مشاوره قبل ازدواج چگونه است؟ با تاثیرات آن آشنا شوید!

مقاله توسط پزشک درمانکده تایید شد
Placeholder
دکتر مریم مویدی مهر
تخصص: دکترای روانشناسی

مشاوره قبل از ازدواج به شما این فرصت را می‌دهد تا قبل از شروع زندگی زناشویی دید بهتری از زندگی مشترک داشته باشید و می‌تواند برای همه زنان و مردانی که می‌خواهند پایه‌های زندگی مشترک خود را محکم بنا کنند، مفید باشد. همچنین اگر احساس می‌کنید برای شروع زندگی زناشویی به مهارت‌های ارتباطی بیشتری نیاز دارید، مشاوره پیش ازدواج راه‌حل خوبی برای تقویت مهارت‌های اجتماعی و یافتن نقاط قوت و ضعف شماست. مطالعه این مقاله از مجله درمانکده به شما کمک می‌کند تا بهتر خود را برای مشاوره قبل از ازدواج آماده کنید.

توضیحات دکتر مریم مویدی مهر، دکترای روانشناسی عمومی، درباره مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

مشاوره قبل از ازدواج نوعی زوج درمانی است که به شما کمک می‌کند تا برای شروع زندگی مشترک آماده شوید. روانشناس با استفاده از تکنیک‌هایی مانند تست روانشناسی قبل از ازدواج سعی می‌کند چالش‌های احتمالی زندگی مشترک را به شما نشان دهد. همچنین این تست‌ها باعث می‌شوند تا شناخت بهتری از خود و همسر آیند‌ه‌تان داشته باشید. به‌طور کلی این مشاوره توانایی شما برای حل مشکلات را بالا می‌برد و شما را آماده پذیرش تغییرات می‌کند. در واقع این نوع مشاوره‌های روانشناسی کمک می‌‌کنند پایه‌های زندگی خود را محکم‌تر بنا کنید تا در نهایت یک زندگی مشترک موفق داشته باشید. مهم‌ترین اهداف این جلسات را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

بیشتر بدانید: مشاوره ازدواج چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟

تقویت مهارت‌های ارتباطی

بهبود ارتباط بین زن و شوهر یکی از محورهای اصلی این مشاوره است. هر چقدر مهارت‌های ارتباطی شما قوی‌تر باشد، به همان اندازه می‌توانید یک ارتباط سازنده با شریک زندگی خود داشته باشید. این مهارت‌های طیف گسترده‌ای دارند که برای مثال می‌توان به مهارت‌های گفتگو و گوش دادن فعال اشاره کرد.

مهارت‌ گفتگو به شما یاد می‌دهد که چگونه احساسات و افکار خود را روشن و واضح برای همسرتان بیان کنید. این مهارت به شما می‌آموزد که چگونه و از چه کلمات و اصطلاحاتی برای انتقال پیام و خواسته خود استفاده کنید، بدون اینکه باعث سوء تفاهم و رنجش همسرتان شوید یا خود را محکوم به تحمل چیزی کنید.

در مهارت گوش دادن فعال نیز یاد می‌گیرید که چگونه بدون قضاوت و با تمرکز به حرف‌های همسرتان گوش کنید. این مهارت باعث می‌شود تا پیش‌داوری نداشته باشید و یا جانبداری نکنید.

این تنها بخشی از مهارت‌های ارتباطی است که در طی جلسات مشاوره پیش از ازدواج به آن‌ها پرداخته می‌شود. برای دریافت اطلاعات کامل در این زمینه می‌توانید از روانشناسان درمانکده نوبت مشاوره آنلاین بگیرید.

بیشتر بدانید: مشاوره ازدواج موقت چگونه است و چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

زوجی که در حال دریافت مشاوره قبل از ازدواج هستند.
مشاوره‌ قبل ازدواج می‌تواند به صورت فردی یا همراه با همسر برگزار شود.

توانایی حل تعارض

برای اینکه ازدواج موفقی داشته باشید باید یاد بگیرید که مشکلات احتمالی را به درستی مدیریت کنید. مشاوره قبل از ازدواج به راه‌کارهای حل تعارضات می‌پردازد و به شما می‌آموزد که چگونه اختلافات را به روشی موثر حل کنید.

توجه به انتظارات همسر

قبل از شروع زندگی مشترک باید به این موضوع فکر کنید که چه انتظاری از همسر خود دارید و او چه انتظاری می‌تواند از شما داشته باشد. آیا در مورد نقش‌ها و مسئولیت‌ها، آرزوهای شغلی، تنظیم خانواده و سایر اهداف زندگی اطلاعات کافی دارید؛ آیا دقیقا می‌دانید از زندگی و همسر آینده خود چه می‌خواهید. این مشاوره به شما کمک می‌کند تا زوایای پنهان اما مهم زندگی مشترک را کشف کنید.

بیشتر بدانید: مشاوره ازدواج مجدد چگونه است و چه اهمیتی دارد؟

توانایی حفظ صمیمیت

ایجاد و حفظ صمیمیت عاطفی در ازدواج به معنای برقراری ارتباط عمیق و صادقانه بین همسران است. این صمیمیت به عنوان پایه‌ای برای ارتباطات موثر، اعتماد و ایجاد ارتباطات عاطفی قوی و پایدار در زندگی زناشویی عمل می‌کند. در طی جلسات مشاوره قبل از ازدواج با فاکتورهایی که در این زمینه موثر هستند آشنا می‌شوید. برخی از این فاکتورها می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • برقراری ارتباط با احترام
 • توانایی اشتراک‌گذاری احساسات
 • توجه به نیازها و آرزوها
 • صداقت و ابراز محبت
 • تعهد به رشد مشترک
روانشناسی که در حال ارائه مشاوره‌ پیش از ازدواج است.
در مشاوره‌ پیش از ازدواج یاد می‌گیرید که چگونه صمیمیت با همسر خود را حفظ کنید.

مدیریت مشکلات مالی

مدیریت مشکلات مالی در زندگی زناشویی یک مهارت اساسی است که به زوجین کمک می‌کند با چالش‌های مالی روبه‌رو شوند و به صورت مشترک تصمیم‌های مالی مناسب بگیرند. مشکلات مالی می‌توانند منبعی برای تنش در روابط زناشویی باشند، اما با اجرای برخی اصول مدیریت مالی، زوجین توانایی بهبود وضعیت مالی و تقویت روابط‌شان را پیدا می‌کنند.

بیشتر بدانید: مشاوره ازدواج مذهبی چگونه است؟

مشاوره پیش از ازدواج چگونه است؟

در مشاوره قبل از ازدواج روانشناس از تکنیک‌های متنوعی استفاده می‌کند. برای مثال می‌توان به ابزارهای ارزیابی اشاره کرد. مشاوران اغلب از ابزارهای مختلف برای درک شخصیت، سبک‌های ارتباطی، ارزش‌ها و انتظارات زوجین استفاده می‌کنند. این ارزیابی‌ها ممکن است شامل پرسشنامه، مصاحبه یا حتی تست شخصیت باشد.

این تکنیک‌ها اغلب در یک محیط حمایت‌کننده و بدون قضاوت به کار می‌روند. مشاور به زوج‌ها این فرصت را می‌دهد که آشکارا درباره نگرانی‌های خود صحبت کنند و برای ایجاد یک رابطه زناشویی قوی و پایدار تلاش کنند. توجه به این نکته مهم است که تکنیک‌ها ممکن است بر اساس نیازهای زوجین، نوع شخصیت، سن و مشکلات آن‌ها متفاوت باشد.

بیشتر بدانید: سوالات مشاوره ازدواج چیست؟

در مشاوره قبل از ازدواج چه بگوییم؟

این مشاوره یک فرصت عالی است تا بدون سانسور در مورد خواسته‌ها، تمایلات، انتظارات، نقاط ضعف و قوت خود صحبت کنید. در طی این جلسات می‌توانید موضوعات کلیدی زیر را مطرح کنید:

 • ارزش‌ها و باورهای شما در زندگی
 • چگونگی برخورد با تفاوت‌های فرهنگی و مذهبی
 • نیازها و ترجیحات جنسی
 • چگونگی تقسیم کارها و مسئولیت‌های زندگی
 • چگونگی برخورد با مسائل مالی
 • اهداف شخصی و مشترک شما با همسر آینده‌تان
 • نقش خانواده در زندگی‌تان چیست؟
 • چگونگی ارتباط با دوستان‌تان
 • چگونه احساسات خود را بیان می‌کنید؟
 • چگونه با کنار گذاشتن اختلافات برخورد می‌کنید؟
 • چگونه از رشد حرفه‌ای و فردی همسرتان حمایت می‌کنید؟
 • چگونه به والدین شدن نگاه می‌کنید؟

بیشتر بدانید: مشاوره ازدواج اسلامی چیست و چه ضرورتی دارد؟

اینفوگرافیکی که نشان می‌دهد در مشاوره‌ قبل از ازدواج چه بگوییم.
در مشاوره قبل از ازدواج‌ می‌توانید سوالات خود را در زمینه‌های مختلف مانند مسائل جنسی، ارزش‌ها و باورها، تقسیم کارها و مسئولیت‌ها مطرح کنید.

جمع‌بندی

شرکت در جلسات مشاوره ازدواج به این معنی نیست که شما مشکل روحی و روانی خاصی دارید؛ بلکه به این معناست که می‌خواهید با چشمان باز از مجردی گذر کنید و زندگی خود را با شخص دیگری به عنوان همسر مشترک شوید. در همه چیزهای اشتراکی احتمال مواجه با مشکلات، تغییرات و اختلاف نظرها وجود دارد. تنها کسانی می‌توانند از این مرحله به سلامت عبور کنند که مهارت‌های ارتباطی قوی دارند و می‌توانند مشکل را مدیریت کنند. این جلسات به شما کمک می‌کند تا ریسک تجربه‌های تلخ در زندگی زناشویی به حداقل برسد.

بیشتر بدانید: مشاوره ازدواج برای دختر چگونه است؟ + نکات مهم!

سوالات متداول

هدف مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

هدف اصلی مشاوره پیش از ازدواج، شناخت بهتر زوجین از خود و نیازهایشان است تا پایه‌های زندگی مشترک را محکم‌تر بنا کنند.

آیا مشاوره پیش از ازدواج به معنای موفقیت در زندگی مشترک است؟

خیر. این مشاوره به شما کمک می‌کند تا مشکلات احتمالی را بهتر مدیریت کنید تا کمترین تنش متوجه شما شود.

هزینه مشاوره قبل از ازدواج چقدر است؟

قیمت مشاوره پیش از ازدواج با توجه به تعداد جلسات و تکنیک مشاوره متفاوت است.

مشاوره قبل از ازدواج چند جلسه است؟

تعداد جلسه‌های مشاوره ازدواج به نیاز و مشکلات زوجین بستگی دارد.

مشاوره قبل ازدواج چیست؟

در واقع این نوع مشاوره نوعی مشاوره روانشناسی است که به شما کمک می‌کند تا برای شروع زندگی مشترک آماده شوید.

منبع: forbes |‌ verywellmind | goodtherapy

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای‌ها 1

هنوز امتیازی ثبت نشده

yekta
زهرا الهی یکتا

زهرا الهی یکتا هستم؛ مترجم زبان انگلیسی با گرایش خبر. تحصیل در دانشکده خبر باعث شد تا مهارت‌‌های نوشتاری و تحلیلی من در زمینه‌های مختلف تقویت شود. من به‌طور خاص در حوزه سلامت و پزشکی فعالیت خبری داشته‌ام. در حال حاضر نیز در این زمینه تحقیق و مطالعه می‌کنم و مطلب می‌نویسم. سلامت مادر و کودک، روانشناسی و بیماری‌های زنان مهم‌ترین حوزه‌هایی هستند که در آن‌ها فعالیت دارم.

مشاهده سایر مطالب
اشتراک در
اطلاع از
guest
(اختیاری)

در صورتی که سوال شما تخصصی هست و به دنبال نظر پزشک متخصص هستید، به بخش مشاوره آنلاین پزشکی مراجعه کنید.

0 پرسش و پاسخ
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سؤال ها