مشاوره ازدواج برای دختر چگونه است؟ + نکات مهم!

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده


مشاوره ازدواج می‌تواند برای کسانی که می‌خواهند زندگی مشترک خود را شروع کنند تجربه ارزشمندی باشد. هدف این نوع مشاوره تقویت رابطه زوجین است و به آن‌ها کمک می‌کند که قبل از ازدواج درباره تمام موضوعات مهم، از مسائل مالی گرفته تا بچه‌دار شدن، با یکدیگر گفتگو کنند. با این حال، شروع هر نوع مشاوره‌ای می‌تواند ترسناک باشد؛ به خصوص اگر با نحوه انجام آن آشنا نباشید. تحقیقات نشان می‌دهد که علیرغم موثر بودن مشاوره قبل از ازدواج، بسیاری از زوج‌ها آن را امتحان نمی‌کنند. به همین دلیل، در این مقاله از مجله درمانکده درباره اینکه مشاوره ازدواج برای دختر چگونه است و چه مزایایی برای او دارد، صحبت می‌کنیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

مشاوره ازدواج برای دختر چگونه است؟

به طور کلی، مشاوره قبل از ازدواج با فراهم کردن یک فضای امن برای افرادی که قصد ازدواج دارند، به آن‌ها کمک می‌کند که برای آینده برنامه‌ریزی کنند و احتمال مواجهه با تعارضات جدی را به حداقل برسانند.

مشاوره پیش از ازدواج مبتنی بر مکالمه است و با گفتگو بین دختر، پسر و مشاور انجام می‌شود. معمولا دختر باید پنج تا هفت جلسه به تنهایی یا همراه با همسر آینده خود به مشاور مراجعه کند، اما بسته به شرایط ممکن است تعداد جلسات کمتر یا بیشتر باشد.

در حال حاضر، انواع مختلفی از زوج‌درمانی وجود دارد که می‌توان بسیاری از آن‌ها را در مراحل مختلف زندگی مشترک از جمله قبل از ازدواج به‌کار برد. بسیاری از متخصصان بسته به نیازهای منحصربه‌فرد مراجعه‌کنندگان خود از چند روش مختلف برای مشاوره ازدواج استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید: مشاوره ازدواج مذهبی چگونه است؟

اینفوگرافی درباره روش‌های انجام مشاوره ازدواج
مشاوره ازدواج می‌تواند به روش‌های مختلف انجام شود.

مشاوره ازدواج برای دختر مجرد می‌تواند با استفاده از روش‌های زیر انجام شود:

 • روش گاتمن: روش گاتمن که توسط جان گاتمن (John Gottman) و همسرش جولی گاتمن (Julie Gottman) ابداع شده است، وضعیت دختر و پسر را به طور دقیق ارزیابی می‌کند و یک چهارچوب درمانی برای رسیدگی به حوزه‌هایی که ممکن است به درگیری منجر شوند ارائه می‌دهد. این شکل از درمان با هدف بهبود روابط دوستانه بین زوجین، افزایش صمیمیت و تجهیز دختر و پسر به مهارت‌های حل مسئله انجام می‌شود.
 • درمان متمرکز بر هیجان (EFT): درمان متمرکز بر هیجان یک نوع درمان کوتاه‌مدت است که سعی می‌کند پیوند بین دختر و پسر را بهبود بخشد و به ایجاد یک رابطه بهتر و قوی‌تر بین آن‌ها کمک کند.
 • زوج‌درمانی سایکودینامیک (روان‌پویشی): درمان سایکودینامیک به درک عمیق‌تر احساسات و سایر فرآیندهای ذهنی کمک می‌کند. در نتیجه، فرد بینش بیشتری نسبت به احساس و تفکر خود به دست می‌آورد. همچنین می‌تواند روابط خود را با دیگران بهبود بخشد و در زندگی انتخاب‌های بهتری داشته باشد. استفاده از این روش برای مشاوره ازدواج به زوجین کمک می‌کند که یکدیگر را بهتر درک کنند و بپذیرند.

بیشتر بخوانید: مشاوره ازدواج مجدد چگونه است؟

در مشاوره قبل از ازدواج درباره چه موضوعاتی صحبت می‌شود؟

اکنون که متوجه شدید مشاوره ازدواج برای دختر چگونه است، بهتر است با سوالاتی که در جلسات مشاوره مطرح می‌شوند آشنا شوید. در مشاوره قبل از ازدواج، درمانگر و هر یک از زوجین این فرصت را دارند که سوالات خود را بپرسند و موضوعاتی که برایشان مهم است را مطرح کنند.

درمانگر با پرسیدن سوالاتی درباره ارزش‌ها، اهداف و موضوعاتی که ممکن است در آینده به تعارض منجر شوند، جلسه مشاوره را هدایت می‌کند. دختر هم می‌تواند در مورد هر گونه چالشی که ممکن است با آن روبه‌رو شوند یا نگرانی‌هایی که برای آینده دارد سوال بپرسد. معمولا توصیه می‌شود دختران در مورد موضوعات زیر با همسر آینده خود صحبت کنند:

 • زمان ازدواج و محل زندگی
 • چالش‌ها، اختلاف نظرها یا تعارضات کنونی و نحوه رسیدگی به آن‌ها
 • اهمیت معنویت و مذهب در زندگی
 • زمان بچه‌دار شدن، تعداد فرزندان و سبک فرزندپروری
 • تصمیمات شغلی
 • نقش‌ها و مسئولیت‌های هر یک از زوجین در زندگی مشترک
 • نحوه ارتباط با اعضای خانواده و دوستان
 • صمیمیت جنسی در طول ازدواج
 • چالش‌ها و اهداف مالی

بیشتر بخوانید: برای مشاوره ازدواج کجا برم؟ تنور گرم خانواده را روشن کنید!

اینفوگرافی درباره «مهم‌ترین سوالاتی که باید در مشاوره ازدواج مطرح شوند»
دختران باید درباره تمام موضوعاتی که برای آن‌ها مهم است با همسر آینده خود صحبت کنند.

بیشتر بخوانید: مشاوره پیش از ازدواج چگونه است؟

چرا مشاوره قبل از ازدواج برای دختر مهم است؟

مشاوره پیش از ازدواج به دختر کمک می‌کند که برای زندگی مشترک آماده شود. بعضی از مهم‌ترین جنبه‌های زندگی که مشاوره به بهبود آن‌ها کمک می‌کند عبارت‌اند از:

 • درک شریک زندگی خود: مشاوره ازدواج باعث می‌شود دختر درک بهتری از شریک زندگی خود پیدا کند، به طوری که بتواند به خوبی باورها، ارزش‌ها، انتظارات، انگیزه‌ها و اولویت‌های او را تشخیص دهد.
 • تعیین انتظارات واقع‌بینانه: مشاوره این امکان را به دختر می‌دهد که تمام جنبه‌های مهم زندگی زناشویی را با همسر آینده خود در میان بگذارد تا هر ۲ بدانند که باید چه انتظاری داشته باشند. علاوه بر این، به شناسایی نقاط قوت و ضعف هر یک از زوجین کمک می‌کند.
 • برنامه‌ریزی برای آینده: همان‌طور که برای جشن ازدواج خود برنامه‌ریزی می‌کنید، لازم است به کمک مشاور برای زندگی مشترک‌تان هم یک برنامه مناسب تهیه کنید. برنامه‌ریزی برای آینده و صحبت کردن در مورد آن می‌تواند تا حد زیادی از بروز درگیری‌های جدی جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید: مشاوره ازدواج اسلامی چیست؟

مزایای مشاوره ازدواج برای دختر چیست؟

بعد از پاسخ دادن به این سوال که مشاوره ازدواج برای دختر چگونه است، باید به مزایای آن اشاره کرد. مشاوره قبل از ازدواج به گونه‌ای طراحی شده است که دختر و همسر آینده او را به ابزارهای ارزشمندی برای پیشبرد زندگی مشترک مجهز می‌کند. از مهم‌ترین مزایای مشاوره ازدواج می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آموختن ارتباط موثر و سازنده: یکی از فواید اصلی مشاوره ازدواج این است که دختر و پسر یاد می‌گیرند مواضع خود را بدون حمله و به طور واضح بیان کنند.
 • توسعه مهارت‌های حل تعارض: مشاوره قبل از ازدواج به دختر و همسر آینده او مهارت‌های حل مشکل و حل تعارض را آموزش می‌دهد. در ابتدا ممکن است ارتباط به درگیری منجر ‌شود؛ اما با گذشت زمان، زوجین می‌توانند بحث‌های سازنده‌تری داشته باشند.
 • تمرکز روی جنبه‌های مثبت: مشاوره ازدواج به دختر و پسر کمک می‌کند که به جای جنبه‌های منفی روی جنبه‌های مثبت رابطه خود تمرکز کنند.
 • از بین بردن رفتارهای ناکارآمد: مشاوره ازدواج به شناسایی رفتارها و الگوهای ناسالم در رابطه بین دختر و پسر و اصلاح آن‌ها کمک می‌کند.
 • آشنایی با فرآیندهای تصمیم‌گیری: دختر و همسر آینده او در طی جلسات مشاوره با فرآیند تصمیم‌گیری سالم و عادلانه آشنا می‌شوند.
 • کاهش ترس‌های مربوط به ازدواج: اگر دختر در مورد شروع زندگی مشترک نگران باشد، مشاور می‌تواند به او در بیان کردن موضوعات مهم کمک کند.

بیشتر بخوانید: سوالات مشاوره ازدواج چیست؟

تصویر یک دختر و پسر در دفتر مشاور
مشاوره ازدواج به دختر و همسر آینده او کمک می‌کند که یکدیگر را بهتر درک کنند.

بیشتر بخوانید: مشاوره ازدواج با زن مطلقه چیست؟

کلام پایانی

در این مقاله به این سوال که مشاوره ازدواج برای دختر چگونه است و چه مزایایی دارد، پاسخ دادیم. اکنون می‌دانید که مشاوره یک فضای امن در اختیار دختر و همسر آینده او قرار می‌دهد تا درباره جنبه‌های مهم زندگی مشترک بحث و برنامه‌ریزی کنند. علاوه بر این، به آن‌ها در برقراری ارتباط موثر و حل تعارضات با روش‌های سازنده کمک می‌کند.

اگر در شرف ازدواج هستید و می‌خواهید از همان ابتدا پایه‌های زندگی مشترک خود را تقویت کنید، توصیه می‌کنیم از مشاور کمک بگیرید. برای این کار می‌توانید وارد سایت درمانکده شوید و بسته به شرایط خود جهت اخذ نوبت برای مشاوره حضوری یا مشاوره ازدواج آنلاین اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: مشاوره ازدواج چیست؟

سوالات متداول

مشاوره ازدواج برای دختر مجرد چگونه است؟

در پاسخ به این سوال که مشاوره ازدواج برای دختر چگونه است باید بگوییم که درمانگر با دختر و همسر آینده او صحبت می‌کند و به هر ۲ نفر این فرصت را می‌دهد که احساسات، افکار و انتظارات خود را بیان کنند. همچنین از آن‌ها می‌خواهد نظر خود را درباره موضوعاتی که ممکن است در آینده به درگیری منجر شوند؛ از جمله بچه‌دار شدن یا رابطه با دوستان و اعضای خانواده، بگویند.

مدت زمان مشاوره ازدواج چقدر است؟

مشاوره قبل از ازدواج معمولا کوتاه‌مدت است، اما مدت زمان آن در نهایت به زوجین و درمانگر بستگی دارد. در حالی که بعضی از زوجین فقط به چند جلسه مشاوره نیاز دارند، سایرین ممکن است از مشاوره طولانی‌تر سود ببرند.

دختر باید چه زمانی برای مشاوره ازدواج اقدام کند؟

بهتر است مشاوره ازدواج بعد از ۲ تا سه ملاقات و قبل از اتخاذ هر گونه تصمیم جدی شروع شود.

Loading

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

elh.zamani@yahoo.com
الهام زمانی

الهام زمانی هستم. در رشته تغذیه در مقطع فوق لیسانس تحصیل کردم و به دلیل علاقه‌ای که به نوشتن دارم وارد حوزه تولید محتوا شدم. خوشحالم که با نوشتن مطالب به‌روز و قابل فهم، ضمن آموختن چیزهای جدید به افزایش آگاهی جامعه درباره بیماری‌ها و سبک زندگی سالم کمک می‌کنم.

مشاهده سایر مطالب
اشتراک در
اطلاع از
guest
(اختیاری)

در صورتی که سوال شما تخصصی هست و به دنبال نظر پزشک متخصص هستید، به بخش مشاوره آنلاین پزشکی مراجعه کنید.

0 پرسش و پاسخ
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سؤال ها