آزمایش و تشخیص کروناآرشیو نوشته‌هاآزمایش‌هاویروس کرونا

روش انجام انواع آزمایش های کرونا

آزمایش PCR و آنتی بادی چگونه انجام می شود؟

به جز الگوریتم های هوشمند مثل تست آنلاین کرونا که می توانند از طریق بروز علائم کرونا، وضعیت ابتلا را تخمین بزنند، برای تشخیص دقیق تر کرونا دو نوع تست کووید-۱۹ وجود دارد: تست تشخیص عفونی (PCR) و تست آنتی بادی.

 • مورد اول یعنی تست PCR وجود هرگونه عفونت فعلی در بدن را مشخص می­ کند.
 • مورد دوم یعنی تست آنتی ­بادی نشان می ­دهد در گذشته مورد عفونت قرار گرفته ­اید یا خیر. شاید این تست وجود عفونت فعلی بدن را مشخص نکند چون بدن ۱ الی ۳ هفته پس از بروز عفونت شروع به تولید پادتن می ­کند. داشتن پادتن برای ویروسی که باعث بروز کووید-۱۹ می­ شود می­ تواند از بدن در برابر ابتلای دوباره به این ویروس محافظت کند. اگر این فرض درست باشد، هنوز نمی ­دانیم میزان محافظت پادتن چقدر است یا تا چه مدت مصونیت ایجاد می ­کند.

نتیجه آزمایش کرونا

۱. تست تشخیص عفونی (PCR)

در این تست از سیستم تنفسی، مانند قرار دادن گوش پاک کن در بینی، نمونه گرفته می­ شود تا مشخص شود در حال حاضر به ویروس SARS-CoV-2، که باعث بروز بیماری کووید-۱۹ می­ شود، مبتلا هستید یا خیر. بعضی از تست­ ها در محل مراقبت از بیمار انجام می­ شود یعنی جواب آزمایش کم­تر از یک ساعت در همان محل تست آماده است اما لازم است دسته­ ای دیگری از تست ­ها برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده شوند و این فرایند ۱ الی ۲ روز طول می ­کشد.

چطور تست PCR را انجام دهیم؟

در ادامه اطلاعاتی آمده که در تصمیم ­گیری پیرامون انجام تست تشخیص عفونی به شما کمک می­ کند:

 • اکثر افراد به بیماری خفیف مبتلا می­ شوند و بدون نیاز به مراقبت­ های پزشکی در خانه بهبود می­ یابند. اگر علائمتان بدتر شده یا درمورد وضعیت خود سوال دارید، با پزشک متخصص بیماری های عفونی یا فوق تخصص ریه تماس بگیرید.
 • اگر علائم کووید-۱۹ را در خود مشاهده می­ کنید و مورد آزمایش قرار نگرفته ­اید، حتما در خانه بمانید.
 • درحال حاضر، هیچ درمان قطعی برای بیماران کووید-۱۹ مورد تایید قرار نگرفته است.

آزمایش کووید-۱۹ در هر منطقه متفاوت است. اگر علائم کووید-۱۹ دارید و می­ خواهید تست دهید، اول با پزشک تماس بگیرید. با این­حال، باز هم باید نمونه را برای آزمایش به آزمایشگاه بفرستید.

بعد از تست تشخیص عفونی (PCR) چه کار کنیم؟

لطفا برای دریافت نتایج با کادری که آزمایش را برایتان انجام داده، مثل پزشک یا متخصص آزمایشگاه، هماهنگ کنید. همچنین می توانید به طور موقت به نوشته تفسیر نتایج تست کرونا مراجعه کنید.

 • اگر جواب آزمایش مثبت بود و شما بیمار هستید یا از فرد خاصی مراقبت می­ کنید، اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید.
 • اگر جواب آزمایش منفی بود، احتمالا هنگام انجام تست به این بیماری مبتلا نشده بودید اما این به این معنا نیست که بیمار نخواهید شد. نتیجه­ ی آزمایش بدین معنی است که هنگام اجرای آزمایش به کووید-۱۹ مبتلا نبودید. اگر نمونه­ ی آزمایش در مراحل اولیه بیماری گرفته شده باشد، ممکن است جواب آزمایش منفی شود و بعدا در طول بیماری جواب مثبت شود. همچنین ممکن است بعد از انجام تست در معرض ابتلا به کووید-۱۹ قرار گیرید و آن ­وقت مبتلا شوید. این یعنی هنوز احتمال شیوع و انتقال ویروس را دارید. اگر علائم بعدا در شما دیده شد، لازم است تست دیگری را انجام دهید تا مشخص شود به ویروسی که باعث بروز کووید-۱۹ می­ شود مبتلا هستید یا خیر.

تست کرونا

۲. تست آنتی بادی

در این تست، آنتی بادی در نمونه­ ی خون مورد بررسی قرار می­ گیرد تا مشخص شود آیا قبلا به ویروس کووید-۱۹ مبتلا شده ­اید یا خیر. آنتی بادی پروتئینی است که به دفع عفونت کمک و از بدن در برابر ابتلای دوباره به ویروس محافظت می­ کند (مصونیت). هر بیماری آنتی بادی مخصوص به خود را دارد. مثلا، اگر دوباره در معرض سرخک قرار بگیرید، آنتی بادی سرخک مانع از ابتلای مجدد می­ شود اما اگر در معرض ابتلا به اوریون قرار بگیرید، از بدن در برابر این بیماری محافظت نمی­ کند.

بیشتر بخوانید: صحت و دقت آزمایش های کرونا چقدر است؟

تنها درصورت به تاخیر افتادن تست تشخیص عفونی باید از تست آنتی بادی برای تشخیص عفونت حال حاضر کووید-۱۹ استفاده کرد. اگر در حال حاضر به کووید-۱۹ مبتلا باشید، ممکن است تست آنتی بادی وجود ویروس را نشان ندهد چون بدن ۱ الی ۳ هفته بعد از بروز بیماری شروع به تولید آنتی بادی می­ کند. برای تشخیص این­که درحال حاضر به ویروس مبتلا هستید یا خیر، باید تست تشخیص عفونی را انجام دهید. تست تشخیص عفونی (PCR) وجود ویروس در دستگاه تنفس را از طریق نمونه مخاط مانند قرار دادن گوش پاک کن در بینی نشان می­ دهد.

آزمایش در محل کرونا

چطور تست آنتی بادی را انجام دهیم؟

شما می­ توانید از پزشک خود بپرسید آیا تست آنتی بادی را انجام می­ دهد و آیا شما به این آزمایش نیاز دارید یا خیر.

نتایج آزمایش آنتی بادی به چه معناست؟

اگر جواب مثبت باشد:

 •  ممکن است نتیجه­ ی مثبت نشان دهنده این باشد که در اثر ابتلا به ویروس کووید-۱۹، آنتی بادی آن را در بدن دارید. با این حال، ممکن است نتیجه ­ی مثبت به این معنی باشد که در اثر ابتلا به ویروسی از خانواده­ ی ویروس کرونا، مانند ویروسی که باعث ابتلا به سرماخوردگی می شود، پادتن در بدن داشته باشید.
 • شاید وجود آنتی بادی ویروسی که باعث ابتلا به بیماری کووید-۱۹ می ­شود از ابتلای دوباره به این بیماری مصونیت ایجاد کند. در این صورت، هنوز نمی­دانیم میزان محافظت پادتن چقدر است یا تا چه مدت مصونیت ایجاد می­ کند.
 • درمورد نتیجه­ ی آزمایش و نوع آزمایشی که انجام دادید با پزشک خود صحبت کنید تا متوجه جواب آزمایش شوید. ممکن است پزشک از شما بخواهد نوع دیگری از تست آنتی بادی را انجام دهید تا از صحت تست اول اطمینان حاصل شود.
 • باز هم باید از خود و دیگران دربرابر ویروس مراقبت کنید چون ممکن است دوباره به ویروس مبتلا شوید. اگر شغلی دارید که مجبور به استفاده از تجهیزات محافظتی شخصی هستید، همچنان از این تجهیزات استفاده کنید.
 • ممکن است حتی اگر هیچ­وقت علائم کووید-۱۹ را در خود مشاهده نکرده باشید، تست آنتی بادی شما مثبت شود. اگر بدون بروز هیچ­گونه علامت بیمار شده باشید، این وضعیت رخ می­ دهد که به آن عفونت بدون علامت می­ گویند.

 

مشاوره آنلاین فوری

 

اگر جواب منفی باشد:

 • احتمالا تا به حال به کووید-۱۹ مبتلا نشده ­اید. درمورد نتیجه ­ی آزمایش و نوع آزمایشی که انجام دادید با پزشک خود صحبت کنید تا متوجه جواب آزمایش شوید.
 • ممکن است در حال حاضر مبتلا باشید ولی در آزمایش نشان داده نشود.
 • علت منفی بودن آزمایش این است که ۱ الی ۳ هفته طول می­ کشد تا بدن آنتی بادی تولید کند. اگر اخیرا در معرض ویروس قرار گرفته باشید، هنوز احتمال ابتلا به بیماری وجود دارد. یعنی ناقل ویروس هستید.
 • تولید آنتی بادی در بدن بعضی از افراد زمان بیشتری طول می­ کشد و در بدن بعضی از افراد که به ویروس مبتلا می­ شوند هرگز پادتن تولید نمی شود.

اگر بعد از انجام تست آنتی بادی دچار علائم شدید، به انجام نوع دیگری از آزمایش به نام تست تشخیص عفونی (PCR) احتیاج دارید.

صرف نظر از مثبت یا منفی بودن تست، نتایج مهر تاییدی بر ناقل بودن یا نبودن شما نیست. تا زمانی که اطلاعات بیشتر به دست ما نرسیده، اقدامات لازم برای محافظت از خود و دیگران را انجام دهید.

نوشته های مشابه

‫۵۸ نظرها

 1. سلام وقت بخیر
  برای انجام عمل پولیکتومی که هفته آینده دارم بیمارستان قرار هست تست کرونا بگیره ، دو ساعت قبل عمل، این تست جزو کدوم دسته اس؟pcr یا آنتی بادی؟

 2. سلام. من حدود سه هفته پیش علائم کرونا رو داشتم و یه کنی ریه ام درگیر شد. البته تست کرونا ندادم دکترم از روی تست سی تی ا سکن ریه گفتش مشکوک به کرونا هستی. الان دیگه علائم ندارم. تست خون دادم عدد covid19 igg برابر با ۲۵ و عدد covid19 igm 3.5 میخواستم ببینم الان این اعداد یعتی اینکه هنوز مثبته یا منفیه. ممنون

  1. سلام
   وقت بخیر
   تست انتی بادی که انجام دادید فقط میگه که بدنتون احتمالا یه ایمنی نسبی به کرونا پیدا کرده و قطعی نمیشه گفت که هنوز ناقل هستید یا نه.
   بعد از گذروندن دوهفته قرنطینه، اگر سه روز متوالی تب و علائم تنفسی نداشتید می تونید از قرنطینه خارج بشید.

 3. با سلام خدمت شما
  در مورد پرسشی که از من داشتید که آیا سه روز متوالی بدون علائم بوده ام یا خیر باید بگم بله هیچ علائمی نداشتم و کاملا بهبود یافته بودم (البته به جز قدرت بویاییم که کاملا بهبود نیافته) ولی در حال حاضر سر ،گوش ، گردن و گلوم درد دارم و واقعا گیج شدم باید چکار کنم لطفا من رو راهنمایی کنید
  متشکرم

  1. سلام
   لطفا سوالتون رو در پاسخ به کامنت قبلیتون بپرسید تا بتونم شرح حالتون رو کامل تر بخونم و جواب بدم.
   ممنون

 4. من حدود ۲۳ روز پیش با درد شدید پاهام و کمرم مواجه شدم بعد از اون گلودرد و بعد از بین رفتن بویاییم( که هنوز هم بویایی ام بهبود نیافته)مواجه شدم و تا ۲۰ روز از خانه خارج نشدم امروز که ۲۳ روز میگذرد کمی سردرد گلودرد دارم و نمیدانم آیا دوباره مبتلا شده ام یا خیر ؟

  1. سلام
   وقت بخیر
   علائم اولیه که داشتین بیشتر به کرونا میخوره و اگر بهبودی کامل داشتین، امکان ابتلای مجدد به این زودی کمه.
   برای خروج از قرنطینه باید سه روز متوالی تب یا علائم تنفسی نداشته باشید. این مورد رو رعایت کردین؟

 5. سلام من ۳ روز پیش بدن درد و لرز داشتم و کمی سرفه الان خوب شدم فقط حس چشاییمو از دست دادم به نظرتون خفیف گرفتم احتیاجی هست دکتر برم ؟

  1. سلام
   علائمتون به کرونا می خوره و بهتره به مدت ۱۴ روز بعد شروع علائم در منزل قرنطینه بشید.
   اگر علائم خطر رو داشتید یا علائم خیلی شدید شد اون وقت به پزشکتون مراجعه کنید.
   شرایط قرنطینه رو از این لینک ها بخونید:
   https://www.darmankade.com/blog/%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%82%D8%A8%D8%AA-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7/

   https://www.darmankade.com/blog/coronavirus-patient/
   برای انجام آزمایش:
   https://www.darmankade.com/landing/corona-test/
   اگر علائم جدیدی داشتین یا شدت پیدا کرد از این قسمت کمک بگیرید:
   https://www.darmankade.com/landing/corona/

 6. سلام من حدودا ۴۰ روز پیش کرونا گرفتم تست دادم فهمیدم کرونا دارم ۲۰ روز خودمو قرنطیته کردم و حالم خوب شد رفتم سر کار امروز احساس میکنم قفسه سینم درد میکنه تنگی نفس دارم به نظرتون دوباره کرونا گرفتم؟

  1. سلام
   به این فاصله ی کم امکان ابتلای مجدد خیلی کمه و توصیه می کنیم آزمایش آنتی بادی بدید تا از ایمن شدن بدنتون مطمئن بشید.

 7. سلام خسته نباشید من ۷ روزه حس بویایی چشایی مو از دست دادم تو روز ی دفعه یکم حالم بد میشه بد اوکی میشم دکتر رفتم گفت کرونا گرفتی بهم دارو داد دارم استفاده میکنم دیگه نرفتم آزمایش بدم سرفه تب ندارم اصلا فقط یکم قفسه سینه درد میگیره بعد ۱۴ روز باید برم آزمایش بدم

  1. سلام دوست عزیز
   ما صلاحیت مشاوره پزشکی برای شما رو نداریم که مورد شما رو پاسخ بدیم. به همین خاطر پیشنهاد می کنیمبا پزشکان دارای صلاحیت مشورت کنید.
   darmankade.com/corona-consultation/

 8. سلام من خودم هیچ‌علائمی ندارم ولی دیروز فهمیدم یکی از دوستام کرونا داره ولی دکتر گفته که کرونا رو رد کرده و داره خوب میشه ،من هرروز با این دوستم در تماس بودم الان من چحوری نیتونم پیشگیری کنم که نگیرم و یا چجوری بفهمم که گرفتم یا نه؟چون مادر مریضی دارم برای اون نگرانم

  1. سلام دوست عزیز
   ما صلاحیت مشاوره پزشکی برای شما رو نداریم که مورد شما رو پاسخ بدیم. به همین خاطر پیشنهاد می کنیمبا پزشکان دارای صلاحیت مشورت کنید.
   darmankade.com/corona-consultation/

 9. سلام خدمت شما من هفده شهریور جواب تست حلق و بینیم مثبت شد و هیچ علاعمی ندارم هنوذ چکار باید بکنم

  1. سلام دوست عزیز
   ما صلاحیت مشاوره پزشکی برای شما رو نداریم که مورد شما رو پاسخ بدیم. به همین خاطر پیشنهاد می کنیمبا پزشکان دارای صلاحیت مشورت کنید.
   darmankade.com/corona-consultation/

 10. سلام سوال
  پدر با کرونایی ها ارتباط داشته که همه اونا مثبت بودن
  پدر الان روز ۹ هست که تازه روز ۹ام تست PCR داده تا فردا که روز دهم هست ج تست را میدن
  سوال
  آیا اگر ج منفی بودن میتونه ناقل باشه؟ و همچنان قرنطینه باشه

  ایا بقیه اعضای خانواده باید تست PCR بدهند سپاس

 11. سلام خسته نباشید من یه ۱۳روزه علایم آبریزش بینی عطسه وخارش گلوبیشتر سرگیجه وسردرد خفیف داشتم اماروزای اخرشدیدشده دکتر رفتم دوتاسرم باامپول تقویتی باچنتاقرص برا سرگیجم نوشت براابریزشم گفت حساسیت فصلی داری بنظرتون این علایم ازکرونامیشه باشه؟

 12. سلام من ۲ ساعت زیر کولر فقط دراز کشیدم بعد بدنم درد گرفت و روز بعد تب و لرز کردم و صدام کامل گرفت و بی حال شدم و روز سوم با از بین رفتن حس بویایی و چشایی روبرو شدم آیا نیاز هست تست کرونا بدم؟الان بعد از ۳ روز تنها مشکلی که دارم اینه که حس بویایی و چشایی ندارم و کمی صدام بهتر شده

 13. سلام .من احساس سنگینی در قفسه سینه دارم و رفتم دکتر فقط ازم ازمایش خون گرفتن و منفی بود و بهم گفتن احتیاجی به مابقی ازمایشات نداری
  ایا بازم با اینکه همچنان احساس سنگینی در قفسه سینه دارم باید تست pcr بدهم؟؟

 14. باسلام.من از ۱۱ مرداد به کرونا مبتلا شدم از ۲۵ تا ۲۹ مرداد بیمارستان بستری شدم و بعد از ۱۴ روز فرنطینه تست پی سی آر انجام دادم که دوباره مثبت هست . حالا باید چکارکنم؟

  1. سلام سعیده جان
   از صمیم قلب برات آرزوی سلامتی دارم
   امیدوارم به زودی حالت خوب خوب بشه
   شما حتما بایستی با یک متخصص بیماری های عفونی مشورت کنی
   با شماره تلفن ۰۲۱۶۲۷۴۳۰۰۰ تماس بگیرید
   همکاران من در بخش پشتیبانی سایت درمانکده راهنمایی تون خواهند کرد.

 15. سلام و وقت بخیر. من مادرم چند روز بود که پشت قفسه سینه و بعضی قسمتای دستاش درد داشت و گاهی تیر میکشید پریروز آزمایش داد و جواب مثبت اومد دکتر هم گفت از یک هفته و نیم پیش بیماری ات(مادرم خودش متوجه نشده) شروع شده و تقریبا رد کردی بیماری رو ولی چند روزی تو خونه استراحت کن و مایعات و ..بخور. مادرم هم گفته بود که خانواده هم ازمایش بدن که دکتر میگه نیازی نیست اگه میخواستن بگیرن تا الان گرفته بودن از شما.
  حالا منم گاهی وقتها بدنم تیر میکشه نمیدونم نیازه تست کرونا بدم؟ و اینکه کلا بیماران کرونایی نیازه دارو مصرف کنن یا فقط در شرایط خاصیه؟

  1. سلام امیر جان
   از صمیم قلب برای شما و خانواده محترم آرزوی سلامتی دارم
   انشاالله این چند روز هم به سلامتی تموم میشه
   ما تو سایت درمانکده یه تست آنلاین بر اساس الگوریتم های پزشکی معتبر مرتبط با تست کرونا طراحی کردیم
   که میتونی خیلی راحت و به صورت رایگان این تست رو انجام بدی تا خیالت راحت بشه
   –> تست آنلاین کرونا <-- در رابطه با سوال آخر اینکه، هنوز دارویی برای درمان کرونا تا این لحظه که من دارم به پیام شما پاسخ میدم کشف نشده داروهایی که پزشکان تجویز میکنن داروی کرونا نیست و برای کنترل عوارض یا نشانه های بیرونی بیماری مثل سرفه و تب و سایر موارد هست.

 16. سلام
  حدود ی هفته پیش بخاطر سردرد و تب ولرز سرفه رفتم دکتر و ازمایش pcrواسم نوشت ازمایش جوابش منفی بود ولی حس بویایی چشاییم از بین رفته بخاطر بیحالی دوباره رفتم دکتر که واسم ازمایش خون و سی تی اسکن ریه نوشت جواب ازمایش خونم منفی بود ولی تو سی تی اسکن معلوم شد که خفیف کرونا گرفتم احتمال داره که کرونا داشته باشم یا نه بخاطر اینکه دوتا تستی ک دادم منفی شده
  با ارزوی سلامتی برای همه

  1. سلام مینا جان
   انجام سی تی اسکن فقط در وضعیتی که بیماری شدت پیدا کرده باشه و آسیب به بافت ریه رسیده باشه میتونه کمک کنه

   دقیق‌ترین روش تشخیصی در حال حاضر انجام آزمایش PCR هست که از طریق بینی یا حلق، نمونه ای برداشته و بررسی میشه.

 17. سلام
  من چند وقت پیش تب داشتم ولی قطع شد
  الان دو روزه ایه دوباره تب کردم
  ولی هیچ علائم کرونارو ندارم مثلا خستگی اینا
  من نمیدونم کرونا دارم یا الکی نگرانم؟

  1. سلام آنا جان
   پوزش میخوام با تاخیر پاسخ میدم
   دقیق‌ترین روش تشخیصی در حال حاضر انجام آزمایش PCR هست که از طریق بینی یا حلق، نمونه ای برداشته و بررسی میشه.

   شما میتونید از طریق این لینک، در سایت درمانکده تست آنلاین کرونا رو رایگان انجام بدید تا وضعیت کلی سلامتی شما در رابطه با این بیماری بررسی بشه
   –> تست آنلاین کرونا <-- در صورت مثبت بودن جواب تست آنلاین کرونا، میتونید از طریق چت سایت، که در گوشه پایین-سمت راست صفحه قرار گرفته از همکاران بخش پشتیبانی سایت درمانکده بخواید تا اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار بدن

 18. سلام وقت بخیر
  از پنجشنبه کمی ته گلوم احساس خشکی داشتم
  شنبه مدیرمون تب و لرز داشت الان چند روزه نیومده به دلیل روابط کاری نزدیک منم بشدت استرس گرفتم
  الان دوروزه دمای بدنم بالا رفته (بیشترینشدیشب بوده ۳۷درجه)
  بدنم هر از گاهی مور مور میشه درد میگیره بعد کمی اروم میشه
  روزی تقریبا ده بار سرفه میکنم امروز احساس میکنم خلطی شده اما چیزی بالا نمیاد(خلط)
  امروز بعد از بیدار شدن توی دست راستم احساس گز گز داشتم که یهو به چندتا نقطه قرمز مثل جوش تبدیل شده
  بی حال و نگرانم
  خونه موندم دارم استراحت میکنم
  استامینوفن و مایعات میخورم
  چند تا سوال دارم!
  ۱-آیا مشکوک به کرونا هستم؟
  ۲- از چه زمانی میشه تست pcr بدم؟
  ۳-چه کنم؟

  1. سلام
   پوزش میخوام که با تاخیر پاسخ میدم
   امیدوارم در حال حاضر که این متن رو میخونید حالتون خوب باشه
   اگر همچنان پاسخ این سوالها به درد شما میخوره:

   ۱- یادتون باشه که ابتلا به کرونا حتی در مواردی میتونه بدون نشانه خاصی باشه، به همین خاطر هست که مدام بر رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک تاکید میشه
   ۲- انجام سی تی اسکن فقط در وضعیتی که بیماری شدت پیدا کرده باشه و آسیب به بافت ریه رسیده باشه میتونه کمک کنه، دقیق‌ترین روش تشخیصی در حال حاضر انجام آزمایش PCR هست که از طریق بینی یا حلق، نمونه ای برداشته و بررسی میشه.
   ۳-
   شما میتونید از طریق این لینک، در سایت درمانکده تست آنلاین کرونا رو رایگان انجام بدید تا وضعیت کلی سلامتی شما در رابطه با این بیماری بررسی بشه
   –> تست آنلاین کرونا <-- در صورت مثبت بودن جواب تست آنلاین کرونا، میتونید از طریق چت سایت، که در گوشه پایین-سمت راست صفحه قرار گرفته از همکاران بخش پشتیبانی سایت درمانکده بخواید تا اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار بدن

 19. سلام دوستان خواستم تجربه خودم رو واستون بزارم،
  اول دوم فروردین همسرم با کمر درد و درد ستون فقرات و پاها و سرد و کمی سرفه به دکتر مراجعه کرد که دکتر گفت سرماخوردی برو استراحت کن و چون اویل بود تست نمیگرفتن و علایم الان برای کرونا تعریف نشده بود،هفته بعد من هم کمی احساس تنگی نفس و سردرد جزیی حس کردم و یک روز بطور ناگهانی حس بویایی و چشاییم رو از دست دادم ولی سرفه نداشتم،خیلی توی سایتها گشتم دنبال اینکه چهـجوری یا چه زمانی حس بویاییم برمیگرده نوشته بودن از یکـهفته تا یکـماه یا حتی یکسال ممکنه طول بکشه که خدا روشکر ده روز بعد برگشت و بعد از اون بچه م بیرون روی و… گرفت و دو روز بعد خوب شد تو این مدت ما مدام آبمیوه و… استفاده میکردیم و یکـماه پیش که همسرم برای عمل چشم به بیمارستان مراجعه کرد با آزمایشی که گرفتن معلوم شد قبلا کرونا داشته یعنی ما همه کرونا گرفتیم ولی علایم هر کدوممون متفاوت بود و حتما اینکه سرفه داشته باشی نشونه کرونا نیست،نگران نباشید توکل کنید به خدا و تا حد ممکن از خودتون و خونوادتون مراقبت کنید و سیستم ایمنی بدنتون رو تقویت کنید.
  سلامتی روزیتان باد.
  سپاس از ادمین

  1. ممنون یاس عزیز که با حوصله نوشتی
   ما هم از صمیم قلب برای شما و خانواده محترم آرزوی سلامتی داریم
   فقط یه نکته ای
   همچنان مراقب خودتون باشید
   احتمال ابتلا به کرونا برای بیشتر از یک بار هم وجود داره
   امیدوارم که همیشه شاد و سلامت بمونی

 20. سلام خسته نباشید من حدودا بیست روز هست که کرنا گرفتم ایا باید تست بدم که مطمئن شم از بدنم خارج شده یا نه لازم نیس اگه لازم نیس از کجا بفهمم که بیماری از بدنم خارج شده من ریه ام درگیر شده بود

  1. سلام
   پوزش میخوام با تاخیر پاسخ میدم
   بله،
   دقیق‌ترین روش تشخیصی در حال حاضر انجام آزمایش PCR هست که از طریق بینی یا حلق، نمونه ای برداشته و بررسی میشه.

 21. سلام.دو هفته پیش تب و لرز داشتم ازمایش دادم عفونتی نداشتم ولی همچنان تب و لرز ادامه داره و هی بیشتر می‌شه و بدن درد و سرفه هم‌اضاف شده ولی باز هم هفته پیش تست انتی بادی دادم و باز هم منفی بود.ولی تبم شب ها به بالای ۳۸ درجه می رسه.

  1. سلام پیمان جان
   بهترین روش تشخیصی در حال حاضر انجام آزمایش PCR هست که از طریق بینی یا حلق، نمونه ای برداشته و بررسی میشه.

   شما میتونید از طریق این لینک، در سایت درمانکده تست آنلاین کرونا رو رایگان انجام بدید تا وضعیت کلی سلامتی شما در رابطه با این بیماری بررسی بشه
   –> تست آنلاین کرونا <-- در صورت مثبت بودن جواب تست آنلاین کرونا، میتونید از طریق چت سایت، که در گوشه پایین-سمت راست صفحه قرار گرفته از همکاران بخش پشتیبانی سایت درمانکده بخواید تا اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار بدن

 22. فراموش کردم خدمتتون بگم… من توی محیط کارم همکارم دچار بیماری کرونا شده و من هم بخاطر این موضوع تست دادم روز ۱۷ تیر و تست من مثبت اعلام شد و الان دوازده روز گذشته و هیچ علائمی ندارم دکتر گفته تا دو روز دیگه اگه علائم پیدا نشد نیازی به تست مجدد ندارم ولی محیط کار منو بدون آزمایش قبول نمیکنه خواستم روز چهاردهم تست آنتی بادی بدم سؤال من اینه که جوابش باید مثبت بشه یا منفی؟

 23. سلام روز بخیر امروز روز دوازدهم قرنطینه من هستش و همچنان بدون علامت روز چهاردهم میخوام دوباره تست آنتی بادی بدم در صورتی که دکتر گفته با توجه به اینکه طول این بیماری ۱۴ روزه هست و من امروز که روز دوازدهم هستم هیچ علائمی ندارم اصلا تست نیاز نیست ولی محل کار منو بدون آزمایش قبول نمیکنه خواستم بپرسم آنتی بادی باید مثبت بشه یا منفی؟

  1. فراموش کردم خدمتتون بگم… من توی محیط کارم همکارم دچار بیماری کرونا شده و من هم بخاطر این موضوع تست دادم روز ۱۷ تیر و تست من مثبت اعلام شد و الان دوازده روز گذشته و هیچ علائمی ندارم دکتر گفته تا دو روز دیگه اگه علائم پیدا نشد نیازی به تست مجدد ندارم ولی محیط کار منو بدون آزمایش قبول نمیکنه خواستم روز چهاردهم تست آنتی بادی بدم سؤال من اینه که جوابش باید مثبت بشه یا منفی؟

 24. سلام
  جناب پشتوان برای شما آرزوی سلامتی دارم
  من برای یک عمل ساده آزمایش خون انجام دادم که سطح گلبولهای سفید را ۱۲،۲ و Prc را ۱+ نشان داد
  حدود ۲۰ روز هست در ریه هایم یک احساس سنگینی دارم ولی توجه بفرمایید حدود ۲۰ روز و در حال حاضر نه هیچ گونه سرفه ای دارم و نه تب و لرز و کوفتگی بدن و احساس کسل بودن و سایر موارد دال بر وجود کرونا
  البته در زمان آزمایش یک مقدار سوزش ادراری داشتم ( عفونت )
  و ۵ روز قبل از آن مصرف الکل داشتم ولی سنگینی قفسه سینه ام نگرانم کرده ممنون خواهم شد راهنمایی بفرمایید

  1. سلام حمید جان
   ممنون از لطفت، من هم متقابلا برای شما آرزوی سلامتی دارم

   نکته ای که د رابطه با ویروس کرونا هست اینه که متاسفانه این ویروس در بعضی افراد بدون هیچ نشانه ظاهری مثل سرفه و مواردی که اشاره کردید بروز پیدا میکنه

   بهترین روش تشخیصی در حال حاضر انجام آزمایش PCR هست که از طریق بینی یا حلق، نمونه ای برداشته و بررسی میشه.
   شما میتونید از طریق این لینک، در سایت درمانکده تست آنلاین کرونا رو رایگان انجام بدید تا وضعیت کلی سلامتی شما در رابطه با این بیماری بررسی بشه

   –> تست آنلاین کرونا <-- در صورت مثبت بودن جواب تست آنلاین کرونا، میتونید از طریق چت سایت، که در گوشه پایین-سمت راست صفحه قرار گرفته از همکاران بخش پشتیبانی سایت درمانکده بخواید تا اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار بدن

 25. سلام من ۱۱روز پیش تست دادم و مثبت اما یدونه علامتم ندارم و بعد ۱۱روز دوباره تستم مثبت شده باید چیکار کنم تا چند روز باید صبر کنم؟

  1. سلام حمیدرضا جان
   مدت زمانی که توسط مراجع پزشکی معتبر برای قرنطینه ذکر شده ۱۴ روز هست
   بعد از پایان این مدت یا در صورتی که در طول این مدت حالتون نسبت به روزهای اول بدتر شد
   بایستی به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنید تا یک متخصص عفونی شما رو ببینن

   از اینجا میتونید لیست پزشکان متخصص عفونی عضو سایت درمانکده رو مشاهده کنید و به راحتی برای مطب شخصی این پزشکان نوبت رزرو کنید.

   –> رزرو نوبت از پزشکان عفونی سایت درمانکده <-- اگر موفق به رزرو نوبت از سایت یا اپلیکیشن درمانکده نشدید کافیه با شماره تلفن 02162743000 تماس بگیرید همکاران من در بخش پشتیبانی سایت درمانکده راهنمایی تون خواهند کرد.

 26. سلام . من آبریزش بینی دارم . همینطور هم عطسه میکنم. احساس میکنم یه ذره هم داغم. کرونا گرفتم؟

  1. سلام دوست عزیز
   هر نشانه ای به معنای این نیست که حتما شما به کرونا مبتلا شدید
   متاسفانه این ویروس میتونه حتی بدون نشانه خاصی هم در بدن فرد میزبان باشه
   بهترین کاری که میتونید بکنید اینه که اگر امکانش هست چند روزی در منزل استراحت کنید و درمان های خانگی معمول مثل مصرف مایعات، سوپ و … رو انجام بدید
   اگر بهتر نشدید یا علائم شدید تر شد
   ضمن رعایت پروتوکلهای بهداشتی
   (زدن ماسک- پوشیدن دستکش- رعایت فاصله اجتماعی- شست و شوی دستها با آب و صابون)
   به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنید تا یک متخصص عفونی شما رو ببینن
   انشاالله به زودی بهبودی کامل حاصل بشه

   از اینجا –> لیست پزشکان متخصص عفونی عضو سایت درمانکده <-- رو میتونید مشاهده کنید و به راحتی برای مطب شخصی این پزشکان نوبت رزرو کنید. اگر موفق به رزرو نوبت از سایت یا اپلیکیشن درمانکده نشدید کافیه با شماره تلفن 02162743000 تماس بگیرید همکاران من در بخش پشتیبانی سایت درمانکده راهنمایی تون خواهند کرد.

 27. سلام
  من اواخر اسفند سرفه و تنگی نفس و سوزش سینه داشتم درمانهای مربوط به کرونا را انجام دادم اسکن هم کردم که به طور خفیف نشون میداد و دوماه بعد که ازمایش ترشح دادم منفی بود ولی الان خیلی سوزش سینه و درد هنگام تنفس و سرفه دارم

  1. سلام دوست عزیز
   هر نشانه ای به معنای این نیست که حتما شما به کرونا مبتلا شدید
   متاسفانه این ویروس میتونه حتی بدون نشانه خاصی هم در بدن فرد میزبان باشه

   شما میتونید از این لینک یه تست اولیه بدید تا بفهمید به کرونا مبتلا شدید یا خیر
   تست آنلاین کرونا

   اگر سوال بیشتری دارید حتما از طریق چت سایت که گوشه پایین سمت راست صفحه ای که لینک رو تقدیم کردم، قرار گرفته، میتونید بپرسید.

   از اینجا هم میتونید لیست پزشکان متخصص عفونی عضو سایت درمانکده رو مشاهده کنید و به راحتی برای مطب شخصی این پزشکان نوبت رزرو کنید.
   اگر موفق به رزرو نوبت از سایت یا اپلیکیشن درمانکده نشدید
   کافیه با شماره تلفن ۰۲۱۶۲۷۴۳۰۰۰ تماس بگیرید
   همکاران من در بخش پشتیبانی سایت درمانکده راهنمایی تون خواهند کرد.

 28. با سلام من تقریبا یک ماه پیش تنگی نفس داشتم وپیش دکتر رفتم ودکتر هم سی تی اسکن از ریه برام نوشت و در جواب سی تی اسکن کرونا نداشتم اما تقریبا از دو هفته پیش همان حالت تنگی نفس را دارم ولی سرفه نمیکنم و باز هم پیش دکتر رفتم و دکتر هم ازمایش برام نوشت و جواب ازمایش به این صورت است wbc 4.72-crp 3.9-esr 6

  1. سلام محمد جان
   هر نشانه ای به معنای این نیست که حتما شما به کرونا مبتلا شدید
   متاسفانه این ویروس میتونه حتی بدون نشانه خاصی هم در بدن فرد میزبان باشه
   بهترین کاری که میتونید بکنید اینه که اگر امکانش هست چند روزی در منزل استراحت کنید و درمان های خانگی معمول مثل مصرف مایعات، سوپ و … رو انجام بدید
   اگر بهتر نشدید یا علائم شدید تر شد
   ضمن رعایت پروتوکلهای بهداشتی
   (زدن ماسک- پوشیدن دستکش- رعایت فاصله اجتماعی- شست و شوی دستها با آب و صابون)
   به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنید تا یک متخصص عفونی شما رو ببینن
   انشاالله به زودی بهبودی کامل حاصل بشه

   از اینجا میتونید لیست پزشکان متخصص عفونی عضو سایت درمانکده رو مشاهده کنید و به راحتی برای مطب شخصی این پزشکان نوبت رزرو کنید.
   اگر موفق به رزرو نوبت از سایت یا اپلیکیشن درمانکده نشدید
   کافیه با شماره تلفن ۰۲۱۶۲۷۴۳۰۰۰ تماس بگیرید
   همکاران من در بخش پشتیبانی سایت درمانکده راهنمایی تون خواهند کرد.

   1. سلام وقت بخیر من تقریبا ۹ روز پیش علائم سرماخوردگی داشتم و یه تب کوپولو کردم و یکم بیحالی داشتم اون دوره تقریبا ۵ روز طول کشیدالان حالم خیلی خوبه مثل روزهای معمولی هستم فقطتک سرفه دارم دوسه روز پیش سرم گیج رفت رفتم دکتر برام اسکن نوشت و گفت ۱۰ درصد درگیری ریه دارم میخوام ببینم ایا برای مثبت اعلام کردم کووید ۱۹ اسکن به تنهایی کافیه

    1. سلام مریم جان
     پوزش میخوام با تاخیر پاسخ میدم

     خیر، انجام سی تی اسکن فقط در وضعیتی که بیماری شدت پیدا کرده باشه و آسیب به بافت ریه رسیده باشه میتونه کمک کنه

     دقیق‌ترین روش تشخیصی در حال حاضر انجام آزمایش PCR هست که از طریق بینی یا حلق، نمونه ای برداشته و بررسی میشه.

دکمه بازگشت به بالا