جراحی فتق دیسک

انجام جراحی فتق دیسک چه زمانی ضرورت پیدا می کند؟

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

دیسک ها بایشتک های گردی هستند که در حدفاصل استخوان های ستون فقرات (مهره ها) قرار می گیرند. آنها مانند کمک فنر عمل می کنند و به شما اجازه می دهند بدون سایش استخوان ها بر روی یکدیگر، خم شده و حرکت کنید.

هنگامی که یکی از دیسک ها دچار پارگی شده (فتق) و از میان استخوان ها بیرون می زند، می تواند روی اعصاب مجاور فشار وارد کند. این مسئله می تواند منجر به درد، بی حسی و ضعف در کمر، پاها و بازوها شود.

غالباً فتق دیسک پبا استراحت، مسکن ها و فیزیوتراپی بهبود می یابد. اما در صورتی که با گذشت چند ماه علائم بهتر نشوند، ممکن است عمل جراحی یکی از گزینه ها باشد. این روش می تواند درد را سریعتر از سایر درمان ها بهبود بخشد، اما ممکن است با عوارض جانبی همراه باشد.

آیا من به جراحی فتق دیسک نیاز دارم؟

جراحی فتق دیسک در شرایط زیر یکی از گزینه های محتمل است:

 • آنقدر درد احساس دارید که نمی توانید حرکت کنید یا فعالیت های روزانه خود را انجام دهید.
 • در نتیجه فشار اعصاب بر روی دیسک، احساس کرخی یا ضعف دارید.
 • قادر به کنترل مثانه یا روده خود نیستید.
 • در ایستادن یا راه رفتن مشکل دارید.
جراحی فتق دیسک
کمر دردهای مزمن

جراحی های دیسک فتق

جراحی باید فشار ناشی از اعصابی که توسط دیسک فتق تحت تأثیر قرار گرفته اند را رفع کند. جراحی های متعددی می توانند به این منظور انجام شوند و درد را تسکین دهند.

دیسککتومی. در طول این عمل جراحی، جراح به منظور تسکین فشار وارد بر اعصاب، دیسک آسیب دیده شما را برمی دارد. او می تواند عمل جراحی را از دو طریق انجام دهد: ( عوارض دیسک کمر )

 • دیسککتومی باز با ایجاد برشی در پشت یا گردن انجام می شود.
 • میکرودیسکتومی از طریق ایجاد برش بسیار کوچکتر انجام می شود. جراح برای دیدن و برداشتن دیسک آسیب دیده لوله نازکی محتوی دوربین را در یک طرف انتها قرار می دهد.

لامینوتومی کمری. گاهی اوقات جراح نیاز دارد که قطعه استخوان کوچکی بنام لامینا را از مهره بردارد. لامینا پوششی ایجاد می کند که از نخاع محافظت می کند. برداشتن همه یا بخشی از آن به جراح کمک می کند به دیسک فتق یافته برسد.

جراحی فتق دیسک
فشار بر روی اعصاب در ستون فقرات

همچنین می تواند فشار وارد بر اعصاب را برداشته و درد پا و سیاتیک را متوقف کند.

 • در لامینوتومی برخی از لامیناها برداشته می شود.
 • در لامینکتومی بیشتر یا همه لامیناها برداشته می شود.

لامینا می توانید همزمان با دیسککتومی برداشته شود؛ و یا ممکن است جراحی جداگانه برای برداشتن آن صورت گیرد.

فیوژن ستون فقرات. بعد از دیسککتومی یا لامینوتومی، جراح ممکن است دو مهره را در دو یک طرف دیسک بهم متصل کند تا ستون فقرات را پایدارتر سازد. این عمل فیوژن نخاعی نامیده می شود. فیوژن دو دیسک موجب جلوگیری از حرکت استخوان ها شده و از ایجاد درد بیشتر جلوگیری می کند.

جراحی دیسک مصنوعی. تنها تعداد کمی از افراد قادر به انجام جراحی دیسک مصنوعی هستند، چراکه این جراحی تنها در مورد چند دیسک کمری مؤثر است. اما اگر پزشک بر این باور باشد که این یکی از گزینه ها است، دیسک آسیب دیده شما را با پلاستیک یا فلز جایگزین می کند. دیسک جدید به ثابت نگه داشتن ستون فقرات کمک می کند و اجازه می دهد راحت تر حرکت کنید. ( 7 علامت فتق دیسک بین مهره ای )

برای مشاوره و درخواست ویزیت می توانید با متخصص ارتوپد در درمانکده ارتباط برقرار کنید.

چه اتفاقی در طول بهبودی بعد از عمل فتق دیسک روی می دهد؟

جراحی فتق دیسک غالباً بسیار مؤثر است و سریعتر از سایر درمان ها عمل می کند. شما باید طی چند هفته پس از عمل شاهد بهبود علائمی مانند درد، ضعف و بی حسی باشید.

فیزیوتراپی یا توانبخشی می تواند در تسریع بهبودی به شما کمک کند. می توانید به یک مرکز توانبخشی مراجعه کنید یا در خانه تمرین کنید. پیاده روی نیز می تواند به شما در بازیابی حرکت در ستون فقرات کمک کند.

در چند هفته اول بعد از عمل جراحی مراقب باشید از انجام اقدامات زیر اجتناب کنید:

 • بلند کردن اشیاء سنگین
 • نشستن طولانی مدت
 • خم شدن یا کشش بیش

پزشک در مورد زمانی که می توانید رانندگی کنید، سر کار خود برگردید و کارهای روزمره خود را انجام دهید، با شما صحبت خواهد کرد. باید بتوانید طی 2 تا 4 هفته به سر کار خود برگردید. اگر مجبور هستید اشیاء سنگین بلند کنید یا با ماشین های بزرگ در محل کار خود کار کنید، شاید مجبور باشید 6 تا 8 هفته صبر کنید.

مشاهده بیشتر : بهترین فوق متخصص جراح ارتوپد

جراحی فتق دیسک
درمان کمردرد با جراحی فتق دیسک

خطرات ناشی از جراحی فتق دیسک چیست؟ چشم انداز من چیست؟

جراحی دیسک فتق معمولاً بی خطر است. خطرات نادر هستند، اما می تواند شامل موارد زیر باشند:

 • عفونت
 • آسیب به اعصاب یا عروق خونی
 • مشکلاتی با دیسک جدید
 • نشت مایع نخاعی
 • خون ریزی

احتمال کمی وجود دارد که جراحی علائم را بهبود نبخشد. یا ممکن است درد شما برای مدتی بهتر شود و مجدداً در آینده عود کند.

جراحی می تواند درد و علائم دیگر را در اکثر افراد مبتلا به فتق دیسک بهبود ببخشد. با این حال در مورد همه کارساز نیست. در حدود 5٪ موارد، دیسک مجدداً فتق خواهد یافت.

اگرچه عمل جراحی بهبودی سریعتری نسبت به سایر درمان ها حاصل می کند، اما همیشه بهترین گزینه نیست. قبل از تصمیم گیری در مورد درمان، با پزشک خود با دقت در مورد خطرات و مزایای جراحی صحبت کنید.

برای مشاوره با پزشک متخصص جراح ارتوپد از درمانکده استفاده کنید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 3.6 / 5. تعداد رای‌ها 7

هنوز امتیازی ثبت نشده

Editorial team
تیم تحریریه درمانکده

تیم تحریریه درمانکده متشکل از نویسندگان باتجربه حوزه سلامت و پزشکی است که به صورت تخصصی به تحریر مقالات با موضوعات پزشکی، سلامت جسم و سلامت روان می‌پردازند. پیشنهاد می‌کنیم که محتوای تخصصی این نویسندگان را از دست ندهید.

مشاهده سایر مطالب
اشتراک در
اطلاع از
guest
(اختیاری)

در صورتی که سوال شما تخصصی هست و به دنبال نظر پزشک متخصص هستید، به بخش مشاوره آنلاین پزشکی مراجعه کنید.

2 پرسش و پاسخ
بیشترین رأی
تازه‌ترین قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سؤال ها