از عدم ابتلا به کرونا مطمئن شده، باید از نظر داشتن علائم دیگری تحت نظر قرار گرفته شود، آیا سرفه و عطسه می کند؟ آیا گرفتگی و آبریزش بینی دارد؟ آیا در فرد علائم غیر طبیعی مشاهده می‌شود؟ سپس با داشتن این اطلاعات، با پزشک متخصص تماس گرفته شود. آن‌ها به علائم گوش داده و توصیه می‌کنند که آیا قرار ملاقات حضوری یا مجازی برای شما لازم است یا خیر.

بیشتر بخوانید: آیا کرونا از طریق رابطه زناشویی منتقل می‌شود؟

سخن پایانی

از دست دادن حس بویایی که با شیوع بیماری کرونا و همه‌گیری آن دغدغه بسیاری از افراد شده است یکی از علائم ابتلا به این بیماری است که بر حس چشایی فرد مبتلا نیز اثر گذاشته و فرد تا مدتی قادر به تشخیص بو و مزه نمی‌باشد، اما این مسئله یک عارضه کوتاه مدت بوده که درمانی برای آن وجود ندارد اما پس از مدت زمان کوتاهی از بین رفته و همه چیز به روال سابق خود باز می‌گردد. در موارد نادر که از بین رفتن حس بویایی تا مدت‌ها باقی مانده است، افراد ممکن است نیاز به درمان مداوم و نظارت بر طعم و بوی خود داشته باشند.

 46,248 بازدید

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 3.8 / 5. تعداد رای‌ها 26

هنوز امتیازی ثبت نشده

zahra

زهرا پارسای

مشاهده سایر مطالب
16 سؤال
 • بعد از کرونا بویایی ام را تا یه هفته از دست دادم ولی در طول یه هفته سیر و فلفل و زنجبیل و انواع ادویه ها رو با غذا زیاد میخوردم و عسل که سوغات شهرمه. بو میکردم و در ذهنم تصور میکردم که اون بو چطوری بود بلاخره زورمو میزدم و با آب نمک البته نمک خیلی کم میریختم استنشاق میکردم روزی 3مرتبه حداقل. میوه به بودار همیشه دستم بود و بو میکردم و سعی میکردم حتی شده یه ذره بوشو احساس کنم. این روش درمان رو به دوست عزیزم که گیاه شناسه و دکترای طب سنتی از آمریکا رو دارم مدیونم.

 • من از ۹۸ کرونا گرفتم و بویایی و چشایی رو بطور کامل از دست دادم! بو کردن گلها و ادویه ها بی تاثیر بوده. دکتر گوش و حلق و بینی هم نتونستن کاری انجام بدن. واقعا هیچ دارویی وجوددنداره؟! کسی نیست بتونه کمکی کنه؟!

 • مجید عربی گفت:

  خداوکیلی حق با دوستمونه. بجای چرند گفتن و بیان مشکلات شخصی تون اگر راه حلی پیدا کردید بیاید به بقیه هم بگید. وگرنه بیخودی وقت دیگران را نگیرید. خوندن مشکلات شما اصلاً برای ما جذاب نیست

 • مجید عربی گفت:

  خداوکیلی حق با دوستمونه. اگه راه حلی پیدا کردید بیاید بگید وگرنه با نوشتن مشکلات خودتون و چت کردن فقط وقت بقیه رو میگیرید

 • من وقتی کرونا گرفتم بویاییمو از دست دادم، الان بیشتر از یک سال و نیمه که بویایی ندارم حتی یه بار دچار گاز گرفتگی شدم.. فقط بوهای وحشتناک میشنوم بوهایی که برای بقیه وجود ندارن و شدیدا حالمو بد میکنن، هر غذایی نمیتونم بخورم چون وحشتناک بو و مزه افتضاح میده! نمیدونم این بدبختی کی قراره تموم بشه اصلا تموم میشه یا نه!! اگه کسی راهی سراغ داره تا عمر دارم دعاش میکنم..

  • ناشناس گفت:

   تنها استفاده از ویتامین Aچشمی در بینی روزی چندبار استفاده کنید جواب می‌دهد

  • منم مثل شما هستم شبها موقع خواب گلاب چند قطره داخل بینی میریزم ودارویی به اسم کریستال که قیمتی هم نداره از دارو گیاهی خریدم نمیگم کامل اما بعضی بوها داره برمیگرده

 • سلام من ۳ماه پیش کرونا خفیف گرفتم تاالان حس بویایی ندارم چندتا روش امتحان کردم خیلی خیلی ضعیف حس میکنم بو تا چند هفته پیش حساسیت شدید گرفتم وگرفتگی شدید بینی کلا از بین رفت دوباره تو رو خدا اگه کسی راهکار داره بگه خسته شدم وایا احتمال داره پلیپ شده باشم ممنون

 • سلام ـ من یه هفتس سرما خوردم و صدام گرفت. رفتم دکتر بهم ۳ تا آمپول داد ـ. وقتی ک زدم فردا صبحش بینیم کیپ شد و حس بویاییم رفت ـ ن تهوع و ن استفراغ و ن سردرد و ن هیچ دیگه ای ندارم غیر از که الان فقط حس بویاییم رفته ـ ایا میشه که کرونا داشته باشم؟؟

  • محمد رضا گفت:

   سلام من یازده ماه هست که حس بویایی چشایمو از دست دادم بخاطر کرنا درمانی هست چند روش امتحان کردم نشد

 • ناشناس گفت:

  چرامطالب مرتبط عنوان نمی،کنیدو چرت وپرت مینویسید قرار بود راه حل ارایه دهیدنه مشکل روتوضیح دهید

   • من وقتی کرونا گرفتم بویاییمو از دست دادم، الان بیشتر از یک سال و نیمه که بویایی ندارم حتی یه بار دچار گاز گرفتگی شدم.. فقط بوهای وحشتناک میشنوم بوهایی که برای بقیه وجود ندارن و شدیدا حالمو بد میکنن، هر غذایی نمیتونم بخورم چون وحشتناک بو و مزه افتضاح میده! نمیدونم این بدبختی کی قراره تموم بشه اصلا تموم میشه یا نه!! اگه کسی راهی سراغ داره تا عمر دارم دعاش میکنم..

ارسال سؤال

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.