عینک مخصوص کامپیوتر

بهترین عینک برای کار با کامپیوتر کدام است؟ آیا خرید عینک مخصوص کامپیوتر ضروری است؟

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

احتمالاً شما هم در مورد استفاده از عینک برای کار با کامپیوتر چیزهایی شنیده‌اید. نوعی عینک مخصوص که ادعا می‌شود می‌تواند از چشم‌های شما در برابر صفحه نمایش کامپیوتر محافظت کند. اگر جز آن دسته از افرادی باشید که مدام با کامپیوتر کار می‌کنید، قطعاً استفاده از چنین عینکی می‌تواند ایده فوق‌العاده‌ای برای شما باشد و به کاهش فشار و خستگی چشم‌های شما کمک کند. اما باید بدانید که عینک مخصوص کامپیوتر انواع مختلفی دارد و شناخت ویژگی‌های هر کدام از این عینک‌ها اهمیت زیادی دارد. پس بهترین عینک برای کار با کامپیوتر کدام عینک است؟ آیا چیزی در مورد تفاوت‌های انواع عدسی مخصوص کامپیوتر می‌دانید؟ در این مقاله از مجله درمانکده می‌توانید با هر آن چیزی که لازم است در مورد عینک مخصوص کامپیوتر بدانید، آشنا شوید.

عینک مخصوص کامپیوتر چیست؟

کار کردن با کامپیوتر موجب خشکی و خستگی چشم‌ها می‌شود. افرادی که مدام با کامپیوتر کار می‌کنند، معمولاً بیشتر از سایر افراد در معرض ضعیف شدن چشم‌ها و نزدیک‌بینی قرار دارند. امروزه عینک‌هایی در جهت کاهش عوارض کار با صفحه نمایش آبی کامپیوتر طراحی شده و می‌تواند از سلامت چشم‌ها محافظت کند و راندمان کاری را افزایش دهد.

عینک مخصوص کامپیوتر نوع خاصی از عینک با عدسی‌های منحصربه‌فرد است که برای کار کردن با کامپیوتر طراحی شده است. عدسی این عینک‌ها می‌تواند از چشم‌ها در برابر فشار بیش از حد، تاری دید، خشکی چشم و سردرد محافظت کند. از طرف دیگر این عینک‌ها مانع آسیب نور آبی صفحه نمایش کامپیوتر به چشم‌ها می‌شود و از همین رو خستگی چشم نیز تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند البته که باید با مشاوره چشم پزشک مشورت کنید در صورت لزوم.

بیشتر بدانید: عوارض لوازم آرایشی برای چشم و پوست

تصویر فردی که عینک مخصوص به چشم زده و از تبلت استفاده می کند
استفاده از عینک مخصوص کامپیوتر از چشم ها در برابر نور آبی صفحه نمایش محافظت می کند.

با کاربرد این عینک‌ها بیشتر آشنا شوید

کلیه لوازم الکترونیکی مثل گوشی، کامپیوتر و تلویزیون که دارای صفحه نمایش هستند، نورهایی به رنگ سبز، قرمز و آبی را از خود ساطع می‌کنند. نور آبی انرژی بیشتری نسبت به سایر رنگ‌ها دارد و از همین رو در دراز مدت می‌تواند به چشم‌ها آسیب برساند و چرخه خواب را مختل کند. حقیقت این است که تمام نور آبی که از صفحه نمایش یک کامپیوتر ساطع می‌شود، از پشت شبکیه عبور می‌کند و از همین رو در دراز مدت می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های مربوط به شبکه مثل دژنراسیون ماکولا را در فرد افزایش دهید. استفاده از عینک برای کامپیوتر می‌تواند با مسدود کردن نور آبی حاصل از لوازم الکترونیکی از چشم‌های شما محافظت کند و تمرکزتان را تا حد زیادی افزایش دهد.

هر چند ادعا می‌شود استفاده از عینک کار با کامپیوتر در تمام طول روز مشکلی برای شما ایجاد نمی‌کند، اما از آن جایی که این عینک‌ها برای جلوگیری از نور آبی صفحه نمایش طراحی شده‌اند، بهتر است تنها در زمان کار با کامپیوتر، گوشی و یا تلویزیون از آن‌ها استفاده کنید. در حقیقت قرار گرفتن در معرض نور آبی برای مدت طولانی موجب بروز اختلالات چشمی و بی‌خوابی می‌شود، اما به هر حال مقادیر مناسب این نور می‌تواند به تنظیم الگوی خواب شما کمک کند و از طرفی این نور نقش مهمی در سلامت روان و عواطف شما دارد.

بیشتر بدانید: ورم چشم؛ علائم، دلایل و راه‌کارهای درمانی

چه کسانی باید از عینک مخصوص کامپیوتر استفاده کنند؟

استفاده از عینک مخصوص کامپیوتر برای برخی افراد بسیار مفید است و در صورت استفاده می‌تواند از خشکی و خستگی چشم‌ها محافظت کند. در صورتی که شما هم جز یکی از دسته‌بندی‌های زیر قرار دارید و ساعات زیادی از روز را به صفحه نمایش کامپیوتر یا تلویزیون نگاه می‌کنید، بهتر است از عینک‌های مخصوص مسدودکننده نور آبی استفاده کنید.

  • کلیه افرادی که بین 5 تا 9 ساعت در طول روز و بیشتر از 5 روز در هفته از کامپیوتر استفاده می‌کنند، بهتر است از عینک کار با کامپیوتر استفاده کنند.
  • افرادی که چند ساعت در روز بازی‌های کامپیوتری انجام می‌دهند می‌توانند با استفاده از عینک‌های کار با کامپیوتر فشار چشم‌ها را کاهش دهند.
  • اگر جز آن دسته از افرادی هستید که به تماشای فیلم و انیمیشن علاقه زیادی دارید، بهتر است در زمان نگاه کردن به صفحه نمایش از عینک‌های مخصوص استفاده کنید.
  • دبیران و دانش‌آموزانی که به صورت آنلاین با کامپیوتر و گوشی کار می‌کنند، باید در زمان کار از عینک‌های محافظت چشم در برابر کامپیوتر استفاده کنند.

بیشتر بدانید: عدسی بلوکات و بلوکنترل چه تفاوتی با هم دارند؟

فردی که چشم هایش از کار با کامپیوتر خسته شده است
افرادی که برای مدت طولانی از کامپیوتر استفاده می کنند، معمولا از خشکی چشم و تاری دید رنج می برند.

انواع عدسی مخصوص کامپیوتر

امروزه عینک‌های مختلفی با عنوان عینک مخصوص کامپیوتر در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسد. اگر از عینک استفاده می کنید و قصد دارید برای کار با کامپیوتر نیز یک عینک تهیه کنید، لازم است تا یک عینک جدید با این ویژگی سفارش دهید. درواقع امکان اضافه کردن فیلتر مسدودکننده نور آبی روی عینک‌های قبلی وجود ندارد و در صورت نیاز باید یک عینک طبی برای کامپیوتر سفارش دهید که در زمان ساخت به فیلتر نور آبی مجهز شود.

عدسی‌هایی که برای عینک‌های مخصوص کامپیوتر استفاده می‌شوند معمولاً رنگ‌های متفاوتی دارند. استفاده از لنزهای زرد یا کهربایی می‌تواند تا 94 از برخورد نور آبی با چشم‌های شما جلوگیری کنند. اما به هر حال این لنزهای رنگی برای همه افراد مناسب نیست و از همین رو بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند به جای لنز زرد رنگ از لنزهای بی‌رنگ با پوشش ضد انعکاس استفاده کنند. عینک مخصوص کامپیوتر با عدسی بلوکات و عینک‌های بلوکنترل از محبوب‌ترین عدسی‌های به کار رفته در عینک‌های مخصوص کامپیوتر هستند که در ادامه می توانید با ویژگی های هر کدام از این عدسی ها آشنا شوید.

عینک برای کار با کامپیوتر با عدسی بلوکنترل

نوع دیگری از عینک‌های کار با کامپیوتر، عینک‌های بلوکنترل هستند. این عینک‌ها یکی از بهترین انواع عینک برای کامپیوتر است که طوری طراحی شده که تنها از برخورد نور آبی مضر به چشم‌ها جلوگیری می‌کند. نور آبی از طول موج 380 تا 500 نانومتر متغیر است و طول موج 380 تا 440 نانومتر آن برای چشم‌ها مضر است. در حالی که نور آبی با طول موجب 440 تا 500 فواید زیادی برای چشم ها دارد. عینک‌های مخصوص کامپیوتر با عدسی بلوکنترل طوری طراحی شده‌اند که تنها از چشم‌ها در برابر طول موج‌های مضر محافظت می‌کنند. استفاده از این عینک‌ها می‌تواند به بهبود چرخه خواب، افزایش هوشیاری، بهبود حافظه و خلق‌وخو تا حد زیادی کمک کند.

بیشتر بدانید: گل مژه چیست و چگونه درمان می‌شود؟

استفاده از عینک با عدسی بلوکنترل جلوی برخورد نور آبی مضر با چشم را می گرد.
برای جلوگیری از برخورد نور آبی مضر که از صفحه نمایش کامپیوتر ساطع می شود، می توانید از عینک های بلوکنترل استفاده کنید.

عینک مخصوص کامپیوتر با عدسی بلوکات

عینک بلوکات نوعی عینک با پوشش مخصوص است که نور آبی مضر حاصل از لوازم الکترونیکی را از خود منعکس می‌کند. این عینک مانع عبور نور آبی از عدسی‌ها می‌شود و از همین رو برای افرادی که با کامپیوتر کار می‌کنند، بسیار کاربردی است.

تصویری که فیلتر نور آبی در عدسی بلوکات را نشان می دهد
عدسی بلوکات مانع ورود نور آبی مضر کامپیوتر به چشم ما می‌شود.

بیشتر بدانید: فوتوفوبیا و هر آنچه که در این خصوص باید بدانید

فواید این عینک‌ها چیست؟

امروزه نور آبی در تمام اطراف ما وجود دارد. کامپیوتر، تلویزیون، گوشی‌های هوشمند، نورهای فلورسنت و LED همگی منابع نور آبی هستند. از همین رو استفاده از عینک برای کامپیوتر می‌تواند از چشم‌های شما در برابر آسیب‌های احتمالی محافظت کند. درواقع مهم‌ترین علت استفاده از عینک کامپیوتر حفظ سلامتی چشم‌ها و جلوگیری از بروز مشکلات چشمی است. در ادامه به برخی از مهم‌ترین فواید عینک مخصوص کامپیوتر اشاره‌ شده است.

  • کاهش فشار چشم‌ها
  • کاهش خستگی خشم
  • جلوگیری از سردردهای ناشی از کار با کامپیوتر
  • جلوگیری از خشکی چشم
  • کاهش تاری دید
  • تمرکز بهتر چشم‌ها

بهترین عینک مخصوص کامپیوتر

به منظور انتخاب بهترین عینک برای کار با کامپیوتر لازم است عوامل متعددی را در نظر بگیرید. قبل از هر چیزی باید بدانید که عدسی بلوکنترل قیمت بالاتری نسبت به عدسی بلوکات دارد. پس اگر تنها گاهی با کامپیوتر یا گوشی برای ساعات طولانی کار می‌کنید، استفاده از عدسی بلوکات نیز می‌تواند برایتان مفید باشد.

عدسی بلوکنترل به دلیل این که تنها از طول موج‌های مضر نور آبی به چشم محافظت می‌کند و جلوی طول موج‌های مفید را نمی‌گیرد، برای افرادی که بیشتر از کامپیوتر استفاده می‌کنند، مناسب است.

آیا استفاده از عینک مخصوص کامپیوتر ضروری است؟

حقیقت این است که برخلاف همه فواید و مزیت‌هایی که در مورد عینک برای کار با کامپیوتر گفتیم، استفاده از این عینک‌ها برای شما آنچنان هم حیاتی نیست. شواهد نشان می‌دهد که استفاده از عینک‌های مخصوص کامپیوتر برای جلوگیری از خشکی و خستگی چشم‌ها تا حدی مفید هستند، اما هیچ مقاله علمی و معتبری این موضوع را تأیید نمی‌کندحتما به متخصص چشم پزشکی مراجعه کنید.

امروزه در سراسر دنیا پزشکان زیادی با استفاده از انواع عینک‌های کار با کامپیوتر موافق هستند، اما هنوز هم هیچ ضرورتی برای این موضوع وجود ندارد. به هرحال اگر احساس می‌کنید برای جلوگیری از تاری دید، خشکی چشم و خستگی چشم‌ها به عینک نیاز دارید، بهتر است یک عینک باکیفیت خریداری کنید و در کنار آن با به کارگیری روش‌های محافظت از چشم با کمک درمانکده جلوی آسیب‌های احتمالی را بگیرید.

تصویری از یک عینک با عدسی بلوکات
شواهد نشان می‌دهد که استفاده از عینک‌های مخصوص کامپیوتر برای جلوگیری از خشکی و خستگی چشم‌ها تا حدی مفید هستند.

سوالات رایج

آیا خرید عینک کار با کامپیوتر ضروری است؟

شواهد نشان می‌دهد که استفاده از عینک‌های مخصوص کامپیوتر برای جلوگیری از خشکی و خستگی چشم‌ها تا حدی مفید هستند، اما هیچ مقاله علمی و معتبری این موضوع را تأیید نمی‌کند.

بهترین عینک برای کار با کامپیوتر به مدت طولانی چیست؟

عینک بلوکنترل یکی از بهترین انواع عینک برای کامپیوتر است که طوری طراحی شده که تنها از برخورد نور آبی مضر به چشم‌ها جلوگیری می‌کند و برای افرادی که مدت طولانی با کامپیوتر کار می‌کنند، بسیار کاربردی است.

منابع: essilorindia، allaboutvision

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.5 / 5. تعداد رای‌ها 6

هنوز امتیازی ثبت نشده

مژده عاشوری
مژده شرف عاشوری

من مژده شرف عاشوری هستم؛ لیسانس مترجمی زبان انگلیسی و فوق لیسانس فیزیولوژی ورزش که سال‌هاست به صورت تخصصی می‌نویسم و ترجمه می‌کنم. از بازی با کلمات و خلق محتوای تازه لذت می‌برم و علاقه زیادی به ترجمه و نوشتن محتوا در حوزه سلامت، تغذیه و پزشکی دارم.

مشاهده سایر مطالب
اشتراک در
اطلاع از
guest
(اختیاری)

در صورتی که سوال شما تخصصی هست و به دنبال نظر پزشک متخصص هستید، به بخش مشاوره آنلاین پزشکی مراجعه کنید.

1 پرسش و پاسخ
بیشترین رأی
تازه‌ترین قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سؤال ها