مونونوکلئوز عفونی

همه چیز درباره مونونوکلئوز عفونی یا بیماری بوسه

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:
علائم مشابه کرونا

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، تست کرونا بده!

تست کرونا در محل
خون دماغ یا گوش درد

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
مشکل در بلع

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام‌ها هم مشکل ایجاد می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافتِ مشاوره
خون در مدفوع

علت‌های مشاهدۀ خون در مدفوع می‌تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
اختلال خواب

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
درد کمر، پا، دست یا زانو

دردهای اسکلتی یکی از شایع‌ترین علائم ایرانی‌هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
سردرد

سردرد علت‌های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون‌ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
معده درد یا حالت تهوع

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافتِ مشاوره
زخم مداوم دهانی

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مُشاوره
سرفۀ مزمن

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
اضطراب و استرس

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

بیماری مونونوکلئوز نوعی بیماری عفونی مربوط به دهان است، که می‌تواند در هر سنی بروز کند. هر چند پزشکان معتقدند که شیوع این بیماری در بین جوانان به مراتب کمتر است.

عامل ایجاد این بیماری عفونی ویروس اپشتین بار است. مونونوکلئوز در بسیاری از منابع به عنوان بیماری بوسه نیز شناخته می‌شود. دلیل این نام گذاری این است که در برخی از مواقع بوسیدن منجر به انتقال این بیماری و آلوده کردن فرد می‌شود.

مونونوکلئوز در برخی از افراد هیچ علائمی از خود نشان نمی‌دهد، بنابراین به صورت درمان نشده رها می‌شود. از این رو ممکن است در طولانی مدت عوارض غیرقابل جبرانی را در پی داشته باشد.

در ادامه این مطلب قصد داریم اطلاعاتی را در مورد بیماری مونونوکلئوز عفونی و علائم آن با شما به اشتراک بگذاریم. از این رو اگر شما هم به کسب اطلاعاتی در این زمینه علاقه‌مند هستید، تا انتهای این مطلب همراه درمانکده باشید.

مونونوکلئوز عفونی
امکان انتقال مونونوکلئوز عفونی از طریق بوسه وجود دارد

علت ایجاد بیماری مونونوکلئوز چیست؟

همانگونه که در ابتدای مطلب نیز به آن اشاره شد، بیماری مونونوکلئوز نوعی بیماری مربوط به دهان است. در حقیقت با ابتلا به این بیماری نوعی غده عفونی و متورم در دهان شما ایجاد می‌شود و رشد می‌کند. این غده عفونی بسیار مضر بوده و ویروس ایجاد کننده آن در گروه ویروس ایجاد کننده تبخال قرار دارد. در ادامه به تفصیل در مورد علل ایجاد مونونوکلئوز صحبت می‌کنیم:

 • بیماری مونونوکلئوز یک بیماری عفونی است، که ویروس اپشتین بار یا آواستین عامل ایجاد آن است. این ویروس در گروه عوامل ایجاد کننده تبخال قرار دارد، و سلول‌های مخاطی و لنفوسیت‌های دهانی را هدف قرار می‌دهد.
 • این عفونت دهانی که باعث درگیری سلول‌های مخاطی دهان می‌شود، بزاق دهان فرد را آلوده می‌کند. از این رو ممکن است در اثر بوسیدن از فردی به فرد دیگر منتقل شود. به همین دلیل است که به مونونوکلئوز بیماری بوسه نیز گفته می‌شود.
 • عامل انتقال این بیماری معمولا مخاط دهان و بینی، خون و مایع منی است. بنابراین هر گونه تماس نزدیک با افراد آلوده، می‌تواند منجر به انتقال بیماری شود.
 • ویروس ایجاد کننده این بیماری ممکن است حدود دو الی شش هفته در حالت خاموشی باقی بماند. اما پس از آن با بروز علائم در فرد نمود پیدا می‌کند.
 • هر گونه عطسه، سرفه، انتقال خون، پیوند اعضا، استفاده از لیوان یا ظرف غذای مشترک و به عبارت دیگر هر گونه ارتباط نزدیک با فرد آلوده ممکن است باعث انتقال این بیماری شود. اما در حالت کلی رفت و آمد معمولی با افراد بیمار با رعایت فاصله معمول نمی‌تواند منجر به انتقال آن شود.
 • معمولا افرادی که در محل‌های پر رفت‌وآمد و یا مراکز درمانی حضور دارند، و یا افرادی که به دلایل مختلفی سیستم ایمنی ضعیفی دارند، بیش‌تر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.
 • هر فرد معمولا تنها یک بار به این ویروس مبتلا می‌شود. بنابراین آنتی‌بادی‌های تولید شده در بدن فرد می‌توانند تا پایان عمر از او محافظت کنند.

مونونوکلئوز معمولا با چه علائمی همراه است؟

بیماری مونونوکلئوز نیز مانند هر بیماری عفونی دیگری با علائم و نشانه‌هایی همراه است. هر چند این علائم در همه افراد به صورت یکسان بروز نمی‌کند. اما در ادامه لیستی از رایج‌ترین علائم این بیماری را برای شما گردآوری کرده‌ایم.

 • تب
 • سردرد
 • عفونت گلو
 • خستگی بیش از حد معمول
 • بروز برآمدگی متورم و عفونی در گردن یا زیر گلو
 • لوزه‌های متورم با تنفس دشوار
 • جوش‌های پوستی عفونی
 • وجود لکه‌های سفید در پشت حلق
 • بی‌اشتهایی
 • تورم غدد لنفاوی پشت گردن
 • افزایش احتمال ابتلا به هپاتیت و یرقان
 • بزرگ شدن طحال و احساس درد در قسمت بالای شکم
 • کم خونی
 • بزرگ شدن کبد
مونونوکلئوز عفونی
از مهمترین علائم مونونوکلئوز عفونی می‌توان به گلودرد و التهاب لوزه‌ها اشاره کرد

چگونه می‌توان از ابتلا به بیماری مونونوکلئوز عفونی پیشگیری کرد؟

در حالت کلی هیچ راهی برای پیشگیری از این بیماری وجود ندارد. زیرا از طرفی هیچ واکسن تایید شده‌ای برای ایمن‌سازی شما در برابر این بیماری وجود ندارد. از طرفی ویروس ایجاد کننده این بیماری به گونه‌ای است که می تواند، حتی پس از برطرف شدن نیز در بدن باقی بماند. بنابراین بزاق فرد آلوده تا آخر عمر می‌تواند منجر به انتقال این بیماری شود.

عدم استفاده از لیوان، قاشق و ظروف مشترک و پرهیز از بوسیدن افراد دارای علائم و یا افرادی که به تازگی بهبود یافته‌اند نیز می‌تواند راهی برای پیشگیری از آن باشد.

همه افراد بالغ بالای 35 سال، احتمال ابتلا به این بیماری را دارند. اما با توجه به این‌که هر فرد تنها یک بار در زندگی خود به این بیماری دچار می‌شود، بنابراین آنتی‌بیوتیک تولید شده در بدن برای مقابله با این ویروس تا آخر عمر برای فرد کافی خواهد بود.

بیماری مونونوکلئوز چگونه قابل تشخیص است؟

بیماری مونونوکلئوز نیز مانند هر بیماری عفونی دیگری در مراحل ابتدایی با بررسی علائم و تست‌های مختلف قابل تشخیص است. اما از طریق آزمایش خون برای بررسی آنتی‌بادی، شمارش گلبول‌های سفید و یا تست عملکرد درست کبد نیز قابل تشخیص است.

درمان بیماری مونونوکلئوز چگونه انجام می‌شود؟

در حقیقت هیچ راهی برای درمان قطعی این بیماری وجود ندارد. زیرا حتی پس از فروکش کردن علائم و بهبود فرد بعد از چند هفته نیز ویروس مربوط به این بیماری برای همیشه در بدن فرد باقی می‌ماند. اما استراحت و مصرف مایعات می‌تواند تا حد زیادی به کنترل این بیماری کمک کند.

بیماری مونونوکلئوز عفونی معمولا به دو صورت درمان دارویی و درمان خانگی قابل درمان و کنترل است. اما در میان تمام روش‌های موجود، تغییر سبک زندگی و نوشیدن آب فراوان می‌تواند موثرتر از بقیه راهکارها باشد. در ادامه برخی از راه‌های درمان این بیماری عفونی را با شما به اشتراک می‌گذاریم:

 • بالا بردن سیستم ایمنی بدن با استفاده از ویتامین‌هایی مانند ویتامین C
 • استفاده از دمنوش‌های گیاهی مناسب برای مقابله با عفونت
 • غرغره آب نمک برای از بین بردن ویروس‌ها و باکتری‌ها
 • مصرف مایعات فراوان اعم از آب، آبمیوه و چای
 • استراحت کافی برای پیشگیری از ضعف بدن
 • استفاده از روغن نارگیل در رژیم غذایی
 • رژیم غذایی سرشار از میوه، سبزی و مواد دارای فیبر بالا
 • استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های تجویز شده توسط پزشک
 • استفاده از داروهای کورتونی طبق تشخیص پزشک

نتیجه‌گیری

در این مطلب به بررسی بیماری مونونوکلئوز عفونی پرداختیم. همچنین اطلاعاتی را در مورد علل بروز، علائم و راه‌های پیشگیری و درمان آن در اختیار شما قرار دادیم. امیدواریم که این اطلاعات بتوانند در راستای بهبود و ایمنی شما گامی هر چند کوچک بردارد.

اگر شما هم به دلایل مختلفی با علائم این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنید، بهتر است هر چه سریع‌تر با یک فوق متخصص عفونی در این زمینه مشورت کنید. زیرا در بسیاری از مواقع عدم کنترل این بیماری نیز مانند سایر بیماری‌های عفونی برای شما غیر قابل جبران خواهد بود. اگر تمایل داشتید، می‌توانید تجربیات خود را در برخورد با این بیماری در بخش کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

همچنین در صورت تمایل می‌توانید برای مشاهده اطلاعات مربوط به بهترین پزشکان عفونی به سایت درمانکده مراجعه کنید. امکان رزرو آنلاین نوبت پزشک هم از طریق سایت برای شما فراهم شده است.

[sibwp_form id=5]

 40,504 بازدید

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.3 / 5. تعداد رای‌ها 38

هنوز امتیازی ثبت نشده

Editorial team

تیم تحریریه درمانکده

مشاهده سایر مطالب
35 سؤال
 • سلام من یک ماهی هست این بیماریو گرفتم همه علائمو دارم دارم سکته میکنم تست دادم تستم مثبته ولی یک ماهه خوب نشدم میشه کمکم کنید توروخدااااا

  • سلام منم گرفتم تب درد لرز بی حالی و.. فوق تخصص عفونی رفتم اکسپکتورات برا سرفه استامینوفن پونصد برا تب و درد. دیفن هیدرامین برا گلودرد هیروکاست برا مشکل تنفس و ی قرص ضد آلرژی قرص افزایش قوای بدن و ایمنی بدن ویتامین سی مصرف زیاد مایعات آبمیوه جوشونده ،میوه استراحت،استراحت استراحت غذا مقوی مثل گوشت تو شیشه یا عصاره گوشت آبگوشت و برنج کته دوره اش برا من ی هفته بود البته هنوز کبد و طحال ورم داره ولی باید مراقبت کرد انشالله زود خوب میشیم

 • آخ بمیرم واسه بچه ام، پسرم 1سال و 2ماهش بود این بیماری رو گرفت، آب شد، بستری شد بیمارستان و سرم میزدن بهش ولی واقعا نابود شد و این چندروز فقط اشک ریخت حدود 1ماه بعد تازه بدنش یکم خوب شد، یعنی اسهال و استفراغ و تب و بدنی که وحشتناک ریخته بود بیرون، انقد بدنش وحشتناک بود که کسی جرآت نمیکرد نزدیکش بشه، من مُردمو زنده شدم، خدا ازهمه دور کنه پسرم الان 1سال و 7ماهشه و بدترین روزا رو گذروندیم، الانم ویروس دهن و دست وپا اومده برای بچه هاکه شبیه همین بیماریه

 • من دخترم ۱۳ سالشه و سه روزه که بستریه اما هروز دردش داره بدتر میشه تورو خدا راهنمایی کنید که این بیشتر شدن درد طبیعیه ؟ و اینکه چه چیزی آرومش میکنه

 • ناشناس گفت:

  من دخترم ۱۳ سالشه و الان چندروزه که مبتلا شده و بیمارستان بستریه اما هرروز دردش بیشتر میشه خواهش میکنم راهنمایی کنید .. میخام بدونم اینکه هروز داره بیشتر درد میکشه طبیعیه ؟ و اینکه چه چیزایی آرومش میکنه

 • منم همین مریض گرفتم واسه من هفته اول خیلی سخت بود و فقط تب بالا داشتم ۴۰ درجه و تبم با هیچ چیزی جز شیاف پایین نمیامد توصیه من اینکه به هیچ وجه از استامینوفن مصرف نکنید چون روی کبدتون فشار وارد میکنه و این مریضی یکی از هدف هاش کبد هست اصلا توی این مریضی سعی کنید تا جای ممکن دارو مصرف نکید چون فایده ای نداره باید بدنتون دفاع کنه به جز مواردی که پزشکتون گفته باشه و هفنه دوم من با زردی به شدت زیاد بدنم روبه رو شدم و کبدم بزرگ شده بود و وسطای هفته گلو درد خفیف شروع شد اما خدارو شکر بعد چند روز شروع به بهبود پیدا کرد تا حدی که اخر هفته رنگ پوستم طبیعی شد از هفته سوم خستگی بدنم نه کامل ولی تا حد زیادی از بین رفتش ولی گلو درد خفیف همچنان پا برجاست

 • این ویروس خیلی خطرناکه عامل بیماری های بدخیم و خودایمنیه اگه یبار بگیرین تا اخر تو بدنتون می مونه حتما هر سال چکاب خون و کبد بدیم

 • این بیماری نیاز به بستری داره؟ باتوجه به بالا بودن آنزیم های کبدی داروهای مسکن چی مصرف کنیم؟

 • در پاسخ به "علی" میگم، که گفته بود استامینوفن بخورید. میخوام بگم این کارو نکنید، استامینوفن نخورید اصلا. من خودم اوایل بیماری که هنوز کسی تشخیص مونو نداده بود، هر 4 ساعت یه بار به طور مرتب استامینوفن میخوردم، چون اصلا نمیتونستم دردش رو تحمل کنم. ولی از اونجایی که این بیماری کبد رو درگیر میکنه، و استامینوفن داروی سنگینی برای کبد محسوب میشه، لطف کنید اصلا اصلا سراغ استامینوفن نرید. به هر حال من در جایگاهی نیستم که نسخ تجویز کنم، اما این چیزی بود که دکتر به من گفت، و مهم ترین نکته ای هم که میخوام بگم اینه که حتما با دکتر مشورت کنید. به خاطر یه نفر که تو کامنتای یه سایتی، همینطوری برای خودش نسخه تجویز کرده بود، سلامتتون رو به خطر نیندازید. آره، مونو بیماری خیلی خیلی سختیه و داروی خاصی هم براش نیست، اما راه هایی هست که بشه تحملش رو راحت تر کرد و لطفا بذارید دکتر اون راه ها رو بهتون نشون بده، نه یه آدم رندوم توی کامنت های یه سایت رندوم!

 • من هم در دو ماه دو باز به این ویروس مبتلا شدم، الانم دارم و برای من این دفعه لوزه‌‌هام بسیار متورم شدند و به اعصاب گوشم هم زده بودند و کوش‌هام تی می‌کشید، از شدت ورم ، آب دهنمم نمیتونستم قورت بدم چه برسه به آب و غذا (حتی به زور هم نمیشد) تا اینکه این سری یک متخصص به من دو تا امپول و شربت انتیو بیتیک به جای قرص داد و همین تا یکم بهتر بشوند. اما در کل بدترین نوع از گلو درد و گوش درد برای من بود

 • سلام من این بیماریو گرفتم اولش با تب و لرز شروع شد ۱ هفته فقط تب و لرز و تعریق داشتم بعد یه گلو دردی گرفتم که تا حالا تو زندگیم ندیدم رفتم دکتر گفت این بیماریه بعد تست گرفتم انزیم های کبدیم ۳۰۰ بود بعد ۲ هفته نفس کشیدن واسم سخت شد دیگه هر روز کورتون میزدن بهم که بتونم نفس بکشم سخت ترین بیماریه دنیاست واقعا گلو دردش غیر قابل تحملِ

 • سلام من تازگی به این ویروس مبتلا شدم و الان حدود۲۰ روزه که از اولین علائمم میگذره. اوایل بدنم خیلی کرخت بود و مدام تب میکردم. روز اول غدد لنفاوی گردنم ورم کرد و درد زیادی در ناحیه گردن و کتف داشتم که البته با مراجعه به پزشک عمومی و یک آمپول و سرم کاملا برطرف شد. اما بعد از اون خیلی بدن درد داشتم و دائما احساس خستگی داشتم و البته خونم هم غلیظ شده بود.بعد یکی دو روز فک میکردم ویروس از بدن رفته تا اینکه دوباره بدن درد و خستگیم تشدید شد و کمی تب هم بهش اضاف شد. این بار رفتم پیش دکتر متخصص و بعد ی ازمایش اسم ویروس رو بهم گفت و قید کرد که اصلا ویروس خطرناکی نیست و البته هیچ دارویی هم نداره و دوره اش هم دو تا سه هفته اس. بد ترین قسمت این ویروس گلو دردشه. برای من کلا ۳ روز گلو درد شدید داشتم. به طوری که دو شب اصلا خوابم نمیبرد. لطفا اگه دچار این ویروس شدید استامینوفن و ادلت کلد بخورید وچرک خشک کن نخورید چون فایده ای نداره. هر دو ساعت حتما اب نمک غرغره کنید. ویتامین c حتما حتما مصرف کنید من خودم قرص جوشان استفاده میکردم. هر ۸ ساعت هم یک قاشق دیفن هدرامین مصرف کنید و مثل اب نمک غرغره کنید مایعات هم زیاد میل کنید. و بهترین درمان این ویروس فقط استراحته.

 • بیماری و ویروس خیلی بدی هست من الان گرفتارش شدم من رفتم‌مسافرت گرفتم از کرونا هن دردناکتره فقط گلو و بدن درد و تب و لرز داره هر چی هم سرم بزنی خوب نمیشی دکتر عفوتی برا من سرم با آمپول تقویتی بی کمپلکس و آمپول ویتامین سی و دگزا زد روز بعد دوباره سرم زد و خوب نشدم تا اینکه دکار تشخیص داد موننوکلئوز هست و دو تا پنیسیلین تجویز کرد تو دو روزبزنم ببینم چی میشه؟؟ ولی در کل غرغره نمک و دیفن برا گلو و برا بدن درد و تب هم استامینوفن و ناپروکسن باید بخوری تا دردش کمتر بشه.

  • ناشناس گفت:

   دوست عزیز اصلا پنی سلین تزریق نکن. من سه تا تزریق کردم تا اینکه یه دکتر تشخیص مونونوکلئوز داد و کلی دعوام کرد ک چرا تزریق کردی. برای من وحشتنااااک بود این مریضی.گلو درد وااقعا وحشتناک. دکتر فقط ب من دهانشو داد قرقره کنم. همراه با نوافن برای درد گلو.همین. و اینکع من هیچی نمیخوردم غذا جز هندوانه.چون هم خنک بود هم آبدار. همراه نون. واقعا هندوانه عالی بود

 • سلام منم این بیماری رو گرفتم دقیقا همین علائم رو داشتم خیلی بد بود و این که دکتر گفت از طریق بوسه بوده در صورتی که من هیچ نوع بوسه ای با فردی نداشتم چه سطحی چه عمقی و خیلی عصابم خورد و شد ناراحت شدم در کل سخته ...

 • سلام منم این بیماری رو گرفتم دقیقا همین علائم رو داشتم خیلی بد بود و این که دکتر گفت از طریق بوسه بوده در صورتی که من هیچ نوع بوسه ای با فردی نداشتم چه سطحی چه عمقی و خیلی عصابم خورد و شد ناراحت شدم در کل سخته

 • مزون آپلیکه گفت:

  با سردرد درد چشم و یه طرف گلوم زیر گوشم متورم شد و درد میکردلرز داشتم و دکتر ۴ تا آمپول و قرص داد و بعدش کل سقف دهنم و کنار زبونم و لثه هام متورم و دردناک شد ۱۰ دقیقه دیفن هیدرامین توی دهنم قرقره کردم و سرکه محلی باعث شد بزارم از حالت کشسانی دربیاد الان کمی بهترم دکتر گفته تا چند ماه چیز سنگین برندار و به شکمت ضربه نخوره فکر کنم برا اینه که این بیماری باعث بزرگ شدن طحال میشه

 • زهرا گفت:

  من یه بار این ویروسو گرفتم فکر کنم از استخرم گرفتم و پدرمم درومد. من بعد چند سال فکر کنم بعد ده سالی واسه اولین بار رفتم استخر و تقریبا بعد دو سه روز خیلی یهویی و ناگهانی و بدون هیچ علائمی از بیماری حتی یه عطسه ساده و کاملا سالم و واسه اولین بار تو عمرم یه شب تب و لرز کردم و بعدش تا دو سه روز بازم بدون هیچی علائمی اوکی بودم ولی دوباره خیلی یهویی گلو درد شدید احساس کردم که هروز بدتر میشد در حدی که بعد چند روز دیگه حتی آبم نمیتونستم بخورم انگار دارم مذاب داغ میخورم و گردن و پشت سرم به شدددت بزرگ شد و ورم کرد طوری که نمیتونستم سر و گردنمو تکون بدم رفتم اورژانس یه ازمایش نوشت بعد آزمایش گفت این ویروسو گرفتی باید وایستی تا دوره اش بگذره هیچ کاریم نمیتونی کنی فقط میتونی با دارو دردتو کمتر کنی:) قبل اونم دکتر زنان رفته بودم و واسم ازمایش خون و سونو نوشته بود که وقتی دادم آزمایش کبدم که به شدت داغون بود طوری که دکتر گفت مشکل خونی داری و سونو کبد و طحالمم نشون میداد که به شدت متورم و بزرگ شدن. من بعد یه ماه کاملا خوب شدم ولی پدرم تو این یه ماه درومد. فقط باید استراحت کرد و بگذاری دوره اش بگذره و هیچ فعالیت سنگینی انجام نشه. ولی خیلی بده که ویروسش تو بدن همچنان هست واقعا نمیخوام دوباره اینطوری بشم خیلیییییییییی بد بود.

 • بدترین بیماری عمرم بود بدترین روزهارو‌کذروندم و‌همه ی علایم‌رو داشتم تا ۶ ماه خوب نشدم در عرض یک‌هفته ۸ کیلو‌لاغر شدم و‌عیچ دکتری نمیتونست تشخیص بده!!! خیلی بده خیلی

 • من به این ویروس دچار شدم. من مدام با اب و سرکه سیب غرغره میکنم و ترشحات عفونی از گلوم به شدت خارج میشه بعد از چند ماه.فقط گلو وبسیار ازرده میکنه و خیله بده

 • امیرحسام گفت:

  بیماری خیلی درد اوریه حتی اب دهان روهم نمیتونید قورت بدید حتما سریع اگه علائمو داشتید برید دکتر چون به حدی گلو دردش بده ک غیر قابل تحمله

  • من دخترم ۱۳ سالشه و ۴روزه که بستریه اما هیچ بهبودی نداشته تورو خدا راهنمایی کنید

   • سلام پسر من این بیماری رو گرفت و تا مرحله خفگی هم پیش رفت با آزمایش خون بیماری تشخیص داده میشه و با پنی سیلین و 6.3.3وقرص چرک خشک کن و آمپول سفتریاکسون و کبسول سفکسیم و قرص کورتون پردنیزولون و شربت سینو پرت تو 10روز درمان شده و در حال حاضر حالش خوبه حتما پیش متخصص اطفال و عفونی ببرید

   • با آزمایش خون بیماری معلوم میشه با آمپول پنیسیلین 6.3.3و کبسول چرک خشک کن و بعدش آمپول سفتریاکسون و کبسول سفکسیم و قرص پردنیزولون و شربت سینو پرت کاملا درمان میشه من پسرم گرفت و پس از 10روز کاملا خوب شد تو دوران مریضی تا مرز خفگی رفت و نمی‌توانست نفس بکشه

 • خیلی بیماری بدیه حتما به پزشک مراجعه کنید با تب شدید همراهه من که یک هفته بیمارستان بستری بودم

ارسال سؤال

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.