قلب

آشنایی با انواع بیماریهای قلبی به زبان ساده

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:
علائم مشابه کرونا

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، تست کرونا بده!

تست کرونا در محل
خون دماغ یا گوش درد

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
مشکل در بلع

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام‌ها هم مشکل ایجاد می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافتِ مشاوره
خون در مدفوع

علت‌های مشاهدۀ خون در مدفوع می‌تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
اختلال خواب

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
درد کمر، پا، دست یا زانو

دردهای اسکلتی یکی از شایع‌ترین علائم ایرانی‌هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
سردرد

سردرد علت‌های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون‌ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
معده درد یا حالت تهوع

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافتِ مشاوره
زخم مداوم دهانی

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مُشاوره
سرفۀ مزمن

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
اضطراب و استرس

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

واژه بیماری قلبی معمولا برای اشاره به حمله قلبی اشاره میشود، با اینحال بیماری قلبی شامل سایر بیماری‌های قلب از جمله بیماری عروق کرونر، نارسایی قلبی، سکته قلبی، آریتمی قلبی و کاردیومیوپاتی می‌باشد. در ادامه به توضیح این بیماری های قلبی و نشانه‌های آنها می‌پردازیم. پزشک متخصص قلب وظیفه درمان و رسیدگی به بیماری های زیر را دارد.

تغییر ضربان قلب
تغییر ضربان قلب

حمله قلبی چیست؟

حمله قلبی و یا سکته قلبی زمانی رخ می‌دهد که یکی از عروق کرونر (معمولا توسط لخته خون) بسته می‌شود. این حمله باعث کمبود و یا فقدان خون در بخشی از قلب می‌شود. کمبود خون و یا فقدان می‌تواند باعث مرگ آن بخش از قلب شود. این بیماری یکی از انواع شایع بیماری قلبی در آمریکا بوده و سالانه حدود یک میلیون حمله قلبی در این کشور رخ می‌دهد.

علائم هشدار دهنده حمله قلبی شامل موارد زیر است:

 • درد قفسه سینه
 • درد در پشت، دستها، گردن و یا فک شما
 • تنگی نفس
 • تهوع یا استفراغ
 • تپش قلب سریع و یا نامنظم
 • سایر نشانه‌ها از جمله، خستگی، اضطراب، سوء هاضمه و یا سوزش معده

در حمله قلبی بیشتر افراد معمولا یک یا دوتا از نشانه‌های زیر را حس می‌کنند. نشانه‌های حمله قلبی در بعضی از خانم ها ممکن است متفاوت با آقایان باشد، این نشانه ها می‌تواند شامل سوزش معده، تپش قلب نامنظم، صرفه و یا ازدست دادن اشتها باشد. نادیده گرفتن نشانه‌های بیماری قلبی باعث بتاخیر افتادن درمان و درنتیجه صدمه بیشتر به بافت قلب می‌شود. اگر شما دچار حمله قلبی شدید سریعا با اورژانس تماس بگیرید و خودتان بصورت عادی سعی به مراجعه به پزشک و یا بیمارستان نکنید، چرا که پرسنل اورژانس می‌توانند، درمان‌های اولیه را روی شما اعمال کنند. بتاخیر انداختن درمان می‌تواند باعث آسیب بیشتر به قلب و یا حتی مرگ شود.

بیماری عروق کرونر

در این بیماری، عروق کرونر که مواد غذایی، اکسیژن و خون را به ماهیچه قلب می‌رسانند، معمولا بخاطر جمع شدن کلسترول در آنها، بیمار شده و یا آسیب می‌بینند، این لایه‌های کلسترولی باعث نازک شدن رگ ها و در نتیجه نرسیدن خون و اکسیژن کافی به قلب می‌شود. بیماری عروق کرونر می‌تواند خطر حمله قلبی را افزایش دهد.

آریتمی (Arrhythmia)

آریتمی قلبی یعنی تپش نامنظم قلب، آرتیمی بمعنی مشکل در ریتم تپش قلب (heart-rhythm) می‌باشد. این بیماری زمانیکه پالس ها لکتریکی که ضربان قلب را تنظیم می‌کنند، بهم ریخته و درست عمل نمی‌کنند، رخ می‌دهد. انواع ریتمی یا تپش نامنظم قلب شامل:

 • تاکی کاردی (Tachycardia)، یعنی زمانیکه قلب بسیار سریع می‌تپد.
 • باردی کاردی (Bradycardia)، یعنی زمانیکه قلب خیلی آرام می‌تپد.
 • فیبریلاسیون (Fibrillation) زمانی است که ضربان قلب نامنظم است.

تپش نامنظم قلب معمول بوده و اکثر ما آن را حس تجربه می‌کنیم، اما اگر این تپش خیلی متفاوت با تپش همیشگی بوده و یا بدلیل آسیب دیدگی و یا ضعف قلب باشد، باید جدی گرفته شود. تپش نامنظم قلب می‌تواند مرگ‌آور باشد. زمانیکه این تپش نامنظم طولانی مدت شده و یا باعث درد قفسه سینه شود، باید سریعا به بیمارستان مراجعه کرد.

[sibwp_form id=1]

کاردیومیوپاتی (Cardiomyopathy)

بیماری کاردیومیوپاتی، باعث تغییرات در ماهیچه قلب شده و این تغییرات توانایی قلب در پمپاژ خون را کاهش می‌دهد. سایر بیماری‌ها از جمله فشار خون بالا و یا بیماری دریچه قلب همراه با کاردیومیوپاتی رخ دهد.

نارسایی قلبی (Heart Failure)

نارسایی قلبی که به آن نارسایی احتقانی قلب نیز می‌گویند، زمانی رخ می‌دهد که قلب نتواند بطور موثر و کارا خون را در بدن پمپاژ کند، در این بیماری طرف چپ و یا راست و یا هر دو طرف بدن تحت تاثیر قرار می‌گیرد. فشارخون بالا و یا بیماری عروق کرونر می‌تواند باعث ابتلا به این بیماری شود.

نقص مادرزادی قلب (Congenital Heart Defect)

بیماری و یا نقص مادرزادی قلب واژه‌ای برای معرفی نقص هایی مادرزادی‌ است، که بر عملکرد قلب تاثیر می‌گزارد. در انگلستان حدودا از هر هزار نوزاد یکی به این بیماری مبتلا می‌باشد، انواع نقص مادرزادی قلب شامل:

 • نقص دیواره قلبی (Septal defects)، این بیماری زمانی رخ می‌دهد که یک سوراخ بین بتن های قلب وجود دارد. این بیماری گاهی اوقات با نام سوراخ در قلب معرفی می‌گردد.
 • نقص انسداد (Obstruction defects)، این بیماری زمانی رخ می‌دهد، که جریان خون در دهلیزهای قلب کمی و یا بطور کامل بسته شده است.
 • بیماری قلبی سیانوتیک (Cyanotic heart disease)، بدلیل یک یا چند نقص در قلب اکسیژن کافی در بدن پمپاژ نمی‌شود.

نارسایی میترال (Mitral regurgitation)

نارسایی میترال که به نارسایی دریچه میترال و یا بی کفایتی میترال معروف است، زمانی رخ می‌دهد که دریچه میترال قلب بخوبی بسته نشده و باعث برگشت خون به قلب می‌شود. خون در افراد مبتلا به نارسایی دریچه میترال بخوبی در بدن پخش نشده و باعث می‌شود، فرد مبتلا احساس خستگی و از نفس افتادن کند.

آنژین (Angina)

آنژین که به آنژین صدری نیز معروف است، معرف بیماری‌ای است که در آن اکسیژن کافی به قلب نمی‌رسد. هرچند از نظر فنی آنژین خودش یک بیماری نیست، اما خود یکی از نشانه‌های بیماری عروق کرونر می‌باشد، چرا که فقدان اکسیژن در اثر بسته شدن عروق کرونر بوجود می‌آید.

عوارض قلبی
عوارض قلبی

زندگی با بیماری قلبی

اکثر انواع بیماری های قلبی مزمن بوده و آرام آرام رشد می‌کنند. این بیماری‌های قلبی با نشانه‌های کوچکی شروع شده و کم کم شدید می‌شوند. در اکثر افراد با شروع بیماری قلبی فرد نشانه‌هایی از قبیل خستگی، تنگی نفس، تورم مچ پا، احتباس مایعات و سایر نشانه‌ها حس می‌کند. تغییر سبک زندگی (برای مثال داشتن کپسول اکسیژن در خانه و یا کم کردن فعالیت) یا جراحی و یا حتی پیوند قلب برای فرد بیمار ممکن است لازم باشد.

درمان دارویی بیماری قلبی

این درمان شامل استفاده از داروهایی که به کاهش شدت بیماری و آسیب آن کمک می‌کند، می‌باشد. این داروها شامل:

 • داروهای کاهنده فشارخون
 • داروهای کاهنده تپش قلب
 • داروهای کاهنده کلسترول خون
 • داروهایی برای ثبات بخشیدن به ضربان قلب
 • داروهایی برای جلوگیری از لخته شدن خون در عروق کرونر
 • داروهایی برای بهبود بخشیدن به پمپاژ خون در بدن فرد مبتلا به بیماری قلبی

سایر راههای درمان بیماری قلبی شامل آنژیوپلاستی، جراحی بای پس و یا سایر جراحی ها می‌باشد.

چه کسانی در خطر ابتلا به بیماریهای قلبی می‌باشند؟

هرچند خطر ابتلای مردان به بیماری های قلبی بیشتر از زنان است، بااینحال در هردو جنس بیماری قلبی اولین بیماری کشنده می‌باشد. افرادیکه در خانواده های سیگاری و چاق هستند، در خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری ها قرار دارند. سایر عوامل خطرزا شامل:

 • کلسترول بالای خون
 • فشارخون بالا
 • دیابت
 • فعالیت بدنی پایین

سیگار کشیدن خطر ابتلای افراد به بیماری قلبی را ۲ تا ۴ برابر افزایش می‌دهد. افرادیکه سیگار نمی‌کشند اما در معرض دود سیگار قرار دارند، حتی از افراد سیگاری هم در خطر بشتر هستند. سالانه ۱۳۵۰۰۰ نفر در اثر بیماریهای قلبی مرتبط با سیگار فوت می‌کنند.

پیشگیری از بیماری های قلبی

با تغییر سبک زندگی به یک سبک سالم می‌شود از خطر بیماری‌های قلبی پیشگیری نمود. عوامل اساسی یک سبک زندگی سالم شامل:

 • سیگار نکشیدن و یا ترک سیگار
 • رژیم غذایی مناسب (سبزی و میوه زیاد و چربی، قند و گوشت کم)
 • حداقل ۳۰ دقیقه ورزش در روز
 • اجتناب از مصرف الکل
 • کنرل بیماری هایی از قبیل دیابت، فشارخون بالا و کلسترول
 • درخواست از خانواده برای کمک به شما در تغییرات بالا

با اینکه بیماری قلبی قابل درمان است، پیشگیری از بیماری قلبی با تغییرات سبک زندگی بنظر منطقی تر از هر عمل دیگری می‌باشد. برای درمان بیماری های قلب و عروق به پزشک فوق تخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

 64,689 بازدید

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.2 / 5. تعداد رای‌ها 71

هنوز امتیازی ثبت نشده

Editorial team

تیم تحریریه درمانکده

مشاهده سایر مطالب
21 سؤال
 • سلام ۱۷ سالمه و سه ماه گذشته آنفلوآنزا شديد گرفتم ودرد قفسه سينه و سرگيجه و تنگي نفس و درد گوش و معده درد و بی اشتهایی و سرفه خشک و مداوم و گلودرد شدید داشتم و این علائم برطرف شدن اما دو هفته قلبم درد ميکنه و سرگيجه و حالت تهوع و احساس سنگینی و بی حسی دست به خصوص دست چپ و پام و درد پشت کتف و دردی در حدی که به بازو و شانه هام میزنه و گردن درد و درد قفسه سینه و سوزش داره و تير ميکشه

 • ناشناس گفت:

  سلام خوانم ۳۵ساله هستیم تپش قلب شدیددرقفسه سینه انگاردارهازجاش میکنا قلبم تاحالادوباراینجوری شدم

 • سلام و ادب .خانم جوان در صورت دریچه میترال و اپی قلب و ضربان و پر فشاری وراثتی و اسم و آلرژی هسته و سکته وراثتی درجه دوم و مشکل قلبی درجه اول مثل پدر درگیر و درد سدید. و یک بار سکته خفیف قلبی با بالا رفتن آنزیم قلب ۲۳۶چند بار بستری دو بیمارستان بار ششم بستر ی انجام و موقت سه دوره پلاویکس و کانکور کور و چربی قلبی .و سی تی آنژیوگرافی و اسکن هسته و آنژیو گرافی دلیل مشکل حاجب و هسته ای مشکل لطفا راهنمایی می‌فرمایید سپاس.لطفا نام و شماره محرمانه و پاسخ اینجانب می‌فرمایید .سپاس

  • سلام و وقت بخیر, دختر مجرد و ۲۸ ساله هستم حدود دو ماه هست درد در زیر بغل و دست هایم دارم و گاها استخوان ترقوه و گلو تیر می‌کشد و درد در گردن نیز پخش می شود. هیچ گونه تورم قرمزی یا بثورات جلدی مشاهده نمیشه, ولی روی پا قسمت ران کبودی نقطه ای به وجود میاد که در اثر ضربه نیست آزمایش کامل خون و شمارش گلبول های سفید و تیرویید و هورمون هم دادم و دکتر داخلی و غدد گفتند مشکلی نیست. ریزش مو دارم و صورتم جوش میزنه که از کبد نیست و خستگی مفرط دارم، شغلم هم استرس داره لازم به ذکر هست دوسال پیش تب مالت گرفتم که بهار امسال مجددا عود کرد و دارو مصرف کردم. میتونین بگین این درد نشانه چیست. باتشکر از سایت خوبتون

 • سلام خانمی 27 ساله هستم مدت یک ساله که گاه و بیگاه از سمت راست و چپ.و.پایین قلبم احساس ناراحتی می کنم.حسی شبیه رگ به رگ شدن. اخیرا این مورد رو بیشتر احساس می کنم.هر وقت غذای چرب می خورم یا اضطراب دارم یا هیجان زدن هستم حالم خوب نیست.لطفا راهنمایی بفرمائید.

  • محمد ضمیر گفت:

   سلام علیکم وقت شما بخیر دوستا عزیز احساس ناراحتی شما که شبیه رگ به رگ شدن است و احساس ناخوشایند شما مربوط به کدام مشکل خاص قلبی نیست همه این نشانه ها بیانگر اضطراب و استرس و یا هم تشویش بیش از حد است اعراض قلبی معمولأ دارای علائم خاص خود است مثلآ. ۱. گرفتگی صدر ۲. درد شدید که شما را خم کند ۳. احساس پارگی گوشت در صدر ۴. انتشار درد به دست و فک چپ وغیره علایم‌ برای احساس راحتی هر چی بیشتر به پزشک مراجعه نمائید تا یکبار از نزدیک با شما صحبت نموده و هدایت های لازم را بدهد

 • فاطمه گفت:

  سلام من از سن ۹سالگی که بعضی مواقع دچار شوک میشم یعنی وقتی تو عروسی یا جای شلوغم یا حتی تو مدرسه یک دفعه حالت شوک بهم وارد میشه دستام سرد میشه تبم میره بالا و دوست دادم اونموقع ها برم فضای سرد و باز واقعا هر دکتری روانپزشکی رفتیم مستقیما گفتن برین مدار مغز بگیرین و گفتن هیچی نیست یکی گفته فشار عصبی یکی گفته فشار خون پایین یکی گفته کم خونی و دارو دادند و منم استفاده کردم و هیچ تاثیری نداشتند و راستی اینم بگم که از وقتی این بیماری رو دارم جدیدا میسوفونیا هم گرفتم که وقتی صداهای تکرار شونده میشنوم کنترلمو از دست میدم و دوست دارم جیغ بکشم! واقعا اگه راه حل یا دارویی در نظر دارین بهم بگید

  • ناشناس گفت:

   سلام من دکتر فرهاد پرویزیان هستم ،روانشناس،مشکل شما سایکو سوماتیک از نوع تبدیلی هست

  • سلام وقت بخير دكتر زينب پيام روان شناس سلامت هستم شما اضطراب زياد داريد و اين نشانه هاي ترس از فضاهاي باز يا همان آگورا فوبيا داريد حتما تحت درمان با يك روان شناس باشيد تا با ترسها و اضطرابت آشنا شوي توصيه ميكنم براي آشنايي بيشتر كتاب مديريت اضطراب نوشته دكتر علي صاحبي را مطالعه بفرماييد

 • باسلام و ادب . من ۳۸ سالم هست و تاکنون پیش متخصص قلب و عروق یا گوارش نرفتم ولی یه وقتایی با حس نفس تنگی و سرفه کردن که نفسم برگرده مواجه میشم و بعد قلبم و دست چپم به شدت درد میگیره . نمیدونم شاید قلب هم نباشه ممکن هست برای معده یا اثنی عشری هم این اتفاق بیافته ممنون میشم راهنمایی بفرمایید یا من به چه دکتری مراجعه کنم .

  • ناشناس گفت:

   سلام روز بخیر ممکنه گرفتگی یا انسداد عروق کرونر باشه که در طی مدت طولانی این اتفاق بیفته پشت گوش نندازید و برید پیش دکتر به نظر من برویدنزد دکتر عباسی متخصص و جراح قلب و عروق و یک تست الکتروکاردیوگرام براتون بنویسه که مطمئن بشویم قلب مشکلی نداره

   • با سلام من ۱۴ سالمه و بیشتر اوقات قلبم به شدت درد میگیره و تپش قلبم آنقدر زیاد میشه که نمیتونم نفس بکشم و بعضی اوقات هم قلبم تیر میکشه وقتی بخاطره قلبم رفتم دکتر گف فعلن مشخص نیست اگه میشه یکم راهنماییم کنید با تشکر

   • با سلام من دختر ۱۴ ساله هستم من بیشتر اوقات قلبم به شدت درد میگیره و تپش قلبم آنقدر زیاد میشه که نمیتونم نفس بکشم و بعضی اوقات هم قلبم تیر میکشه و پيش دکتر هم رفتم میگن که مشکل خاصی نیست اگه میشه منو یکم راهنمایی کنید با تشکر فراوان

    • سلام دكتر زينب پيام روان شناس سلامت هستم دخترم از اضطراب زياد كه علت ان برميگرده به يه حادثه ناخوشايند يا حتي تفكر نا مناسب در مورد يك موضوع كه آزارت مي دهد به همين خاطر وقتي اضطراب ميگيري تنفس هاي كوتاه ميكشي به همين علت اكسيژن از گلبولهاي قرمزت آزاد نميشه تا به سلولها برسه اين روش تنفس باعث ميشه انقباض در رگ هاي خوني ميشه سعي كن تعداد تنفس هات دم و بازدم را تعداد10 تا 12 در دقيقه برساني مرتب در طول روز چندين بار اين روش انجام بده يك دقيقه زمان بگير تعداد تنفس هات بشمار با تمرين تعدادش كم كن تا به 10 تا 12 در دقيقه برسد

 • سلام من یه دختر 15 ساله هستم یه مدتی میشه قفسه سینم درد میکنه، خیلی خسته میشم و همش می خوام بخوابم، سوزش معده دارم، فعالیت هام خیلی کم شده و گاهی وقتا نفسم میگیره میشه بگید من باید چیکار کنم؟

 • سلام من یه دختر 15 ساله هستم یه مدتی میشه قفسه سینم درد میکنه، خیلی خسته میشم و همش می خوام بخوابنم، سوزش معده دارم، فعالیت هام خیلی کم شده و گاهی وقتا نفسم میگیره میشه بگید من باید چیکار کنم؟

 • سلام روزتون بخیرمن خانمی 29ساله ام من حدودچندسال قفسه سینه ام دردمیکنه و سوزش معده داشتم تادکترگفت التهاب معده داری ومری تون زخم شده سوزش معده .تهوع.استفراغ ودردقفسه سینه داشتم نفسم تنگ میرفت عرقم میزد تاچندوقت پیش پاهام بدون ضربه خوردگی کبود شدن پیش متخصص قلب رفتم اکو ونوارقلب متوجه شدم دریچه قلبم شل افتادگی داره بایدچکارکنم من درضمن خیلی جوش استرس همیشه دارم باتشکر

  • دکتر حامد باباخانیان گفت:

   سلام وقت بخیر دوره ی درمان التهاب معده تو رو کامل کردین؟ برای درمان دریچه ی قلبتون، متخصص قلب نظر بدن.

ارسال سؤال

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.