بیماری‌هاسلامت عمومی

آکنه چیست؟ برای درمان آکنه چه کاری می توان انجام داد؟

 1. آکنه چیست؟ و برای آن چه کاری می توان انجام داد؟
 2. انواع آکنه
 3. چعلائم شایع بیماری آکنه
 4. دلایلی که خطر ابتلا به آکنه را افزایش می‌دهد
 5. چند کار ساده که از بروز آکنه جلوگيري می‌کند
 6. پیامدهای به وجود آمدن آکنه
 7. دلایل به وجود آمدن آکنه
 8. مردم برای اکنه چه می کنند؟
 9. ۴ گام تا داشتن پوستی شفاف
 10. درمان خانگی آکنه

آکنه چیست؟ و برای آن چه کاری می توان انجام داد؟

آکنه به انگلیسی: Acne vulgaris زمانی اتفاق می افتد که منافظ پوست با چربی و باکتری بسته شده باشد. آکنه نوعی بیماری پوستی است که بیشتر در سنین پایین به وجود می‌آید. در بعضی افراد این مشکل پوستی همیشه همراهشان می‌ماند.

در ایالات متحده آمریکا آکنه گریبانگیر ۶۰ میلیون آمریکایی است.۲۰ میلیون نفر از آنها زخم های آکنه خواهند داشت. نکته جالب در مورد آکنه این است که شما تنها نیستید.۸۵٪ تمام مردم در برهه ای از زندگی شان اکنه داشته اند.

انواع آکنه:

 • جوش سر سیاه: در سطح پوست ظاهر می شود و به رنگ سیاه درمی آید.
 • جوش سر سفید: در زیر سطح پوست باقی می ماند.
 • برامدگی کوچک صورتی رنگ ملتهب.
 • جوش چرکی: معروف به پیمپل جوش ” ملتهب و قرمز شده با دهانه ای در روی آن.
 • کیست / غده: جوش های عمیق ملتهب و دردناک در عمق پوست.

علائم شایع بیماری آکنه:

 1. جوش سرسیاه خیلی ریز
 2. جوش‌های ریز چرکی
 3. ملتهب شدن اطراف جوش‌ها

دلایلی که خطر ابتلا به آکنه را افزایش می‌دهد:

 1. نگرانی و اضطراب
 2. قرار گرفتن در معرض هوای سرد و گرم
 3. لوازم آرایشی غیر استاندارد
 4. مصرف بعضی داروها از جمله هورمون‌های مردانه

چند کار ساده که از بروز آکنه جلوگيري می‌کند:

 • در طول هفته به انجام حرکات ورزشی ساده بپردازید. اگر هزینه‌های رفتن به باشگاه برایتان سنگین است، دور پارک و یا حتی در مسیر خانه تا محل کار را پیاده روی کنید.
 • اصلا به لکه و جوش‌های صورت دست نزنید.چون با دستکاری و ترکاندن جوش‌ها باعث افزایش آن‌ها می‌شوید
 • حمام با آب ملایم باعث کاهش التهاب پوست می‌شود و از بروز آکنه جلوگيري می‌کند.
 • به طور کل هر انسان باید روزانه ۸ ساعت بخوابد. خوابیدن به اندازه روی سلامت روان، پوست،  دفع سموم از بدن و در تنظیم ساعت بدن نقش زیادی دارد.
 • استرس عامل بروز انواع بیماری‌ها از جمله التهاب پوست و آکنه در بدن است. تا جایی که می‌توانید از محیط‌های پر استرس دوری کنید
 • سعی کنید هر روز برای رفتن به محل کار از لباس‌های شسته شده استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که هم بوی بد ندهید و اعتماد به نفستان افزایش پیدا کند و هم باعث کاهش التهاب پوستی و بروز آکنه می‌شود.
 • آرایش غلیظ به شدت برای سلامت پوست خطرناک است و اگر برای مدت طولانی روی پوست باقی بماند باعث لک شدن پوست و شکل گیری آکنه می‌شود.

آکنه

پیامدهای به وجود آمدن آکنه:

در اکثر موارد پس از گذراندن دوران نوجوانی و جوانی به مرور بهبود پیدا می‌کند. اما روش‌های درمانی هم در بیشتر مواقع باعث بهتر شدن شرایط بیمار می‌شود. امکان دارد آکنه باعث کاهش اعتماد به نفس در افراد شود و همچین لکه‌های دائمی در صورت باقی بماند.

دلایل به وجود آمدن آکنه:

بر خلاف باور اشتباهی که بین مردم رواج دارد، آکنه به دلیل عدم رسیدگی به پوست نیست. از عوامل اصلی این بیماری می‌توان به فعالیت هورمون‌ها در دوران نوجوانی و همچین بسته شدن غدد چربی پوست اشاره کرد.

 • هورمونها: فعالیت های هورمونی مثل بلوغ یا دوره های قاعدگی می تواند سبب اکنه شود.
 • رزیم غذایی: رزیم های با میزان قند بالا با وخیم تر شدن اکنه در ارتباط است.
 • استرس: تحقیقات نشان دهنده این است که آکنه های وخیم و زیاد با میزان افزایش استرس در ارتباط است.
 • ژن ها: برخی افراد بیشتر در معرض آکنه هستند بدلیل ژن های بدنشان.
 • عفونت: برخی از گونه های باکتری طبق باور بسیاری باعث آکنه می شوند.

مردم برای اکنه چه می کنند؟

افرادی که منتظر می شوند اکنه ها خودشان محو شوند در معرض ریسک بالای اسکارهای ( جای زخم ) همیشگی قرار دارند. درمان زود هنگام می تواند از این علایم جلوگیری کند. هر زمان علا‍‍ئم غیر عادی در پوست ظاهر شد به متخصص پوست مراجعه کنید.

برای راحتی شما عزیزان در ادامه چند متخصص پوست که در سایت درمانکده متقاضی زیادی دارند را معرفی می‌کنیم تا شما در صورت نیاز بتوانید به صورت اینترنتی نوبت رزرو کنید.

 • آقای دکتر نادر جودکی: ایشون مدرک عمومی خود را از دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سال ۱۳۷۹ اخذ نموده‌اند. دارا بودن برد تخصصی پوست و مو ، نشانه ای بر مهارت و دانش جناب آقای دکتر نادر جودکی می باشد.
  عضویت در هیات علمی دانشگاه علوم انتظامی جزء افتخارات جناب آقای دکتر نادر جودکی می باشد که نشان دهنده عمق مهارت و توانایی ایشان در زمینه کاری شان می باشد .
 • آقای دکتر عباس راثی: آقای دکتر عباس راثی مدرک عمومی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال 1354 ومدرک تخصصی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 1368 اخذ نموده اند.دارا بودن برد تخصصی پوست و مو ، نشانه ای بر مهارت و دانش جناب آقای دکتر عباس راثی می باشد.
 • آقای دکتر نادر زرین پور: جناب آقای دکتر نادر زرین پور مدرک عمومی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 1382 اخذ نموده اند. دارا بودن برد تخصصی پوست و مو ، نشانه ای بر مهارت و دانش جناب آقای دکتر نادر زرین پور می باشد. جناب آقای دکتر نادر زرین پور موفق به کسب مقام رتبه سوم آزمون برد تخصصی در سال 1382و رتبه سوم پزشکی عمومی در سال 1375 شدند.
 • خانم دکتر فیروزه سادات مینو: سرکار خانم دکتر فیروزه سادات مینو مدرک عمومی خود را از دانشگاه علوم پزشکی قزوین در سال 1376 اخذ نموده اند. دارا بودن برد تخصصی پوست و مو ، نشانه ای بر مهارت و دانش سرکار خانم دکتر فیروزه سادات مینو می باشد.
 • خانم دکتر مینا فتح آبادی: سرکار خانم دکتر مینا فتح آبادی مدرک عمومی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 1360 اخذ نموده اند. دارا بودن برد تخصصی پوست و مو ، نشانه ای بر مهارت و دانش سرکار خانم دکتر مینا فتح آبادی می باشد.

با کلیک بر روی نام هر پزشک به صفحه پزشک در سایت درمانکده منتقل می‌شوید و می‌توانید به صورت اینترنتی از مطب پزشک مورد نظر نوبت رزرو کنید.

نکته مهمی که باید در اینجا بیان کنیم این هست که این پزشکان بر اساس سوابق و نظرات بیمارانی که ویزیت شدن معرفی شده و وب سایت درمانکده هیچ گونه منفعتی از معرفی پزشکان دریافت نمی‌کند.

۴ گام تا داشتن پوستی شفاف عاری از آکنه:

جوش های خود را نترکانید و با دست فشار ندهید.
در معرض زخم دائمی یا پخش شدن عفونت قرار خواهید گرفت.
غذاهای سالم بخورید: سعی کنید که مغز برزیل( نوعی مغز دانه که از جنگل های امریکای جنوبی گرفته میشود) ” بادام” فلفل دلمه ای” صدف خوراکی” ماهی” باقالی” گوشت مرغ اردک یا غاز خانگی” گوشت بره” کدو حلوایی” دانه ها ” اسکواش ( نوعی سبزی)” پسته شامی ” سیب زمینی شیرین” هویج ” انبه” تخم مرغ” سبزی های پر برگ بخورید.

 • پاکسازی پوست” بخار و تمیز کردن عمیق پوست خود
 • صبر و تحمل نکنید ( که آکنه ها خود به خود برطرف شوند):

فعال باشید کاری برای آکنه های خود انجام دهید که ناپدید شوند. با درمان های خانگی شروع کنید یا از داروهای داروخانه استفاده کنید. در موارد سخت به دکتر بروید.

درمان خانگی آکنه:

داروهایی که باعث بهبود آکنه می‌شود اغلب هزینه زیادی دارد و همه افراد توان پرداخت این هزینه‌های سنگین را ندارند. درمان‌های خانگی در اکثر موارد باعث درمان آکنه می‌شوند ولی ممکن است زمان بیشتری مورد نیاز باشد تا روند درمان طی شود. در ادامه به چند روش ساده برای درمان و بهبود آکنه صورت اشاره می‌کنیم

 • دمنوش عسل و دارچین: موادی که حاوی آنتی اکسیدان هستد در بسیاری از موارد برای بدن مفید می‌باشند. از جمله می‌شود به خاصیت ضد سرطانی بودن اشاره کرد. دمنوش عسل و دارچین سرشار از آنتی اکسیدان می باشد که بسیاری برای بهبود آکنه و جوش مفید است.
 • چای سبز :از فواید چای سبز هر چه گفته شود کم است. ضد افسردگی، لاغری. ضد سرطان، تنها بخشی از خواص درمانی چای سبز است. مصرف روزانه دو لیوان چای سبز باعث کاهش التهاب صورت و آکنه می‌شود.
 • روی: مصرف روی یا همان رینک در بهبود عملکرد دفاعي بدن، کاهش خستگی، کاهش ریزش مو و همچین بهبود آکنه صورت تاثیر بسیار زیادی دارد.

تا به حال برای درمان آکنه به پزشک مراجعه کرده اید یا از درمان های خانگی استفاده کرده اید؟

[تعداد: 1    میانگین: 4/5]
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن