آزمایش خون به پزشک کمک می‌کند احتمال سایر امراض مثل بیماری لایم، که علائم آن شبیه به ام اس (بیماری MS) است، کنار بگذارد. این آزمایش در صورت نیاز شاید تکرار شود.

تشخیص ام اس (MS) با استفاده از آزمایش خون

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:
علائم مشابه کرونا

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، تست کرونا بده!

تست کرونا در محل
خون دماغ یا گوش درد

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
مشکل در بلع

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام‌ها هم مشکل ایجاد می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافتِ مشاوره
خون در مدفوع

علت‌های مشاهدۀ خون در مدفوع می‌تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
اختلال خواب

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
درد کمر، پا، دست یا زانو

دردهای اسکلتی یکی از شایع‌ترین علائم ایرانی‌هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
سردرد

سردرد علت‌های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون‌ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
معده درد یا حالت تهوع

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافتِ مشاوره
زخم مداوم دهانی

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مُشاوره
سرفۀ مزمن

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
اضطراب و استرس

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

به بیماری مزمن سیستم عصبی مرکزی فلج چندگانه (ام اس) می‌گویند. علائم آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اختلال در بینایی، تعادل، هماهنگی و خستگی ازجمله علائم شایع آن است. در ادامه این مطلب با درمانکده همراه باشید.

از آنجایی‌که علائم بیماری MS عود و فروکش می‌کند، و یک آزمایش برای به دست آوردن تشخیص قطعی و کامل کافی نیست، ممکن است تشخیص ام اس مدتی طول بکشد.
از آنجایی‌که علائم بیماری MS عود و فروکش می‌کند، و یک آزمایش برای به دست آوردن تشخیص قطعی و کامل کافی نیست، ممکن است تشخیص ام اس مدتی طول بکشد.

آزمایش خون چه کمکی به تشخیص ام اس (بیماری MS) می‌کند؟

تقریبا 2.3 میلیون نفر در سراسر دنیا دچار ام اس (بیماری MS) هستند. آزمایش خون اغلب روش موثری برای حذف احتمال یا تایید بروز سایر مشکلات است. آزمایش خون به پزشک کمک می‌کند احتمال سایر امراض مانند بیماری لایم را، که برخی علائم آن شبیه به ام اس است، کنار بگذارد. بدین‌ترتیب، پزشک یک قدم به تشخیص درست نزدیک‌تر می‌شود.

از آنجایی‌که علائم عود و فروکش می‌کند، و یک آزمایش برای به دست آوردن تشخیص قطعی و کامل کافی نیست، ممکن است تشخیص ام اس مدتی طول بکشد. در حال حاضر استفاده از نوع جدیدی از آزمایش خون امیدوارکننده است اما به تحقیقات بالینی بیشتری نیاز داریم.

با اینکه انتظار عذاب‌آور است، هر آزمایش به حذف احتمال یا تایید سایر عوامل موثر در بروز علائم کمک می‌کند.

حذف احتمال سایر بیماری‌های مشابه

علائم چند بیماری شبیه به بیماری MS است. تمام این موارد قابل بررسی است. می‌توان برخی بیماری‌ها مانند ویروس لکوانسفالوپاتی چندکانونی پیشرونده (PML) و تورمور مغز را به کمک ام‌آرآی تشخیص داد.

علائم چند بیماری مثل لایم شبیه به بیماری MS است.
علائم چند بیماری مثل لایم شبیه به بیماری MS است.

آزمایش خون سرنخ‌های مربوط به دیگر بیماری‌های مشابه با ام اس را به دست میدهد. مانند:

بیماری لایم

مورمور شدن یا بی‌حسی بازو، دست و پا از جمله علائم شایع بیماری MS و بیماری لایم است. بیماری لایم نوعی عفونت است که از کنه به انسان منتقل می‌شود و به سیستم عصبی مرکزی سرایت می‌کند. در بیماری لایم دچار ناراحتی پوستی نیز می‌شوید.

هرچند هنوز صددرصد قطعی نیست، اما بررسی‌های ایمنی مرتبط با آنزیم و تست خون وسترن بلات می‌تواند بروز بیماری لایم در خون را نشان دهد. اگرچه برخی علائم این دو بیماری مشابه است اما روش درمان ام اس با بیماری لایم فرق دارد. در اغلب موارد می‌توان بیماری لایم در مراحل اولیه را با مصرف آنتیبیوتیک برطرف نمود.

لوپوس اریتماتوی سیستمیک

لوپوس نوعی بیماری خودایمنی التهابی است که سیستم عصبی مرکزی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

برای تشخیص لوپوس، درست مانند ام اس (بیماری MS)، یک آزمایش خون خاص وجود ندارد.
برای تشخیص لوپوس، درست مانند ام اس (بیماری MS)، یک آزمایش خون خاص وجود ندارد.

ازجمله علائم مشترک لوپوس و بیماری MS می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بی‌حسی
 • مورمور شدن
 • خستگی مفرط
 • اختلال بینایی

برای تشخیص لوپوس، درست مانند ام اس، یک آزمایش خاص وجود ندارد. اگر آنتی‌بادی ضد هسته‌ای و سایر آنتیبادی‌ها در آزمایش خون مثبت باشد، نشاندهنده‌ی لوپوس یا دیگر بیماری‌های خودایمنی است اما ربطی به ام اس ندارد. درمان لوپوس به علائم بستگی دارد.

مشاهده بیشتر : لیست بهترین متخصصان مغز و اعصاب

بیماری دویک

نورومیلیت اپتیکا، که بیشتر با نام بیماری دویک شناخته می‌شود، یک اختلال ایمنی‌شناختی است که به طرز عجیبی به ام اس شباهت دارد. علائم مشترک میان این دو بیماری بسیار زیاد است. ازجمله:

 • تار شدن یا از دست دادن بینایی
 • ضعف
 • بیحسی
 • مشکل مثانه
 • اسپاستیسیته (حالت تشنج)

آزمایش خون NMO-IgG در افراد مبتلا به ام اس منفی اما در 70 درصد از افراد مبتلا به بیماری دویک مثبت می‌شود. بیماری دویک به داروهای ام اس واکنش نشان نمی‌دهد و با استروئید و سایر داروهای سرکوب‌کننده‌ی سیستم ایمنی قابل درمان است.

کمبود ویتامین

کمبود برخی ویتامین‌ها، مانند ویتامین ب-12، باعث بروز علائم مشابه با بیماری MS می‌شود.

درمجموع، باید چند آزمایش مختلف انجام شود تا به نتیجه و تشخیص قطعی درباره بیماری MS رسید.
درمجموع، باید چند آزمایش مختلف انجام شود تا به نتیجه و تشخیص قطعی درباره بیماری MS رسید.

به آسیب دیدن پوشش محافظتی اطراف فیبرهای عصبی درون سیستم عصبی مرکزی دمیلیناسیون می‌گویند که هم در کمبود ب-12 و هم در ام اس دیده می‌شود. ازجمله علائم کمبود ویتامین ب-12 می‌توان به بی‌حسی و مورمور شدن دست و پا، ضعف و خستگی مفرط اشاره کرد.

کمبود مس، روی و ویتامین ای هم باعث بروز علائم عصبشناختی می‌شود.

یک آزمایش خون ساده می‌تواند میزان ویتامین‌های ضروری در خون را نشان دهد. پزشک در انتخاب بهترین روش درمان از طریق مصرف مکمل و تغییر سبک زندگی به شما کمک می‌کند.

سایر تست‌های تشخیصی

پزشک برای تشخیص ام اس باید موارد زیر را پیدا کند:

 • بروز آسیب در دو قسمت مجزای سیستم عصبی مرکزی
 • بروز آسیب طی دو مقطع زمانی متفاوت رخ داده باشد
 • احتمال بروز سایر بیماری‌ها حذف شده باشد

درمجموع، باید چند آزمایش مختلف انجام شود تا به نتیجه و تشخیص قطعی درباره بیماری MS رسید. پزشک علاوه بر سابقه‌ی علائم و آزمایش خون، آزمایشات زیر را تجویز می‌کند.

ام‌آرآی (MRI)

ام‌آرآی بدون درد و غیرتهاجمی است و تصویر دقیق را برای تعیین بیماری MS ارائه می‌دهد. ام‌آرآی که هم با و هم بدون رنگ کنتراست انجام می‌شود، جراحت‌های مغز و نخاع را نشان می‌دهد. عکس‌ها نشان می‌دهد زخم‌ها قدیمی، جدید یا در حال حاضر فعال است یا خیر. امآرآی علاوه بر تشخیص، به کنترل پیشرفت بیماری کمک می‌کند.

ام‌آرآی بدون درد و غیرتهاجمی است و تصویر دقیق را برای تعیین بیماری MS ارائه می‌دهد.
ام‌آرآی بدون درد و غیرتهاجمی است و تصویر دقیق را برای تعیین بیماری MS ارائه می‌دهد.

کشیدن مایع نخاع

اگرچه پانکسیون کمری احتمال ام اس را حذف یا تایید نمی‌کند اما به تشخیص آن کمک می‌کند. در این روش، با تزریق سوزن بین استخوان‌های زیرین نخاع، مایع نخاع به دست می‌آید. گاهی مایع نخاع در افراد دچار ام اس حاوی مقادیر بالای آنتی‌بادی igG یا پروتئینی به نام الیگوکلونال باند است که در اثر بیماری‌های دیگر هم رخ می‌دهد. در مایع نخاع حدود 5 تا 10 درصد از افراد مبتلا به ام اس هیچگونه مشکل مشاهده نمی‌شود.

پتانسیل برانگیخته‌ی بینایی

در این آزمایش از فرد خواسته می‌شود به یک صفحه نمایش که تصاویر آن مرتبا تغییر می‌کند خیره شود. به کمک این روش هرگونه نقص در مسیر عصب بینایی مشخص می‌شود.

قدم بعد چیست؟

اولین گام بعد از تشخیص، تعیین برنامه‌ی درمان به کمک پزشک است. فهرست داروهایی که به‌منظور کاهش عود و کند کردن روند پیشرفت انواع ام اس طراحی شده رو به افزایش است. 

لازم است پیوسته از این داروهای قوی استفاده شود تا موثر واقع شوند و ممکن است عوارض جانبی جدی به دنبال داشته باشند. حتما درمورد مزایا و معایب هر یک از این داروها با پزشک مشورت کنید. سایر علامت‌ها، مانند خستگی مفرط، نیز قابل درمان است.

اگر آزمایش خون و سایر معاینات بیماری MS را تایید کردند، بدانید بیماری ام اس درمان قطعی ندارد بنابراین کنترل آن در طول عمر ادامه می‌یابد اما کیفیت زندگی بسیاری از افراد مبتلا به ام اس خوب است.
اگر آزمایش خون و سایر معاینات بیماری MS را تایید کردند، بدانید بیماری ام اس درمان قطعی ندارد بنابراین کنترل آن در طول عمر ادامه می‌یابد اما کیفیت زندگی بسیاری از افراد مبتلا به ام اس خوب است.

شاید پزشک برای کسب اطلاعات درمورد ام اس شما را به منایع محلی ارجاع دهد. شما می‌توانید به‌صورت حضوری یا آنلاین عضو گروه‌های حمایتی ام اس شوید. اگرچه تجربه‌ی هر فرد از ام اس متفاوت است، به اشتراک گذاشتن تجربیات خود با دیگران می‌تواند مفید واقع شود.

بیماری MS درمان قطعی ندارد بنابراین کنترل آن در طول عمر ادامه می‌یابد. علاوه بر پزشک عمومی، به متخصص اعصاب احتیاج دارید تا علائم را ارزیابی کند و بر پیشرفت بیماری نظارت داشته باشد.

گاهی بیماری MS منجر به ناتوانی شدید می‌شود اما کیفیت زندگی بسیاری از افراد مبتلا به ام اس خوب است و طول عمر طبیعی خواهند داشت.

سخن نهایی

درباره بیماری MS و اختلالاتی که با آن اشتباه می‌شوند خواندید. در همین راستا، برای اطلاعات بیشتر درباره ام اس یا انجام آزمایش برای تشخیص بیماری MS، می‌توانید از سایت درمانکده به صورت آنلاین نوبت بگیرید و با پزشک متخصص مغز و اعصاب در ارتباط باشید.

منبع: Wikipedia

[sibwp_form id=1]

 34,723 بازدید

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد رای‌ها 30

هنوز امتیازی ثبت نشده

Editorial team

تیم تحریریه درمانکده

مشاهده سایر مطالب
7 سؤال
 • اوات گفت:

  سلام. من مدت دو ساله تغییر عجیبی در حافظه پیدا کردم و به طرز عجیبی کم حافظه شدم. غیر از اون صبحها که بیدار میشم دست و پاهام خشکه خشک و بی تحرک. و بایستی مدتی صبر کنم تا به حالت عادی برگردن و همچنین مشکل زیادی در مثانه و تکرر ادرار دارم. تا صبح بالای چهار بار باید مثانه خالی کنم. الان نمیدونم به کدوم دکتر مراجعه کنم و چون علایمم به ام اس نزدیکه خیلی نگران شدم.ممنون میشم منو از نگرانی دربیارید.

  • ناشناس گفت:

   سلام استرس به خودتون راه ندید و به این مسایل فکر کنید که اسم همه بیماری هارو انسان گذاشته و علایم هم انسان ها کشف کردند پس خیلی از مشکلات هنوز بی علت و نامعلومه من خودم در ماه سوم بارداری باسردرد شدید مراجع کردم به بیمارستان نتیجه رو سکته مغزی اعلام کردن سه روز در بیمارستان با بدترین شرایط بستری بودم بعد سه روز گفتن سکته نیست فشار نفره و بعد که ال پی شدم و چقدر بدبختی کشیدم عوارض جدیدی پیدا کردم که در آخر پزشکان علت را نمی‌تونستم حتی به تشخیصشون مطمئن نبودن در نهایت رفتم طب سنتی و با دوقلم دارو مشکلاتم برطرف شد و تشخیص از گوارش و معده بود که به گفته طب سنتی طبعم سرد شده بود که با تغذیه گرم و رفتار هوایی که بدن را گرم میکنم مثل نماز دعا وسجده زیارت حرم امام رضا ع مشکلم برطرف شد اینا خودشون نمی‌دونن چی به چه

   • محمود گفت:

    متاسفانه خیلی مذهبی های ما به این معتقدند که هدف وسیله را توجیه می کند و برای توجیه ادعای خود به هر گونه دروغی متوسل می شوند. کاش این طب سنتی شما برای این مملکت نسخه ای داشت و مشکلات آن را برطرف می کرد. لابد آدمهایی هم که به دارو و درمان احتیاج پیدا می کنند برخلاف شما سجده و دعا بلد نیستند.

 • سلام من حدودا ده ساله بایک بیماری دست وپنجه نرم میکنم که معلوم نیست چیه مشکوک به ام اسه خواهش میکنم کمکم کنید

ارسال سؤال

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.