بارداری بعد از قطع قرص ضد بارداری

احتمال بارداری بعد از قطع قرص ضد بارداری چقدر است؟

در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:
علائم مشابه کرونا

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، تست کرونا بده!

تست کرونا در محل
خون دماغ یا گوش درد

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
مشکل در بلع

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام‌ها هم مشکل ایجاد می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافتِ مشاوره
خون در مدفوع

علت‌های مشاهدۀ خون در مدفوع می‌تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
اختلال خواب

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
درد کمر، پا، دست یا زانو

دردهای اسکلتی یکی از شایع‌ترین علائم ایرانی‌هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
سردرد

سردرد علت‌های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون‌ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره
معده درد یا حالت تهوع

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافتِ مشاوره
زخم مداوم دهانی

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مُشاوره
سرفۀ مزمن

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره
اضطراب و استرس

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

استفاده از قرص ضد بارداری از محبوب ترین روش های پیشگیری از بارداری در میان خانم ها است. همچنین می توان از این قرص ها برای درمان آکنه و فیبروم رحم نیز استفاده کرد. این قرص هورمونی در بدن ترشح می کند که مانع از بارور شدن تخمک می شود. قرص ضد بارداری انواع مختلفی دارد که میزان هورمون هر یک متغیر است. قرص ضد بارداری زمانی بالاترین میزان تاثیر را دارد که هر روز در زمان مشخص مصرف شود.  اما سوال اینجاست که احتمال بارداری بعد از قطع قرص ضد بارداری چقدر است؟ پاسخ این سوال در نهایت به زمان چرخه قاعدگی بستگی دارد.

احتمال بارداری بعد از قطع قرص ضد بارداری

اگر مصرف قرص را نصفه رها کنید، ممکن است فورا باردار شوید. از طرفی، اگر قرص یک ماه را کامل مصرف کنید، بعد از این که چرخه قاعدگی به حالت عادی برگشت، امکان حاملگی وجود دارد. لازم به ذکر است که صرف مصرف قرص در یک بازه زمانی مشخص باعث نمی شود که پس از قطع مصرف از تاثیر بلندمدت آن برخوردار شوید، لازم است هر روز قرص را مصرف کنید تا از حاملگی جلوگیری شود.

در ادامه به تاثیر نوع قرص روی احتمال حاملگی، روش های جلوگیری از بارداری در عین مصرف قرص و اقداماتی که باید برای آبستن شدن انجام دهید، اشاره می کنیم.

بارداری بعد از قطع قرص ضد بارداری
قطع ناگهانی مصرف قرص درحالی که نصف بسته تمام شده است فکر خوبی نیست زیرا چرخه قاعدگی را تغییر می دهد.

اگر مصرف قرص های ترکیبی را قطع کنید، چه اتفاقی می افتد؟

قرص های ترکیبی شایع ترین نوع قرص ضد بارداری است که حاوی استروژن و پروژستین است. اگر هر روز از این قرص مصرف کنید، حین تخمک گذاری، تخمک آزاد نمی شود و از حاملگی جلوگیری به عمل می آید. همچنین این قرص ها سد مخاطی ایجاد می کنند که مانع از رسیدن اسپرم به تخمک می شود.

نرخ حاملگی بعد از قطع مصرف این قرص به شدت به نوع قرص های ترکیبی بستگی دارد. اگر از نوع متداول آن استفاده می کنید، که شامل سه هفته قرص فعال است، احتمال حاملگی در اولین ماه بعد از قاعدگی وجود دارد. همچنین اگر یک دوز از بسته را نخورید، احتمال بارداری وجود دارد.

بعضی از قرص های ترکیبی، مانند Seasonale، نسخه های متعدد دارند. یعنی ۸۴ قرص فعال را پشت سر هم می خورید و فقط هر سه ماه درمیان پریود می شوید. ممکن است عادی شدن چرخه قاعدگی پس از مصرف این نوع قرص کمی طول بکشد اما ممکن است کم تر از یک ماه حامله شوید.

این مطلب راهم مطالعه کنید: ۱۳۸ سوال و جواب متداول در مورد بارداری

اگر مصرف قرص پروژستین را قطع کنید، چه اتفاقی می افتد؟

همان طور که از اسم آن پیداست، این قرص فقط حاوی پروژستین است پس هفته توقف مصرف قرص وجود ندارد. این قرص ها وضعیت تخمک گذاری و جداره های دهانه رحم و رحم را نیز تغییر می دهند.

در این قرص ها استروژن وجود ندارد بنابراین میزان اثرگذاری کمی پایین تر است. برآوردها نشان می دهد از هر ۱۰۰ خانمی که از این نوع قرص استفاده می کنند، سالانه ۱۳ نفر باردار می شوند. یعنی احتمال بارداری بلافاصله بعد از قطع مصرف قرص پروژستین بالاست.

اگر در تلاش برای حامله شدن هستید، بهتر است اول مصرف قرص را کنار بگذارید. پس با پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید.

اگر قصد دارید روش جلوگیری از بارداری را تغییر دهید، چه کار باید کنید؟

اگرچه ممکن است عادی شدن چرخه قاعدگی کمی طول بکشد، باز هم احتمال حاملگی طی اولین ماه پس از قطع مصرف قرص وجود دارد. اگر فعلا قصد باردار شدن ندارید، بهتر است بعد از قطع مصرف قرص از روش دیگری استفاده کنید.

روش های پیشگیری متعددی وجود دارد که نیاز به نسخه ندارند و اگر به درستی انجام شوند، از حاملگی جلوگیری می کنند.

ازجمله:

اسپرم کش: این ژل یا کرم حاوی نونوکسینول-9 است. این ماده شیمیایی اسپرم را از بین می برد. اگرچه می توان از این محصول به تنهایی استفاده کرد، بهتر است همراه با سایر روش های پیشگیری از آن استفاده کنید تا تاثیر بیشتری داشته باشد.

کاندوم: کاندوم، که هم نوع مردانه و هم نوع زنانه دارد، مانع از ورود اسپرم به رحم می شود. اگر از کاندوم در کنار اسپرم کش استفاده کنید، بیشتر تاثیر دارد. هرگز به طور همزمان از کاندوم زنانه و مردانه استفاده نکنید زیرا این کار خطر پاره شدن کاندوم را بالا می برد.

دیافراگم: دیافراگم، که مخصوص بانوان است، داخل واژن قرار می گیرد و در امتداد دهانه رحم مثل سد عمل می کند. لازم است از دیافراگم همراه با اسپرم کش استفاده کنید تا تاثیرگذار باشد. برخلاف کاندوم، که بلافاصله بعد از رابطه جنسی دور انداخته می شود، لازم است حداقل 6 ساعت بعد از برقراری رابطه جنسی دیافراگم را از واژن خارج نکنید. بعد از ۶ ساعت، باید ظرف ۱۸ ساعت آن را خارج کنید.

اسفنج: این محصولات فوم مانند نیز داخل واژن قرار می گیرد تا دهانه رحم را بپوشاند. این محصول حاوی اسپرم کش است. اسفنج، مثل دیافراگم، باید حداقل ۶ ساعت بعد از دخول در واژن باقی بماند. لازم است ظرف ۳۰ ساعت بعد از دخول اسفنج را از واژن خارج کنید.

اگر قصد باردار شدن دارید، باید چه کار کنید؟

اگر در تلاش برای حامله شدن هستید نیز روش قطع مصرف قرص متغیر است. قطع ناگهانی مصرف قرص درحالی که نصف بسته تمام شده است فکر خوبی نیست زیرا چرخه قاعدگی را تغییر می دهد. در عوض، بهتر است کل بسته را تمام کنید و به بدن اجازه دهید چرخه قاعدگی طبیعی را طی کند.

یکی از باورهای غلط رایج این است که قرص ضد بارداری روی قدرت باروری تاثیر منفی می گذارد. قرص تاثیری روی قدرت باروری ندارد، فقط چند ماه طول می کشد تا چرخه قاعدگی به حالت عادی برگردد. ممکن است طی اولین ماه بعد از قطع مصرف قرص باردار شوید یا نشوید. درواقع، احتمال حاملگی در زنانی که اخیرا قرص مصرف کرده اند درست به اندازه زنانی است که از قرص ضد بارداری استفاده نکرده اند.

پزشک بهترین منبع دریافت مشاوره برای اطمینان از حاملگی سالم است. او می تواند بهترین روش برای قطع مصرف قرص و شروع مصرف ویتامین قبل از حاملگی را با شما در میان بگذارد. همچنین درمورد تغذیه سالم، پرهیز از نوشیدن الکل، ورزش و غیره توصیه هایی ارائه می دهد.

این مطلب راهم مطالعه کنید: با ۱۰ علت اصلی نازایی در زنان آشنا شوید

کلام آخر

اگر قصد بارداری بعد از قطع قرص ضد بارداری را دارید یا از قبل این کار را انجام داده اید، با پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید. او می تواند به تمام سوالات شما در زمینه پیشگیری مداوم پاسخ دهد یا به شما کمک کند برای حامله شدن برنامه ریزی کنید.

منبع: healthline

[sibwp_form id=7]

 85,592 بازدید

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 3.3 / 5. تعداد رای‌ها 72

هنوز امتیازی ثبت نشده

Editorial team

تیم تحریریه درمانکده

مشاهده سایر مطالب
52 سؤال
 • ناشناس گفت:

  سلام من این ۷سال اقدام بارداری کردم یه بچه هم دارم دائم مرتب رفتم دکتر ولی هنوز جواب نگرفتم

  • سلام من ی مدت قرص ال دی میخوردم تقریبآ نصف کردم الانم چند وقته که نمی‌خورم جلوگیریم نکردم الان پریید هستم آیا امکان داره بعداز پریدیم باردار شم

   • تیم پزشکی درمانکده گفت:

    درود بر شما کاربر گرامی با توجه به اینکه هیچ اقدام موثری در جهت پیش ‌‌گیری از بارداری انجام ندادید بله با وجود پریودی هنوز هم احتمال بارداری هست. برای دریافت مشاوره از متخصص زنان در این زمینه متخصصان زنان زایمان تیم درمانکده درکنارتون هستند. مانا و سلامت باشید

    • سلام من ٧تا قرص ال دي واسه به تاخير انداختن پريود خوردم و بعد قطع قرص پريود شدم ايا اين ماه بدن تخمك گذاري ميكند؟؟؟ كه من اقدام كنم براي بارداري ؟؟يا به خاطر قرص ال دي كه سيكل قبلي خوردم اين ماه تخمك گذاري نميكنم؟؟؟ ايا رو كيفيت تخمك اثر منفي دارد؟؟؟

  • تیم پزشکی درمانکده گفت:

   درود کاربر گرامی توضیحات کاملی از مشکلتون ارائه نفرمودید، هرچند با توجه به اینکه فرزندی دارید، مطمئن هستم تحت مشاوره دکتر زنان زایمان مجرب درمانکده، مشکل احتمالی پیش روی بارداری مجدد تون برطرف خواهد شد مانا و سلامت باشید

   • سلام من و نامزدم در دهم از شروع پریودی رابط سطحی از مقعد داشتیم حتی دخول مقعدی هم انجام ندادیم آب منی به روی مقعد ریخته شد مطمعن نیستیم که به دهانه واژن رسیده باشد بلافاصله با دستمال پاک شد باز هم با این حال احتمال باداری وجود دارد؟ آیا روش مصرف قرص ال دی به صورت اورژانسی پیشنهاد میشود؟

 • سلام من ۳۵ سالم ۱۰ سال از ای اودی جلوگیری کردم بعداز آن چهار سال هم از قرص ال دی ولی الان هم میخواهم باردار شوم بعداز تمام کردن پیرودم نزدیکی داشتم الان ۱۵ روز مگزرد درد زیر شکم وبی حالی دارم امکانش هست باردار بشم ؟

  • سلام خوبی انشالله که میشی من هفت سال قرص خوردم شش ماه نکشید که قرص ول کردم حامله شودم من زیر شکمم درد میکرد رفتم دکتر عفونت داشتم دارو داد خوب شودم

 • فاطمه سعدی گفت:

  سلام من الان سه سال قرص سه رنگه میخورم وپنج ماهه ک قط کردم هنوز باردارنشدم عادت هم منظمه هر۲۸ روز

  • ناشناس گفت:

   آیا مصرف قرص ال دی به مدت دو ماه و در طول این دو ماه رابطه داشته باشیم احتمال بارداری وجود داره یا ن یا ۱۰۰/از بارداری جلوگیری میکنه؟ و اگه باز هم احتمال باردار شدن وجود داره یا ن و چه کنیم که احتمال بارداری به صفر برسه؟

   • تیم پزشکی درمانکده گفت:

    درود کاربر گرامی استفاده از قرص‌‌ها تا درصد بالایی در پیش‌گیری از بارداری موثر هستند ولی نه ۱۰۰ درصد و هنوز هم احتمال بارداری وجود دارد. می‌توانید برای آشنایی با روش‌هایی مطمئن‌تر ، از دکتر آنلاین زنان زایمان درمانکده مشاورۀ تخصصی دریافت کنید مانا و پایدار باشید

  • ناشناس گفت:

   انشاالله تا یک ماه دیگه باردار میشی معمولا تا شش ماه ممکنه طول بکشه اما اگه تا یکی دو ماه دیگه جواب نگرفتی به نظر من حتما به دکتر زنان مراجعه کن

  • تیم پزشکی درمانکده گفت:

   درود فاطمه عزیز امیدوارم هرچه سریعتر به مراد دلتون برسین. بهتر است از ۳ ماه قبل از اقدام به بارداری تحت نظر متخصص زنان آنلاین قرار بگیرید تا دوران بارداری سالمی رو سپری کنید. تیم درمانکده به فاصله یک تلفن در نزدیکی شماست تا در این مسیر پرشکوه همراهیتون کنه اگر زیر ۳۵ سال سن دارید، تا یکسال اقدام به بارداری یک روند طبیعی محسوب میشه و جای هیچ نگرانی در زمینه مشکلات باروری نیست. مانا و سلامت باشید

  • تیم پزشکی درمانکده گفت:

   درود فاطمه عزیز امیدورام هرچه سریعتر به مردا دلتون برسید و دامنتون سبز بشه، اگر زیر ۳۵ سال سن دارید اقدام به بارداری تا زیر یک سال یک روند طبیعی است و جای هیچ‌گونه نگرانی در زمینه مشکلات باروری نیست هرچند بهتر است از ۳ ماه قبل از اقدام به بارداری تحت نظر دکتر متخصص زنان زایمان باشید تا این مسیر باشکوه را با کمترین مشکل شروع و به سرانجام برسونید

 • سلام من قرص ال دی ماه قبل ترک کردم برای بارداری الان ۱هفته از زمان پریودیم می گذرم ..همون روز موقع پریودیم تست زدم ولی باردار نبودم

 • سلام دوماه بعد عروسیم باردار شدم سه ماهم بودکه قلب جنین تشکیل نشد سقط شد الان نزدیک دوساله حامله نمیشم رفتم دکتر گفت تخمدانت ضعیفه آیا اگ قرص الدی بخورم حامله میشم لطفا جواب بدین

   • تیم پزشکی درمانکده گفت:

    درود فریبا عزیز ضمن آرزوی سلامتی در نظر داشته باشید که در مصرف دارو‌های پیشگیری از بارداری میبایست طبق دستورالعمل مصرف دارو به پیش بروید همچنین مقالۀ راه‌های جلوگیری از بارداری شما را با سایر روش‌های ایمن پیشگیری آشنا خواهد که با توجه به شرایطتتون می‌تونید از مناسبترین روش استفاده کنید

  • تیم پزشکی درمانکده گفت:

   درود هانیه عزیز بابت بارداری ناموفقی که داشتید متاسفم.امیدوارم هرچه زودتر دامنتون سبز بشه. مشکل شما نیاز به بررسی دقیق از جانب یک دکتر زنان زایمان دارد‌. میتونید از طریق تیم درمانکده اقدام به رزو نوبت بفرمایید

 • ناشناس گفت:

  سلام من الان ۳ ماهه که زایمان کردم و بچه م رو شیر میدم و جلوگیری هم طبیعی هم قرص شیر دهی و تقريبا هر سه چار روز یه بار قرص ال دی میخورم ولی قرص شیر دهی رو هم یه شب درمیون میخورم ایاامکان بارداری را دارم ؟؟ از موقعی که زایمان کردم هم پریود نشدم. ممنون میشم جواب بدید

  • تیم پزشکی درمانکده گفت:

   درود کاربر گرامی قدم نو رسیده مبارک با وجود اینکه گفته میشه در اوایل دوران شیردهی احتمال بارداری وجود نداره ،ولی این تصور غلطی هست و هنوز هم ریسک بارداری هست ، پس بهتر هست با توجه به اینکه در حال شیر‌دهی هستید تحت نظر یک متخصص زنان زایمان درمورد کم ریسک‌ترین و ایمن‌ترین روش پیشگیری برای فرزندتون به نتیجه برسید برای خودتون و فرزند عزیزتون آرزوی سلامتی دارم

 • ناشناس گفت:

  سلام بعد از ۲۱ روز از مصرف قرص ال دی منتظر بودم پریود شم که روز اول که قرص ننداخته بودم با همسرم رابطه داشتم و الان تقریبا 3 روزه که من پریود نشدم فقط چند قطره خون اومده آیا پریود خواهم شد یا باردار شدم ؟!؟ لطفاً جواب بدین !

 • سلام من 21 روزه از قرص روکین استفاده کردم الان تو یک هفته ای هستم که بینش نباید قرص بخورم تو این هفته ک پریود بودم چون خونریزیم زیاد نبود رابطه داشتیم ممکن هست حامله بشم؟ رابطه مون جلوگیری نداشتم

 • سلام من 7ماه قرص جلو گیری رو قد کردم ولی هنوز باردار نشدم میشه راهنمای کنید چیکار کنم آیا باید صبر کنم برای بارداری یا ب دکتر مراجعه کنم اینم بگم که برای اولین بار اقدام ب بارداری کردم

  • تیم پزشکی درمانکده گفت:

   درود بر شما سرکار خانم محمدی گرامی اگر زیر ۳۵ سال سن دارید، تا زیر یکسال اقدام به بارداری، امری طبیعی محسوب میشه و نیازی به نگرانی در مورد مشکلات باروری نیست. هرچند بهتر است از ۳ ماه پیش از اقدام به بارداری زیر نظر دکتر متخصص زنان زایمان باشید ، تا این روند باشکوه رو با کمترین مشکل احتمالی سپری کنید. #درمانکده اینجاست تا دسترسی شما به متخصصان مربوطه را راحتتر کنه

 • سلام من ۱۸ سالمه و دخول نداشتم تقریبا در حد لمس بوده نامزدم کمی ترس داره که حامله بشم تو دوران نامزدی به خاطر همین میخواستم قرص ضد بارداری مصرف کنم آیا من حامله میشم یا نه ؟یا قرص رو مصرف کنم یا نه؟

 • ناشناس گفت:

  سلام من سه سال بعد از زایمانم قرص ال دی مصرف کردم بعد قطع کردم الان چند سال می خوام بار دار شم نمی شه چون پریودی نامنطمی دارم ایا یک ماه از قرص ال دی مصرف کنم وقطعش کنم بار دار می شم

 • سلام من قرص روجامیخورم وقرص سفیدش فرداتموم میه ومن پریودنشدم ایاحامله هستم

  • سلام من هم برای اولین بارقرص روجا خور دم ولی الان ده روزه تموم شده پریود نشدم یعنی حامله ام

 • زینب گفت:

  سلام خسته نباشید من از قرص الدی استفاده میکنم هما چهار تا از قرص هایم منده دیگه نه میخام بخورم میخا ستم بیبنم یگه دیگه ادامه ندیم حامله میشیم یا نه تشکر

  • ناشناس گفت:

   من اصلا قرص جلوگیری استفاده نمیکردم تا دیشب ۲۰ دقیقه قبل نزدیکی خودرم احتمال حاملگی داره؟؟؟

   • ناشناس گفت:

    سلام من ه۸ساله میشم قرص جلوگیری میخورم الدی الان میخوام دقطع کنم براهمیشه ولی نمیخوام باردارشم مشکلی برام پیدانمیشه

 • زینب گفت:

  سلام من در ماه گذشته ۲ بار قرص اوژانسی مصرف کردم اولی ک خوردم بعد چند روز پریود شدم الان ۱۸ روز از خوردن قرص دوم اوژانسیم میگذره ایا میتونم قرصی ک برای تنظیم پریودیم میخوردم استفاده کنم ؟تست بی بی چک هم چند بار انجام دادم منفی بوده لازمه ازمایش بدم ؟ لطفا پاسخ

 • زهرا گفت:

  سلام.من قرص مارولین میخورم برای جلوگیری. بعد پریودم یک بار رابطه داشتم بدون جلوگیری.از شب بعدش شروع کردن ب قرص خوردن احتمال حاملگی وجود داره؟ چون قرصمو دارم ادامه میدم قطع نکردم.

 • سلام من سه ماهه عروسی کردم ماه اول پریود شدم ولی الان دوماهه پریود نمیشم و از قرص الدی استفاده میکنم میخوام قرصو ترک کنم و طبیعی جلو گیری کنم ممکنه بعد از قطع قرص حامله شم؟؟

 • سلام من قرص لویتود مصرف میکنم ،۲۱ عددش تموم شده قرصای سفید رنگ و اگ مصرف نکنم چه اتفاقی میوفته ؟باردار میشم؟

 • سلام من قرص ضد بارداری میخورم شوهرم نمیدونه..حالا فردا میخوایم بریم دکتر زنان برای باردار شدنم..میخواستم بدونم دکتر با آزمایش های قبل از بارداری متوجه میشه دارم قرص میخورم؟

 • سلام من دارم قرص سیپروترون کامپاند میخورم قراره فردا با شوهرم بریم دکتر زنان برای باردار شدنم،میخوام بدونم دکتر با آزمایش های قبل بارداری میتونه بفهمه دارم قرص میخورم؟آخه شوهرم خبر نداره از اینکه قرص میخورم

 • سلام بعد از ۲۱ روز مصرف سیپروترون کامپاند اون یک هفته ایی که قرص قطع میشه اول اگه پریود نشدیم باز شروع کنیم؟و دوم اینکه احتمال حاملگی تو این یک هفته چند درصده؟

  • دکتر حامد باباخانیان گفت:

   سلام اگر شک به باداری دارید از بیبی چک استفاده کنید حتما بعد شروع به مصرف مجدد کنید.

   • تیم پزشکی درمانکده گفت:

    درود فاطمه عزیز امیدوارم هرچه زودتر دامنتون سبز بشه. در تلاش برای بارداری تا زیر یکسال، نیازی به نگرانی در مورد مشکلات بارداری نیست و این روند کاملا طبیعی هست. هرچند بهتر است برای داشتن دوران بارداری بی مشکل، ۳ ماه پیش از اقدام به بارداری تحت نظر متخصص زنان باشید و مکمل‌های تجویزی ایشان را مصرف کنید. تیم درمانکده اینجاست تا امکان دریافت مشاورۀ دکتر زنان را برای شما آسان‌ تر کنه مانا و برقرار باشید

   • تیم پزشکی درمانکده گفت:

    درود رویای عزیز امیدوارم دامنتون سبز بشه ، بعد از قطع قرص‌های پیشگیری امکان بارداری وجود دارد هرچند بهتر است از ۳ ماه قبل از اقدام به بارداری تحت نظر پزشک متخصص زنان زایمان باشید تا شروع و ادامه این روند پرشکوه در بهارین حالت ممکن براتون رقم بخوره

ارسال سؤال

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.