بیماری های روماتولوژی

شایع ترین بیماری های روماتیسمی

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:
علائم مشابه کرونا

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، تست کرونا بده!

تست کرونا در محل
خون دماغ یا گوش درد

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
مشکل در بلع

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام‌ها هم مشکل ایجاد می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافتِ مشاوره
خون در مدفوع

علت‌های مشاهدۀ خون در مدفوع می‌تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
اختلال خواب

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
درد کمر، پا، دست یا زانو

دردهای اسکلتی یکی از شایع‌ترین علائم ایرانی‌هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
سردرد

سردرد علت‌های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون‌ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
معده درد یا حالت تهوع

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافتِ مشاوره
زخم مداوم دهانی

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مُشاوره
سرفۀ مزمن

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
اضطراب و استرس

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

بیماری روماتیسمی در افراد با هر سن، جنسیت و نژاد بروز می کند. چندین شکل مختلف از بیماری روماتیسمی وجود دارد و برخی از افراد نسبت به برخی دیگر نسبت به بعضی از این بیماری­ها بیشتر مستعد هستند. برخی از عوامل موثر در بیماری شامل موارد زیر است:

• ژنتیک
• فاکتورهای محیطی
• جنسیت
• سن

بیشتر بدانید: خطرناکترین نوع روماتیسم کدام اند؟

برخی از افراد از جمله افرادی که ژن PTPN22 را حمل می کنند، زنان، آمریکایی های آفریقایی تبار و اسپانیایی­ها بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری روماتیسمی قرار دارند.

علائم و نشانه های بیماری های روماتیسمی

علائم و نشانه های بیماری روماتیسمی بسته به نوع آن متفاوت است، اما به طور کلی افراد مبتلا به آرتریت درد و خشکی در مفاصل را تجربه می کنند.  تشخیص زودرس و درمان کلید اصلی کمک به جلوگیری از آسیب بیشتر مفاصل و مدیریت علائم است.
انواع بیماری روماتیسمی
در زیر لیستی از بسیاری از انواع بیماری های روماتیسمی آورده شده است.  اگر هر یک از علائم ذکر شده را تجربه کردید، برای معاینه با دفتر ما تماس بگیرید.

بیشتر بدانید: نقرس چیست؟

اسپوندیلیت آنکیلوزان

بیماری مزمن یا طولانی مدت که در درجه اول ستون فقرات را درگیر می­کند و ممکن است منجر به خشکی کمر شود.  مفاصل و رباط­هایی که به طور معمول مسئول حرکت دادن کمر هستند ملتهب می شوند.  ممکن است مفاصل و استخوان ها با هم فیوز شوند.
بورسیت
حالتی است که باعث ایجاد درد و حساسیت در مفاصل دارای بورس (یک کیسه کوچک پر از مایع است که باعث کاهش اصطکاک بین استخوان ها و ساختارهای متحرک می شود می شود).
بیماری کرون
التهاب روده بزرگ یا روده کوچک.

بیشتر بدانید: درمان روماتیسم چیست؟

نقرس

بیش از 2 میلیون آمریکایی نقرس دارند که نوعی آرتروز است که کریستالهای میکروسکوپی اسید اوریک روی مفاصل ایجاد می شوند و باعث التهاب، تورم و درد می شوند.  این بیماری اغلب انگشت بزرگ پا را درگیر می­کند.
آرتریت عفونی
این اصطلاح عمومی برای طبقه بندی اشکال آرتریت که در نتیجه عفونت ایجاد می شود، استفاده می شود.  آرتریت ناشی از پارو ویروس و لایم نمونه هایی از انواع آرتریت است که در نتیجه عفونت باکتریایی یا ویروسی رخ می دهد.  تشخیص زود هنگام کلید به حداقل رساندن آسیب احتمالی مفصل است.

بیشتر بدانید: قرص سلکوکسیب چیست؟

آرتریت ایدیوپاتیک جوانان

شایع ترین نوع آرتریت در کودکان است.  علائم شایع آن شامل درد، خشکی، تورم و از بین رفتن عملکرد مفاصل است.  همچنین در قسمت های مختلف بدن می تواند همراه با تب یا بثورات باشد.

برای درمان بیماری های روماتیسمی میبایستی به متخصص روماتولوژی مراجعه کنید.

استئوآرتریت(آرتروز)

شایعترین نوع آرتریت است که فقط در ایالات متحده در حدود 27 میلیون بزرگسال به آن مبتلا هستند.  این بیماری مزمن با شکسته شدن غضروف مفصلی مشخص می شود.  غضروف بخشی از مفصل است که انتهای استخوان­ها را می­پوشاند و حرکت آسان مفاصل را امکان پذیر می­سازد.  شکستن غضروف باعث می شود که استخوانها روی یکدیگر ساییده شوند و باعث خشکی، درد و از دست دادن حرکت مفصل شود.
پوکی استخوان
شرایطی که با کاهش توده و تراکم استخوانی مشخص می شود و باعث شکننده شدن استخوان ها می شود.

بیشتر بدانید: علائم مخملک در کودکان چگونه است؟

پلی میالژیا روماتیکا(PMR)

شرایطی که باعث درد، سفتی شدید عضلات و درد در تاندون­ها، عضلات، رباط ها و بافت های اطراف مفاصل در مفاصل شانه، لگن، گردن و کمر می شود.  این بیماری می تواند اولین نشانه بیماری آرتریت ژانت سل باشد که یک بیماری مربوط به شریان­ها است.
پلی میوزیت
این بیماری روماتیسمی می تواند بر کل بدن تأثیر بگذارد و باعث التهاب و ضعف عضلات شود و در نهایت باعث ناتوانی شود.

بیماری های روماتیسمی

آرتریت پسوریاتیک

آرتریت پسوریاتیک یک بیماری مزمن است که با التهاب پوست (پسوریازیس) و مفاصل (آرتریت) مشخص می شود.  این بیماری اغلب بر روی مفاصل انتهایی انگشتان پا و دست تأثیر می گذارد و می تواند با تغییر در ناخن های پا و دست همراه باشد.
آرتریت روماتوئید (RA)
RA یک بیماری مزمن است که در حدود 3/1 میلیون نفر در ایالات متحده به آن مبتلا هستند.  عمدتاً با التهاب لبه یا سینوویوم مفاصل مشخص می شود.  این بیماری می تواند به آسیب مفاصل طولانی مدت منجر شود و در نتیجه منجر به درد مزمن، از بین رفتن عملکرد و ناتوانی شود.  RA اغلب مفاصل دست و پا را درگیر می­کند و تمایل دارد به طور قرینه در هر دو طرف بدن رخ دهد.  این یک عامل متمایزکننده  از سایر اشکال  بیماری است.

بیشتر بدانید: پلی میالژیا روماتیکا درمان قطعی دارد؟

اسکلرودرما

که به آن اسکلروز سیستمیک نیز می­گویند، به معنای پوست سخت است. اسکلرودرما وقتی رخ می دهد که تولید غیر طبیعی و بیش از حد کلاژن در پوست وجود داشته باشد.  این بیماری می تواند روی پوست، رگ های خونی، مفاصل و احتمالاً اندام­های داخلی مانند ریه­ها و کلیه­ها تأثیر بگذارد.
سندرم شوگرن
بیماری خود ایمنی است که باعث خشکی چشم و دهان می شود.
اسپوندیلوآرتروپاتی­ها
یک گروه از بیماری های روماتیسمی است که به طور عمده بر ستون فقرات تأثیر می گذارد، اما انواع خاصی از این بیماری می توانند بر روی لگن، شانه­ها و زانوها تأثیر بگذارند.  هنگامی که تاندون­ها و رباط­ها ملتهب می شوند خشکی و درد ایجاد می شود.  انواع مختلفی از اسپوندیلوآرتروپاتی وجود دارد که بر روی افراد با سنین مختلف تأثیر می گذارد و ممکن است با سایر شرایط اساسی مانند مشکلات چشمی، بثورات پوستی و زخم دهان همراه باشد.

بیشتر بخوانید: علائم روماتیسم در بزرگسالان

لوپوس اریتماتوی سیستمیک

SLE یک بیماری روماتیسمی مزمن(طولانی مدت) است که بر مفاصل، ماهیچه ها و سایر قسمت های بدن تأثیر می گذارد.  در لوپوس  التهاب (واکنش سیستم ایمنی بدن برای از بین بردن عوامل خارجی، ویروس، باکتری( وجود دارد. بیش از یک چهارم میلیون نفر از مردم مبتلا به لوپوس هستند.


تاندونیت
تاندونیت شرایطی است که التهاب در تاندونهایی که عضلات را به استخوان متصل می کنند وجود دارد.  معمولاً  وقتی به وجود می­آید که از این تاندونها بیش از حد استفاده شود، آسیب ببینند یا یک بیماری روماتیسمی از قبل وجود داشته باشد. علائم آن معمولاً شامل درد، حساسیت و محدودیت حرکت است.

بیشتر بدانید: علائم روماتیسم قلبی چیست؟

اگر این موضوعات دغدغه شماست، می توانید نوشته روماتولوژی چیست را مطالعه کنید. جهت مشاوره آنلاین با دکتر روماتولوژی کلیک کنید.

[sibwp_form id=1]

Loading

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 3.4 / 5. تعداد رای‌ها 25

هنوز امتیازی ثبت نشده

Editorial team
تیم تحریریه درمانکده

تیم تحریریه درمانکده متشکل از نویسندگان باتجربه حوزه سلامت و پزشکی است که به صورت تخصصی به تحریر مقالات با موضوعات پزشکی، سلامت جسم و سلامت روان می‌پردازند. پیشنهاد می‌کنیم که محتوای تخصصی این نویسندگان را از دست ندهید.

مشاهده سایر مطالب
اشتراک در
اطلاع از
guest
(اختیاری)

در صورتی که سوال شما تخصصی هست و به دنبال نظر پزشک متخصص هستید، به بخش مشاوره آنلاین پزشکی مراجعه کنید.

3 پرسش و پاسخ
بیشترین رأی
تازه‌ترین قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سؤال ها